Laboratorium wzorcujące – czym się zajmuje?

Laboratorium wzorcujące to miejsce niezwykle istotne dla wszystkich sprzętów pomiarowych i badawczych. Czym jest i w jaki sposób działa? Z jakiego powodu najlepiej wybierać akredytowane laboratoria?
laboratorium wzorcujące

Każdy profesjonalny sprzęt do pomiarów powinien zostać wywzorcowany przez laboratorium wzorcujące. To niezwykle istotne, ponieważ tylko dzięki temu uzyskasz informacje jak dokładne jest posiadane wyposażenie. Takie miejsce zwykle jest wyposażone w specjalistyczny sprzęt, który pozwala na sprawdzenie wzorcowanego urządzenia pod wieloma technicznymi względami. Przykładem tego typu profesjonalnej placówki może być Tenslab.

Co możesz wywzorcować w laboratorium wzorcującym?

Każde takie miejsce może mieć nieco inną ofertę, zależnie od tego, jaki dokładnie sprzęt się w nim znajduje. Przede wszystkim wykonasz w nim wzorcowanie wszystkich podstawowych przyrządów pomiarowych w dziedzinach:

  • temperatura i względna wilgotność;
  • wielkości elektryczne;
  • pomiar ciśnienia;
  • sprawdzanie siły i momentu siły;
  • wielkości geometryczne (długość, kat).

To wszystko sprawia, że wzorcowaniu powinny podlegać wszystkie precyzyjne narzędzia, które są niezbędne w wielu branżach. Mogą to być zarówno suwmiarki, klucze i wkrętaki dynamometryczne,  ciśnieniomierze. 

Dlaczego warto wybrać akredytowane laboratorium wzorcujące?

Wzorcowanie musi być wykonane sprzętem najwyższej możliwej jakości. Gdy wybierasz laboratorium wzorcujące, bardzo ważne jest zatem, aby posiadało akredytację. Tylko w ten sposób uzyskasz pewność, że zatrudnieni w nim pracownicy są profesjonalistami, a sprzęt spełnia wszystkie normy. Aby dane miejsce uzyskało taką akredytację, musi przede wszystkim posiadać wzorce oraz urządzenia pomiarowe. Pracownicy takiego miejsca przynajmniej raz w roku muszą wykazać, że potrafią dokonać odpowiedniej kalibracji, a maszyny i wzorce są własnością danego miejsca. 

Czym jest próba udarności?

Udarność to cecha wskazująca na odporność danego przedmiotu na obciążenie dynamiczne. Ma zatem ogromne znaczenie, zwłaszcza w przypadku konstrukcji statków. Badanie przeprowadza się w różnych temperaturach. Próba udarności nie mogłaby zostać zrealizowana bez młota Charpy`ego. To właśnie na nim sprawdzana jest praca łamania próbek danego materiału. Początkowa energia potencjalna młota wynosi zwykle pomiędzy 300–750 J. 

Zobacz też:  Jak działa panel fotowoltaiczny - energia ze słońca dla twojego domu

Podstawowe badanie materiałów, czyli statyczna próba rozciągania

Laboratorium wytrzymałościowe oferuje również takie badanie, jak statyczna próba rozciągania. Poddawane są jej różnorodne materiały, dzięki czemu można określić, jakie właściwości mechaniczne posiadają. Badanie polega na tym, że specjalistyczna maszyna rozciąga jednoosiowo próbkę materiału w dwie, przeciwne do siebie strony tak długo, aż ten ulegnie rozerwaniu. Na podstawie wykreślonego wykresu siły w danym momencie od przemieszczenia, można określić granice plastyczności, a także wytrzymałość na rozciąganie materiału. Badanie to może dotyczyć zarówno stali, jak i np. tworzyw sztucznych. Często sprawdza się również w ten sposób konkretne stopy metali i ich złącza, aby następnie móc wybrać odpowiedni materiał do stworzenia konstrukcji.

Ile może kosztować taka usługa?

Wzorcowanie przedmiotów jest bardzo indywidualną sprawą, a cena zależy nie tylko od typu produktu, który ma mu zostać wywzorcowany. Ważna jest także ilość punktów pomiarowych jaka ma zostać wywzorcowana. Z tego powodu każdy klient jest zwykle wyceniany indywidualnie i najlepiej kontaktować się osobiście z wybranym laboratorium wzorcującym.

Jako producent musisz pamiętać o wzorcowaniu

Choć wzorcowanie nie jest konieczne w każdej dziedzinie, to jeśli zajmujesz się produkcją, musisz pamiętać o współpracy z laboratorium wzorcującym. Dzięki temu będziesz mógł oferować klientom produkty najwyższej możliwej jakości, które spełniają funkcję, jaka została nadana. Dlatego zawsze wykonuj wzorcowanie swojego sprzętu pomiarowego w akredytowanych laboratoriach badawczych.

Artykuł sponsorowany

Podziel się opinią na temat artykułu

Dodaj Odpowiedź

Logo EkoHub.pl
Logo EkoHub.pl