Nowoczesny magazyn energii – fotowoltaika gromadząca prąd na własne potrzeby

Magazyn energii fotowoltaiki to część instalacji, która w ostatnich latach cieszy się rosnącą popularnością. Pozwala zgromadzić zebrany prąd w akumulatorze i nie przesyłać go do operatora. Jak działa magazyn energii do fotowoltaiki i skąd zainteresowanie nim?
magazyn energii do fotowoltaiki

Chcesz osiągnąć niezależność od energii z sieci? Ważnym zakupem będzie magazyn energii. Fotowoltaika pozwala na sporo, generuje jednak straty przy przesyłaniu energii do operatora. Zobacz jak ich uniknąć.

Najpopularniejszym sposobem na gromadzenie nadwyżek energii jest umowa. Wraz ze zmianą przepisów w 2022 roku te zasady przestają być korzystne dla inwestorów. Może to zmienić magazyn energii – fotowoltaika ograniczy w ten sposób straty. Sprawdź, dlaczego warto w niego zainwestować. 

Magazyn energii do fotowoltaiki – najważniejsze informacje

Jedną z wad instalacji fotowoltaicznych jest to, że pobiera energię nierównomiernie zarówno w skali dnia, jak i roku. Rozwiązaniem tego problemu dotychczas było gromadzenie nadwyżek wyprodukowanej energii w sieci operatora i pobieranie jej w czasie spadku wydajności sieci. Magazyn energii do instalacji fotowoltaicznej to urządzenie, które pozwoli spojrzeć nieco inaczej na to zagadnienie. Jest to bowiem bardzo pojemny akumulator litowo-jonowy, który może przechowywać nadmiar wyprodukowanego prądu bez potrzeby przesyłania go do sieci. 

Magazynowanie prądu z fotowoltaiki – dlaczego jest takie ważne?

W ostatnich latach na montaż paneli fotowoltaicznych zdecydowało się wielu inwestorów, co obnażyło wady rodzimej energetyki. W naszym kraju dysponujemy przestarzałymi sieciami, które są nastawione na przesył energii w jednym kierunku. W związku z tym chęć przesyłu w obie strony znacznie większych ilości prądu doprowadza do niedrożności sieci. W wyniku tego w czasie największych poborów mocy energia nie może być magazynowana, co powoduje znaczne opóźnienia w zwrocie inwestycji. 

Zobacz też:  Fotowoltaika 4.5 kW – cena instalacji. Ile trzeba zainwestować i po jakim czasie oczekiwać zwrotu?

Magazynowanie prądu z instalacji fotowoltaicznej jest skutecznym rozwiązaniem tego problemu. Akumulatory o wymiarach nie większych niż monitor komputera są w stanie przechowywać energię potrzebną do funkcjonowania obiektu przez kilkanaście godzin. Nawet po ładowaniu do pełna, magazyn energii może dalej pracować i przesyłać prąd do sieci. Jeśli jednak zapotrzebowanie energetyczne będzie większe od wydajności paneli, prąd będzie pobierany z magazynów. Dzięki temu transfer energii się zmniejszy, co nie tylko odciąży sieć energetyczną, ale przyniesie ci inne korzyści. 

Magazyn energii do fotowoltaiki – cena instalacji urządzenia

Najważniejszym problemem, który blokuje inwestorów przed zakupem magazynu energii do fotowoltaiki, jest cena urządzenia. Tutaj wiele zależy od pojemności i żywotności akumulatora, który jest jednak dostosowany do wielkości sieci. Przy standardowych instalacjach domowych zaleca się stosowanie banków o pojemności nie mniejszej niż 10 kWh. Taki akumulator jest w stanie zgromadzić energię elektryczną wystarczającą do zasilania budynku w ciągu kilkunastu godzin. Biorąc pod uwagę niskie zużycie w nocy i doładowanie baterii w ciągu dnia, bateria może wystarczyć do tego, by korzystać tylko z wyprodukowanej energii. 

Prezentowany przydomowy magazyn energii do instalacji PV pozwala zdobyć niezależność energetyczną, jednak ma to swoją cenę. Akumulatory o takiej pojemności kosztują od 20 do 30 tysięcy złotych. To spory wydatek, który jednak będzie się zwracał w ograniczeniu strat związanych z przesyłem i odzyskiem prądu z sieci. Inwestycja w taki akumulator pozwala też stworzyć instalację off-grid, czyli niepołączoną z sieciami energetycznymi operatora. Tego typu instalacje sprawdzają się głównie w domkach letniskowych i obiektach położonych z dala od sieci. 

Dodatkowe koszty magazynu energii – fotowoltaika

Warto dodać, że po stronie kosztów nie znajdzie się jedynie magazyn energii do modułów fotowoltaicznych. Cena urządzenia, choć najważniejsza, to jedynie jedna część składowa kosztów instalacji. Musisz liczyć się także z kosztami przygotowania projektu magazynowania i zestawienia magazynu energii z innymi elementami tej sieci. Dodatkowo do opłacenia znajdą się takie usługi, jak doradztwo w zakresie przygotowania sieci, a także odbiory techniczne po zakończeniu prowadzenia prac. 

Zobacz też:  Fotowoltaika na gruncie – przymus czy wybór?

Dopłaty do magazynu energii do fotowoltaiki 

Inwestycja w magazyn energii i odciążenie sieci energetycznych może przynieść korzyść nie tylko tobie jako inwestorowi. Skorzystają na tym także firmy energetyczne i cała rodzima energetyka. W związku z tym w 2022 roku na magazynowanie prądu z fotowoltaiki mają być przewidziane dopłaty dla inwestorów. Dotyczy to przede wszystkim programów:

  • Mój Prąd 4.0;
  • Fundusz Modernizacyjny;
  • Agroenergia.

W momencie publikacji tego poradnika nie są jeszcze znane wszystkie założenia tych programów ani terminy składania wniosków. Nie wiadomo też dokładnie, na jakie dopłaty może liczyć inwestor i czy o zwrot będzie mógł się ubiegać budowniczy instalacji off-grid. Wiadomo jednak, że dopłata na magazyn energii w najbliższym czasie ma być priorytetem. 

Magazyn energii z fotowoltaiki – ucieczka przed nowymi przepisami 

Jeszcze w 2021 roku sejm uchwalił nową ustawę o OZE, której założenia także wzmogły zainteresowanie magazynami energii dla fotowoltaiki. Chodzi głównie o zmiany zasad podpisywania umów prosumenckich. Obecnie prosument ponosi koszty magazynowania własnego prądu w sieci operatora w wysokości 20 lub 30% zgromadzonego zasobu, który przechodzi na rzecz firmy energetycznej. Jednak 1 kwietnia 2022 roku te zasady przestają obowiązywać, a nowe są już mniej korzystne. 

W myśl nowych przepisów energia przesyłana do operatora ma być rozliczana po obowiązujących aktualnie cenach rynkowych. Taka cena nie zawiera podatków i dopłat, a w okresie letnim, czyli największego poboru energii, zbliża się do wartości równej zeru. Z kolei pobierany prąd będzie rozliczany normalnie, czyli z uwzględnieniem podatków, opłat mocowych, utrzymania sieci i wszystkich innych danin. Tutaj będziesz traktowany jak normalny konsument, a w efekcie takiego rozliczenia korzyści z magazynowania prądu u operatora spadną nawet o połowę. 

Jeśli nie zdążysz z podpisaniem umowy do 31 marca 2022, jedynym sposobem na przyspieszenie zwrotu inwestycji będzie rozpoczęcie kolejnej. Magazyn energii pozwoli ci gromadzić prąd u siebie w domu i wykorzystywać na własne potrzeby później, czyli wieczorem, nocą i w pochmurne dni. Dzięki temu do sieci operatora odprowadzisz już minimalne ilości prądu, a dzięki temu będziesz notował niższe straty. 

Zobacz też:  Dach fotowoltaika - jaki dach wybrać pod pokrycie panelami fotowoltaicznymi? Na jakich rodzajach dachu fotowoltaika sprawdza się najlepiej?

Magazynowanie prądu z modułów fotowoltaicznych – droga do przyszłości

Fotowoltaika i magazynowanie energii to przyszłość światowej energetyki. Obserwując wzrost wydajności nowoczesnych akumulatorów w porównaniu ze spadkiem ich cen, można śmiało wysnuć taką tezę. Choć obecnie magazynowanie prądu z fotowoltaiki jest zjawiskiem mało popularnym, szacuje się, że już w 2030 roku pojemności tych akumulatorów na świecie przekroczy 300 GW. Co więcej, dalsze prognozy wskazują, że za kolejnych 10 lat zostanie przekroczony pułap 1 TW. Inwestycja w magazyn energii do fotowoltaiki jest zatem podążaniem za światowymi trendami i szansą na jeszcze szybszy zwrot inwestycji.

Dyplomowany budowlaniec, utrzymujący się z układania słów w treści. Prywatnie miłośnik ogrodnictwa, zafascynowany odnawialnymi źródłami energii i szansą, jaką stają się dla naszej planety. W wolnych chwilach poświęca czas dobrej książce i aktywności fizycznej.

Podziel się opinią na temat artykułu

Dodaj Odpowiedź

Logo EkoHub.pl
Logo EkoHub.pl