Dofinansowanie fotowoltaiki – omawiamy najpopularniejsze programy. Ile pieniędzy możesz odzyskać?

Zainteresowanie fotowoltaiką rośnie z każdym rokiem. W 2020 roku zanotowaliśmy ponad stuprocentowy przyrost instalacji w stosunku do roku poprzedniego. Na wzrost zainteresowania z pewnością wpłynęło bardziej przychylne prawo budowlane i dopłaty. Z poradnika dowiesz się gdzie szukać dofinansowania i na jaką kwotę możesz liczyć.
fotowoltaika dofinansowanie

Fotowoltaika dofinansowanie to temat istotny dla każdego, kto chce zacząć korzystać z instalacji fotowoltaicznej. Jeśli interesuje cię fotowoltaika, dofinansowanie może być najlepszym rozwiązaniem.

Wiele osób wychodzi z założenia, że jeśli ktoś chce im coś dać, z pewnością oczekuje czegoś w zamian. Obietnice łatwej spłaty kredytów we frankach jeszcze śnią się po nocach niektórym kredytobiorcom. Podobnie pożyczki na lichwiarski procent czy inwestycje w złoto niektórych firm tworzących piramidy finansowe. Dlatego trudno się dziwić, że na dofinansowanie fotowoltaiki również wiele osób spogląda nieufnie i z rezerwą. Tymczasem tutaj trudno znaleźć słaby punkt – może poza potrzebą zainwestowania własnych pieniędzy. 

Dotacje do fotowoltaiki – dlaczego są przyznawane?

Zastanawiasz się, dlaczego wprowadzono dopłaty właśnie na panele fotowoltaiczne? Dotacje i wszelkie ulgi ustalono po jednym ze szczytów Unii Europejskiej, gdzie podjęto decyzję o ograniczeniu emisji gazów cieplarnianych. Głowy państw członkowskich uznały, że naszego kontynentu nie stać już na przymykanie oczu na emisję spalin. Bezpośrednio prowadzi to do skrócenia życia mieszkańców Unii, wykorzystywania zasobów naturalnych, jak węgiel, gaz ziemny czy uran, a także nieodwracalnych zmian w środowisku naturalnym. Wprowadzono rozwiązania, które mają na celu uczynić z Europy kontynent neutralny ekologicznie.

To spore wyzwanie i, żeby przyniosło efekty, potrzebna jest praca u podstaw. Dlatego każdy mieszkaniec Unii, który zdecyduje się czerpać energię z odnawialnych źródeł, może liczyć na ulgi i dopłaty. Instalacja do czerpania energii słonecznej jest stosunkowo łatwa do montażu w pobliżu domów jednorodzinnych, dlatego dotacje do fotowoltaiki należą do najpopularniejszych. 

Zobacz też:  Fotowoltaika dla firm – zatrudnij słońce w swoim przedsiębiorstwie

W naszym kraju dotacje do paneli fotowoltaicznych mogą rozwiązać jeszcze jeden problem. Z pewnością wiesz, że energetyka w Polsce opiera się na spalaniu węgla. Ten rodzaj paliwa uznawany jest za najbardziej szkodliwy, dlatego przywódcy unijni chcą powoli się z niego wycofywać. Panele fotowoltaiczne pozwolą zmniejszyć zapotrzebowanie na taką energię i jej procentowy udział w rynku się zmniejszy.

Dopłaty do fotowoltaiki – od czego zacząć?

Zanim zaczniesz przeglądać rynek w poszukiwaniu najlepszej oferty związanej z dopłatami, zatrzymaj się na chwilę. Pierwszym krokiem powinna być analiza twojego zapotrzebowania na energię. Większość instalacji w naszym kraju to tak zwane mikroinstalacje fotowoltaiczne, które mają moc do 50 kW. Jeśli potrzebujesz takiej instalacji do zasilania domu lub niewielkich obiektów firmowych, z pewnością znajdziesz wiele ciekawych ofert.

Kolejne pytanie dotyczy twojego statutu. Na inne profity możesz liczyć, wybierając instalację do prywatnego domu jednorodzinnego, inne dotyczą obiektów firmowych, a jeszcze inne przygotowano dla rolników. Musisz się zastanowić, czy jesteś w stanie wygenerować tyle wolnych środków, żeby pokryć koszt instalacji. W przeciwnym razie możesz liczyć na niskooprocentowane pożyczki, które pozwolą ci cieszyć się czystą energią bez potrzeby zbierania pieniędzy. 

Dotacje do fotowoltaiki – Mój Prąd

Program Mój Prąd to najpopularniejsza forma dofinansowania na fotowoltaikę, z której korzystają osoby prywatne w naszym kraju. W ramach tego programu przeznaczono miliard złotych na dopłaty do nowo wybudowanych sieci fotowoltaicznych. Program rozpoczął się jeszcze w 2019 roku i z jego środków docelowo miało skorzystać 200 tysięcy osób prywatnych. 

Warunkiem przystąpienia do programu jest złożenie wniosku i zgłoszenie już wybudowanej instalacji fotowoltaicznej. Dotacje są przyznawane w formie zwrotu za już podłączoną i funkcjonującą sieć. Do programu mogły włączyć się wszystkie osoby, które zakończyły budowę instalacji po dniu 23 lipca 2019 roku. Dofinansowanie można uzyskać do mikroinstalacji fotowoltaiczne, których moc mieści się w granicach między 2 a 10 kW i jest wykorzystywana do celów mieszkaniowych.

Wartość zwrotu nie może przekraczać 50% wartości instalacji. Jest jednak ustalona górna granica dopłaty, która wynosi 5000 złotych. W wielu przypadkach ta suma pokrywa zaledwie kilkanaście procent kosztów instalacji, jednak należy powalczyć o te pieniądze. Tu warto przypomnieć, że termin składania wniosków o dofinansowanie upłynął 18 grudnia 2020 roku. W momencie publikacji tekstu nie wiemy jeszcze, czy zasady przyznawania wniosków i wartości dopłat zostaną utrzymane na tym samym poziomie w 2021 roku. 

Zobacz też:  Fotowoltaika – dofinansowanie dla firm w 2022 roku. Na jakie dotacje można liczyć przy inwestycji w instalację fotowoltaiczną?

Dotacje na fotowoltaikę z ulgi na termomodernizację

Kolejnym sposobem na zachęcenie prywatnych osób do szukania ekologicznych rozwiązań jest ulga termomodernizacyjna. Głównym celem tego projektu jest dbanie o dobrą jakość izolacji termicznej budynku. W zakres zwrotu wchodzi jednak także instalacji sieci fotowoltaicznej. Dzięki temu możesz taką ulgę traktować jako dotacje na fotowoltaikę. Korzystanie z innego programu nie zamyka ci drogi do odliczenia sobie tej ulgi w zeznaniu podatkowym.

Z ulgi nie możesz skorzystać, jeśli obiekt jest w budowie, nie został ukończony i oddany do użytku. Ulga przysługuje ci w roku, w którym poniosłeś koszty termomodernizacji. Na zakończenie prac masz trzy lata. Jeśli nie uda ci się, będziesz zmuszony oddać kwotę zwrotu. A jest o co walczyć. Maksymalny pułap kwoty zwrotu ustawiono na poziomie 53 tysięcy złotych. Pamiętaj, że z ulgi możesz skorzystać tylko w przypadku, jeśli jesteś właścicielem lub współwłaścicielem modernizowanego budynku. 

Dofinansowanie do fotowoltaiki dla rolników

Polscy rolnicy znani są z konserwatywnego podejścia do budowy i ogrzewania domów. Wielu z nich nie jest przychylnych ekologicznym sposobom pozyskiwania energii. Jednak to właśnie z myślą o nich przygotowano program Agroenergia. Zamysłem tego programu jest ograniczenie zanieczyszczenia środowiska i wzrost udziału energii odnawialnej w gospodarstwach rolnych. W ramach programu możesz liczyć nie tylko na dopłaty do fotowoltaiki, ale także do innych odnawialnych źródeł energii

Dofinansowanie możesz uzyskać, jeśli jesteś rolnikiem przynajmniej od roku. W twojej własności musi znajdować się pole o wielkości od 1 do 300 ha. Montażu instalacji nie możesz rozpocząć przed złożeniem wniosku. Do tworzenia instalacji musisz też wykorzystać nowe akcesoria. Używane sieci nie są brane pod uwagę. Jest o co walczyć, ponieważ przy instalacjach od 10 do 30 kW możesz liczyć na zwrot 20% kosztów całej instalacji, jednak nie więcej niż 15 tysięcy złotych. Jeśli zdecydujesz się na większą sieć od 30 do 50 kW, zwrot to 13% kosztów i nie więcej niż 20 tysięcy złotych. 

Zobacz też:  Dlaczego słońce świeci? Bez tego fotowoltaika nie mogłaby działać

Dotacje na fotowoltaikę z programu Czyste Powietrze

Czyste powietrze związane jest głównie z brakiem kotłów węglowych w domach. Także program Czyste Powietrze bierze pod uwagę przede wszystkim wymianę kotłów i termomodernizację domów jednorodzinnych. Jeśli jednak dodatkowo postawisz na fotowoltaikę, także zainteresują cię te dotacje. W ramach programu nie możesz liczyć na zwrot kosztów czy umorzenie podatku. To niskooprocentowana pożyczka, w ramach której możesz przeprowadzić wspomniane modernizacje.

Żeby móc liczyć na pożyczkę, musisz spełnić przede wszystkim kryteria zarobkowe. Dochód na jednego mieszkańca nie może przekraczać 1400 złotych. Jeśli mieszkasz samotnie, Twoje miesięczne dochody muszą zamknąć się w sumie 1960 złotych. Możesz skorzystać z kilku typów dotacji. Część z nich jest bezzwrotna, inne stanowią niskooprocentowane pożyczki. Ich forma i wartość zależy od tego, jakie usprawnienia zastosowałeś w swoim domu. 

Brak dofinansowania do paneli fotowoltaicznych – czy montaż jest opłacalny?

Wśród innych dopłat do fotowoltaiki można znaleźć także dofinansowania dla firm czy preferencyjne kredyty w bankach. Tu jednak zdarza się, że potrzebnych jest wiele dokumentów, a czas oczekiwania na decyzję będzie długi. Często dofinansowanie można uzyskać również z urzędu gminy. W tym przypadku musisz dokładnie zapoznać się z warunkami, ponieważ są odrębne dla każdej jednostki administracyjnej.

Może się jednak zdarzyć sytuacja, że nie trafisz do żadnej grupy objętej dofinansowaniem. Brak działalności rolniczej, czy zbyt mała instalacja sprawią, że nie znajdziesz dla siebie miejsca w żadnym programie. Nie oznacza to, że powinieneś definitywnie zrezygnować z fotowoltaiki. Weź pod uwagę oszczędność energii i brak rachunków za prąd. Już samo ograniczenie kosztów sprawi, że sieć może zwrócić się już po 7–10 latach. Kolejne lata będziesz tylko zarabiał na nieograniczonych zasobach energii słonecznej. Dodatkowo ograniczysz emisję szkodliwych gazów do atmosfery. W ten sposób całe twoje otoczenie, bliscy i sąsiedzi będą oddychać czystym powietrzem pozbawionym szkodliwych substancji.

Dyplomowany budowlaniec, utrzymujący się z układania słów w treści. Prywatnie miłośnik ogrodnictwa, zafascynowany odnawialnymi źródłami energii i szansą, jaką stają się dla naszej planety. W wolnych chwilach poświęca czas dobrej książce i aktywności fizycznej.

Podziel się opinią na temat artykułu

Dodaj Odpowiedź

Logo EkoHub.pl
Logo EkoHub.pl