Jak zrealizować dziecięce marzenia? Odkryj dom samowystarczalny!

Marząc o nowym domu, z pewnością wyobrażałeś sobie jego czyste otoczenie i piękną zieleń. Zależało ci także na tym, by rachunki nie spędzały snu z powiek. Jeśli nadal nie opuściły cię te marzenia, skieruj uwagę na dom samowystarczalny.
dom samowystarczalny

Dom samowystarczalny to obiekt najbardziej zbliżony do ideału z dziecięcych marzeń. Dowiedz się, w jaki sposób działa i jakie technologie wykorzystuje. Dowiedz się więcej z naszego artykułu.

Pewnie pamiętasz rysunki z dzieciństwa, które przedstawiały domki marzeń za 100 lat. Na wielu z nich widoczne były wiatraki albo ekrany solarne, a wokół zieleń i błękitne niebo nad dachem. Choć obecnie od tamtej pory nie minęło jeszcze 100 lat, już jesteśmy w stanie wznosić takie konstrukcje.

Dom samowystarczalny, czyli oszczędność i ekologia

Budownictwo samowystarczalne daje użytkownikowi ogromną samodzielność i niezależność. Dzięki zastosowaniu akcesoriów do poboru energii z OZE będziesz mógł zapomnieć o rachunkach od operatorów. Dom samowystarczalny energetycznie jest również ukłonem w stronę środowiska naturalnego. Założenia takiego budownictwa nie biorą pod uwagę pobierania energii z sieci czy ogrzewania piecami węglowymi. Dlatego środowisko naturalne szczególnie to ulokowane w najbliższym sąsiedztwie domu odetchnie nieco z ulgą. 

Dom energooszczędny, pasywny czy samowystarczalny?

Dom samowystarczalny jest jednym z kilku rozwiązań w budownictwie, które mają wśród swoich założeń ograniczenie zużycia energii oraz korzystanie z OZE. Popularne są także domy pasywne i energooszczędne. Między każdą z tych konstrukcji zachodzą różnice i każda ma nieco inną charakterystykę. Aby łatwiej było ci rozróżnić wszystkie rodzaje, poniżej przedstawiamy krótkie orientacyjne zestawienie:

  • dom energooszczędny﹘możemy mówić o takiej konstrukcji, kiedy zużycie energii jest na poziomie około 70% w stosunku do standardowego budownictwa;
  • dom pasywny﹘żeby osiągnąć taki status obiektu potrzebna jest technologia umożliwiająca ograniczenie zużycia energii do 30% w porównaniu ze standardowym budynkiem;
  • dom samowystarczalny﹘w jego przypadku możliwe jest zużywanie energii tylko pochodzącej z własnych instalacji.
Zobacz też:  Fotowoltaika 10 kW – cena instalacji fotowoltaicznej jest dość wysoka. Czy warto ją zapłacić?

Co zrobić, aby dom był samowystarczalny?

Musisz przyznać, że uzyskanie samowystarczalności energetycznej wymaga niejednokrotnie nowatorskiego podejścia do projektowania i budowy. Dom samowystarczalny już na etapie szkicu będzie tworzony z myślą o specjalnych wymaganiach. Wówczas projektuje się obiekt w postaci prostych geometrycznych brył, bez zbędnych dekoracyjnych rozwiązań architektonicznych. Konstrukcje mają dach jedno- lub dwuspadowy o połaci prostej, bez załamań czy nietypowych połączeń.

Światło i ciepło w samowystarczalnym domu

W technologii budowy domu samowystarczalnego spory nacisk kładzie się na pozyskiwanie światła dziennego. Największe okna znajdują się na ścianie południowej i zapewniają dostęp promieni słonecznych do strefy dziennej. Na stronie północnej mogą znaleźć się jedynie okna wentylacyjne z łazienki czy kuchni. Projektując ekologiczny samowystarczalny dom, sporo uwagi poświęca się także na izolację termiczną całego obiektu.

Ekologiczny samowystarczalny dom – co powinien mieć? 

Można by długo pisać na temat technologii stawiania domów samowystarczalnych. Podobnie wiele godzin mogłoby zająć szukanie najlepszych rozwiązań mających na celu pozyskanie energii z odnawialnych źródeł. Do wyboru masz wiele technologii, a wpływ na sięgnięcie po konkretną mogą mieć ceny i warunki działki budowlanej. 

Jak pozyskać energię do domu samowystarczalnego?

W ostatnim czasie najpopularniejszym sposobem na pozyskiwanie energii są oczywiście panele fotowoltaiczne. Z uwagi na łatwość montażu i komfortowe korzystanie, niemal każdy dom samowystarczalny jest w nie wyposażony. Nie możesz też zapominać o możliwości korzystania z energii wiatrowej. Choć jest ona bardziej nieprzewidywalna, może stanowić dodatkowe źródło energii. 

Jak ogrzewać samowystarczalny dom?

Do ogrzewania domu samowystarczalnego mogą być przydatne: pompa ciepła albo system wentylacji z klimatyzacją. Często tego typu urządzenia odzyskują przy wymianie powietrza większość energii cieplnej w lecie i utrzymują niską temperaturę powietrza zimą. Pozostaje jeszcze kwestia ciepłej wody, która może być połączona z panelami solarnymi, pompą cieplną czy płaszczem wodnym w kominkach. 

Zobacz też:  Fotowoltaika a burza – co warto wiedzieć? Zadbaj o bezpieczeństwo instalacji

Samowystarczalny dom – ile to kosztuje?

Niestety nie możesz nastawiać się na oszczędności na etapie inwestycji, jeśli decydujesz się na dom samowystarczalny. Cena takiego budynku może być nawet do 50% wyższa, niż domów wznoszonych w standardowej technice. Już na samym początku czeka cię pokrycie kosztów projektu budowlanego. Ważne są różne uwarunkowania, jak choćby odległość do lasu, naturalnych zbiorników wodnych czy topografia działki. Wiele czynników może wpłynąć na ograniczenie zużycia energii lub pozyskanie jej w większej ilości. 

Inwestycja, która się opłaca

Koszty rosną nie tylko z uwagi na indywidualny projekt. Dom samowystarczalny musi być wykonywany z wysokiej jakości materiałów, szczególnie tych izolacyjnych. To powoduje podniesienie ceny. Sporą część kosztów stanowią instalacje pobierające czystą energię z natury. Warto jednak pamiętać, że to one w efekcie będą odpowiedzialne za brak kosztów związanych z użytkowaniem samowystarczalnego domu.

Kto buduje domy samowystarczalne?

Obiekty, które mają być samowystarczalne energetycznie stanowią niemal oddzielną branżę budownictwa. Zastosowane nowoczesne technologie i wymagana precyzja w ich wdrażaniu sprawiają, że część firm specjalizuje się w budowie domów samowystarczalnych. Wymaga to od pracowników świadomości dotyczącej wymagań stawianych przed takimi obiektami. 

Tani dom samowystarczalny – unikalny projekt rodem z Polski

Polak potrafi. Może się wydawać, że to powiedzenie jest jakimś reliktem przeszłości, jednak okazuje się, że niepotrzebnie mamy kompleks własnej narodowości. Poza setkami innych wynalazków to właśnie w naszym kraju wymyślono, zaprojektowano i stworzono dom samowystarczalny za 150 tys. Przed chwilą pisaliśmy o ogromnych kosztach takich obiektów. Skąd więc teraz taka informacja? Nie ma tu pomyłki. Samowystarczalny dom można zbudować, ponosząc tak niewielkie koszty, jednak musisz poznać lepiej założenia takiego obiektu.

Najtańszy dom ekologiczny, czyli gdzie jest haczyk?

Firma SOLACE postawiła sobie za cel stworzenie najtańszego domu mieszkalnego w Europie i chyba się udało. Dom samowystarczalny elektrycznie jest niewielki, ponieważ jego powierzchnia użytkowa to zaledwie 45 m2. Obiekt wykonany jest głównie z drewnopochodnych płyt MPF i zaizolowany pianką poliuretanową. Zewnętrzna elewacja jest wykonana z paneli stalowych, co także ułatwia montaż systemu fotowoltaiki. 

Zobacz też:  Kredyt na fotowoltaikę, czyli jak sfinansować inwestycję w domową elektrownię słoneczną?

Jak pozyskać energię w tym szczególnym domu?

Tani dom samowystarczalny swoje zapotrzebowanie na energię zaspokaja z użyciem kilku rozmyślnie zastosowanych instalacji. Cała energia elektryczna pochodzi z paneli, które dodatkowo odpowiadają za zasilanie pozostałych urządzeń. Ogrzewanie i wentylacja to już zasługa urządzeń typu HVAC, a z kolei pompa CWU z odzyskiem ciepła jest odpowiedzialna za dostarczenie wody użytkowej.

Niewielki dom samowystarczalny w Polsce cieszy się sporym zainteresowaniem, choć głównie par lub rodzin z jednym dzieckiem. Niewielka powierzchnia jest doskonale zagospodarowana, a koszt w porównaniu z zakupem mieszkania o podobnym metrażu w centrum miasta wydaje się śmiesznie niski. Jeśli nawet nie skorzystasz z oferty producenta, nie zapominaj o rysunkach z dzieciństwa w czasie projektowania własnego domu.

Dyplomowany budowlaniec, utrzymujący się z układania słów w treści. Prywatnie miłośnik ogrodnictwa, zafascynowany odnawialnymi źródłami energii i szansą, jaką stają się dla naszej planety. W wolnych chwilach poświęca czas dobrej książce i aktywności fizycznej.

Podziel się opinią na temat artykułu

Dodaj Odpowiedź

Logo EkoHub.pl
Logo EkoHub.pl