Domowy piec indukcyjny – fotowoltaika współpracująca z ogrzewaniem

Przy dużych instalacjach solarnych możesz zainwestować w piec indukcyjny do fotowoltaiki. Urządzenie będzie podgrzewało wodę, korzystając z prądu pozyskanego z paneli. Poznaj zasadę działania pieca indukcyjnego do fotowoltaiki.
piec indukcyjny fotowoltaika

Energia elektryczna pozyskiwana z paneli fotowoltaicznych najczęściej wykorzystywana jest do pokrycia zapotrzebowania na prąd danego obiektu. Piec indukcyjny do fotowoltaiki to urządzenie, które pomoże Ci zaprzęgnąć promienie słońca do ogrzewania. Możesz wykorzystać go do instalacji CO lub podgrzewania wody użytkowej. Jak działa kocioł?

Piec na prąd z fotowoltaiki do ogrzewania

Zdążyliśmy się już przyzwyczaić do sieci fotowoltaicznych wytwarzających energię potrzebną do oświetlenia i zasilania sprzętów domowych. Piec na prąd z fotowoltaiki okazuje się kolejnym krokiem do przodu w dziedzinie OZE. Z pomocą dobrze dopasowanej i obliczonej sieci możesz pozyskiwać prąd potrzebny do ogrzewania wody użytkowej, budynku, a nawet do obu tych instalacji. 

Piec indukcyjny do fotowoltaiki to kocioł elektryczny. Wyposażony jest w grzałki o odpowiedniej mocy, które umożliwiają podgrzewanie wody. Kocioł może być zestawiony ze zbiornikiem na wodę użytkową i stale utrzymywać w nim odpowiednią temperaturę. W niektórych konstrukcjach piec indukcyjny do fotowoltaiki można podłączyć do sieci CO lub ogrzewania podłogowego. Wówczas cała energia cieplna w budynku będzie pochodziła z promieni słonecznych. 

Piec na prąd z fotowoltaiki – skąd pobiera energię?

Fotowoltaika wytwarza prąd elektryczny i przekazuje go do bieżącego zużycia lub magazynowania. Nadwyżki energii możesz magazynować w akumulatorach lub sieci operatora. Piec na prąd z fotowoltaiki będzie zatem korzystał latem z bieżącej energii generowanej przez panele. Z kolei zimą, kiedy wydajność sieci jest znacznie mniejsza, piec indukcyjny do fotowoltaiki będzie korzystał z zapasów. Dlatego powinieneś rozważyć umowę prosumencką z operatorem, u którego zamierzasz magazynowaćnadwyżki wygenerowane latem. 

Jak dobrze zestawić kocioł indukcyjny z fotowoltaiką?

Największy problem w budowie sieci stanowi zestawienie jej sprawności z zapotrzebowaniem energetycznym. Co zrobić, żeby kocioł indukcyjny z fotowoltaiką dobrze współpracowały? Konieczne jest obliczenie zapotrzebowania energetycznego każdego z systemów. Może się okazać, że dysponujesz miejscem na dachu, które wystarczy jedynie na pozyskanie energii do ogrzewania wody użytkowej. Z kolei przy dobrych warunkach technicznych kocioł indukcyjny z fotowoltaiki może czerpać energię także do ogrzewania.

Zobacz też:  Fotowoltaika na działkę. Ekologiczna fanaberia czy skuteczny sposób na niezależność energetyczną?

Piec do fotowoltaiki – cena urządzenia

Sprawność całej instalacji zależy też od rodzaju i jakości pieca do fotowoltaiki. Cena takiego urządzenia jest zróżnicowana i zależy między innymi od jego mocy i możliwości ogrzewania Twojego domu. Ważne jest zatem przed zakupem, żebyś dobrze policzył potrzebną moc do ogrzewania budynku i wody użytkowej, a następnie wybrał odpowiedni kocioł. Piec indukcyjny do fotowoltaiki kosztuje od 6 do nawet kilkunastu tysięcy złotych. Musisz też liczyć się z kosztami zaprojektowania i zbudowania instalacji. 

Piec indukcyjny i fotowoltaika – czy warto?

Każdy sposób na zastąpienie spalania węgla promieniami słonecznymi jest dobry. Także piec indukcyjny do fotowoltaiki zmniejszy wydatki na ogrzewanie i dodatkowo nie będzie szkodził środowisku. Jednak jeśli zdecydujesz się na ogrzewanie prądem, musisz liczyć się z rosnącymi stawkami za kWh. Dlatego konieczne będzie wykonanie skutecznej izolacji termicznej obiektu i dobre zaplanowanie instalacji.

Dyplomowany budowlaniec, utrzymujący się z układania słów w treści. Prywatnie miłośnik ogrodnictwa, zafascynowany odnawialnymi źródłami energii i szansą, jaką stają się dla naszej planety. W wolnych chwilach poświęca czas dobrej książce i aktywności fizycznej.

Podziel się opinią na temat artykułu

Dodaj Odpowiedź

Logo EkoHub.pl
Logo EkoHub.pl