Dofinansowanie do fotowoltaiki – zdobądź dotacje na instalację czystej energii

Dofinansowanie do fotowoltaiki to szereg programów i ulg, z których mogą skorzystać inwestorzy stawiający na energię słoneczną. Dotacje są przeznaczone dla osób prywatnych, rolników i przedsiębiorstw. Sprawdź, jak możesz uzyskać dopłaty do fotowoltaiki.
dofinansowanie do fotowoltaiki

Sieci paneli słonecznych przynoszą wiele korzyści środowisku naturalnemu i inwestorom. Ograniczają zapotrzebowanie na energię pochodzącą ze spalania węgla i nie wymagają zakupu paliwa. Coraz więcej osób prywatnych i przedsiębiorców decyduje się na panele PV, licząc na ograniczenie kosztów energii elektrycznej. Pomocne przy obniżeniu wkładu własnego do takiej inwestycji okazuje się dofinansowanie do fotowoltaiki. Wsparcie może pochodzić z różnych źródeł i mieć inne formy. Poznaj najważniejsze programy wspierające inwestorów. 

Dofinansowanie do fotowoltaiki – założenia programów wsparcia dla inwestorów 

Politycy w Europie i na świecie coraz częściej zwracają uwagę na konieczność wprowadzenia bardziej restrykcyjnej polityki ekologicznej. Europa do 2050 roku chce być kontynentem neutralnym ekologicznie, a w podobnym tonie wypowiadają się przywódcy z Ameryki Północnej czy niektórych państw Azji. Także w naszym kraju trwają prace nad uniezależnieniem się od paliw kopalnych, a dofinansowanie do fotowoltaiki ma w tym pomóc

Wszelkie programy wsparcia, które pomagają w budowie sieci fotowoltaicznych mają na celu rozwój sieci PV w Polsce. Ulgi lub dopłaty mają premiować wszelkie aktywności prowadzące do zwiększenia produkcji czystej energii. Takie działanie ma ograniczyć zanieczyszczenia powietrza spalinami i gazami cieplarnianymi. Dofinansowanie do fotowoltaiki kierowane jest zatem do konkretnych grup, takich jak rolnicy czy mieszkańcy domów jednorodzinnych. Dzięki temu ulgi trafią do miejsc, gdzie emisja szkodliwych substancji jest największa. 

Zobacz też:  Dofinansowanie do ocieplenia 2022 – jak i skąd je pozyskać?

Jakie formy mogą przyjąć dofinansowania do fotowoltaiki?

Dofinansowanie do fotowoltaiki to szereg ulg i systemów zachęt, które są oferowane inwestorom. Przede wszystkim jest to zwrot kosztów poniesionych przez inwestora, który może być przyznawany do określonej kwoty lub procentu kosztów inwestycji. System zachęt polega też na możliwości odliczenia kosztów od podatku dochodowego w rocznym rozliczeniu podatkowym. Dla przedsiębiorców przygotowane są systemy kompleksowych pożyczek na niski procent, które w pewnej części mogą być umorzone. 

Najważniejsze programy dofinansowania do fotowoltaiki dla prywatnych inwestorów 

Niemal połowa wszystkich zanieczyszczeń powietrza powstaje przez tak zwaną niską emisję. Chodzi o kotły na paliwa stałe, których kominy mają wysokość nie większą niż 40 metrów. Tutaj można wskazać głównie na wszystkie budynki jedno i wielorodzinne ogrzewane węglem. Dlatego dofinansowanie do fotowoltaiki w kilku programach jest skierowane właśnie do tych grup prywatnych inwestorów. 

Program Mój Prąd 

Prezentowany program od kilku lat jest najpopularniejszym sposobem na pozyskiwanie dofinansowania do fotowoltaiki i innych OZE. Pomoc udzielana jest prywatnym inwestorom, którzy decydują się na montaż nowoczesnych urządzeń energetycznych korzystających z czystej energii. Od 2020 roku, kiedy miała miejsce pierwsza edycja programu, z dopłat skorzystało już ponad 200 tysięcy prywatnych inwestorów. Dopłaty w wysokości 5000 tysięcy złotych, jakie oferowane były w pierwszych dwóch edycjach, przyznawane były na budowę mikroinstalacji o mocy od 2 do 11 kW.

Nowości w programie Mój Prąd w 2022 roku

W 2022 roku ma odbyć się czwarta edycja programu, lecz termin naboru wniosków i ostateczne warunki nie są jeszcze potwierdzone. Wiemy jednak, że dofinansowanie do fotowoltaiki będzie wynosiło maksymalnie 3000 złotych i ma być zależne od wielkości inwestycji. Ponadto planowane są dopłaty na zakup banków energii, co jest odpowiedzią na pojawiające się problemy z sieciami energetycznymi. 

Zobacz też:  Dofinansowanie do fotowoltaiki dla rolników w 2022 roku – na jakie dotacje mogą liczyć właściciele gospodarstw?

Program Czyste Powietrze 

To kolejny ogólnopolski program, w ramach którego dofinansowanie do fotowoltaiki mogą zdobyć prywatni inwestorzy. Dotacje w tym przypadku przyznawane są na wymianę starych i nieefektywnych źródeł ciepła, a także na modernizację ocieplenia. Mają objąć nie tylko fotowoltaikę, ale także pompy ciepła czy systemy rekuperacji. Dotychczas dopłaty wynosiły 30 tysięcy złotych, a dla inwestorów poniżej wyznaczonego progu dochodów nawet do 37 tysięcy. W nowej edycji, której spodziewamy się w drugim kwartale 2022 roku, dopłaty mają sięgnąć nawet 69 tysięcy. 

Program Stop Smog

Ten program dofinansowania do fotowoltaiki i ekologicznych źródeł energii skierowany jest do najbiedniejszych gospodarstw domowych. W przypadku programu używa się sformułowania ubóstwo energetyczne, a dotyczy ono gospodarstw, w których koszt ogrzewania pochłania znaczne koszty. Górna granica przyznawanych dotacji nie może przekroczyć 53 tysiące złotych lub 70% kosztów. W budynku zakwalifikowanym do programu zużycie energii powinno zmniejszyć się o 50%. Dotacjami dysponują gminy i to te jednostki administracyjne kwalifikują gospodarstwa do programu. 

Ulaga termomodernizacyjna 

To jedna z form dofinansowania do fotowoltaiki, która przyznawana jest w formie zwrotu podatku dochodowego. Dedykowana jest właścicielom gospodarstw domowych, którzy zainwestowali w OZE i zmodernizowali swój dom, zmniejszając zapotrzebowanie energetyczne. Odzyskać można do 53 tysięcy złotych na jednego właściciela, a odliczenia można prowadzić przez 15 lat lub do wyczerpania tek kwoty.

Dofinansowanie do fotowoltaiki dla gospodarstw rolnych 

Kolejna sporą grupę inwestorów, którzy dzięki fotowoltaice są w stanie wpłynąć na poprawę jakości powietrza, stanowią rolnicy. Dofinansowanie do fotowoltaiki przewiduje nie tylko dopłaty do inwestycji w część prywatną, ale przede wszystkim w maszyny przeznaczone do produkcji rolnej. 

Agroenergia 

Program Agroenergia to najważniejszy ogólnopolski program stworzony właśnie z myślą o gospodarstwach rolnych. Przewiduje on dofinansowanie do fotowoltaiki i wszystkich innych źródeł czystej energii. Specjalna część programu została stworzona z myślą o pomocy przy tworzeniu biogazowni i hydroenergetyki. Z kolei dofinansowanie do fotowoltaiki może wynieść od 15 do 25 tysięcy złotych w zależności od wielkości mikroinstalacji i stanowić równowartość do 13 do 20% kosztów. 

Zobacz też:  Wymiana pieca – jakie przyniesie korzyści i skąd zdobyć dofinansowanie?

Ulga podatkowa dla rolników 

Dofinansowanie do fotowoltaiki dla rolników może przybrać formę zwolnienia z podatku. Dotyczy to wszystkich gospodarstw i instytucji będących płatnikami podatku rolnego. W ramach ulgi można odliczyć do 25% kosztów poniesionych w związku z inwestycjami w OZE. Ulgę można rozpisać nawet na 15 lat, jednak przy obliczaniu wartości należy wziąć pod uwagę wszystkie inne ulgi i świadczenia otrzymane ze środków publicznych na ten cel. 

Dofinansowanie do fotowoltaiki dla przedsiębiorstw 

Zużycie energii elektrycznej i konieczność ogrzewania obiektów jest bardzo duża także w przemyśle. W programie Energia Plus znalazły się więc różne formy dofinansowania do fotowoltaiki dla firm. Przedsiębiorcy mogą liczyć na dopłaty w wysokości połowy wartości kosztów poniesionych w związku z modernizacją. Ponadto program oferuje pożyczki na niski procent, które mogą pokryć nawet 80% kosztów całego przedsięwzięcia. Dzięki pułapowi pożyczki ustalonemu na poziomie 300 mln dla każdego przedsiębiorstwa istnieje możliwość pokrycia większości zapotrzebowania energetycznego z czystej energii. 

Regionalne dofinansowania do fotowoltaiki

Dofinansowanie do fotowoltaiki może być przyznawane także z programów lokalnych. Są to inicjatywy miast, gmin czy regionów, które mają na celu ograniczenie niskiej emisji właśnie w ramach danej jednostki terytorialnej. Najczęściej ich założenia są bezpośrednio związane z uchwałami antysmogowymi. Dokładna wartość dofinansowania do fotowoltaiki jest inna w zależności od programu, dlatego po szczegółowe informacje warto skierować się na stronę wybranej jednostki administracyjnej. 

Dofinansowanie do fotowoltaiki – korzystaj z preferencyjnych warunków 

Dofinansowania do fotowoltaiki obejmują obecnie kilka programów wsparcia i pozwalają uzyskać częściowy zwrot zainwestowanych środków. Wspomniane fundusze to nie tylko szansa na poprawę jakości powietrza i neutralność klimatyczną. To również szansa dla ciebie na to, żeby korzystać z darmowej energii elektrycznej lub ogrzewania przez wiele kolejnych lat. Dofinansowanie do fotowoltaiki przyspieszy zwrot kosztów budowy paneli fotowoltaicznych. Z kolei kredytowanie umożliwi korzystanie z darmowego prądu nawet już kilka tygodni po złożeniu wniosku.

Dyplomowany budowlaniec, utrzymujący się z układania słów w treści. Prywatnie miłośnik ogrodnictwa, zafascynowany odnawialnymi źródłami energii i szansą, jaką stają się dla naszej planety. W wolnych chwilach poświęca czas dobrej książce i aktywności fizycznej.

Podziel się opinią na temat artykułu

Dodaj Odpowiedź

Logo EkoHub.pl
Logo EkoHub.pl