Jaka taryfa przy fotowoltaice sprawdzi się najlepiej i którą wybrać?

Przy montażu sieci fotowoltaicznej będziesz miał na głowie wiele dodatkowych obowiązków, np. podpisanie nowej umowy z operatorem. Może to być okazją na zmianę taryfy opłat. Jaka taryfa przy fotowoltaice pozwoli ci czerpać najwięcej korzyści z sieci?
jaka taryfa przy fotowoltaice

Montaż paneli fotowoltaicznych na dachu sprawia, że zaczynasz całkiem inaczej spoglądać na zarządzanie energią w swoim domu. Choć z reguły nadal twój dom jest podłączony do sieci i niewiele się zmienia w kwestii użytkowania, zmiany zauważysz na rachunku za energię. Fotowoltaika to zasób, który musisz rozsądnie dopasować do polityki energetycznej domu. W związku z tym dla przyspieszenia stopy zwrotu za instalację może być potrzebna zmiana taryfy u operatora. To, jaka taryfa przy fotowoltaice będzie odpowiednia, zależy od wielu czynników.

Fotowoltaika – rozliczenie energii elektrycznej

Przede wszystkim musisz zdać sobie sprawę, że pomimo montażu instalacji panele słoneczne nie są w stanie zaspokoić zapotrzebowania obiektu na energię elektryczną przez cały czas. Montaż paneli na dachu nie oznacza, że możesz już przeciąć przewody elektryczne położone przez operatora. Wynika to z nierównomiernego dostarczania mocy. Wyjątkiem jest sieć akumulatorów, które będą przechowywały energię zebraną w szczycie. To wymaga jednak więcej miejsca i zasobów finansowych. Od tego, jaka taryfa przy fotowoltaice będzie wspierała twój dom, będą zależały opłaty za prąd

Jak wykorzystać nadwyżki prądu z fotowoltaiki?

System działania zaproponowany przez ustawodawcę jest prosty. Panele pobierają energię stale i ty korzystasz z niej na bieżąco. Jednak panele słoneczne najwięcej prądu dają w ciągu dnia, a nocą ich produkcja ustaje. Dlatego nadwyżki energii produkowane w szczycie trafiają do sieci operatora. To pozwala nie marnować prądu, który wyprodukowała fotowoltaika. Rozliczenie z operatorem pozwoli ci korzystać z wyprodukowanych nadwyżek nocą i w zimie, kiedy panele pobierają mniej mocy, niż potrzebujesz. 

Z czego wynika niedobór energii?

Niemal nie występują takie sieci, w których ilość pobieranej energii w skali roku dokładnie pokrywa twoje zapotrzebowanie. Z różnych powodów nie produkuje się instalacji wydajniejszych niż zapotrzebowanie, dlatego z reguły mamy deficyt energii. Za przesył energii do operatora i przechowywanie jej u niego także płacimy poprzez obcięcie części zasobów. Dlatego niezbędne jest okresowe wspieranie się prądem sieciowym. W dalszej części tekstu wyjaśnimy, o co chodzi z taryfami i jaka taryfa przy fotowoltaice może zminimalizować rachunki.

Zobacz też:  Jak dobrać panele fotowoltaiczne? Poznaj moce paneli i ich wydajność!

Co brać pod uwagę przed wyborem taryfy?

W tym miejscu warto też przypomnieć o jednej rzeczy, której raczej nie usłyszysz z ust sprzedawcy fotowoltaiki. Nawet dokładny i precyzyjny dobór sieci oraz zaspokajanie potrzeb całego gospodarstwa tylko z tego źródła nie ograniczą rachunków za prąd do zera. Na rachunku zawsze wyszczególnione są wszystkie opłaty, które pokrywasz. Poza samym kosztem prądu istnieją także stałe koszty związane z utrzymaniem przyłącza lub opłatami serwisowymi. Miej to również na uwadze, rozważając jaką taryfę wybrać przy fotowoltaice i obliczając opłacalność sieci.

Fotowoltaika – jaka taryfa jest do wyboru?

Choć wielu ekspertów radzi, jaka taryfa przy fotowoltaice będzie najkorzystniejsza, lepiej samemu to ocenić. O co chodzi z tymi taryfami? Operator energetyczny lub dostawca prądu podpisuje z każdym odbiorcą indywidualne umowy na usługę dostarczenia. Dla ułatwienia sobie pracy i zaszeregowania odbiorców wprowadza się taryfy. Nie jest to nic innego, jak plan cenowy, który określa między innymi wysokość stawki i stałych opłat za utrzymanie sieci. Umowa określa rodzaj dostarczanej mocy, jej ilość, a także sposób rozliczania stref czasowych.

Taryfa przy fotowoltaice ze względu na odbiorcę

Taryf jest kilka i mają podobne warunki dla każdego operatora. Jaka taryfa przy fotowoltaice? Najpierw określany jest typ odbiorcy, czyli rodzaj podmiotu i szacowaną ilość pobieranej energii. Z uwagi na odbiorców, taryfy oznaczane są w następujący sposób:

 • A – największe zakłady przemysłowe, kopalnie;
 • B – duże zakłady przetwórcze, fabryki;
 • C – mniejsze warsztaty i zakłady produkcyjne oraz gospodarstwa rolne;
 • G – prywatni odbiorcy, biura, sektor usług o niewielkim zapotrzebowaniu.

Najpopularniejsza opcja – taryfa G i jej charakterystyka

Choć to, jaka taryfa przy fotowoltaice będzie wpływała na twoje opłaty, zależy od rodzaju działalności, my skupimy się na taryfie G. To ona jest najczęściej wybieraną opcją. W zależności od dokładnych warunków umowy można rozróżnić kilka jej wariantów. Taryfa G11 to taka, w której przez całą dobę pobierasz energię w tej samej cenie. Z kolei taryfy oznaczone jako G12 wyróżniają w ciągu dnia strefy czasowe, w których energia ma różną cenę. W ramach tej taryfy wyróżnia się także kilka bardziej szczegółowych podziałów, których warunki określa literka po symbolu. Dokładne oznaczenia i zależności między taryfą G12w a fotowoltaiką wyjaśnimy w dalszej części tekstu. 

Zobacz też:  Farma fotowoltaiczna – jakie są zyski z budowy? Farmy fotowoltaiczne w Polsce i na świecie

Jaką taryfę wybrać przy fotowoltaice?

Ilość pobieranej energii słonecznej przez panele fotowoltaiczne można graficznie przedstawić w postaci sinusoidy. Szczyt poboru mocy jest najwyższy w okolicach południa i kilku sąsiednich godzin. Natomiast po tym okresie notujemy wyraźny spadek aż do zera w nocy. To sprawia, że w niektórych momentach energii będzie zbyt dużo, a czasem jej braknie. Sam musisz wybrać, jaka taryfa przy fotowoltaice będzie odpowiadała twojemu stylowi życia i zapotrzebowaniu na energię. Postaramy się przybliżyć warunki określonych taryf i ich wpływ na pobieraną energię z fotowoltaiki.

Taryfa G11

Jeśli zapytasz ekspertów, jaka taryfa przy fotowoltaice będzie najlepsza, większość doradzi ci właśnie G11. Sam ocenisz, czy słusznie. To podstawowa taryfa, w ramach której płacisz tyle samo przez cały dzień. Jest ona przyznawana automatycznie. Jeśli nigdy nie interesowałeś się swoim rachunkiem za energię, z pewnością masz właśnie taką taryfę.

Dlaczego warto wybrać właśnie G11?

Ta standardowa taryfa jest znakomita w sytuacji, kiedy twoja instalacja niemal w całości pokrywa zapotrzebowanie na energię. Wówczas nie przejmujesz się kosztem prądu, a jeśli musisz go pobrać z sieci, to zawsze ma taką samą cenę. Ponadto koszty stałe przy tej taryfie są najniższe, co będzie miało wpływ na rachunki od operatora. Dlatego, jeśli masz wydajną sieć i pytasz, jaka taryfa przy fotowoltaice będzie najkorzystniejsza, polecamy właśnie G11.

Taryfa G12

Jak wspominaliśmy, G12 to taryfa strefowa, zatem koszt energii w określonych godzinach jest różny. Musisz pamiętać, że choć cena poza szczytem jest niższa od standardowej stawki w G11, to w szczycie cena wzrasta. Taryfy G12 u niektórych operatorów mają dodatkowe oznaczenia literowe, takie jak:

 • litera a﹘dzieli stawkę na strefę szczytową i pozaszczytową;
 • litera b﹘dzieli dzień na strefy dzienną i nocną;
 • litera w﹘podział na strefy dzienną i nocną oraz tańsze weekendy.
Zobacz też:  Utylizacja paneli fotowoltaicznych – jak pozbyć się zużytych elementów sieci?

Co przemawia za taryfą G12?

Prosument G12 musi zatem uważać na to, kiedy korzysta z prądu. Jeśli twoja instalacja nie jest w stanie zaspokoić całego zapotrzebowania na energię elektryczną, ta taryfa powinna cię zainteresować. Będzie doskonała w sytuacji, kiedy większość urządzeń elektrycznych ustawiasz na noc. Pranie, suszenie czy włączenie pompy ciepła w nocy sprawi, że będziesz zasilał je tańszą energią. Z kolei w dzień przy wyższych stawkach większość zapotrzebowania pokryje energia z paneli. Jaka taryfa przy fotowoltaice? Przy dobrej organizacji i samodyscyplinie G12 jest w stanie przynieść wymierne korzyści. 

Zmiana taryfy

Rozumiesz już pewnie, na ile istotne jest przy fotowoltaice, jaka taryfa widnieje na rachunku za prąd. Jeśli zdecydujesz się zmienić taryfę na bardziej odpowiednią, sama procedura nie jest trudna. Wystarczy poinformować operatora, jaka taryfa przy fotowoltaice będzie cię interesowała. Możesz to zrobić za pośrednictwem internetu przez specjalny wniosek lub w biurze obsługi operatora podczas osobistej wizyty.

Wniosek o zmianę taryfy – kiedy i jak złożyć?

Wniosek o zmianę taryfy jest bezpłatny, a wprowadzony zostanie już przy najbliższym okresie rozliczeniowym. Możesz też składać go wielokrotnie, jeśli nowe warunki okażą się nieopłacalne lub zmieni się zapotrzebowanie na energię w twoim domu. Jaka taryfa przy fotowoltaice będzie dla ciebie najkorzystniejsza, możesz sprawdzać wiele razy. Pamiętaj jednak o tym, żeby nie składać wniosku częściej niż raz na 12 miesięcy.

Jak widać, odpowiedź na pytanie o najkorzystniejszą taryfę dla fotowoltaiki nie musi być jednoznaczna. Zazwyczaj wybierane są G11 lub G12 i obie z tych opcji mają swoje zalety. Najważniejszą kwestią jest, aby dostosować taryfę do swojego trybu życia i dobrać taką, która będzie współgrała z panelami fotowoltaicznymi.

Dyplomowany budowlaniec, utrzymujący się z układania słów w treści. Prywatnie miłośnik ogrodnictwa, zafascynowany odnawialnymi źródłami energii i szansą, jaką stają się dla naszej planety. W wolnych chwilach poświęca czas dobrej książce i aktywności fizycznej.

1 Komentarz
 1. Założyliśmy panele. Odczekaliśmy 30 dni plus jeden, choć miało być nie później niż 30
  dni, ale PGE czeka do końca (lub jeden dzień dłużej). Wczoraj, gdy pan z energetyki zmieniał nam licznik, powiedział mi 'z dobrego serduszka’ że mamy fatalną taryfę przy fotowoltaice – G- 12. No tak, powiedziałam, ale przecież wykorzystamy w nocy, to co wyprodukujemy w dzień, na co Pan, że nie, to tak nie działa. Odebrać w nocy mogę sobie to, co wyprodukowałam w ….nocy. Mam silne latarnie pod domem, ale chyba jednak nie napędzą mi pralki. Ech. Pozostaje liczyc na to, co wyprodukuję w ciągu tych 2 godzin dziennych liczonych w G-12 jako noc. Może styknie, może nie.
  Pan zasugerował zmianę na G-11, powiedział jednak, że możliwe, że poczekamy rok (?!) – co mi się skleja z info tutaj przeczytanym, że zmiana taryfy wejdzie w życie 'już przy najbliższym okresie rozliczeniowym’ A nasz okres rozliczeniowy to rok właśnie!!! Dlaczego nic się o tym nie mówi, dlaczego nawet w fachowym artykule tutaj powielana jest informacja, że G-12 się opłaca bo sobie odbierzemy w nocy energię z dnia – tak, ale tylko z dwóch godzin!

Dodaj Odpowiedź

EkoHub
Logo