Jaki jest koszt instalacji fotowoltaiki 10 kW?

W wielu dużych budynkach jednorodzinnych montowana jest fotowoltaika 10 kW. Cena instalacji szybko się jednak zwróci, ponieważ koszty eksploatacji budynku będą ograniczone do minimum. Ile kosztuje sieć i jak wypada porównanie z ceną fotowoltaiki 5 kW?
fotowoltaika 10 kw cena

Sieci fotowoltaiczne są wznoszone coraz częściej przy budynkach prywatnych. Choć inwestorzy z reguły wybierają mniejsze sieci, obecnie rosnącym zainteresowaniem cieszy się fotowoltaika 10 kW. Cena takiej sieci może początkowo przerażać – zdecydowanie nie należy do najniższych. Jednak za takim wyborem przemawia szybki zwrot inwestycji i możliwość zyskania dodatkowych środków z różnych źródeł.

Fotowoltaika 10 kW – cena instalacji i zapotrzebowanie energetyczne

Fotowoltaika w naszym kraju przeżywa prawdziwy rozkwit i wiele osób już od kilku lat cieszy się z dobrodziejstwa paneli słonecznych. Początkowo inwestorzy decydowanie się na mniejsze instalacje fotowoltaiczne. Cena sieci 6 kW jest stosunkowo przystępna i wystarcza na zaspokojenie podstawowych potrzeb budynku. Obecnie znacznie częściej wybierana jest fotowoltaika 10 kW. Cena sieci tego typu jest nieco wyższa, jednak niesie ona ze sobą wymierne korzyści.

Zobacz także: co warto wiedzieć o ubezpieczeniu kredytu.

Instalacje zdolne do pobierania większej ilości energii są w stanie zaspokoić nie tylko zapotrzebowanie na energię potrzebną do oświetlenia czy zasilania urządzeń elektrycznych. Taka sieć może być przydatna również do zdobycia energii potrzebnej do ogrzewania. Wystarczy zamontować kocioł konwektorowy lub folie grzewcze na podczerwień. Dzięki temu uzyskasz konkretną korzyść z zastosowania fotowoltaiki 10 – cena jej wybudowania zwróci się naprawdę wszystko. W efekcie koszty eksploatacji budynku zostaną znacznie zmniejszone

Cena fotowoltaiki 10 kW – skąd zdobyć dodatkowe środki? 

Duża sieć jest droga, jednak obecnie aktywnych jest kilka programów, w ramach których możesz uzyskać dopłaty lub zwrot zainwestowanych środków przeznaczonych na fotowoltaikę. Mogą z nich skorzystać nie tylko prywatne osoby, ale także firmy czy rolnicy. 

Zobacz też:  Fotowoltaika - odliczenie od podatku 2022. Kto może odliczyć koszty fotowoltaiki od podatku?

To jednak niejedyne źródło, które może ci udzielić wsparcia finansowego do obniżenia ceny fotowoltaiki 10 kW. Sprawdź ofertę różnych banków, porównaj ofertę kredytów hipotecznych i konsumpcyjnych. Szybko się zorientujesz, że wiele instytucji przygotowało propozycje właśnie z myślą o fotowoltaice. 

Fotowoltaika 10 kW – cena instalacji

Sieci fotowoltaiczne oferowane przez poszczególnych producentów różnią się między sobą jakością zastosowanych modułów, falowników czy sposobem montażu. Dlatego cena fotowoltaiki 10 kW nie jest jednakowa, a różnice mogą wynikać nawet z obszaru kraju, w którym chcesz budować sieć

Po porównaniu ofert wielu producentów można ustalić widełki na poziomie od 30 do nawet 40 tysięcy złotych. Ta cena fotowoltaiki 10 kW jest wyższa niż koszt wymiany pieca węglowego na gazowy i porównywalna z instalacjami pomp ciepła. Jednak dzięki fotowoltaice całkowicie uniezależniasz się od paliw kopalnych i jednocześnie dbasz o środowisko. 

Sieć fotowoltaiczna o mocy 10 kW to spora i rozbudowana instalacja, na którą składa się nawet od 20 do 30 paneli. Może zatem pojawić się dodatkowy problem, wynikający z miejsca potrzebnego na montaż fotowoltaiki 10 kW. Cena takiej sieci może być jeszcze wyższa z uwagi na potrzebę budowy konstrukcji na gruncie. Wówczas do standardowych części układu – paneli, przewodów i falownika – musisz doliczyć koszt utwardzenia gruntu, budowy wsporników, a prawdopodobnie także i stworzenia dodatkowego ogrodzenia. 

Fotowoltaika – cena za 1 kW. Od czego zależy?

Spoglądając na koszty sieci, zaczniesz się zastanawiać, czy nie lepiej zainwestować w mniejszą instalację. Średnia moc sieci przydomowych to ponad 5 kW i takie instalacje wystarczają na potrzeby energetyczne czteroosobowej rodziny. Jednak przy fotowoltaice cena za 1 kW rośnie odwrotnie proporcjonalnie do wielkości sieci fotowoltaicznej. Istnieją koszty stałe, które każdy inwestor ponosi niezależnie od wielkości sieci. Przy większych instalacjach są one mniej uciążliwe. 

Zobacz też:  Ile zarabia monter fotowoltaiki i na czym polega jego praca?

Sieć 10 kW i fotowoltaika 3 kW – cena obu instalacji

Dla potwierdzenia wcześniej wspomnianej tezy, że w fotowoltaice cena za 1 kW dużej sieci jest tańsza niż w przypadku tych małych, porównamy koszty przykładowych instalacji. Cenę fotowoltaiki 10 kW przytaczaliśmy już wcześniej, natomiast zestawimy to ze średnim kosztem fotowoltaiki 3 kW. Cena takiej sieci mieści się w widełkach pomiędzy 15 a 20 tysięcy złotych. Wynika z tego, że koszt jest połowę mniejszy niż przy sieciach 10 kW – tymczasem moc nominalna to zaledwie 30%. 

Kiedy zwróci się cena fotowoltaiki 10 kW?

Trudno jednoznacznie wskazać termin, w który możesz uznać, że właśnie zwróciła Ci się budowa fotowoltaiki 10 kW. Cena energii rośnie, co z biegiem lat będzie powodowało większe korzyści. Jeśli instalacja jest dobrze obliczona i właściwie serwisowana oraz ustawiona w dobrej lokalizacji, zwróci się już w okresie 6–8 lat. W tym czasie spłacisz wszystkie zobowiązania finansowe, które były związane z instalacją. Przez kolejnych kilkanaście lat będziesz cieszył się darmową energią oraz ogrzewaniem.

Dyplomowany budowlaniec, utrzymujący się z układania słów w treści. Prywatnie miłośnik ogrodnictwa, zafascynowany odnawialnymi źródłami energii i szansą, jaką stają się dla naszej planety. W wolnych chwilach poświęca czas dobrej książce i aktywności fizycznej.

Podziel się opinią na temat artykułu

Dodaj Odpowiedź

Logo EkoHub.pl
Logo EkoHub.pl