Jaki piec elektryczny do fotowoltaiki wybrać? Ogrzewanie elektryczne domu

Instalacja fotowoltaiczna z reguły kojarzy się z pobieraniem prądu do zasilania sieci elektrycznej. Tymczasem odpowiednio zaprojektowana i podłączona sieć będzie wystarczająca nawet do ogrzewania domu. Jaki piec do fotowoltaiki warto zastosować w domu?
jaki piec do fotowoltaiki

Decydując instalację fotowoltaiczną, trzeba wiedzieć jaki piec do fotowoltaiki sprawdzi się najlepiej. Przeczytaj o rodzajach grzewczych kotłów elektryczny i sprawdź, który najlepiej będzie pasował do twojego domu.

Pobieranie energii słonecznej staje się sposobem na obniżenie wartości rachunków oraz dbanie o środowisko naturalne. Jednak w czasie takich inwestycji wspomina się głównie o rachunkach za energię elektryczną. Niewiele osób decyduje się także na ogrzewanie budynku prądem z fotowoltaiki. Tymczasem może to być dobry sposób na zmniejszenie kosztów ogrzewania domu, szczególnie w połączeniu z budownictwem energooszczędny. Jaki piec do fotowoltaiki będzie najlepszym wyborem? 

Fotowoltaika a ogrzewanie domu

Zanim przedstawimy kilka wariantów i sam wybierzesz jaki piec do fotowoltaiki cię interesuje, musimy przedstawić ci wady i zalety takiego rozwiązania. 

Jakie są atuty fotowoltaiki?

To przede wszystkim takie korzyści jak:

  • pozytywny wpływ na środowisko;
  • brak wad pieca węglowego i wszystkich konsekwencji, tj. spaliny;
  • możliwość podpisania umowy prosumenckiej, pozwalająca na podłączenie do sieci energetycznej.

 Z pewnością takie rozwiązanie będzie korzystne dla środowiska naturalnego i naszej planety. Dodatkowo nie będziesz zawracał sobie głowy takimi sprawami jak przechowywanie węgla, dokładanie do pieca czy wynoszenie popiołu. Jeśli dodatkowo w ten sam sposób będziesz ogrzewał wodę i podpiszesz z operatorem umowę prosumencką, możesz sterować tym systemem z własnej kanapy. 

Jakie są słabsze strony fotowoltaiki?

Musisz mieć jednak świadomość ograniczeń, jakie niesie za sobą fotowoltaika. Ogrzewanie domu zużywania bardzo dużo energii, szczególnie w starych i nieocieplonych obiektach. Zakładamy jednak, że jeśli żywo interesujesz się fotowoltaiką, z pewnością twój dom ma dobrą izolację cieplną i ogrzewanie go generuje zużycie energii na poziomie około 35 kWh/m²/rok. Z tego wynika, że w ciągu roku zużyjesz około 4200 kWh energii. Dodatkowo dochodzi potrzeba ogrzewania wody użytkowej i kolejne 3000 kWh. Istotne staje się pytanie nie o to, jaki piec do fotowoltaiki wybrać, ale o to, jaka instalacja będzie odpowiednia

Zobacz też:  Fotowoltaika – czy się opłaca budowa instalacji i kiedy się zwróci

Najpopularniejsze instalacje w naszym kraju mają średnio około 7000 kWp mocy. Z takich sieci możesz wygenerować około 6500 kWh energii rocznie. Dlatego montaż instalacji PV do ogrzewania domu będzie wymagał dwukrotnie więcej paneli, co oczywiście wpłynie na koszt inwestycji. Dlatego, zanim zdecydujesz, jaki piec do fotowoltaiki będzie ogrzewał twój dom, dobrze policz zapotrzebowanie i oceń warunki techniczne na dachu. 

Ogrzewanie domu prądem z fotowoltaiki

Istnieje wiele wariantów urządzeń, które umożliwiają ogrzewanie elektryczne za pomocą fotowoltaiki, które są alternatywą dla tradycyjnych źródeł ciepła lub ogrzewania gazowego. Nie będę tu wymieniał różnic w ich wymiarach czy wydajności, ponieważ to musisz dobrać do wielkości własnej instalacji. Jednak przedstawię kilka konstrukcji, które dobierzesz w zależności od potrzeb instalacji.

Jaki piec do fotowoltaiki? Najpopularniejsze opcje systemów grzewczych to:

  • jednofunkcyjny kocioł elektryczny do fotowoltaiki;
  • piec elektryczny dwufunkcyjny;
  • piec elektryczny akumulacyjny.

Elektryczny piec jednofunkcyjny

To najprostszy w działaniu piec elektryczny. Fotowoltaika dostarcza do niego energię, która służy tylko do ogrzewania wody zgromadzonej w instalacji CO. To niewielkie urządzenie, które wyposażone jest w zestaw grzałek o potrzebnej mocy oraz pompę ciepła. Nie ma zbiornika i podgrzewa jedynie w sposób przepływowy.

Piec elektryczny dwufunkcyjny

Taka konstrukcja będzie ci potrzebna, jeśli zamierzasz prądem ogrzewać zarówno dom, jak i wodę użytkową, co zwiększy twoje zapotrzebowanie na energię. W tym wypadku piec musisz wyposażyć w zbiornik, który będzie służył do ciągłego magazynowania ciepłej wody. Taka konstrukcja zajmuje trochę przestrzeni, dlatego weź pod uwagę także dostępne miejsce. 

Piec elektryczny akumulacyjny

Konstrukcja tego pieca wymaga sporej instalacji o dużej objętości wody. Działa w dwóch trybach: ładowania i rozładowywania. Kiedy ustawisz tryb ładowania, woda jest stale podgrzewana z użyciem zbieranego właśnie prądu lub niższej taryfy. Następnie podgrzana woda jest wykorzystywana w ciągu dnia i ponownie ogrzewana w niższej strefie lub przy większej wydajności paneli. Działa podobnie dwufunkcyjnego i z jego pomocą może być wykorzystywana fotowoltaika do ogrzewania podłogowego oraz podgrzewania wody użytkowej

Zobacz też:  Badania techniczne i uzgodnienia ppoż. – fotowoltaika bezpieczna dla użytkowników

Inny sposób na ogrzewanie domu prądem z fotowoltaiki

Samo centralne ogrzewanie i ciepła woda płynąca w rurach nie są jedynym sposobem na ogrzewanie domu. Rosnącą popularnością cieszy się ogrzewanie wykorzystujące promienie podczerwone. W tym wypadku rolę grzejnika, który emituje temperaturę pełnią maty, które możesz ułożyć pod dywanem, na ścianie lub w innym wybranym miejscu. Instalacja wymaga jedynie prądu, a brak sieci ciepłowniczej i rurek sprawia, że pomieszczenia mają modniejszą, minimalistyczną formę.

Skoro poznałeś już zależności pomiędzy fotowoltaiką a ogrzewaniem domu i masz pogląd na piece, pora zastanowić się nad wyborem. Niezależnie od tego, jaki piec do fotowoltaiki ustawisz w swoim domu i czy zdecydujesz się na niego, dbasz o środowisko naturalne. Każda kilowatogodzina pozyskana i wykorzystana z odnawialnych źródeł energii jest krokiem w stronę czystego powietrza. Ogranicza też degradację środowiska wynikającą z potrzeby pozyskiwania paliw kopalnych i zagospodarowania odpadów z nich powstałych.

Dyplomowany budowlaniec, utrzymujący się z układania słów w treści. Prywatnie miłośnik ogrodnictwa, zafascynowany odnawialnymi źródłami energii i szansą, jaką stają się dla naszej planety. W wolnych chwilach poświęca czas dobrej książce i aktywności fizycznej.

Podziel się opinią na temat artykułu

Dodaj Odpowiedź

Logo EkoHub.pl
Logo EkoHub.pl