Jaki piec do fotowoltaiki wybrać i jakie są jego rodzaje?

Instalacja fotowoltaiczna z reguły kojarzy się z pobieraniem prądu do zasilania sieci elektrycznej. Tymczasem odpowiednio zaprojektowana i podłączona sieć będzie wystarczająca nawet do ogrzewania domu. Jaki piec do fotowoltaiki warto zastosować w domu?
jaki piec do fotowoltaiki

Pobieranie energii słonecznej staje się sposobem na obniżenie wartości rachunków oraz dbanie o środowisko naturalne. Jednak w czasie takich inwestycji wspomina się głównie o rachunkach za energię elektryczną. Niewiele osób decyduje się także na ogrzewanie domu prądem z fotowoltaiki. Tymczasem może to być dobry sposób na jeszcze większe oszczędności, a także ograniczenie problemów wynikających z ogrzewania domu. Jaki piec do fotowoltaiki będzie najlepszym wyborem? 

Fotowoltaika a ogrzewanie domu

Zanim przedstawimy kilka wariantów i sam wybierzesz jaki piec do fotowoltaiki cię interesuje, musimy przedstawić ci wady i zalety takiego rozwiązania. 

Jakie są atuty fotowoltaiki?

To przede wszystkim takie korzyści jak:

  • pozytywny wpływ na środowisko;
  • brak wad pieca węglowego i wszystkich konsekwencji;
  • możliwość podpisania umowy prosumenckiej.

 Z pewnością takie rozwiązanie będzie korzystne dla środowiska naturalnego i naszej planety. Dodatkowo nie będziesz zawracał sobie głowy takimi sprawami jak przechowywanie węgla, dokładanie do pieca czy wynoszenie popiołu. Jeśli dodatkowo w ten sam sposób będziesz ogrzewał wodę i podpiszesz z operatorem umowę prosumencką, możesz sterować ogrzewaniem domu z własnej kanapy. 

Jakie są słabsze strony fotowoltaiki?

Musisz mieć jednak świadomość ograniczeń, jakie niesie za sobą fotowoltaika. Ogrzewanie domu wymaga bardzo dużo energii, szczególnie w starych i nieocieplonych obiektach. Zakładamy jednak, że jeśli żywo interesujesz się fotowoltaiką, z pewnością twój dom jest zaizolowany i ogrzewanie go pochłonie około 35 kWh/m²/rok. Z tego wynika, że do ogrzewania standardowego domu w ciągu roku będziesz potrzebował około 4200 kWh energii. Dodatkowo dochodzi potrzeba ogrzewania wody użytkowej i kolejne 3000 kWh. Istotne staje się pytanie nie o to, jaki piec do fotowoltaiki wybrać, ale o to, jaka instalacja będzie odpowiednia

Jak ocenić opłacalność ogrzewania domu prądem z fotowoltaiki?

Najpopularniejsze instalacje w naszym kraju mają średnio około 7 MWp mocy. Z takich sieci możesz wygenerować około 6500 kWh energii rocznie. Dlatego fotowoltaika do ogrzewania domu będzie wymagała dwukrotnie więcej paneli, co oczywiście wpłynie na koszt inwestycji. Dlatego, zanim zdecydujesz, jaki piec do fotowoltaiki będzie ogrzewał twój dom, dobrze policz zapotrzebowanie i oceń warunki techniczne na dachu. 

Zobacz też:  Montaż paneli fotowoltaicznych krok po kroku

Ogrzewanie domu prądem z fotowoltaiki

Istnieje wiele wariantów urządzeń, które umożliwiają fotowoltaiczne ogrzewanie domu. Nie będę tu wymieniał różnic w ich wymiarach czy wydajności, ponieważ to musisz dobrać do wielkości własnej instalacji. Jednak przedstawię kilka konstrukcji, które dobierzesz w zależności od potrzeb instalacji. Jaki piec do fotowoltaiki? Najpopularniejsze opcje to:

  • elektryczny kocioł jednofunkcyjny;
  • piec elektryczny dwufunkcyjny;
  • piec elektryczny akumulacyjny.

Elektryczny kocioł jednofunkcyjny

To najprostszy w działaniu kocioł elektryczny. Fotowoltaika dostarcza do niego energię, która służy tylko do ogrzewania wody zgromadzonej w instalacji CO. To niewielkie urządzenie, które wyposażone jest w zestaw grzałek o potrzebnej mocy oraz pompę. Nie ma zbiornika i podgrzewa jedynie w sposób przepływowy.

Piec elektryczny dwufunkcyjny

Taka konstrukcja będzie ci potrzebna, jeśli zamierzasz prądem ogrzewać zarówno dom, jak i wodę użytkową. W tym wypadku piec musisz wyposażyć w zbiornik, który będzie służył do ciągłego magazynowania ciepłej wody. Taka konstrukcja zajmuje trochę przestrzeni, dlatego zastanawiając się jaki piec do fotowoltaiki wybrać, weź pod uwagę także dostępne miejsce. 

Piec elektryczny akumulacyjny

Konstrukcja tego pieca wymaga sporej instalacji o dużej objętości wody. Piec działa w dwóch trybach: ładowania i rozładowywania. Kiedy ustawisz tryb ładowania, woda jest stale podgrzewana z użyciem zbieranego właśnie prądu lub niższej taryfy. Następnie podgrzana woda jest wykorzystywana w ciągu dnia i ponownie ogrzewana w niższej strefie lub przy większej wydajności paneli. Piec działa podobnie do kotła dwufunkcyjnego i z jego pomocą może być wykorzystywana fotowoltaika do ogrzewania podłogowego oraz podgrzewania wody użytkowej

Inny sposób na ogrzewanie domu prądem z fotowoltaiki

Samo centralne ogrzewanie i ciepła woda płynąca w rurach nie są jedynym sposobem na ogrzewanie domu. Jeśli nie wiesz jeszcze, jaki piec do fotowoltaiki będzie odpowiedni i wszystkie wydają ci się niewłaściwe, może całkowicie zapomnij o tym wynalazku. Rosnącą popularnością cieszy się ogrzewanie wykorzystujące promienie podczerwone. W tym wypadku temperaturę emitują maty, które możesz ułożyć pod dywanem, na ścianie lub w innym wybranym miejscu. Instalacja wymaga jedynie prądu, a brak sieci ciepłowniczej i rurek sprawia, że pomieszczenia mają modniejszą, minimalistyczną formę.Skoro poznałeś już zależności pomiędzy fotowoltaiką a ogrzewaniem domu i masz pogląd na piece, pora zastanowić się nad wyborem. Niezależnie od tego, jaki piec do fotowoltaiki ustawisz w swoim domu i czy zdecydujesz się na niego, dbasz o środowisko naturalne. Każda kilowatogodzina pozyskana i wykorzystana z odnawialnych źródeł energii jest krokiem w stronę czystego powietrza. Ogranicza też degradację środowiska wynikającą z potrzeby pozyskiwania paliw kopalnych i zagospodarowania odpadów z nich powstałych.

Zobacz też:  Fotowoltaika i inne ekorozwiązania, które możesz wprowadzić w swoim domu

Dyplomowany budowlaniec, utrzymujący się z układania słów w treści. Prywatnie miłośnik ogrodnictwa, zafascynowany odnawialnymi źródłami energii i szansą, jaką stają się dla naszej planety. W wolnych chwilach poświęca czas dobrej książce i aktywności fizycznej.

Podziel się opinią na temat artykułu

Dodaj Odpowiedź

EkoHub
Logo