Dofinansowanie do wymiany pieca 2022 pozwoli ci zdobyć środki, pozwalające na rozwój twojej instalacji fotowoltaicznej. Poznaj poziomy dofinansowania kotła gazowego.
Stare kotły grzewcze opalane węglem stopniowo muszą przejść do lamusa. Wpływają na to nie tylko nowe przepisy uwzględniające ochronę środowiska, ale także coraz mniejsza efektywności i opłacalność tych urządzeń. Dotacje do wymiany pieca pozwolą ci zdobyć część kwoty potrzebnej do zakupu nowego kotła grzewczego. Dowiedz się, skąd możesz pozyskać środki i dlaczego jest to takie ważne.
Dofinansowanie wymiany pieca 2022 – najważniejsze założenia
Polityka proekologiczna i chęć zachowania neutralności ekologicznej zajmują coraz więcej uwagi na szczeblach międzynarodowych i regionalnych. Wielu ludzi zaczyna dostrzegać problem związany z nadmierną eksploatacją naszej planety i zaburzeniem ekosystemu wynikającym z działalności człowieka. Jednym z priorytetów w walce o czyste środowisko stało się ograniczenie emisji szkodliwych substancji do atmosfery. Stąd w naszym kraju pojawiają się różne formy dofinansowania do wymiany pieca w 2022 roku, które są kontynuacją działalności z lat poprzednich.
Zanieczyszczenie powietrza to jeden z czynników poważnie zagrażających ludzkiemu zdrowiu. Oddychamy przez całe życie, a wdychając szkodliwe substancje, mimowolnie niszczymy swoje zdrowie. Tymczasem to właśnie smog, czyli zanieczyszczenia spowodowane niepełnym spalaniem węgla, jest przyczyną przedwczesnej śmierci od 45 do nawet 100 tysięcy osób w Polsce każdego roku. Do tego dochodzą setki tysięcy pacjentów leczących się na choroby płuc czy schorzenia związane z układem krwionośnym, rozrodczym i sercem. Dotacja do wymiany pieca w 2022 roku ma ograniczyć ilość źródeł smogu.
Dofinansowanie do wymiany pieca w Polsce – dlaczego to takie istotne
Programy dopłatowe oferowane w naszym kraju należą do największych w całej Europie. Obejmują znaczącą część gospodarstw domowych i oferują znaczny procent zwrotu. Jest to powód do dumy, jednak ma on też swoją mroczną stronę. Polskie miasta od wielu lat plasują się w czołówkach rankingów dotyczących zanieczyszczenia powietrza. Tylko zdecydowane działania polegające na zachęcie do wymiany kotłów w domach jednorodzinnych mogą ograniczyć niską emisję CO2, pyłów zawieszonych czy benzenów.
Ogólnopolskie dotacje na wymianę pieca w 2022 roku
Problem z zanieczyszczeniem środowiska wynikający z palenia węglem i drewnem jest poważny i dostrzegalny na poziomie centralnym. Od kilku lat prowadzone są ogólnopolskie programy dopłat do wymiany kotłów, z których można uzyskać dotacje do wymiany pieca. W 2022 roku zainteresowane osoby mogą składać wnioski o dopłaty w ramach dwóch programów Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej:
- Czyste Powietrze;
- Stop Smog.
Każdy z nich ma nieco inne zasady, jednak zawsze pod uwagę brane są dochody inwestora i całego gospodarstwa domowego.
Program Czyste Powietrze
To największy program, w którym od 4 lat przyznawane są środki na ograniczenie emisji szkodliwych substancji do atmosfery. Obejmuje przede wszystkim domy jednorodzinne. Dodatkowo program ma na celu poprawę efektywności energetycznej. Na dotację do wymiany pieców ma być przeznaczone docelowo ponad 100 miliardów złotych. Z dopłat mogą skorzystać inwestorzy, którzy chcą wymienić swój stary piec węglowy na bardziej efektywny albo zastąpić go:
- pompą ciepła;
- fotowoltaiką;
- rekuperacją.
Kwalifikacja do programu przebiega na podstawie oceny dochodu gospodarstwa domowego. Do pierwszego etapu dopłaty do wymiany pieca w 2022 roku mogą przystąpić osoby o dochodach nie wyższych niż 100 tysięcy złotych rocznie. W podstawowym poziomie dofinansowania dostępna do uzyskania kwota maksymalna wynosi 30 tysięcy złotych. Drugi poziom przeznaczony jest dla gospodarstw domowych mniej zamożnych, w których dochód na rodzinę wynosi 1400 złotych lub 1960 dla osoby samotnej. W podwyższonym poziomie dofinansowanie może wynieść nawet 37 tysięcy złotych.
Program Czyste powietrze to nie tylko dotacje na zakup i montaż pieca. Ma ruszyć też przyznawanie atrakcyjnych pożyczek na wymianę kotłów. W tym wypadku kwota oferowana przez kilka współpracujących z programem banków wynosi nawet 100 tysięcy złotych. Już na początku dług może być pomniejszony o 37 tysięcy złotych przewidzianych na dotacje na wymianę pieca.
Program Stop Smog
Kolejnym programem, z którego można zdobyć dopłatę do wymiany pieca w 2022 roku, jest Stop Smog. Ten działający od 2018 roku projekt skierowany jest przede wszystkim do mniej zamożnych osób chcących wymienić kocioł grzewczy starego kotła na paliwo stałe – „kopciucha”. Wnioski o dofinansowanie składać mogą gospodarstwa domowe zamieszkiwane przez osoby mające prawo do świadczeń socjalnych. Dopłaty obejmują też:
- termomodernizację;
- podłączenie do sieci ciepłowniczych i instalacji OZE.
W ramach tego programu można liczyć nawet na zwrot 70% kosztów inwestycji.
Regionalne dotacje na wymianę pieca w 2022 roku
Badania dotyczące zanieczyszczenia powietrza wskazują, że w niektórych regionach naszego kraju smog jest bardziej intensywny niż w innych. W związku z tym za poprawę jakości powietrza wzięły się jednostki samorządowe, a ich inicjatywy w wielu miejscach wyprzedziły ogólnopolskie działania. Programy te są przygotowane na skalę wojewódzką, gminną lub dotyczą tylko mieszkańców konkretnego miasta. Obecnie funkcjonuje prawie 20 takich programów na obszarze niemal całego kraju.
Najważniejsze programy regionalne
Warunki dotacji do wymiany pieca w 2022 roku różnią się w zależności od programu prowadzonego w danym regionie. W ramach dotacji możesz uzyskać wsparcie od 3 do nawet 40 tysięcy złotych. Do najważniejszych programów należą:
- działający na terenie Wrocławia projekt Kawka Plus;
- obejmujący swoim zasięgiem Poznań program Kawka Bis.
Dokładne terminy składania wniosków, kwoty dopłat i zasady ich przyznawania w 2022 roku w tych i innych programach możesz poznać w oddziale gminy czy urzędzie miasta. Pamiętaj, że zarówno Kawka Plus, jak i Kawka Bis to programy wyłącznie miejskie.
Działania samorządów na rzecz czystego powietrza
Dotacje do wymiany pieca w 2022 roku to tylko jeden z frontów walki samorządów o czyste powietrze. W ostatnich latach niemal wszystkie sejmiki wojewódzkie przyjęły tak zwane uchwały antysmogowe. Ustalono w nich nie tylko ograniczenia dotyczące paliw, których nie można wykorzystywać do ogrzewania budynków. Pojawiły się tam także daty graniczne dla wymiany pieców węglowych poniżej klasy V.
Choć warunki tych aktów prawnych różnią się od siebie w poszczególnych regionach, najczęściej data graniczna nie wypada później niż w 2027 roku. Dlatego dofinansowanie wymiany pieca w 2022 roku może być jedna z ostatnich okazji na ograniczenie wydatków na ten cel.
Dotacja do wymiany pieca w 2022 roku – skorzystaj już teraz
Wymiana starego pieca węglowego na kocioł nowej generacji czy inne ekologiczne źródło ciepła jest procesem nieuniknionym. Przepisy dotyczące emisji gazów cieplarnianych i szkodliwych węglowodorów aromatycznych zawartych w smogu są coraz bardziej restrykcyjne. Dlatego zastanów się, czy dotacje na wymianę pieca w 2022 roku nie będą najlepszą okazją na zmodernizowanie swojej domowej instalacji grzewczej.Nowy kocioł nie tylko będzie emitował mniejszą ilość szkodliwych substancji do atmosfery, co poprawi jakość życia twoich bliskich. Okaże się także bardziej ekonomiczny, dzięki czemu ogrzewanie w zimie będzie tańsze. Z kolei inwestując w kotły wytwarzające energię z OZE, masz szansę w jeszcze bardziej widoczny sposób obniżyć swoje rachunki, korzystając z darmowej energii słonecznej. Zdecyduj się już dziś na dofinansowanie do wymiany pieca w 2022 roku, ponieważ może to być jedna z ostatnich okazji do skorzystania z dopłaty.