Czy zmywarka jest oszczędna?

Już od wielu lat zmywarki stanowią jeden z najbardziej uwielbianych domowych sprzętów! I nie ma w tym nic dziwnego, bo mało kto przepada za zmywaniem. Regularne gotowanie, domowe imprezy czy po prostu zwykła codzienność generują mnóstwo brudnych naczyń, które, co oczywiste, trzeba zmywać, poświęcając na to czas, energię i, co najważniejsze, pieniądze! Czy zmywanie w zmywarce jest rozwiązaniem wszystkich tych problemów? Czy pozwala na oszczędności? A może, mimo wszystko, bardziej opłacalne jest mycie naczyń ręcznie?
Czy zmywarka jest oszczędna

Ręczne zmywanie naczyń – wady i zalety 

Długi kontakt z wodą, brudem i detergentami może niekorzystnie wpływać na kondycję skóry dłoni, a płyny do mycia naczyń mogą wywoływać alergię. Ręczne zmywanie wymaga także czasu, który, co oczywiste, wolałoby się spożytkować na bardziej produktywne zajęcia. Co jednak najważniejsze – do zmywania, szczególnie uciążliwych brudów, ciężkich osadów czy po prostu wielu naczyń, potrzeba mnóstwo wody. Dlatego też ręczne zmywanie naczyń, choć konieczne, często kojarzone jest z marnowaniem wody, a co za tym idzie – także pieniędzy. 

Ręczne zmywanie ma również swoje zalety – przede wszystkim ma się wpływ na dokładność umytych naczyń, można także to robić na bieżąco, bez konieczności czekania, aż zapełni się cały zlew, co również może mieć wpływ na ilość zużywanej wody. Mimo wszystko jednak, nadal przez wielu uznawane jest za najgorszy domowy obowiązek. Właśnie dlatego zmywarki cieszą się taką popularnością i uwielbieniem. 

Dlaczego warto mieć zmywarkę? 

Korzystanie ze zmywarki niesie ze sobą same zalety, co potwierdzi każdy, kto zdecydował się na jej zakup po latach ręcznego zmywania. Jakie korzyści niesie za sobą posiadanie zmywarki

  • Czystość w kuchni – brudne naczynia nie piętrzą się na blacie kuchennym oraz w zlewie – można je od razu schować do zmywarki.  
  • Oszczędność miejsca – mając zmywarkę, nie ma potrzeby posiadania dwukomorowego zlewozmywaka w kuchni, co daje więcej miejsca na blat kuchenny 
  • Oszczędność czasu – zmywanie w zmywarce nie wymaga żadnej ingerencji poza jej załadowaniem, uzupełnianiem miejsca na środki czyszczące, rozładowaniem (co, w zależności od liczby domowników, naczyń i okoliczności, wcale nie musi następować codziennie)  i okresowym czyszczeniem.  
  • Oszczędność pieniędzy – to zdecydowanie największa zaleta posiadania zmywarki! Nowoczesne, energooszczędne zmywarki zużywają o wiele mniej wody i energii a co za tym idzie nie nadwyrężą naszego domowego budżetu. 
Zobacz też:  Czy wiesz, ile kwiatów potrzeba do wyprodukowania jednego flakonika perfum? Jak branża perfumeryjna wpływa na środowisko

Ponadto, nowoczesny sprzęt można dobrać do własnego zapotrzebowania. Zmywarka może być do zabudowy lub wolnostojąca, a jej nowoczesny design z łatwością można dopasować do stylu kuchni. Co ciekawe, nawet wymiary tego pomieszczenia nie są przeszkodą, ponieważ zmywarki dostępne są w różnych rozmiarach, są także modele kompaktowe. Można także wybrać zmywarkę z określonymi funkcjami, np. wygodne sterowanie w modelach Electrolux QuickSelect pozwala na proste  i intuicyjne  sterowanie zmywarką. Wystarczy wybrać  czas i dodatkowe opcje, a zmywarka sama   zajmie się resztą. 

Jeśli chodzi o wady posiadania zmywarki – w zasadzie ich nie ma! Należy jedynie o nią dbać, by długo i efektywnie służyła, a także usuwać ręcznie większe zabrudzenia z naczyń przez włożeniem ich do zmywarki.  

Ile można zaoszczędzić, zmywając w zmywarce? 

Szacuje się, że podczas ręcznego zmywania naczyń zużywa się około 80 litrów wody. Biorąc pod uwagę takie nawyki, jak mycie pod stałym strumieniem wody i niezakręcanie jej podczas zbierania pozostałych naczyń z różnych zakątków kuchni lub czekanie, aż woda będzie wystarczająco ciepła, wynik może być o wiele wyższy. A ile wody czerpie zmywarka? 

W zależności od modelu i programu, urządzenie podczas jednego cyklu może zużywać nawet 9 litrów, a więc nieporównywalnie mniej. Oczywiście, należy doliczyć także zużycie prądu, ale wybierając modele energooszczędne – a teraz wszystkie takie właśnie są – koszty nie obciążają domowego budżetu bardziej niż przy zwykłym zmywaniu. Zdecydowanie więc zmywarka jest oszczędnym urządzeniem – oszczędzi się nie tylko pieniądze, ale również czas i energię, a wiec wszystko to, co traci się wraz z ręcznym zmywaniem naczyń.  

Podziel się opinią na temat artykułu

Dodaj Odpowiedź

Logo EkoHub.pl
Logo EkoHub.pl