Fotowoltaika 5 kW – uniwersalna instalacja fotowoltaiczna do domów jednorodzinnych

Fotowoltaika 5 kW to instalacja o uniwersalnych rozmiarach, która bardzo często wybierana jest do budynków jednorodzinnych. Jest na tyle wydajna, że zaspokaja zapotrzebowanie czteroosobowej rodziny. Poznaj charakterystykę sieci fotowoltaicznych o mocy pięciu kW.
fotowoltaika 5 kw

Fotowoltaika 5kw to najbardziej popularna moc zestawu fotowoltaicznego, jaką spotkamy często w prywatnych domach. Zobacz, ile paneli fotowoltaicznych sprawdzi się najlepiej przy takiej sieci fotowoltaicznej.

Sieć fotowoltaiczna powinna być zaprojektowana w taki sposób, aby pokrywała zapotrzebowanie energetyczne danego obiektu z niewielką nadwyżką. W ten sposób koszty rachunków za energię elektryczną będą ograniczone do minimum. W małych domach jednorodzinnych często stosowana jest fotowoltaika o mocy pięciu kW. Ile kosztuje taka sieć i kiedy będzie wystarczająco wydajna?

Fotowoltaika 5 kW – mikroinstalacja do domów jednorodzinnych 

Energia słoneczna to źródło czystego prądu, który pobierany i przetwarzany jest przez sieci PV. Instalacje fotowoltaiczne stanowią dziedzinę OZE, która najdynamiczniej się rozwija szczególnie w sektorze prywatnym. Możliwość ograniczenia rachunków za prąd i jednocześnie zmniejszenie zanieczyszczeń emitowanych do środowiska naturalnego skłania do inwestycji wiele osób. Bardzo często ich wyborem staje się fotowoltaika o mocy pięciu, ponieważ taka sieć produkuje sporo energii, a jednocześnie jej koszt nie jest wysoki

Popularne są sieci, których moc określana jest na poziomie 5 kilowatów. Zalicza się je do mikroinstalacji, a stosowane w domach prywatnych mogą być dofinansowane z licznych programów wspierających OZE. Do budowy takiej instalacji nie trzeba wielu paneli solarnych, a są one w stanie zaspokoić zapotrzebowanie średniej wielkości domu jednorodzinnego.

Fotowoltaika o mocy pięciu kW – ile paneli?

Instalacja fotowoltaiczna o mocy pięciu kW jest wybierana do domów jednorodzinnych również z uwagi na stosunkowo małą powierzchnię, jaką zajmują panele. W większości standardowych sieci stosowane są ekrany fotowoltaiczne o mocy od 300 do 325 kW, ponieważ takie są najbardziej opłacalne. Ile paneli fotowoltaicznych taka instalacja najczęściej potrzebuje? Z reguły dla takich sieci polecanych jest 16 paneli, które wymagają przygotowania około 30 metrów kwadratowych powierzchni. Sprawdź, czy połać dachowa od strony południowej w twoim domu pozwala na taki montaż. W przeciwnym razie konieczne będzie mocowanie fotowoltaiki na gruncie. 

Zobacz też:  Fotowoltaika – opinie negatywne o sieci. 7 faktów, które warto znać przed inwestycją w panele

Fotowoltaika o mocy pięciu kW – ile wyprodukuje energii?

Sieci fotowoltaiczne pobierają energię z promieni słonecznych ze skutecznością około 15%. W naszym klimacie na każdy metr kwadratowy powierzchni paneli przypada produkcja na poziomie około 1200 kWh w ciągu roku. Szacuje się zatem, że w Polsce każdy 1 kW instalacji produkuje od 900 do 1000 kWh prądu rocznie. Różnice wynikają z nasłonecznienia i położenia geograficznego sieci, a dokładne mapy nasłonecznienia można znaleźć w Internecie. 

W takim razie ile energii wyprodukuje instalacja fotowoltaiczna 5 kW? Z tych wstępnych obliczeń wynika, że instalacja może każdego roku wyprodukować między 4500 a 5000 kWh prądu. Taka ilość w zupełności wystarczy na zaspokojenie potrzeb czteroosobowej rodziny. Dodatkowym bonusem jest ograniczenie emisji CO2 do środowiska o ponad 2 tony rocznie.

Fotowoltaika 5 kW – cena instalacji 

Zanim przystąpisz do montażu, z pewnością zapytasz o koszt instalacji fotowoltaicznej. Cena różni się w zależności od wyboru modułów, sposobu montażu czy jakości falownika, czyli inwertera. W większości przypadków jednak, montując zestaw fotowoltaiczny 5 kW, poniesiesz koszty na poziomie około 25 tysięcy złotych. Dodatkowo możesz je ograniczyć przez dopłaty z ogólnopolskich i regionalnych funduszy przeznaczonych na modernizację energetyczną. Dzięki temu zmniejszysz wydatki przynajmniej o kilka tysięcy złotych. 

Fotowoltaika o mocy pięciu kW każdego roku może ograniczyć twoje rachunki za prąd nawet o 3000 złotych. Jest to możliwe, przy standardowym zużyciu prądu, dobrej umowie prosumenckiej lub skutecznym systemie banków energii. Wynika z tego, że cała inwestycja zwróci się po około 8 latach, a przy dofinansowaniach i podwyżkach cen prądu z pewnością jeszcze szybciej. Ponadto fotowoltaika ogranicza emisję szkodliwych substancji do atmosfery już od pierwszego dnia funkcjonowania. 

Dyplomowany budowlaniec, utrzymujący się z układania słów w treści. Prywatnie miłośnik ogrodnictwa, zafascynowany odnawialnymi źródłami energii i szansą, jaką stają się dla naszej planety. W wolnych chwilach poświęca czas dobrej książce i aktywności fizycznej.

Podziel się opinią na temat artykułu

Dodaj Odpowiedź

Logo EkoHub.pl
Logo EkoHub.pl