Co to jest komfort cieplny i jak go uzyskać?

Każde pomieszczenie, w którym ludzie przebywają przez dłuższy czas, musi być dla nich komfortowe. Poznaj jeden z parametrów, który ma na to wpływ. Dowiedz się, jaka temperatura będzie najlepsza dla większości z nas.
komfort cieplny

Komfort cieplny, czyli PMV jest poczuciem optymalnych warunków temperaturowych i wilgotnościowych powietrza. Wpływają na niego subiektywne odczucia człowieka, temperatura na zewnątrz i różnica pomiędzy nią, a temperaturą wewnątrz pomieszczeń mieszkalnych.

Jedni wolą utrzymywać temperaturę w okolicach 19-20 stopni, a inni zdecydowanie lepiej czują się w pomieszczeniach nieco cieplejszych. Odczucie komfortu cieplnego jest subiektywne. Sprawdź, jak kształtować go w swoim domu!

Co to jest komfort cieplny?

Określenie komfort cieplny lub komfort termiczny odnosi się do stanu, w którym człowiekowi, subiektywnie rzecz ujmując, nie jest ani zbyt ciepło, ani za zimno. Stan ten dotyczy wilgotności i temperatury otoczenia, w którym się znajdujesz w danym momencie. Komfort cieplny panuje tam, gdzie temperatura i poziom wilgotności będą dla ciebie idealne. Jednak wiedz, że to, co określasz jako komfortowe warunki dla siebie, wcale nie musi oznaczać tego samego dla innych domowników czy twoich gości.

Czym jest stan komfortu termicznego?

Zgodnie z przyjmowaną definicją PMV jest stanem tak zwanego zrównoważonego bilansu cieplnego człowieka, kiedy nie odczuwa on zimna lub gorąca. Każdy z nas ma jednak inną tolerancję pod tym względem. Dla jednych temperatura 25 stopni Celsjusza będzie uznawana za upał, a dla innych właśnie wokół niej oscyluje poczucie komfortu cieplnego.

Czynniki wpływające na komfort termiczny

Na komfort cieplny wpływa kilka czynników. Są to zwłaszcza:

  • temperatura na zewnątrz;
  • wilgotność;
  • temperatura wnętrz i rodzaj ogrzewania.
Zobacz też:  Ekologiczna antykoncepcja - jak się zabezpieczać i być eko?

Temperatura to nie jedyny czynnik, który wpływa na odczuwanie przez ciebie zimna czy ciepła. Ważne są również warunki wilgotnościowe. Przyjmuje się, że człowiek ma zapewniony komfort cieplny, gdy temperatura we wnętrzach mieszkalnych latem kształtuje się na poziomie od 23 do 25 stopni Celsjusza. W zimie natomiast wartości te są niższe dla utrzymania komfortu termicznego i wynoszą od 20 do 21 stopni Celsjusza. Dodatkowo granica tolerancji wynosi 1,5 stopnia Celsjusza w stosunku do podanych wartości przyjmowanych uniwersalnie.

Temperatura pomieszczenia a komfort cieplny

Na temperaturę wnętrz składa się nie tylko to, jaki piec masz w domu i jakim paliwem ogrzewasz wszystkie pomieszczenia. Wiele kwestii wpływa na wypadkową temperatury otoczenia, m.in. temperaturę podłóg, sufitu i ścian, ciepło zakumulowane w meblach i innych sprzętach. Ważne są także wentylacja czy zastosowane w oknach osłony przeciwsłoneczne. Bardzo istotne jest zaizolowanie ścian budynku, by później móc łatwiej uzyskać i utrzymać taką temperaturę, w której człowiek będzie czuł się jak najlepiej.

Komfort cieplny – norma wilgotności

Ustawienie konkretnego poziomu temperatury powietrza w pomieszczeniach mieszkalnych to jeszcze nie wszystko, by osiągnąć pożądany komfort cieplny. Ważna jest też wilgotność powietrza, która:

  • zimą powinna wynosić około 45%;
  • latem powinna wynieść w granicach 50%;
  • nie powinna przekraczać 70% w mieszkaniach i biurach.

Jej utrzymanie w pożądanym zakresie jest zadaniem trudnym, ale można uzyskać odpowiednie wartości wilgotnościowe dzięki regularnemu wietrzeniu mieszkania, wykorzystywaniu nawilżaczy i oczyszczaczy powietrza oraz usprawnieniu działania domowych przewodów wentylacyjnych.

Kolejną zmienną wpływającą na komfort jest różnica w temperaturze pomiędzy pomieszczeniami mieszkalnymi a powietrzem na zewnątrz. Nie powinna być ona większa niż 8 stopni Celsjusza.

Jak określić poziom temperatury dla komfortu cieplnego?

Dla określenia, jakie warunki termiczne i komfortowe powinny panować w pomieszczeniu dla uzyskania komfortu cieplnego, możesz posłużyć się wykresem Köeniga. Wskazuje on, że ilość ciepła wytwarzanego podczas procesów metabolicznych zachodzących w organizmie człowieka powinna być równa ilości ciepła oddawanego do otoczenia. Wykres wyznaczany jest względem dwóch osi – pionowej określającej średnią temperaturę powietrza oraz poziomej oznaczającej średnią temperaturę powierzchni ścian pomieszczeń mieszkalnych. Pamiętać przy tym należy, że cieplej będzie ci w pomieszczeniach z wyposażeniem w postaci mebli, dywanów, czy zasłon przy otworach okiennych, niż w niemal pustej jadalni czy salonie.

Zobacz też:  Jak obliczyć zużycie energii i do czego może to być potrzebne?

Izolacja budynku a komfort termiczny

Nie bez znaczenia pozostaje temperatura ścian budynku, które mogą mocno się wychładzać, jeśli na zewnątrz panuje mróz. Słaba izolacja termiczna doprowadza do tego, że w trakcie zimy ściany mogą mieć temperaturę nawet 10 stopni Celsjusza, co automatycznie w negatywny sposób wpłynie na komfort cieplny człowieka, który na przykład opiera się o ścianę plecami. Temperatura promieniowania ścian oddziałuje na ciepłotę w pomieszczeniu i na subiektywne odczucie komfortu cieplnego. 

Różnica temperatur i jej konsekwencje

Jeśli w pokoju istnieje znacząca różnica pomiędzy temperaturą powietrza wynoszącą np. 25 stopni Celsjusza a temperaturą otaczających powierzchni (nazywaną temperaturą promieniowania lub radiacyjną), to będzie to odczuwalne jako dyskomfort cieplny, nawet przy wysokich odczytach temperatury powietrza. Mocno nagrzane grzejniki, gorąca podłoga przez ogrzewanie płaszczyznowe czy nieprzyjemne, duże, zimne powierzchnie ścian i okien prowadzą do dyskomfortu, czyli zaprzeczenia tego, czym jest komfort cieplny.

Wpływ ogrzewania podłogowego na komfort cieplny

Jednak ogrzewanie podłogowe jest ogólnie bardzo korzystne dla odpowiedniego rozkładu temperatury w pomieszczeniu, ponieważ ciepłe powietrze z dołu unosi się ku górze i stopniowo się wychładza. Dlatego w okolicy ramion i głowy temperatura będzie niższa, a więc i korzystniejsza dla samopoczucia człowieka. Przy ogrzewaniu podłogowym elementem grzewczym jest cała powierzchnia podłogi, przez co pomieszczenie ogrzewane jest w miarę równomiernie i wszędzie może panować podobny komfort termiczny dla ciebie i domowników.

Komfort termiczny – normy międzynarodowe

Ciekawostką związaną z komfortem cieplnym jest to, że badania nad nim stanowią podstawę ustalenia międzynarodowych norm dotyczących ergonomii środowiska termicznego, w tym Polskiej Normy PN-EN ISO 7730:2006.

Jak widać, komfort termiczny mimo pewnej dozy subiektywizmu jest pojęciem, które warto znać. Zasady dotyczące poziomu wilgotności lub unikania różnic temperatur zewnętrznych i wewnętrznych oraz porady dotyczące izolacji z pewnością pomogą w znalezieniu optymalnego komfortu cieplnego.

Dyplomowany budowlaniec, utrzymujący się z układania słów w treści. Prywatnie miłośnik ogrodnictwa, zafascynowany odnawialnymi źródłami energii i szansą, jaką stają się dla naszej planety. W wolnych chwilach poświęca czas dobrej książce i aktywności fizycznej.

Podziel się opinią na temat artykułu

Dodaj Odpowiedź

Logo EkoHub.pl
Logo EkoHub.pl