Fotowoltaika – czy się opłaca budowa instalacji i kiedy się zwróci

W ostatnich kilku latach obserwujemy wyraźny wzrost liczby instalacji fotowoltaicznych powstających na terenie naszego kraju. Coraz więcej gospodarstw domowych stawia na zasilanie energią słoneczną. Pojawia się jednak podstawowe pytanie: „fotowoltaika – czy się opłaca”?
fotowoltaika czy się opłaca

Fotowoltaika – czy się opłaca? Na to pytanie powinien sobie odpowiedzieć każdy, kto zastanawia się nad montażem paneli słonecznych. Sprawdź, jak ta kwestia wygląda w Polsce.

Sprzedawcy instalacji fotowoltaicznych zachęcają do skorzystania z ich oferty, wskazując głównie na możliwość uniezależnienia energetycznego obiektu. Dobrze dobrana i zbudowana instalacja fotowoltaiczna sprawi, że praktycznie nie będziesz płacił za prąd, dzięki wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii. Decyzja o montażu instalacji fotowoltaicznej jest poparta analizą, po jakim czasie zwraca się fotowoltaika. Nie ma co ukrywać, że ekologia jest zazwyczaj na drugim planie.

Koszt instalacji – prawda o fotowoltaice

Aby osiągnąć niezależność energetyczną, musisz sumiennie podejść do doboru instalacji. W tym wypadku nie możesz kierować się głównie kosztami, jeśli chcesz czerpać korzyści z całej sieci. Zleć obliczenia i wybór odpowiednich urządzeń profesjonalnej firmie. Paradoksalnie więcej zyskasz, jeśli wybierzesz nowocześniejsze i droższe akcesoria do fotowoltaiki. Czy się opłaca zatem inwestycja w fotowoltaikę?

Od czego zależy koszt fotowoltaiki?

Koszt instalacji jest wysoki, co do tego nie ma wątpliwości. Musisz liczyć się z wydatkiem na minimalnym poziomie kilkunastu tysięcy złotych. Duże mikroinstalacje to koszt dochodzący nawet do 40 tysięcy złotych. Jeśli chcesz zbudować instalację, która będzie produkowała więcej energii, niż wynosi zapotrzebowanie budynku, z pewnością zapłacisz jeszcze więcej. Ostateczna kwota, jaką poniesiesz w związku z budową instalacji, będzie jednak zależała od wielu czynników. 

Zobacz też:  Fotowoltaika 8 kW – cena zestawu fotowoltaicznego wraz z montażem. Kiedy taka instalacja się opłaca?

Czy opłaca się fotowoltaika w małych instalacjach?

Koszt sieci fotowoltaicznej w dużej mierze zależy od wielkości instalacji. Najmniejsze instalacje o mocy około 3 kW kosztują od 15 tysięcy złotych. Nie oznacza to jednak, że lepiej stawiać na mniejsze instalacje z uwagi na ich przystępną cenę. Różnica wynika tylko z kosztów paneli fotowoltaicznych i przewodów instalacyjnych, które nie są drogie. Z kolei za falowniki i instalację zapłacisz za każdym razem. Dlatego za instalację o mocy 10 kW zapłacisz już 35 tysięcy. Czy fotowoltaika jest opłacalna przy małych instalacjach? Z pewnością wysokie koszty sprawią, że zwrot przyjdzie nieco później. 

Koszt podzespołów

Analizując, czy fotowoltaika ma sens, warto poruszyć temat falownika. Ten element instalacji jest odpowiedzialny za przetworzenie prądu stałego na zmienny. W każdej sieci występuje przynajmniej jedno urządzenie pełniące taką odpowiedzialną funkcję. Jest to także najdroższy i najbardziej awaryjny osprzęt w całej sieci. Jego wymiana jest potrzebna najczęściej już po kilku latach. Jeśli jednak wybierzesz droższy falownik, nie tylko wydłużysz okres, w którym nie będzie potrzebna wymiana. Unikniesz częstych usterek, które wpływają na podniesienie kosztów eksploatacji instalacji. 

Instalacja off-grid – czy fotowoltaika ma sens?

Część inwestorów nie decyduje się na podłączenie własnej sieci do instalacji operatora i magazynowanie u niego nadwyżek energii. Przyczyną może być brak sieci w pobliżu lub przekonanie o niezależności energetycznej, której podstawą będzie fotowoltaika. Czy się opłaca inwestycja w instalację off-grid

Fotowoltaika – czy się opłaca w wersji z akumulatorem?

Z pewnością koszt samej instalacji już na wstępie będzie wyższy o wartość akumulatorów. Konstrukcje te mają ograniczone możliwości magazynowania i szybko się zużywają. Akumulator o pojemności energii odpowiadającej 10 kWh kosztuje około 25 tysięcy złotych. Musisz zatem policzyć dokładnie, czy fotowoltaika się opłaca w tym wypadku i czy korzyści nie będą na zbyt niskim poziomie. 

Fotowoltaika – kiedy się zwróci instalacja?

Każdy inwestor analizujący możliwość montażu sieci fotowoltaicznej zadaje pytania, po ilu latach zwróci się fotowoltaika i w związku z tym, czy warto ją zakładać. Szacuje się, że instalacja powinna zwrócić się po 7 – 8 latach. Jej żywotność przewidywana jest na 20 – 30 lat, dlatego w pozostałym okresie powinieneś już tylko czerpać korzyści z paneli. Tutaj jednak trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ wpływ na zwrot ma wiele czynników. Postaram się wymienić kilka najważniejszych, które mają największe znaczenie przy analizie opłacalności fotowoltaiki w 2022 roku.

Zobacz też:  Fotowoltaika – rozliczenie roczne z zakładem energetycznym. Co warto wiedzieć o rozliczaniu nadwyżki prądu?

Zużycie energii elektrycznej całego obiektu

W przypadku instalacji fotowoltaicznych obowiązuje zasada, że większe zużycie energii będzie generowało szybszy zwrot. Jeśli rachunki za prąd dla domu wynoszą 150 lub 200 złotych, każdego roku ograniczysz koszty o około 1500 złotych, ponieważ część opłat jest stała. Przy cenie instalacji na poziomie 15 tysięcy zwrot nastąpi po ponad 10 latach. Z kolei instalacje mające zasilać dodatkowo instalację wody użytkowej czy system centralnego ogrzewania, zwrócą się znacznie szybciej. 

Sprawdź możliwe dofinansowanie fotowoltaiki. Czy się opłaca?

Analizując, czy fotowoltaika się opłaca musisz wziąć pod uwagę także możliwość otrzymania dotacji lub zwrotu podatku na termomodernizację. Na budowę mikroinstalacji możesz otrzymać dofinansowanie w wysokości 5 tysięcy złotych i dokonać odliczenia przy składaniu deklaracji podatkowej. To znacznie skróci okres zwrotu i sprawi, że szybciej zaczniesz zarabiać. 

Jakość instalacji i koszty eksploatacyjne

To, czy fotowoltaika się opłaca i kiedy zaczniesz na niej zarabiać, zależy także od charakteru instalacji. Lepsza jakość paneli i ich rozmieszczenie w nasłonecznionych miejscach umożliwi pobieranie nawet do 1000 kWh rocznie z jednego kW instalacji. Wpływ na ilość pobieranej energii ma też inwerter i jego jakość. Dobór wysokiej jakości akcesoriów zwiększy wydajność sieci nawet o kilkanaście procent. 

Fotowoltaika – czy się opłaca? Słówko o konserwacji

Wpływ na opóźnienie zwrotu instalacji będą miały koszty jej eksploatacji. Każda sieć wymaga wykonywania przeglądów technicznych co kilka lat, choć niektórzy instalatorzy wymagają przeglądów corocznych. Koszt takiej usługi z niezbędnymi naprawami może wynieść nawet kilkaset złotych, co także musisz uwzględnić, analizując czy fotowoltaika się opłaca.

Czy fotowoltaika ma sens? Nie zawsze

Część ekspertów uważa, że niezależnie od tego, jaką instalację zbudujesz, zawsze w ostatecznym rozrachunku finansowym przyniosą korzyści panele słoneczne. Opłacalność tych akcesoriów nie jest jednak niepodważalna. W szczególnych sytuacjach lepiej będzie porzucić pomysł o montażu ekranów na powierzchni dachu. Do najczęściej występujących należą:

  • duże zacienienie działki lub dach skierowany na północ – do pobierania energii słonecznej i wyprodukowania energii elektrycznej potrzebne jest nasłonecznienie. Przy zacienionej działce lub połaci dachowej skierowanej na północ niewielkie możliwości pozyskania energii będzie miała nawet najnowocześniejsza fotowoltaika. Opłacalność może poprawić jedynie montaż paneli na poziomie gruntu w dogodnym miejscu;
  • kiepska jakość połaci dachowej – instalacje PV najczęściej montowane są na powierzchni połaci dachowej. Dlatego tylko dobry stan konstrukcji więźby będzie gwarancją dla jej solidnego montażu. Jeśli dysponujesz leciwym dachem lub o bardzo nieregularnej formie, może być potrzebna wymiana połaci. Wówczas sam musisz ocenić, czy fotowoltaika się opłaca;
  • bardzo niskie zużycie prądu – w małych domach przy niewielkim zużyciu prądu również musisz zastanowić się, czy fotowoltaika się opłaca. Może się okazać, że instalacje o mocy 1 lub 2 kW nie wpłyną w taki sposób na rachunki, że w ostatecznym rozrachunku instalacja się zwróci;
  • możliwość zmiany miejsca zamieszkania – jeśli chcesz sprzedać dom, z pewnością jego wartość podniesie fotowoltaika. Czy się opłaca budowa instalacji tylko po to, żeby wartość domu wzrosła? Z pewnością nie, zwłaszcza jeśli zamierzasz sprzedać dom w ciągu najbliższych 2 – 3 lat. Wówczas nie odzyskasz zainwestowanych pieniędzy.
Zobacz też:  PVPI Business – wskaźnik PV Profitability Index Business grudzień 2022

Fotowoltaika – czy to się opłaca?

W większości wypadków zyskasz, montując na dachu fotowoltaikę. Kiedy się zwróci instalacja, zależy od indywidualnych warunków obiektu, zapotrzebowania i typu jej konstrukcji. Dlatego, zanim skorzystasz z podpowiedzi znajomych i sięgniesz po przypadkową instalację, lepiej zdecyduj się na pomoc projektantów lub specjalistów z tej dziedziny.

Coraz więcej osób decyduje się na fotowoltaikę. Czy się opłaca inwestować akurat w czerpanie energii słonecznej zależy od wielu czynników i każdy powinien brać pod uwagę nakłady finansowe, efektywność instalacji i to, czy warunki pozwalają na skuteczne działanie takiej metody pozyskiwania prądu.

Dyplomowany budowlaniec, utrzymujący się z układania słów w treści. Prywatnie miłośnik ogrodnictwa, zafascynowany odnawialnymi źródłami energii i szansą, jaką stają się dla naszej planety. W wolnych chwilach poświęca czas dobrej książce i aktywności fizycznej.

Podziel się opinią na temat artykułu

Dodaj Odpowiedź

Logo EkoHub.pl
Logo EkoHub.pl