Fotowoltaika – dofinansowanie dla firm w 2022 roku. Na jakie dotacje można liczyć przy inwestycji w instalację fotowoltaiczną?

Dofinansowanie fotowoltaiki dla firm w 2022 roku można pozyskać z kilku źródeł. Poza funduszami oferującymi zwrot części kosztów lub dopłaty, przedsiębiorstwo może też skorzystać z innych pomocy. O jakie chodzi i jak uzyskać dopłaty do fotowoltaiki?
fotowoltaika-dofinansowania dla firm

Interesuje cię fotowoltaika? Dofinansowania dla firm 2022 to coś, na co warto zwrócić uwagę. Poznaj najważniejsze programy, które pomogą ci sfinansować instalację fotowoltaiczną dla przedsiębiorstwa.

Drożejący prąd i rosnące koszty ogrzewania mogą stać się problemem dla wielu firm. Jednym ze sposobów na ucieczkę od rosnących kosztów produkcji jest fotowoltaika. Złożenie wniosku o dofinansowanie dla firm w 2022 roku może być ostatnią szansą na ruszenie swojego biznesu z miejsca i ograniczenie kosztów. Skąd pozyskać dotacje i dlaczego ich udzielanie jest opłacalne?

Dofinansowanie fotowoltaiki dla firm – wyjście naprzeciw przedsiębiorcom 

Energia elektryczna, a także cieplna są podstawowym zasobem, z jakiego korzysta wiele przedsiębiorstw. Ostatnie podwyżki cen energii i przewidywane kolejne sprawiły, że sporo firm zwraca się w stronę fotowoltaiki. Przedsiębiorcy często nie dysponują jednak potrzebnymi środkami za zakup i montaż instalacji, co blokuje ich w pójściu w stronę OZE. Dofinansowanie fotowoltaiki dla firm w 2022 roku, jak i w latach poprzednich, jest zatem gestem w stronę takich firm.

Fotowoltaika – dofinansowanie dla firm w 2022 roku

Choć rok kalendarzowy dopiero się rozpoczyna, już wiemy, że dofinansowanie fotowoltaiki dla firm w 2022 roku obejmie kilka programów, które znane były wcześniej. W opracowaniu jest także jeden nowy program, w którym wypłacane mają być bezpośrednio fundusze unijne. Niestety obecnie jeszcze nie dysponujemy dokładnymi informacjami dotyczącymi terminów składania wniosków. Istnieje także możliwość, że niektóre warunki dotacji na fotowoltaikę dla firm mogą ulec zmianie. 

Zobacz też:  Jak zdobyć dofinansowanie do pompy ciepła w 2022 roku? Źródła dotacji i dodatkowego wsparcia.

Program Energia Plus

To sztandarowy program, którego dwie poprzednie edycje cieszyły się ogromnym zainteresowaniem przedsiębiorców chcących inwestować w fotowoltaikę. Dofinansowanie dla firm w 2022 roku także będzie można czerpać z tego funduszu, którego celem jest wsparcie ekonomiczne przedsiębiorstw w walce z wysoką emisją. Z dopłaty mogą skorzystać wszyscy przedsiębiorcy, czyli osoby prawne, osoby fizyczne, a także spółki cywilne. Warunki nie określają, jaką wielkość ma mieć przedsiębiorstwo, a także jakim kapitałem ma dysponować. 

Co obejmuje program Energia Plus?

Dofinansowanie do fotowoltaiki dla firm w 2022 roku z programu Energia Plus także przewiduje dwa źródła pozyskiwania środków finansowych. Pierwszym z nich są bezzwrotne dotacje, które mogą objąć nawet połowę kosztów inwestycji. Dotacja obejmie także budowę fotowoltaiki, jednak istnieje jeden warunek. W ramach modernizacji przedsiębiorca musi zainwestować w urządzenia wykorzystujące technologię ORC (czyli organiczny cykl Rankine’a). Chodzi tu o montaż urządzeń odzyskujących ciepło poprodukcyjne, produkcję ciepła ze spalania biomasy czy montaż kolektorów słonecznych. 

Drugim źródłem, z którego płyną dotacje, jest pożyczka zwrotna na inwestycję w modernizację. Jej oprocentowanie obliczane jest na podstawie aktualnych stóp procentowych, jednak warunki są bardzo korzystne w porównaniu z ofertą banków. Pożyczka może objąć nawet 80 procent kosztów, jednak musi mieścić się w granicach między 500 tysięcy, a 300 milionów złotych. Co więcej, pożyczki mogą być częściowo umarzane nawet do 10 procent wypłacanych środków, jednak nie więcej niż 1 milion złotych. Termin na spłatę wynosi 15 lat, a po zakończeniu inwestycji można skorzystać z maksymalnie rocznej karencji. 

Dotacja na sieć fotowoltaiczną dla firm a wkład własny

Oba źródła wspierające przedsiębiorców są realizowane w tak zwanym współfinansowaniu inwestycji. Oznacza to, że część wkładu musi pochodzić bezpośrednio z budżetu beneficjenta, a nie z pożyczek bankowych czy innych form zadłużenia. Założenia programu mówią o tym, że 15 procent wartości inwestycji musi pochodzić od przedsiębiorstwa inwestującego w fotowoltaikę. Dofinansowanie dla firm w 2022 roku będzie przyznawane zatem tylko przedsiębiorstwom, które już mają zgromadzony kapitał na ten cel, jednak środki są niewystarczające

Zobacz też:  Dofinansowanie do ocieplenia 2022 – jak i skąd je pozyskać?

Program FEnIKS – co to jest?

Ze sporą nadzieją przedsiębiorcy spoglądają w stronę programu FEnIKS, nad którym prace dopiero trwają. Jest to fundusz oferujący dopłaty w różnej formie pochodzące bezpośrednio ze środków unijnych. W budżecie funduszu ma znaleźć się 25 miliardów euro, a te środki mają być przeznaczone między innymi na obniżenie emisji CO2, a także transformację w kierunku odnawialnych źródeł energii. Nie są jeszcze znane dokładne zasady, na jakich będą przyznawane dotacje, a projekt czeka na akceptację Komisji Europejskiej. 

Inne dopłaty do fotowoltaiki dla firm 

Poza wspomnianymi programami przedsiębiorcom dedykowane są także inne możliwości, w ramach których można uzyskać pomoc w zakresie inwestycji w fotowoltaikę. Dla firm dotacje w 2022 roku z tych programów nie są oferowane typowo pod budowę paneli, nie obejmują całego kraju lub nie noszą znamion dotacji. Skorzystanie z nich może być jednak sporym ułatwieniem w przejściu na energię odnawialną. 

Nowa Energia

To już trzecia edycja programu, skierowana jest właśnie do przedsiębiorców zainteresowanych inwestycjami w zakresie innowacyjnych źródeł energii. Założeniem programu jest wspieranie nowoczesnych technologii energetycznych i tym samym rozwój rodzimej gospodarki. Dopłaty nie są typowo dedykowane fotowoltaice, jednak w jego ramach można rozbudować także taką sieć. Dofinansowanie fotowoltaiki dla firm 2022 roku z tego funduszu ma formę pożyczki o wartości nawet 85 procent całych kosztów, a także premię innowacyjną. 

Dopłaty regionalne 

Szukając sposobów na dofinansowanie fotowoltaiki dla firm 2022 roku, warto skierować uwagę także w stronę jednostek samorządowych. Tu także na poziomie sejmików samorządowych oferowane są programy dopłat, ulg lub pożyczek, które mogą częściowo sfinansować takie inwestycje. W programach samorządowych warunki jednak są bardzo różne i trudno też wskazać terminy składania wniosków czy wartości dopłat. Warto jednak trzymać rękę na pulsie. 

Zobacz też:  Wymiana pieca – jakie przyniesie korzyści i skąd zdobyć dofinansowanie?

Niskooprocentowane pożyczki bankowe 

Inwestycja przedsiębiorstw w OZE bardzo pozytywnie postrzegana jest również przez wiele instytucji finansowych. W związku z tym część banków ma w swojej ofercie linie kredytowe przygotowane właśnie z myślą o przedsiębiorcach chcących zainwestować w sieci PV. Tutaj można skorzystać z niskooprocentowanych pożyczek, które pozwolą ruszyć z inwestycją, a zaoszczędzone w ten sposób środki staną się podstawą do spłaty zobowiązań.

Fotowoltaika i dofinansowanie dla firm 2022 – dlaczego to się opłaca?

Dofinansowanie fotowoltaiki dla firm w 2022 roku, jak i w latach poprzednich, ma na celu wyraźne odejście od energetyki węglowej. Dopłaty dla gospodarstw domowych zmieniają nieco proporcje pomiędzy OZE a energetyką węglową, jednak to duże zakłady notują największe zużycie prądu. Fundusze dedykowane firmom są też inwestycją w przyszłość całej infrastruktury przemysłowej, która bez taniej energii nie będzie konkurencyjna. 

Dyplomowany budowlaniec, utrzymujący się z układania słów w treści. Prywatnie miłośnik ogrodnictwa, zafascynowany odnawialnymi źródłami energii i szansą, jaką stają się dla naszej planety. W wolnych chwilach poświęca czas dobrej książce i aktywności fizycznej.

Podziel się opinią na temat artykułu

Dodaj Odpowiedź

Logo EkoHub.pl
Logo EkoHub.pl