Jakie PKD dla fotowoltaiki trzeba wpisać w dokumentach?

Charakter prac wykonywanych w ramach działalności gospodarczej określają specjalne kody. Jeśli zamierzasz zająć się montażem i instalacją akcesoriów do fotowoltaiki, także musisz wybrać odpowiedni kod. Jakie PKD dla fotowoltaiki? Podpowiadamy, które wybrać.
jakie pkd dla fotowoltaiki

Jakie PKD dla fotowoltaiki najlepiej będzie wybrać? Dowiedz się, co sprawdzi się najlepiej w przypadku twojej działalności gospodarczej. Czym jest PKD? Przeczytasz o tym w naszym artykule.

Zwrot PKD jest znany wszystkim, którzy zakładali swoją działalność gospodarczą. Do szerszej świadomości dotarł w ostatnich miesiącach, kiedy okazało się, że tarcze antykryzysowe będą przyznawane tylko konkretnym branżom. Te z kolei były wybierane na podstawie głównego kodu PKD. Elektryk, budowlaniec, właściciel serwisu rowerowego, każdy musi podać kod właściwy dla charakteru swojej działalności. Jednak czym konkretnie jest kod PKD?

Co to jest kod PKD?

Rozwinięcie skrótu powinno sporo wyjaśnić. Polska Klasyfikacja Działalności jest potrzebna do tego, żeby ocenić, w jakich branżach działa twoja firma. Pozwala to łatwiej kontrolować stawki podatków odprowadzonych przez ciebie. Wymagane jest to także do prowadzenia rozmaitych analiz gospodarczych, a jak się okazuje w ostatnim czasie, ułatwia wytypowanie branż wymagających pomocy. 

Kiedy przydają się kody PKD?

Kod ten będziesz musiał wpisać do wniosku CEIDG-1, który składa się podczas zakładania działalności gospodarczej. W wypadku zmiany profilu działalności firmy i jej rozbudowy również potrzebny będzie podobny wniosek i kolejny kod. Dla danej działalności możesz przeznaczyć więcej kodów i nie musisz zakładać nowej firmy, jeśli chcesz rozbudować profil jej działalności. Zastanawiasz się, jakie PKD dla fotowoltaiki powinieneś wpisać w tę tabelkę wniosku? Dokładną odpowiedź znajdziesz w dalszej części tekstu. 

Instalacje elektryczne – PKD 

W ostatnich latach gołym okiem widać wzrost zainteresowania odnawialną energią w naszym kraju. Mocnym bodźcem dla całej branży okazały się dotacje z unijnego programu dopłat do fotowoltaiki. Na zwrot części kosztów mogą liczyć nie tylko właściciele, lecz także rolnicy. Wzrost zainteresowania konsumentów daną branżą w naturalny sposób powoduje większą aktywność firm z tej gałęzi gospodarki. Jeśli ty także chcesz spróbować swoich sił w montażu instalacji, będziesz musiał dowiedzieć się, jakie PKD dla fotowoltaiki wpisać we wniosku. 

Zobacz też:  Fotowoltaika wschód-zachód – korzyści i charakterystyka takiej instalacji fotowoltaicznej typu „wschód zachód”

Jaki kod PKD jest przypisany fotowoltaice?

Kod PKD składa się z kilku członów. Jak wygląda? Jego części to:

  • pierwsza liczba dwucyfrowa;
  • druga liczba dwucyfrowa;
  • litera.

 Pierwsza część to dwucyfrowa wartość liczbowa, która określa charakter działalności. Jeśli interesuje cię działalność opierająca się na budownictwie, przypisana jest do niej sekcja F. Tam znajdziesz trzy działy, z których powinien zainteresować cię numer 43, gdzie znajdują się „roboty budowlane specjalistyczne”. Zawiera on kilka klas i podklas, z których odpowiednia będzie klasa 21 z podklasą Z. W takim razie jakie PKD dla fotowoltaiki? Większość firm zajmujących się montażem paneli używa kodu 43.21.Z, czyli „wykonywanie instalacji elektrycznych”.

Czy jeden kod PKD wystarczy?

Wspomniany kod obejmuje wszystkie prace monterskie związane z panelami fotowoltaicznymi. Jednak doskonale wiesz, że montaż przewodów elektrycznych to nie jedyne, czym będziesz się zajmował. Ta praca związana jest także z robotami na połaci dachowej pracami wykończeniowymi oraz późniejszym serwisowaniem sieci. Może być zatem potrzebna większa liczba kodów. 

Jakie PKD dla fotowoltaiki dodatkowo warto wybrać? 

Wiele firm zajmujących się montażem paneli wybiera kilka kodów. Jakie PKD dla fotowoltaiki powinieneś jeszcze wpisać? Z pewnością będziesz wykonywał także prace związane z przeglądem lub naprawami, dlatego potrzebny będzie kod 33.14.Z – Naprawa i konserwacja urządzeń elektrycznych. Zastanów się także nad możliwością przeprowadzenia dodatkowych prac remontowych, czyli zawartych pod kodem 43.39.Z – Wykonywanie pozostałych robót budowlanych wykończeniowych. Z kolei 43.22.Z to wykonywanie instalacji wodno-kanalizacyjnych, cieplnych, gazowych i klimatyzacyjnych.

Instalacje elektryczne – PKD to nie wszystko

Przyporządkowanie twojej działalności to dopiero pierwszy krok do samodzielnych prac montażowych. Uwzględnienie instalacji elektrycznych w PKD nie oznacza, że możesz je prowadzić bez przeszkód. Będziesz potrzebował także innych uprawnień potwierdzających, że masz wiedzą jak poprawnie przeprowadzić montaż. Nie dotyczy to samego mocowania paneli, ale także prowadzenia instalacji. 

Zobacz też:  Wyłącznik przeciwpożarowy to niezbędny element każdej instalacji fotowoltaicznej. Sprawdź czym jest i jak działa?

Co uprawnia do montowania instalacji fotowoltaicznych?

Kod zawodu elektryk nie upoważnia do prowadzenia prac instalacyjnych. Musisz mieć odpowiednie uprawnienia elektryczne SEP kategorii E i D. Do montażu sieci potrzebne są z kolei uprawnienia UDT, które otrzymasz po zakończeniu kursu, a potwierdza je zdanie egzaminu. Podczas prac monterskich potrzebne będą badania wysokościowe, ponieważ prace mogą odbywać się powyżej 3. metrów nad powierzchnią podłoża. 
Jeśli nie wiesz, jakie PKD dla fotowoltaiki i twojej działalności będzie odpowiednie, możesz zapytać przed złożeniem wniosku CEIDG-1. Warto dobrać odpowiedni kod nie tylko z uwagi na możliwe problemy w czasie kontroli z Urzędu Skarbowego. To także szansa na znalezienie klientów, których interesuje właśnie charakter działalności prowadzonej przez ciebie. Dlatego zwróć na to szczególną uwagę podczas rejestracji firmy lub zmiany profilu jej działalności.

Dyplomowany budowlaniec, utrzymujący się z układania słów w treści. Prywatnie miłośnik ogrodnictwa, zafascynowany odnawialnymi źródłami energii i szansą, jaką stają się dla naszej planety. W wolnych chwilach poświęca czas dobrej książce i aktywności fizycznej.

Podziel się opinią na temat artykułu

Dodaj Odpowiedź

Logo EkoHub.pl
Logo EkoHub.pl