Dofinansowanie do wymiany pieca 2022 – kto może je otrzymać? Jak wysokie są dopłaty? Wszystko, co należy wiedzieć!

Dofinansowanie do wymiany pieca ma na celu ograniczenie używania kotłów, które nie spełniają norm ekologicznych. Tak zwane „kopciuchy” miałyby całkowicie zniknąć do 2030, takie są przynajmniej plany Unii Europejskiej. Warto już teraz przemyśleć wymianę pieca na bardziej ekologiczny. Dowiedz się więcej!
Dofinansowanie do wymiany pieca

Dofinansowanie do wymiany pieca daje możliwość znacznego zmniejszenia kosztów związanych z wymianą kotła. Warto zapoznać się z tym, co oferują takie programy oraz kto może z nich skorzystać. Wymiana pieca w ciągu kilku lat będzie koniecznością. Unia Europejska planuje wprowadzenie całkowitego zakazu używania kotłów, które nie spełniają norm ekologicznych, do 2030 roku. Warto już teraz zaplanować wymianę kotła. Chcesz poznać szczegóły związane z dopłatami? Czytaj nasz artykuł!

Czy wymiana pieca jest obowiązkowa?

Obecnie w Polsce obowiązują uchwały antysmogowe, które przyjmowane są przez sejmiki wojewódzkie. W tych ustawach zdefiniowany jest termin wymiany kotła, którego klasa jest niższa nić 3, 4 lub 5. W projekcie obecnie uczestniczy 13 województw. Terminy wymiany pieców określone są w uchwałach antysmogowych, które opracowane zostały przez samorządy lokalne. W zapisach prawa antysmogowego wpisany jest najczęściej zakaz używania pieców, które są starsze niż 10 lat. Każde województwo ma inne terminy obowiązkowej wymiany pieców. Najwcześniej musieli to zrobić mieszkańcy województwa śląskiego, którzy zostali zobowiązani do wymiany pieców do końca 2021 r. Jeżeli ktoś tego nie zrobił, to używał pieca niezgodnie z prawem, a to było zagrożone grzywną od 500 do nawet 5000 złotych.

Ostateczne terminy wymiany pieca dla twojego województwa znajdziesz w uchwałach antysmogowych. Terminy te są bardzo różne. Do końca stycznia 2022 roku piece musieli wymienić mieszkańcy województw:

 • śląskiego;
 • podkarpackiego.

Do końca 2022 roku województwa:

 • małopolskie;
 • łódzkie;
 • mazowieckie.

Do 1 lipca 2023 roku:

 • świętokrzyskie.

Do końca 2023 roku:

 • kujawsko-pomorskie;
 • lubelskie;
 • wielkopolskie;
 • zachodniopomorskie.

Od 1 lipca 2024:

 • dolnośląskie.

Dlaczego warto wymienić piec już teraz?

Koszt pieca to od kilunastu do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Czy warto wymienić piec już teraz? Dofinansowania do wymiany pieca są obecnie bardzo korzystne. Oto dlaczego warto wymienić piec już teraz:

 • wygoda – nowoczesne piece są bardzo wygodne. Mają sterowniki temperatury i wiele rzeczy działa w nich automatycznie;
 • zdrowie – nowoczesne piece nie wytwarzają aż tyle niebezpiecznych substancji, jak piece starego typu;
 • bezpieczeństwo – nowe piece są znacznie bardziej bezpieczne. Dzięki nim zmniejsza się ryzyko zaczadzenia;
 • oszczędzanie czasu  – stare piece wymagały ciągłej uwagi. Nowoczesne działają prawie bezobsługowo, dlatego wymiana pozwoli oszczędzić bardzo dużo czasu;
 • czystość – wiele nowoczesnych pieców jest bardzo czysta. Nie trzeba martwić się częstym wynoszeniem popiołu, który pobrudzi mieszkanie. Czyszczenie pieca również jest rzadsze. =
Zobacz też:  Fotowoltaika dofinansowanie – najpopularniejsze programy i dotacje. Jak uzyskać dofinansowanie do fotowoltaiki?

Jeżeli wymienisz piec już teraz, to od razu zobaczysz, że była to dobra decyzja. Nowe piece są dużo wygodniejsze w obsłudze, dlatego naprawdę warto zdecydować się na wymianę.

Dofinansowania do pieca – co należy wiedzieć?

Obecnie działa kilka programów, które umożliwiają otrzymanie dotacji na wymianę pieca. Dzięki nim można otrzymać całkiem duże dofinansowania, które sprawią, że wymiana pieca nie będzie aż tak kosztowna. Przygotowaliśmy listę programów, które umożliwiają otrzymanie częściowej rekompensaty za inwestycję w wymianę pieca na bardziej ekologiczny.

Program Czyste Powietrze

Celem powstania programu Czyste Powietrze jest likwidacja pieców nie spełniających norm ekologicznych. W roku 2022 ruszyła już 3 część tego programu. W ramach tego programu można ubiegać się o dotację do pieców starego typu, których spalały paliwo stałe. Dzięki dotacji moża zakupić nowoczesne źródła ciepła, które spełniają obecnie panujące normy. O dotację z programu Czyste Powietrze mogą ubiegać się właściciele oraz współwłaściciele budynków jednorodzinnych lub właściciele wydzielonych lokali w budynkach jednorodzinnych z wydzieloną księgą wieczystą. W ramach tego programu można otrzymać:

 • dla podstawowego poziomu dofinansowania – 30 000 zł;
 • dla podwyższonego poziomu dofinansowania – 37 000 zł;
 • dla najwyższego poziomu dofinansowania – 69 000 zł.

Czyste Powietrze Plus

Czyste Powietrze Plus to nowy program, który umożliwia otrzymanie dotacji na termomodernizację i wymianę źródła ciepła. Z przedpłaty w przypadku tego programu skorzystać mogły rodziny o niższych dochodach. Czyste Powietrze Plus od programu Czyste powietrze różni się tym, że można uzyskać szybkie prefinansowanie do 50% wartości kwoty objętej programem. Aby taką przedpłatę otrzymać, trzeba złożyć wniosek do Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wnioski można składać od 15 lipca 2022 roku. Dofinansowania będą wynosiły:

 • podstawowy poziom dla osób z rocznym dochodem do 100 tysięcy złotych – do 30 tysięcy złotych;
 • podwyższony poziom dofinansowania. Przeciętny dochód na osobę do 1564 złotych w gospodarstwie wieloosobowym oraz w gospodarstwie jednoosobowym do 2189 złotych;
Zobacz też:  Wymiana pieca – jakie przyniesie korzyści i skąd zdobyć dofinansowanie?

Program Stop Smog

Program prowadzony przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wnioski o dofinansowanie na wymianę starych pieców, które nie spełniają norm ekologicznych, można składać od 31 marca 2021. Z tego programu skorzystać mogą mieszkańcy gmin, w których obowiązuje uchwała antysmogowa. Skorzystać mogą wszystkie osoby, które chcą zmienić źródło ogrzewania na takie, które będzie miało mniejszą emisję, dokonać termomodernizacji budynku lub podłączyć budynek do sieci gazowej albo ciepłowniczej. Program Stop Smog pozwala na uzyskanie zwrotu kosztów inwestycji do 70%. Pieniądze pochodzą z  Funduszu Termomodernizacji i Remontów.

Dofinansowanie od PGNiG

Jest to kolejny program, który umożliwia otrzymanie dofinansowania do wymiany pieca. Wnioski można składać od 1 kwietnia 2022 roku. Otrzymać dofinansowanie mogą klienci indywidualni, którzy są mieszkańcami domów jednorodzinnych. Program zakończy się wraz z wyczerpaniem budżetu, który został na niego przeznaczony, ale nie później niż 31 grudnia 2022 roku. Aby go otrzymać, należy udać się do Biura Obsługi klienta i złożyć tam zgłoszenie. Następnie przeprowadzić inwestycje wymiany urządzenia służącego do ogrzewania. Później trzeba udać się ponownie do Biura obsługi klienta i dostarczyć tam rachunki oraz dowody, które potwierdzają, że przedsięwzięcie zostało wykonane. Przedstawiona zostanie umowa, którą należy podpisać i oddać do Biura Obsługi Klienta. Po wykonaniu wszystkich formalności będzie możliwe otrzymanie zwrotu. Wysokość dotacji zależna jest między innymi od tego, jak stare było źródło ciepła wykorzystywane przed wymianą. Na pompę ciepłą można dostać do 4 tysięcy złotych dopłaty. Kocioł kondensacyjny to dopłata w wysokości 1130 złotych. PGNiG na dopłaty przeznaczyło 10 milionów złotych. Kwota zależy od budowy domu, można kierować się poniższą rozpiską:

 • Przed 1971 r. – dotacja do gazu to 1129,51 zł, dotacja do pompy ciepła to 3941,79 zł;
 • 1971 – 1978 r. – dotacja do gazu to 1051,02 zł, dotacja do pompy ciepła to 3664,20 zł;
 • 1979 – 1988 r. – dotacja do gazu to 913,18 zł, dotacja do pompy ciepła to 3187,51 zł;
 • 1989 – 2002 r. – dotacja do gazu to 848,09 zł, dotacja do pompy ciepła to 2959,69 zł;
 • 2003 – 2007 r. – dotacja do gazu to 668,13 zł, dotacja do pompy ciepła to 2331,76 zł;
 • 2008 – 2011 r. – dotacja do gazu to 541,78 zł, dotacja do pompy ciepła to 1893,36 zł;
 • Po 2011 r. – dotacja do gazu to 503,49 zł, dotacja do pompy ciepła to 1757,44 zł.
Zobacz też:  Fotowoltaika dla rolnika 2022 – skąd można pozyskać dofinansowanie?

Dofinansowanie do wymiany pieca a programy regionalne

Dofinansowanie można również uzyskać poprzez uczestnictwo w programach regionalnych. Fundusze można uzyskać w ramach programów gminnych, miejskich lub wojewódzkich. Dzięki programom regionalnym można wymienić piec na taki, który powoduje mniejsze zanieczyszczenie powietrza. Dofinansowania do wymiany pieca z funduszy regionalnych można uzyskać w większości regionów. Programy powstawały stopniowo, a przyczyną było wprowadzenie uchwał antysmogowych. Kwota dofinansowania zależna jest w dużym stopniu od kwestii indywidualnych. Zdarza się, że wysokość dofinansowania to nawet 70% całego kosztu inwestycji. Z większości programów regionalnych mogą skorzystać między innymi zwykli mieszkańcy, ale także i wspólnoty mieszkaniowe, spółdzielnie, przedsiębiorcy i fundacje. Informacji o programach należy szukać w urzędach miast wojewódzkich oraz na ich stronach internetowych.

Dofinansowanie do wymiany pieca może dla wielu osób być decydującą kwestią przy zmianie źródła ogrzewania na bardziej nowoczesne. Stare piece nie dość, że były mniej ekologiczne, to jeszcze sprawiały, że było przy nich więcej pracy.

Podziel się opinią na temat artykułu

Dodaj Odpowiedź

Logo EkoHub.pl
Logo EkoHub.pl