Utylizacja paneli fotowoltaicznych – jak pozbyć się zużytych elementów sieci?

utylizacja paneli fotowoltaicznych

Instalacje fotowoltaiczne są stosunkowo nowym zjawiskiem w naszym kraju. Choć dopiero od niedawna panuje moda na takie instalacje, już dziś warto zastanowić się nad utylizacją paneli fotowoltaicznych. Jakie przepisy regulują ten proces i ile to kosztuje?

Instalacje fotowoltaiczne w ostatnich dwóch latach zaczęły wyrastać na domach jednorodzinnych jak grzyby po deszczu. Jeśli masz zainstalowane panele, przez najbliższe lata będzie cię interesowały tylko oszczędności związane z wytworzoną energią. Z pewnością nie zawracasz sobie głowy utylizacją paneli fotowoltaicznych, ponieważ ich żywotność przewidziana jest na 20-35 lat. Prawdopodobnie wiele z instalacji lepszej jakości będzie pracowało ze sprawnością przekraczającą 90% jeszcze dłużej, dlatego problem może cię zupełnie nie dotknąć. 

Utylizacja ogniw fotowoltaicznych – problem aktualny czy melodia przyszłości?

Utylizacja paneli słonecznych nie musi być koniecznie problem przyszłości, którym na razie nie musisz sobie zawracać głowy. Choć żywotność paneli jest długa, powodów ich zużycia może być więcej. Nie da się uniknąć wypadków losowych, które prowadzą do uszkodzenia elementów, a wówczas problem utylizacji paneli fotowoltaicznych będzie dotyczył cię znacznie szybciej. Dlatego już dziś przekonaj się, w jaki sposób pozbyć się paneli. 

Jak podejść do utylizacji ogniw fotowoltaicznych?

Fotowoltaika kojarzona jest głównie z czystą energią pozyskiwaną ze słońca. Jednak wielu sceptyków wskazuje na spory problem związany z ich recyklingiem. Istnieją spore obawy, że utylizacja paneli fotowoltaicznych zakończy się ich składowaniem. Wówczas może się okazać, że energia pozyskiwana za ich pośrednictwem nie będzie warta ostatecznego zanieczyszczenia środowiska. Warto jednak zaznaczyć, że już dziś znamy technologie, które pozwalają na całkowity recykling zużytych paneli fotowoltaicznych. Jeśli trafią one do odpowiedniego miejsca, z pewnością nie staną się uciążliwym odpadem. 

Nie wyrzucaj paneli na śmietnik

Niezależnie od tego, kiedy będziesz musiał pozbyć się paneli, utylizacja modułów fotowoltaicznych będzie zapewne przebiegała w podobny sposób. Moduły składają się z wielu materiałów, dlatego nie możesz ich wyrzucić do śmietnika. Ich rozmiary także na to nie pozwalają, dlatego będziesz musiał znaleźć firmę zajmującą się zbiórką takich odpadów. Paneli nie możesz niestety zawieźć do żadnego Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. 

Zobacz też:  Fotowoltaika dla firm – zatrudnij słońce w swoim przedsiębiorstwie

Ile kosztuje utylizacja paneli fotowoltaicznych?

Rynek fotowoltaiczny w naszym kraju rozwija się bardzo dynamicznie, co dotyczy głównie montażu paneli. Jednak już teraz istnieją firmy, dla których głównym źródłem dochodu jest recykling i utylizacja paneli fotowoltaicznych. Na podstawie ofert tych firm można orientacyjnie określić koszty, jakie poniesiesz w związku z pozbyciem się problemu zużytych paneli. 

Utylizacja paneli fotowoltaicznych – cena

To, ile zapłacisz za pozbycie się paneli, zależy od:

  • ich wagi;
  • wielkości instalacji;
  • kosztów transportu.

Koszt utylizacji paneli fotowoltaicznych liczony jest od kilograma odpadów. Średnie stawki aktualnie oscylują pomiędzy 1,5 a 2 złote za kilogram. Dla niewielkich instalacji o mocy ponad 3 kW zapłacisz około 400 złotych. W większych instalacjach recykling paneli fotowoltaicznych kosztuje ponad 800 złotych. To stosunkowo niewielki koszt, jeśli bierzemy pod uwagę cenę całej instalacji. 

Jak przewieźć panele?

Do samej utylizacji paneli fotowoltaicznych musisz doliczyć jeszcze koszt ich transportu. Jeśli masz do dyspozycji odpowiedni samochód, poświęcisz tylko czas i paliwo na dojazd. Transport zorganizowany przez firmę utylizacyjną to około 2-3 złote za każdy kilometr trasy. Pamiętaj też o odpowiednich dokumentach potwierdzających utylizację paneli fotowoltaicznych, które powinien wystawić odbiorca. 

Koszt recyklingu paneli fotowoltaicznych – kto ponosi?

Utylizacja ogniw fotowoltaicznych to koszt, który nie musi leżeć po stronie inwestora. Obecnie nie do końca wiadomo, kto powinien ponosić koszt recyklingu paneli fotowoltaicznych. Wyżej przedstawiliśmy koszty przeprowadzenia tego procesu na własną rękę. Jednak dyrektywy unijne wskazują na producentów jako podmiot, który ma zapewnić utylizację i zabezpieczyć panele. 

Odpowiedzialność producenta i inwestora

W naszym kraju prawo w tej kwestii nie zawiera jeszcze precyzyjnych regulacji. W przypadku zniszczenia ekranów utylizację paneli fotowoltaicznych najczęściej przeprowadza inwestor na własną rękę. Część producentów oferuje recykling zużytych paneli fotowoltaicznych po zakończeniu okresu ich eksploatacji. Trudno jednak przewidzieć, jak to będzie wyglądało za ćwierć wieku i do kogo wówczas będzie można się zwrócić. W tym przypadku jednak producent weźmie na siebie tylko problem związany z utylizacją, ponieważ koszt i tak spadnie na inwestora w wyższej cenie instalacji. 

Zobacz też:  Jak działają kolektory próżniowe i czy warto w nie zainwestować?

Recykling zużytych paneli fotowoltaicznych – jak przebiega?

Wiesz już, ile kosztuje utylizacja paneli fotowoltaicznych, dlatego warto dowiedzieć się, za co zapłacisz. W przypadku fotowoltaiki recykling dzieli się na trzy etapy:

  • oddzielanie części ze szkła i aluminium;
  • wytrawianie lub przetapianie wafli krzemowych;
  • wypalanie reszty odpadów.

Pierwszy etap to oddzielenie od całości elementów szklanych i aluminiowych. Te materiały łatwo można poddać recyklingowi i odzyskać niemal w całości. To jednak najłatwiejszy krok w procesie utylizacji paneli fotowoltaicznych. 

Jak niszczy się odpady po panelach?

Nieco więcej problemu sprawiają pozostałe elementy paneli. Wafle krzemowe często są wytrawiane, dzięki czemu odzyskują swoje właściwości. Nie zawsze to się udaje, dlatego potrzebne jest ich przetopienie. Po wcześniej wymienionych procesach pozostaje około 10% odpadów, które muszą zostać wypalone w wysokiej temperaturze. Dzięki temu zostają całkowicie zneutralizowane, a utylizacja paneli fotowoltaicznych kończy się bezodpadowo

Utylizacja paneli fotowoltaicznych – nie taki diabeł straszny

Jak widzisz, recykling ekranów fotowoltaicznych pozwala na ponowne wykorzystanie niemal wszystkich materiałów. Zapewne za kilkanaście lat technologia ta rozwinie się i będziemy w stanie przywracać sprawność panelom. To ostatecznie wytrąca z ręki argument sceptykom. Tobie z kolei daje spokój, że utylizacja paneli fotowoltaicznych nie jest procesem strasznym ani bardzo kosztownym.

W ostatnich latach rozkwita fotowoltaika. Recykling po odpadach z niej pochodzących jest pozornie melodią przyszłości, ale już teraz warto przygotować się do właściwej utylizacji paneli fotowoltaicznych. Nie jest to proces szczególnie kosztowny ani skomplikowany, co może sugerować, że w przyszłości koszt recyklingu paneli fotowoltaicznych również nie będzie wygórowany.

Dyplomowany budowlaniec, utrzymujący się z układania słów w treści. Prywatnie miłośnik ogrodnictwa, zafascynowany odnawialnymi źródłami energii i szansą, jaką stają się dla naszej planety. W wolnych chwilach poświęca czas dobrej książce i aktywności fizycznej.

Podziel się opinią na temat artykułu

Dodaj Odpowiedź

EkoHub
Logo