Opłata mocowa a fotowoltaika – ile można zaoszczędzić na opłatach, montując panele słoneczne?

Opłata mocowa a fotowoltaika to zależność, którą zaczęto brać pod uwagę przy wprowadzeniu nowej daniny. Zasady pobierania opłaty są korzystne dla użytkowników sieci fotowoltaicznych. Dowiedz się, kiedy możesz zyskać najwięcej.
oplata mocowa a fotowoltaika

Opłata mocowa a fotowoltaika – to nowe obciążenie wprowadzone w 2021 roku do wszystkich rachunków energetycznych. Zobacz, w jaki sposób jest obliczana i jak wpływa na nią posiadanie przez nas instalacji słonecznej. Sprawdź, ile zapłacisz.

Choć to niewielka opłata, w skali roku może urosnąć do sporych kwot, szczególnie dla dużych przedsiębiorstw. Jak wygląda zależność między opłatą mocową a fotowoltaiką i czy montując sieć PV, możesz ograniczyć wysokość nowej daniny?

Opłata mocowa – co to jest i ile wynosi?

W ostatnich miesiącach coraz częściej wspominana jest zależność między opłatą mocową a instalacją fotowoltaiczną. Zanim wyjaśnimy, w jaki sposób można zaoszczędzić na rachunkach za prąd, korzystając z sieci PV, spróbujemy przybliżyć pojęcie opłaty mocowej. Jest to nic innego jak dodatkowe obciążenie finansowe nakładane na nasze rachunki za energię elektryczną. Z założenia opłata mocowa ma być przeznaczona na utrzymanie rezerw prądu pozwalających na zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego. Ma być też przeznaczona na modernizację sieci energetycznej. 

Stawka opłaty mocowej obliczana jest na podstawie ilości pobieranej energii z sieci operatora. Przy poborze energii na poziomie do 500 W rocznie będzie wynosiła 2,92 zł miesięcznie. Istnieje kilka pułapów zużycia, a najwyższa opłata wynosi 16,30 zł miesięcznie przy zużyciu powyżej 2800 W. W skali roku dla dużych gospodarstw domowych rachunki są więc wyższe o prawie 200 złotych, nie biorąc pod uwagę rosnących cen energii na rynku.

Wspomniane opłaty to jednak tylko wersja dla gospodarstw domowych. W przypadku przedsiębiorstw opłata liczona jest za każdą megawatogodzinę energii pobieranej w szczytowych godzinach, czyli między godzinami 7 a 22 i wyniesie 102,6 zł netto za MWh. Tutaj duże przedsiębiorstw działających w systemie jedno lub dwuzmianowym opłaty zapłacą sporą kwotę. Nic dziwnego, że to właśnie firmy najczęściej sondują możliwość ograniczenia opłaty za pomocą korzystania z odnawialnych źródeł energii.

Zobacz też:  Jakie PKD dla fotowoltaiki trzeba wpisać w dokumentach?

Opłata mocowa a fotowoltaika – poznaj możliwości 

Sposób obliczania opłaty, określony przez nowelizację Ustawy o rynku mocy z 23 lipca 2021 roku, natychmiast skierował uwagę przedsiębiorców i prywatnych osób w stronę paneli słonecznych. Bieżące zużycie energii wygenerowanej przez panele słoneczne sprawia, że korzystasz z energii i jednocześnie nie pobierasz jej z sieci energetycznej. Jaki zmniejszyć wysokość opłaty mocowej instalacją fotowoltaiczną i w którym wariancie ta inwestycja opłaca się bardziej?

Opłata mocowa dla prosumenta

Charakterystyka energetyki fotowoltaicznej sprawia, że trudno jest wykorzystywać ją jako jedyne źródło prądu przez cały rok bez wsparcia energią z innych źródeł. Dlatego najczęściej inwestor dysponujący instalacją PV staje się prosumentem, czyli podłącza ją do ogólnej sieci energetycznej. W ten sposób może przesyłać do operatora nadwyżki energii wyprodukowanej w ciągu dnia i latem, a następnie korzystać z nich nocą i w zimie, kiedy sieć ma mniejszą wydajność. Oczywiście prosument ponosi związane z tym koszty, które od 1 kwietnia 2022 roku będą naliczane według nowych zasad. 

Jak dla takiego użytkownika wygląda opłata mocowa? Prosument niestety płaci za każdy kW pobierany z sieci, jednak część energii elektrycznej pochodzącej z paneli wykorzystuje na własne potrzeby. Szacuje się, że około 30 procent energii produkowanej przez sieci PV w skali roku jest zużywane na bieżąco. Przy przedsiębiorstwach może to być nawet połowa wyprodukowanego prądu. W związku z tym ta opłata przy fotowoltaice i umowie prosumenckiej może zmniejszyć się nawet o połowę.

Opłata mocowa a instalacja fotowoltaiczna hybrydowa 

Jeszcze ciekawiej przedstawia się zależność: opłata mocowa a panele fotowoltaiczne w przypadku instalacji hybrydowych. Takie określenie dotyczy instalacji, które są podłączone do ogólnych sieci energetycznych, jednak dodatkowo zostały wyposażone w banki energii. Dzięki temu wyprodukowany prąd w pierwszej kolejności trafia do akumulatora i napełnia go. Dopiero nadwyżki niemieszczące się w bankach są przesyłane dalej do sieci operatora. Także pobranie energii w przypadku niedoborów odbywa się najpierw z banków. 

Zobacz też:  Montaż paneli fotowoltaicznych krok po kroku

W przypadku takich sieci znacznie mniej straszna wydaje się opłata mocowa, a fotowoltaika z akumulatorem ograniczają przesył prądu do i z sieci do minimum. Średnio transfer pomiędzy instalacją PV a siecią energetyczną wynosi około 10% wyprodukowanego prądu. W tym wypadku i przy odpowiednim zarządzaniu zasobem opłata mocowa może być zatem symboliczna. 

Opłata mocowa a fotowoltaika – kolejny argument za PV

Jak widzisz, na podstawie zależności pomiędzy opłatą mocową a fotowoltaiką, korzyści wynikające z budowy sieci PV są duże. Można się spodziewać, że z biegiem lat inwestorzy, korzystając z tego rodzaju instalacji, będą mogli liczyć na jeszcze większe przywileje. Powoli będziemy odchodzić od paliw kopalnych i kierować się w stronę OZE, a zachęcanie do takich własnych inicjatyw prywatnych osób leży także w interesie rządzących. 

Dyplomowany budowlaniec, utrzymujący się z układania słów w treści. Prywatnie miłośnik ogrodnictwa, zafascynowany odnawialnymi źródłami energii i szansą, jaką stają się dla naszej planety. W wolnych chwilach poświęca czas dobrej książce i aktywności fizycznej.

Podziel się opinią na temat artykułu

Dodaj Odpowiedź

Logo EkoHub.pl
Logo EkoHub.pl