Fotowoltaika – cena tego rozwiązania będzie dla wielu osób czynnikiem decydującym w kwestii jej wyboru. Sprawdź, za co tak naprawdę zapłacisz. Co składa się na wydatki, które poniesiesz? Dowiedz się, jak jest cena instalacji fotowoltaicznej i jej utrzymania.
Rosnące ceny prądu i dodatkowe podatki nakładane na konsumentów zmuszają do rozważenia opłacalności standardowych dostaw energii. Jednym ze sposobów na uniezależnienie się od rosnących kosztów energii jest fotowoltaika. Cena takiej instalacji w fazie inwestycji może okazać się wysoka i zniechęcić do wyboru tego źródła energii. Jakie środki trzeba przeznaczyć na inwestycję i w jakim okresie można liczyć na zwrot?
Od czego zależą koszty instalacji fotowoltaicznej?
Instalacje słoneczne na świecie od kilkudziesięciu lat cieszą się zainteresowaniem firm i prywatnych inwestorów. W ostatnich latach Także w naszym kraju pojawia się coraz więcej instalacji czerpiących energię ze słońca. Zmiany polityki Unii Europejskiej w zakresie czystości powietrza i uciekanie o energii węglowej sprawiły, że także w naszym kraju rośnie zainteresowanie modułami fotowoltaicznymi. Ceny sieci są zróżnicowane i zależą od zdolności instalacji do pobierania energii.
Istotnym elementem wpływającym na cenę paneli fotowoltaicznych są dostępne dofinansowania i dotacje, z których mogą korzystać zarówno osoby fizyczne, jak i przedsiębiorcy. Jeśli niżej wymienione koszty przerastają twoje możliwości, sprawdź, czy kwalifikujesz się to któregoś z tych programów:
- Mój Prąd;
- Czyste Powietrze;
- Stop Smog;
- Agroergia;
- Energia Plus.
Jak działa fotowoltaika?
Fotowoltaika to pobieranie energii z promieni słonecznych i przetwarzanie jej na prąd elektryczny. Panele słoneczne to niejako odbiorniki, do których trafiają fotony – cząstki emitowane ze Słońca. Oddzielaniem z nich elektronów i przetworzeniem na prąd zmienny zajmuje się właśnie fotowoltaika. Cena pozyskiwania energii jest zatem równa zeru. Jedyny koszt, jaki jest z nią związany to budowa instalacji i jej serwisowanie w późniejszych latach.
Panele fotowoltaiczne – ceny instalacji w 2022 roku
Pozyskiwanie energii ze słońca znane jest od niemal 100 lat i w ubiegłym wieku skutecznie wykorzystywane było w szczególnych warunkach. Jednak w przypadku paneli fotowoltaicznych, cena systemu dopiero w ostatnich dekadach przekroczyła pułap opłacalności. Oznacza to, że instalacja pozyska energię o wartości przekraczającej jej koszt, zanim się zestarzeje.
Panele słoneczne – ceny elementów instalacyjnych
Pozyskiwanie i wytwarzanie wafli krzemowych tworzących ogniwa fotowoltaiczne w ostatnich latach stało się tańsze. Dlatego dopiero od dwóch dekad opłaca się na skalę masową produkować panele fotowoltaiczne. Cena instalacji składa się jednak z kilku czynników. Energię pozyskiwaną przez panele trzeba przetransportować do miejsca magazynowania lub przetworzyć i przesłać do sieci. Jakie elementy składowe tworzą ostateczny koszt sieci?
Panele słoneczne
Oczywiście najdroższym i najbardziej efektownym elementem całej instalacji są panele słoneczne. Ceny samych odbiorników fotonów mogą stanowić nawet ponad 60 procent całego kosztu sieci. Im większa instalacja, tym procentowy wkład paneli jest większy, ale rośnie także efektywność całej instalacji. Obowiązuje tu jednak zasada, że czym droższe akcesoria, tym ich sprawność, trwałość i wreszcie skuteczność są wyższe, dlatego na tym elemencie nie oszczędzaj. Warto pamiętać, że ogniwa monokrystaliczne są zazwyczaj droższe niż te polikrystaliczne.
Konstrukcja nośna
Kolejnym elementem składowym jest konstrukcja nośna, na której montowana jest fotowoltaika. Cena obejmuje uchwyty montowane do połaci dachowej lub instalacji na gruncie. Do nich za pomocą klem i uchwytów montowane są szyny aluminiowe. Dopiero do szyn mocuje się właściwe panele i tu także używa się specjalnych uchwytów. Cena konstrukcji nośnej jest zróżnicowana, jednak nie przekracza 15 procent całej wartości.
Dodatkowe elementy instalacji
Pozostają jeszcze dodatkowe akcesoria, które są niezbędne do funkcjonowania fotowoltaiki. Cena inwertera, czyli przetwornika, to jeden z najwyższych wydatków i kluczowa część składowa sieci. To właśnie inwerter odpowiada za przetwarzanie prądu stałego na zmienny i wysyłanie nadwyżek do sieci. Konieczny jest także zakup przewodów prowadzących od paneli do inwertera. W miejscach, gdzie panele są zacienione, konieczne będą także wzmacniacze i mikroinwertery.
Ze szczególnymi kosztami musisz się liczyć, jeśli planujesz instalację off-grid. Jest ona z założenia niezależna i niepodłączona do sieci energetycznej. W jej wypadku musisz jednak gromadzić nadwyżki energii, które wytworzyła fotowoltaika. Cena instalacji jest zatem wyższa o koszt akumulatorów. Dobrej jakości akumulator o pojemności 10 kWh to koszt przeszło 20 tysięcy złotych.
Panele słoneczne – cena montażu instalacji
Kolejną częścią składową, która wpływa na ostateczny koszt, jest montaż paneli słonecznych. Cena wykonania i zamontowania instalacji również zależy od wielu czynników i nie sposób jej oszacować. Na ostateczną wysokość robocizny wpływają stawki w danym rejonie kraju, rozmiar instalacji oraz miejsce jej mocowania. W przypadku zamontowanej na dachu fotowoltaiki cena jest zależna też od jakości i rodzaju połaci.
Fotowoltaika – koszty utrzymania instalacji
Po wybudowaniu sieci czekają Cię także koszty związane z jej utrzymaniem. Teoretycznie przy dobrze zamontowanej instalacji fotowoltaiki, cena jej eksploatacji ogranicza się do sezonowych przeglądów. Jednak faktycznie z biegiem czasu musisz nastawiać się na naprawy, które zwiększą koszty eksploatacji.
Pierwszym elementem do wymiany będzie falownik, którego okres gwarancyjny nie przekracza 5 lat. Dlatego najdalej po 8 będziesz musiał go wymienić na nowy, co będzie Cię kosztowało przynajmniej kilka tysięcy złotych. Awarii mogą ulegać też same panele lub mikroinwertery przy poszczególnych panelach, a ich wymiana to wydatek rzędu kilkuset złotych. Jednak im większe środki w dobry sprzęt zainwestujesz na początku montażu fotowoltaiki, koszty jej eksploatacji będą niższe.
Statystyczne koszty instalacji fotowoltaicznej o określonej mocy
Pora przejść do konkretów i nieco dokładniej przedstawić koszty instalacji słonecznej. Biorąc pod uwagę popularność sieci w domach prywatnych, ich wielkość mieści się pomiędzy 3 a 6 kW. Średnia dla wszystkich instalacji to około 5 kW, dlatego na ich podstawie przedstawimy średnie szacunkowe koszty fotowoltaiki.
Przykładowa instalacja fotowoltaiczna 5kw – cena sieci
Żeby przybliżyć koszty instalacji i zależność ceny do wielkości sieci, posłużymy się przykładową średnią siecią. Przy instalacji PV 5 kWp cena oferowana przez jednego z wykonawców wynosi ponad 22 000 złotych. Składa się na nią 14 paneli o mocy 360 kW każdy, o średniej cenie 650 złotych, czyli ich koszt to ponad 9 000 złotych. Do tego dochodzi cena konstrukcji nośnej, przewodów, inwertera i akcesoriów wspomagających pracę paneli. Składową częścią jest także montaż. Te dodatkowe elementy to koszt około 13 000 złotych. Poniżej dowiesz się, jak przekładają się koszty w przypadku innych popularnych sieci.
Instalacja PV 3 kw – cena z montażem
W domach letniskowych lub obiektach o niewielkim zużyciu prądu niepotrzebna jest wielka sieć. Jeśli Twoim wyborem jest instalacja fotowoltaiczna 3 kw, cena z kosztem montażem zmieści się w granicach 16 000 złotych. Same panele, których będziesz potrzebował przynajmniej 9 sztuk to koszt 6000 złotych. Pozostała kwota składa się na montaż, falownik, przewody i dodatkowe komponenty w postaci wzmacniaczy lub mikroinwerterów.
Instalacja fotowoltaiczna 6 kW – cena z montażem
Jeśli do Twoich potrzeb lepiej pasuje instalacja o mocy 6 kw, cena z montażem będzie wyższa przynajmniej o koszt paneli. Będziesz potrzebował ich 18, a przy utrzymaniu ceny koszt samych paneli wyniesie 12 000 złotych. Taka standardowa instalacja to cena około 26 000 złotych. Tylko nieznacznie wzrasta zatem koszt pozostałych elementów instalacji.
Jak widzisz, przy fotowoltaice cena instalacji mocno zależna jest od ilości paneli. Czym więcej ich zaplanujesz, tym koszt całej sieci będzie wyższy. Jednak przy dużej ilości paneli obniża się średni koszt 1 kW wybudowanej instalacji. Przy instalacji fotowoltaiczna 6 kW cena z montażem i kW sieci to około 4 300 zloty. Przy o połowę mniejszej sieci zapłacisz 5 300 złotych za 1 kW mocy instalacji.
Kiedy zwrócą się koszty instalacji?
Każdy inwestor na początku swoich aktywności związanych z FV zapyta: kiedy zwrócą się koszty instalacji fotowoltaicznej? To standardowe pytanie i nie ma się co dziwić, że właściciele domów traktują zakup paneli jako inwestycję. To jednak rozprawa wymagająca podejścia do tematu z kilku punktów. Ogólnie można uznać, że koszty instalacji powinny zwrócić się po 6 do 9 latach od jej uruchomienia. Przy założeniu żywotności paneli na 20-25 lat, przynajmniej kilkanaście lat sieć będzie zarabiała.
Ile kosztuje fotowoltaika – podsumowanie
Z powyższego tekstu pewnie dowiedziałeś się orientacyjne, ile kosztuje fotowoltaika. Najczęściej za sieć przeznaczoną do zasilania domu jednorodzinnego w energię elektryczną będziesz musiał zapłacić od 16 do 26 tysięcy złotych. Z kolei zysk w ciągu 20 lat eksploatacji sieci będzie wynosił ponad 200 procent włożonych funduszy. Paradoksalnie, na Twoją korzyść będzie wpływała podwyżka cen energii elektrycznej. Im wyższa cena, tym zwrot inwestycji nastąpi szybciej, a zyski będą bardziej spektakularne.