Program Energia Plus 2022 – dofinansowanie do fotowoltaiki i nie tylko. Jakie warunki trzeba spełnić, by móc z niego skorzystać?

Coraz większy nacisk kładzie się w ostatnich latach na rozwój OZE. Ma w tym pomóc choćby obniżenie kosztów wytwarzania głównie podzespołów do fotowoltaiki oraz dofinansowania z Unii Europejskiej. Choć wiele programów skierowanych jest do prywatnych inwestorów, znajdziesz także takie przeznaczone dla przedsiębiorców. Energia Plus to program dotacji i pożyczek, z którego mogą skorzystać właśnie firmy.
energia plus

Energia Plus to program pozwalający ograniczenie negatywnego oddziaływania przedsiębiorstw na środowisko poprzez udzielanie im dofinansowań na instalacje energii odnawialnej. Sprawdź, jakie są jego założenia.

Możesz liczyć na pomoc, jeśli zamierzasz zmienić sposób zasilania procesów produkcyjnych. Jeśli zmniejszysz zapotrzebowanie na paliwa stałe w swoim zakładzie lub wprowadzisz instalacje ciepłownicze wpływające na ograniczenie zapotrzebowania, również składaj wniosek. Może się okazać, że drobne zmiany technologiczne dążące do usprawnienia procesu staną się jeszcze mniej kosztowne. 

Jaki cel ma program Energia Plus 2022?

Program Energia Plus to jedna z inicjatyw odgórnych Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, która ma być zachętą do dbania o nasze środowisko naturalne. Głównym celem, jaki przyświecał jego twórcom, było ograniczenie emisji szkodliwych związków do atmosfery. Instalacje, na które możesz pobrać dofinansowanie, mają ograniczyć lub całkowicie usunąć źródło szkodliwych emisji. Program obejmuje nie tylko instalacje bytowe, takie jak ogrzewanie czy energia elektryczna. W zakresie dopłat znajduje się także transport czy procesy technologiczne w zakładach przemysłowych. 

Wśród pozostałych celów, jakie ma osiągnąć zaangażowanie przedsiębiorców do programu, jest zmniejszenie zużycia zasobów naturalnych. Chodzi przede wszystkim o paliwa kopalne jak węgiel, gaz czy ropa naftowa. Twórcom tej inicjatywy zależało na poprawie efektywności energetycznej obiektów przemysłowych poprzez modernizację sieci ciepłowniczej i poszukiwanie nowych źródeł ciepła.

Co obejmuje program Energia Plus 2022?

Nie da się ukryć, że pomoc w finansowaniu energii solarnej i instalacje paneli cieszą się największym zainteresowaniem. Powszechnie mówi się o tym, że program Energia Plus to dofinansowania fotowoltaiki. To znaczne uproszczenie, ponieważ możliwości wykorzystania funduszy jest bardzo wiele. W programie wymienione są między innymi przedsięwzięcia związane z zaspokojeniem zapotrzebowania energetycznego obiektów. Poza wspomnianymi panelami dopłaty mogą obejmować:

  • kolektory słoneczne, 
  • pompy ciepła, 
  • turbiny wiatrowe,
  • niewielkie elektrownie wodne.
Zobacz też:  Dofinansowanie do fotowoltaiki – zdobądź dotacje na instalację czystej energii

Energia Plus 2022 – na jakie dotacje możesz liczyć?

W przypadku najpopularniejszego programu Mój Prąd, skierowanego do prywatnych inwestorów, pomoc miała formę dofinansowania. W przypadku programu „Energia Plus” możesz liczyć nie tylko na dotacje, ale także na pożyczki. Wnioski jednak mogą składać tylko przedsiębiorstwa w rozumieniu ustawy o Prawach przedsiębiorców. W ten sposób wykluczono z programu rolników, dla których stworzono odrębny program dopłat. 

Zacznijmy od dopłat, ponieważ to stanowi największą zachętę dla wszystkich przedsiębiorców. Dofinansowanie może objąć do 50% inwestycji w modernizację obiektu. To bardzo dużo, jednak jest pewien warunek. Przynajmniej 15% kosztów musi pochodzić ze środków własnych przedsiębiorstwa. Nie są brane pod uwagę kredyty bankowe, właścicielskie, czy emisja obligacji. Mają to być środki pochodzące bezpośrednio z kapitału zakładowego złożone w postaci wkładu finansowego.

Nieco więcej możliwości mogą dawać ci pożyczki przyznawane w ramach programu. W tym przypadku możesz składać wnioski o pożyczkę od 500 tysięcy złotych do nawet 300 milionów dla pojedynczego projektu. Warto jednak zaznaczyć, że kwota pożyczki może pokrywać maksymalnie 85% wszystkich kosztów danego przedsięwzięcia. 

Zachętą jest niskie oprocentowanie pożyczek. Jest ono zmienne i zależy od oprocentowania międzybankowego, jednak przewiduje się utrzymanie na poziomie do 5%. Takiej oferty nie są w stanie przygotować nawet największe banki. Okres spłaty pożyczki nie może być dłuższy niż 15 lat. W zapisach programu „Energia Plus” przewidywane są także umorzenia do 10% inwestycji, jednak nie więcej niż 1 milion złotych.

Wraz z końcem 2020 roku nabór wniosków został wstrzymany, jednak planowane jest ponowne uruchomienie programu w 2021 roku. W momencie publikacji tekstu nie mamy wiedzy, czy dokładnie te same zasady będą obowiązywały w latach kolejnych. 

Inwestycja w OZE – dlaczego jest istotna?

Nasz kraj znajduje się w czołówce państw Unii Europejskiej pod względem emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Ponad 11% całej emisji w Unii przypada na nasz kraj. Wpływa na to głównie spalanie węgla, na którym opiera się nasza gospodarka. Ponad 75% energii elektrycznej pochodzi z węgla, do czego dochodzi emisja związana z transportem. Sporą cegiełkę do podniesienia emisji CO2 dokłada przemysł ciężki i bardzo popularne w naszym kraju huty. Dlatego wszelkie modernizacje mające na celu ograniczenie emisji zasługują na pochwałę i pomoc ze strony władz. 

Zobacz też:  Fotowoltaika dla rolnika 2022 – skąd można pozyskać dofinansowanie?

W przypadku Niemiec udział OZE w całym rynku energii to prawie 50% W Polsce ten poziom utrzymuje się w granicach 9%, co powinno skłonić do refleksji i pomóc dostrzec możliwości.

Dyplomowany budowlaniec, utrzymujący się z układania słów w treści. Prywatnie miłośnik ogrodnictwa, zafascynowany odnawialnymi źródłami energii i szansą, jaką stają się dla naszej planety. W wolnych chwilach poświęca czas dobrej książce i aktywności fizycznej.

Podziel się opinią na temat artykułu

Dodaj Odpowiedź

Logo EkoHub.pl
Logo EkoHub.pl