Jakie działania proekologiczne możesz wdrożyć w swojej firmie?

Żyjemy w dobie zielonej przemiany – w coraz większym stopniu wykorzystujemy odnawialne źródła energii, segregujemy śmieci, a widok samochodów elektrycznych na drogach nie powinien już nikogo dziwić. Dziś chcielibyśmy poruszyć temat działań proekologicznych w miejscu pracy. Jakie pozytywne praktyki możesz wdrożyć w swoim przedsiębiorstwie? Zapraszamy do lektury!

Jak działa firma proekologiczna?

Poprzez „proekologiczny” rozumiemy przyjazny dla środowiska naturalnego, w kontekście zarządzania przedsiębiorstwem termin ten określa sposób prowadzenia firmy. W największym uproszczeniu chodzi o to, aby nasza działalność nie przyczyniała się do degradacji środowiska. Przykładem takich działań jest na przykład:

O ile pierwsze dwa podpunkty nie zawsze są możliwe do wdrożenia w zakładzie pracy, o tyle trzeci już tak, i chcielibyśmy się przy nim zatrzymać. Szacuje się, że ludzkość rocznie produkuje około 700 mln ton odpadów rocznie. To wyłącznie od nas zależy, jaka ilość z nich zostanie przetworzona i ponownie wykorzystana, a jaka w końcu zalegnie na jednej z ogromnych „wysp śmieciowych”. Oczywiście, segregacja śmieci jest w naszym kraju obowiązkowa, jednak praktyka pokazuje, że nie wszyscy przedsiębiorcy jej przestrzegają. Pierwszym krokiem, jaki powinniśmy podjąć, jeżeli zależy nam na prowadzeniu działalności gospodarczej w zgodzie z naturą, jest położenie nacisku na segregację śmieci. Kolejnym krokiem może być natomiast ograniczenie produkcji elektrośmieci.

Proekologiczne podejście do sprzętu IT – ogranicz produkcję elektrośmieci

15 mln sztuk – mniej więcej tyle sprzeda się nowych laptopów marki HP w tym roku. Pomnóż teraz tę liczbę razy kilka najpopularniejszych marek sprzętowych – wynik może okazać się zatrważający, jeżeli weźmiemy pod uwagę, że dokładnie tyle laptopów powędruje na śmieci w ramach wymiany na nowy sprzęt.

Za granicą coraz popularniejsze jest pojęcie ITAD (IT Asset Disposal) – czyli proces obejmujący pozyskanie, ocenę, odnowienie i wprowadzenie sprzętu do ponownego obrotu.

Dlatego właśnie zakup laptopa używanego czy poleasingowego jest korzystnym dla środowiska rozwiązaniem. Laptopy klasy premium używane najczęściej w wielkich korporacjach. Po zakończeniu okresu leasingu są wymieniane na nowe, a stary sprzęt trafia do dalszej odsprzedaży do podmiotów zajmujących się skupem sprzętu poleasingowego. 

Zobacz też:  Główne grupy części do silnika

Wspomniane firmy zajmują się skupem, odnawianiem i ponowną sprzedażą zregenerowanego sprzętu. Takie odnowione laptopy, dostępne są za ułamek ceny rynkowej. W praktyce, taki laptop w niczym nie ustępuje nowym komputerom a pod względem podzespołów i jakości działania deklasuje konkurencję w swojej nowej półce cenowej. Podobnie jak wiele innych proekologicznych rozwiązań, zakup laptopa poleasingowego jest korzystnym dla firmowego budżetu rozwiązaniem. 

Źródła:

https://rnew.pl/pl/blog/odnawianie-sprzetow-a-ekologia-korzysci-z-kupowania-i-sprzedazy-laptopow-poleasingowych-1564577599.html

https://rnew.pl/

Artykuł sponsorowany

Od 2019 roku pisze artykuły z dziedziny odnawialnych źródeł energii, sama starając się żyć ekologicznie, by nie nadwyrężać planety. Stara się pomagać innym w wyborze rozwiązań dotyczących ogrzewania domów, jak i oszczędności z tego wynikających.

1 Komentarz
  1. Kompy polisingowe kupuje od lat ze wzgledu na cene, od tego roku wlasnie w rnew, daja rade. ale to tez fajne rozwiazanie dla srodowiska bo jeszcze troche to utoniemy przez gory smieci jak bedziemy produkowac tyle nowego sprzetu.

Dodaj Odpowiedź

Logo EkoHub.pl
Logo EkoHub.pl