Fotowoltaika – ogrzewanie domu prądem elektrycznym dzięki instalacji fotowoltaicznej

Coraz częściej w budynkach prywatnych wykorzystuje się fotowoltaikę do ogrzewania domu. Jest to metoda na obniżenie kosztów utrzymania budynku, choć wymaga inwestycji. W jaki sposób można zaprząc słońce do takiego działania?
fotowoltaika ogrzewanie domu

Czy wiesz, że możliwe jest wykorzystanie fotowoltaiki do ogrzewania domu? Zobacz, z jakimi technologiami należy ją połączyć, aby uzyskać satysfakcjonujące efekty. Sprawdź, jak wykorzystać energię słońca do grzania domu.

Instalacje fotowoltaiczne wykorzystywane są przede wszystkim do pozyskiwania energii elektrycznej. Montaż odpowiednich instalacji i akcesoriów grzewczych może być kosztowny, jednak przynosi wielopłaszczyznowe korzyści. Poznaj kilka sposobów na ogrzewanie fotowoltaiką. 

Ogrzewanie fotowoltaiką – jak to działa?

Panele fotowoltaiczne i czerpanie energii ze Słońca cieszą się rosnącą popularnością. Polacy coraz chętniej stawiają na panele słoneczne, licząc na niższe rachunki za energię elektryczną. W ostatnich latach pojawiło się też wiele możliwości technicznych na ogrzewanie fotowoltaiką. Nie chodzi tu jednak tylko o wykorzystanie promieni słonecznych wpadających do wewnątrz pomieszczenia. To szereg procesów, które pozwolą ci zapomnieć o kotłowni w piwnicy. 

Istnieje kilka sposobów na to, żeby światło słoneczne wykorzystać do ogrzewania także zimą. Energia może być wykorzystywana na bieżąco albo z zapasów zebranych w lecie. W każdym z tych przypadków konieczne jest jednak zamontowanie paneli słonecznych. Jeśli chcesz wykorzystywać fotowoltaikę do ogrzewania domu, musisz też zastanowić się również nad poprawą izolacji termicznej obiektu

Sposoby na ogrzewanie domu prądem elektrycznym z fotowoltaiki

Uzyskanie energii z fotowoltaiki do ogrzewania obiektu może przynieść znaczne korzyści, zmniejszając rachunki za prąd. Musisz jednak liczyć się z tym, że ogrzewanie domu prądem z fotowoltaiki wciąż może być kosztowne i wymagać odmiennego podejścia do całej filozofii ogrzewania. Istnieje kilka metod, które umożliwią zredukowanie kosztów ogrzewania, przy jednoczesnym minimalizowaniu niedogodności. Sprawdź, jak ogrzać dom w opłacalny sposób.

Zobacz też:  Dach fotowoltaika - jaki dach wybrać pod pokrycie panelami fotowoltaicznymi? Na jakich rodzajach dachu fotowoltaika sprawdza się najlepiej?

Pompa ciepła a ogrzewanie domu fotowoltaiką

Współcześnie coraz częściej łączy się właściwości kilku mechanizmów OZE po to, żeby uzyskać najlepsze efekty. W domach jednorodzinnych sporym zainteresowaniem cieszy się ogrzewanie domu instalacją fotowoltaiczną zestawioną z pompami ciepła. Daje to znakomitą sprawność konstrukcji nawet w okresie jesiennym i zimowym. 

Jak działa taki mechanizm? Wykorzystuje się tu głównie kolektory słoneczne. Zgromadzony w nich nośnik w postaci substancji glikolowych nagrzewa się, a energia przekazywana jest do pompy ciepła. Dzięki temu, że nawet w zimie słońce w pewnym stopniu nagrzeje kolektory, mogą one czerpać energię także o tej porze roku. 

W tych systemach fotowoltaika do ogrzewania domu często stanowi tylko dodatek do instalacji pomp ciepła. Świetnie działają w połączeniu z pompami ciepła czerpiącymi energię z ziemi, a także powietrza. Ogrzewanie domu fotowoltaiką i innymi źródłami energii pozwoli pozyskiwać energię do ogrzewania także w czasie przymrozków

Ogrzewanie fotowoltaiką mat grzewczych

Kolejnym sposobem na ogrzewanie instalacją PV jest wykorzystanie do tego mat grzewczych. Są to grzejniki, które podnoszą temperaturę w pomieszczeniu poprzez emisję fal podczerwieni. Maty w postaci foliowych okładzin możesz ułożyć niemal w dowolnym miejscu w domu. Ten system grzewczy spisuje się jako ogrzewanie podłogowe, ale także ścienne czy sufitowe. Umieszczane za dużym obrazem, czy okładziną ścienną, mogą skutecznie ogrzewać pomieszczenie. 

Wykorzystanie fotowoltaiki do ogrzewania domu matami grzewczymi

Przy takich konstrukcjach fotowoltaika do ogrzewania domu wykorzystywana jest przede wszystkim do zbierania energii. System nie jest w stanie wydajnie funkcjonować w ziemię, dlatego masz dwa rozwiązania. Możesz wciąż pobierać energię elektryczną z sieci i zostać prosumentem. Wówczas 80 procent nadwyżki energii zgromadzonej latem będziesz mógł wykorzystać zimą. Techniczne wygląda to tak, że zbudujesz instalację fotowoltaiczną o większej mocy na tyle, żebyś mógł wykorzystać ją także do ogrzewania budynku. 

Zobacz też:  Jakie akcesoria przydadzą się przy montażu paneli fotowoltaicznych?

Drugi sposób na gromadzenie energii do ogrzewania fotowoltaicznego to instalacja typu off-grid, czyli bez podłączenia do sieci energetycznej. W tym wypadku musisz dodatkowe środki zainwestować w pojemne akumulatory. To w nich przechowywana będzie energia zgromadzona latem. Taką sieć fotowoltaiki do ogrzewania domu musisz jednak dokładnie zaplanować i obliczyć. Tylko wówczas zgromadzisz odpowiednią ilość energii, która wystarczy ci nawet na srogą zimę. 

Kocioł elektryczny z fotowoltaiką – jak to działa?

Kolejna metoda na wykorzystanie energii słonecznej do ogrzewania to kocioł elektryczny z fotowoltaiką. Panele słoneczne pobierają elektrony, które następnie są przetwarzane na prąd zmienny. Te trafią do kotła grzewczego wyposażonego w grzałkę elektryczną. Woda podgrzewana jest na bieżąco i przesyłana do sieci CO. Zaletą tej metody jest możliwość podłączenia kotła do istniejących instalacji CO już w czasie funkcjonowania obiektu. 

Kocioł elektryczny z fotowoltaiką – najważniejsze problemy

Ta metoda wykorzystywania jest zbliżona technologicznie do ogrzewania za pomocą mat grzewczych. Niestety pojawiają się tu te same problemy, które można zaobserwować przy okazji mat grzewczych. Energia musi być zbierana i magazynowana w akumulatorach lub sieci operatora. W zimę instalacja nie jest w zaspokoić zapotrzebowania na energię systemu ogrzewania budynku. 

Fotowoltaiczny system ogrzewania domu – najważniejsze korzyści 

Montaż instalacji fotowoltaicznej do ogrzewania domu to sposób na ograniczenie wydatków na ogrzewanie. Możesz już częściowo zapomnieć o rachunkach za gaz lub opłacaniu transportu węgla na całą zimę. W mniejszym stopniu odczujesz też podwyżki cen gazu czy nawet prądu. Jednak fotowoltaiczne ogrzewanie domu niesie ze sobą także inne korzyści, takie jak bezobsługowość sieci. Nie lubisz zimowych spacerów do kotłowni i wysypywania popiołu z podajników? Przy instalacji słonecznej szybko o tym zapomnisz. 

Jest to także rozwiązanie przyjazne środowisku. Jak wszystkie instalacje czerpiące energię ze słońca, także sieci grzewcze przyczyniają się do ograniczenia emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Ponadto nie generujesz cząsteczek PM, które są szkodliwym produktem ubocznym spalania węgla. 

Zobacz też:  Czym jest fotowoltaika niskonapięciowa i kiedy może być przydatna?

Fotowoltaika a ogrzewanie domu – czy warto? 

Choć jeszcze niedawno zależność fotowoltaika a ogrzewanie domu wydawała się abstrakcją, dziś staje się faktem. Dobrze zaprojektowana i wykonana sieć fotowoltaiczna pozwoli wygenerować znaczne oszczędności. Jeśli dodatkowo masz dobrze zaizolowany budynek i zainwestujesz w odpowiednie akcesoria do gromadzenia prądu, możesz ogrzewać dom tylko z sieci. Pamiętaj, że fotowoltaika do ogrzewania domu jest neutralna dla środowiska, dlatego z pewnością korzyści z niej będą znaczne.

Dyplomowany budowlaniec, utrzymujący się z układania słów w treści. Prywatnie miłośnik ogrodnictwa, zafascynowany odnawialnymi źródłami energii i szansą, jaką stają się dla naszej planety. W wolnych chwilach poświęca czas dobrej książce i aktywności fizycznej.

Podziel się opinią na temat artykułu

Dodaj Odpowiedź

Logo EkoHub.pl
Logo EkoHub.pl