Mikrofalownik – czy warto instalować go w sieci fotowoltaicznej?

mikrofalownik

Tylko wydajna i optymalnie pracująca sieć fotowoltaiczna zapewni skuteczne pobieranie energii. Wpłynie to na szybki zwrot i maksymalne wykorzystanie warunków naturalnych. Do optymalizacji sieci służy mikrofalownik montowany przy panelach. Czy warto go mieć?

Rosnąca popularność sieci fotowoltaicznych przynosi nam wiele korzyści, ale także sporo nowych zwrotów i pojęć. Jednym z nich jest mikrofalownik, który może pojawić się w niektórych typach sieci. Pojęcie falownika lub inwertera znane jest wszystkim automatykom, a urządzenie podobnego typu stosowane jest między innymi w maszynach przemysłowych. Co to jest mikroinwerter w sieciach fotowoltaicznych i jak działa? 

Mikrofalowniki i mikroinwertery fotowoltaiczne

Aby sprecyzować, jakie zadanie pełni mikrofalownik, warto objaśnić pokrótce jego specyfikę pracy. Energia słoneczna dociera na ziemię w postaci fotonów, które zawierają ładunek elektryczny. Panele fotowoltaiczne przetwarzają je i wyodrębniają z nich elektrony. Dzięki temu pozyskiwana jest energia elektryczna w postaci prądu stałego. Taka energia nie jest w stanie zasilać urządzeń podłączonych do gniazdek i prąd stały musi być przetworzony na prąd zmienny. Taką funkcję pełni falownik, a w niektórych instalacjach te zadania wykonują właśnie mikroinwertery.

Mikrofalowniki czy falownik – budowa sieci

W większości mikroinstalacji fotowoltaicznych stosowany jest jeden falownik dla całej sieci. Przy instalacjach o wielkości 10 do 50 kW wszystkie panele połączone są ze sobą, a następnie podpięte do jednego inwertera. Wpływa to na koszty instalacji, ponieważ inwerter jest jednym z najdroższych elementów w całej sieci. 

Dlaczego warto dbać o falowniki?

Niestety sieciowe połączenie paneli generuje też problemy choćby w przypadku awarii. Uszkodzenia jednego panelu lub przerwanie sieci zatrzymuje jej działanie. Na uwagę zasługuje fakt, że wszystkie panele w sieci wyrównują wydajność do najsłabszego. Jeśli jeden z nich jest uszkodzony lub mocno zabrudzony, ilość pobranej energii spada.

Mikrofalowniki PV – zastosowanie

Jednym z rozwiązań problemów związanych z małą wydajnością sieci jest mikrofalownik. Jak sama nazwa wskazuje, urządzenie ma mniejsze rozmiary niż tradycyjny falownik. Jego zasada działania jest taka sama, jednak mikrofalowniki fotowoltaiczne podpina się do każdego panelu z osobna. Dzięki temu znikają wszelkie problemy związane z niesprawnością pojedynczego modułu. Sieci wykorzystujące mikrofalowniki charakteryzują się większą sprawnością szczególnie w lokalizacjach o nieidealnych warunkach

Zobacz też:  Fotowoltaika dla firm – zatrudnij słońce w swoim przedsiębiorstwie

W jakich sytuacjach stosować mikrofalowniki do fotowoltaiki?

Pojedynczy inwerter to rozwiązanie korzystniejsze z punktu widzenia finansów. Jednak występuje kilka sytuacji, w których lepiej sprawdzą się mikroinwertery fotowoltaiczne. Eksperci wskazują miejsca o słabym nasłonecznieniu jako te, w których sprawdzi się mikrofalownik. Wówczas każdy panel będzie pracował indywidualnie, pobierając mniej lub więcej energii w zależności od aktualnego poziomu nasłonecznienia. 

Gdzie montuje się mikroinwertery?

Powszechnie fotowoltaika mikroinwertery wykorzystuje w budynkach z dachami o niejednolitej powierzchni. Jeśli dach ma więcej połaci niż dwie, na każdej z nich nasłonecznienie będzie inne. Aby nie osłabiać działania całej sieci, stosuje się mikrofalownik dla każdego panela osobno. Taka sieć jest także bardzo łatwa w rozbudowie. Często także przy małych instalacjach projektowane są mikrofalowniki. Większość tradycyjnych falowników działa bowiem przy sieciach powyżej 3kW. 

Mikroinwertery – wady

Pomimo istotnych zalet można zauważyć także sporo wad, eksploatując mikrofalowniki. Należą do nich:

  • zużycie pod wpływem temperatury;
  • dość wysoka cena instalacji;
  • podatność na awarie.

Opinie specjalistów wskazują na ekstremalne warunki pracy tych urządzeń. Mocowane są na połaci dachowej pod panelami, dlatego muszą działać w skrajnych temperaturach. W upalne dni temperatura pod panelami może dochodzić nawet do 80OC. To powoduje szybsze zużycie tych elementów i większą awaryjność. 

Mikrofalowniki a koszt utrzymania sieci

Inwestorzy stosujący mikroinwertery wady wskazują również po stronie kosztów utrzymania sieci. Te urządzenia są najnowocześniejszym elementem sieci, a co za tym idzie – także najbardziej awaryjnym. Więcej urządzeń, które mogą się zniszczyć, to automatycznie więcej wizyt serwisantów i kosztów naprawy. Z reguły także cena całej instalacji wykorzystującej mikrofalownik jest nieco wyższa. 

Mikroinwertery czy falownik?

Decyzja o tym, czy zastosować mikrofalownik powinna zapaść indywidualnie po ocenie ukształtowania dachu i jego nasłonecznienia. Musisz mieć też na uwadze wady i zalety tego typu sieci. Instalacje wyposażone w mikrofalowniki szybciej się zwracają, ponieważ produkują więcej energii. Niestety, koszty ich utrzymania i awaryjność są na wyższym poziomie. 

Zobacz też:  Jakie są rodzaje ogniw fotowoltaicznych w panelach PV?

Jak widać, odpowiedź na pytanie, czy opłaca się inwestować w mikrofalownik, nie jest prosta. To urządzenia nowoczesne, ale paradoksalnie właśnie z tego względu droższe w naprawie. Jeśli jednak masz na uwadze przede wszystkim szybszy zwrot zainwestowanych w fotowoltaikę środków, możesz postawić właśnie na to rozwiązanie techniczne.

Dyplomowany budowlaniec, utrzymujący się z układania słów w treści. Prywatnie miłośnik ogrodnictwa, zafascynowany odnawialnymi źródłami energii i szansą, jaką stają się dla naszej planety. W wolnych chwilach poświęca czas dobrej książce i aktywności fizycznej.

Podziel się opinią na temat artykułu

Dodaj Odpowiedź

EkoHub
Logo