Kredyt na fotowoltaikę, czyli jak sfinansować inwestycję w domową elektrownię słoneczną?

Kredyt na fotowoltaikę to jeden ze sposobów, który pozwoli sfinansować poważną inwestycję, jaką jest założenie w domu paneli słonecznych. Sprawdź, w jakich przypadkach warto z niego skorzystać w 2022 roku. Dowiedz się, w jakich bankach możesz wziąć taką pożyczkę i ile wyniesie jej całkowity koszt.
kredyt na fotowoltaikę

Jeśli chcesz cieszyć się prądem wyprodukowanym samodzielnie z promieniowania słonecznego, możesz zaciągnąć kredyt na fotowoltaikę. Wiele banków ma takie dedykowane propozycje w swojej ofercie. Sprawdź, jak to działa i poznaj możliwości!

Prężny rozwój rynku fotowoltaicznego w Polsce sprawia, że wyrastamy na jednego z liderów wśród krajów Unii Europejskiej w zakresie wykorzystywania tego rodzaju źródeł energii odnawialnej (OZE). Jak wskazuje raport Instytutu Energetyki Odnawialnej Rynek Fotowoltaiki w Polsce 2020, na koniec 2019 roku łączna moc zainstalowana w źródłach fotowoltaicznych wynosiła niemal 1500 MW, a w maju 2020 roku – 1950 MW. Prognozy sugerują nawet, że na koniec 2020 roku moc ta mogła wynosić 2,5 GW. Wyraźnie widać rosnące zainteresowanie społeczne wykorzystywaniem energii słonecznej w domach i firmach, które częściowo zaspokaja nasze zapotrzebowanie na energię elektryczną. Pytanie tylko, jak sfinansować inwestycję w fotowoltaikę? Kredyt wydaje się jednym z dobrych rozwiązań, zwłaszcza że może być udzielony na preferencyjnych warunkach.

Sposoby finansowania fotowoltaiki – na raty i nie tylko

Inwestycja polegająca na zainstalowaniu na dachu swojego domu paneli słonecznych wraz z falownikiem i innymi elementami całego systemu pociąga za sobą pewne koszty. Im większa moc paneli PV, tym więcej energii są w stanie wyprodukować one w odpowiednich warunkach, ale i więcej trzeba za nie zapłacić. Jeśli nie masz wystarczających własnych oszczędności na ten cel, pomyśl o zewnętrznych źródłach sfinansowania inwestycji. Masz przy tym do wyboru:

 •  kredyt na fotowoltaikę;
 •  zakup fotowoltaiki na raty;
 • zaciągnięcie pozabankowej pożyczki na fotowoltaikę;
 • zaciągnięcie kredytu gotówkowego na dowolne cele;
 • skorzystanie z programów dofinansowujących inwestycje fotowoltaiczne.
Zobacz też:  Panele fotowoltaiczne – wszystko, co musisz o nich wiedzieć. Jakie wybrać i jakich błędów uniknąć?

Możliwości jest sporo, sztuką jest znaleźć taką metodę pokrycia kosztów inwestycji, aby skutki finansowe były dla ciebie jak najmniej odczuwalne.

Kredyt na fotowoltaikę w 2021 roku

Banki od kilku lat przygotowują dla klientów poszukujących zewnętrznych metod finansowania zakupu paneli PV, odpowiednie kredyty i pożyczki. Kredyt na panele fotowoltaiczne zaciągniesz między innymi w:

 • BOŚ Banku;
 • PKO BP;
 • Alior Banku;
 • ING Banku Śląskim.

Przy podejmowaniu decyzji o tym, z której opcji skorzystać, biorąc pożyczkę na fotowoltaikę, wykorzystaj kalkulator kredytowy, który pozwoli ci obliczyć koszty odsetkowe i poza odsetkowe, jakie w związku z nim poniesiesz.

BOŚ Bank udzieli kredytu na fotowoltaikę

Bank Ochrony Środowiska znany jest z tego, że priorytetowo traktuje wszelkie działania mające na celu ochronę środowiska naturalnego. Nic więc dziwnego w tym, że właśnie w jego ofercie znajduje się kredyt na OZE, w tym kredyt pozwalający na sfinansowanie nabycia paneli PV. Mowa tu o EKOkredycie na fotowoltaikę, z roczną rzeczywistą stopą oprocentowania (RRSO) na poziomie 6,21 procent.

Najważniejsze parametry kredytu w BOŚ udzielanego na zakup i montaż paneli fotowoltaicznych to

 • kwota do 75 000 zł i do 100 procent wartości inwestycji;
 • okres kredytowania do 10 lat;
 • możliwość skorzystania z karencji w spłacie kapitału do 3 miesięcy.

Aby otrzymać pożyczkę na fotowoltaikę, musisz wykazać się odpowiednio wysoką zdolnością kredytową oraz poddać się weryfikacji w Biurze Informacji Kredytowej (BIK).

EKO pożyczka na fotowoltaikę w PKO BP

PKO Bank Polski oferuje z kolei EKO pożyczkę PKO przeznaczoną na zakup paneli fotowoltaicznych oraz innych urządzeń i pojazdów ekologicznych. Umowa pożyczkowa z PKO na sfinansowanie inwestycji w panele PV dotyczyć może kwot w granicach od 1500 zł do 50 000 zł, przy czym dług musisz spłacić w czasie od 2 do 120 miesięcy. Masz możliwość zaciągnięcia kredytu z ubezpieczeniem, nawet wtedy, gdy nie posiadasz konta w PKO BP. RRSO pożyczki wynosi zaledwie 6,68 proc. To wygodny kredyt na fotowoltaikę, który niskim kosztem miesięcznym pozwoli na sfinansowanie zaplanowanej inwestycji.

Zobacz też:  Prosument z instalacją fotowoltaiczną. Kim jest prosument i czy opłaca się nim zostać? 

Kredyt na fotowoltaikę dla firm

Jeśli chcesz zainwestować w fotowoltaikę w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, a jesteś mikrofirmą albo małym lub średnim przedsiębiorcą, masz możliwość skorzystania z finansowania zewnętrznego w Alior Banku.

Oferuje on kredyt Ekofirma na kupno i montaż paneli słonecznych dla prosumentów energii odnawialnej. Najistotniejsze dane to:

 • kwota od 50 do 500 tys. zł;
 • brak prowizji za udzielenie Gwarancji Biznesmax, która pozwoli ci obniżyć koszty zobowiązania;
 • możliwość odzyskania części zapłaconych odsetek;
 • okres kredytowania do 10 lat.

Złóż wniosek w oddziale, wraz z wymaganymi dokumentami dotyczącymi twojej działalności, by mieć szansę na uzyskanie pozytywnej decyzji kredytowej.

Ekopożyczka z ING na fotowoltaikę

Kredyt na instalację fotowoltaiczną osoba prywatna otrzymać może w ING Banku Śląskim. Właściwie jest to pożyczka na zakup paneli słonecznych. Ekopożyczka w ING udzielana jest na sfinansowanie produktów przyjaznych środowisku. Wszystkie formalności możesz załatwić w przypadku takiej pożyczki przez internet. Przy inwestycji w solary i panele fotowoltaiczne, kredyt w ING przyniesie ci zwrot wcześniej opłaconej prowizji. Oprocentowanie zobowiązania wyniesie 5,99 procent i jest ono stałe, jeśli pożyczkę spłacisz w ciągu 3 lat, a jeśli w dłuższym czasie – to będzie ono miało oprocentowanie zmienne. RRSO Ekopożyczki w ING wynosi 12,50 procent.

Dofinansowanie z programu „Czyste Powietrze”

Bierzesz pożyczkę na fotowoltaikę? Kalkulator kredytowy pozwoli ci wyliczyć, ile zapłacisz w ramach comiesięcznej raty. Możesz obniżyć jednak swoje koszty dzięki dofinansowaniu, jakie masz możliwość uzyskać w programie „Czyste Powietrze”.

Możesz wziąć w nim udział i postarać się o 5 tysięcy złotych dofinansowania własnej mikroistalacji fotowoltaicznej. Jest kilka wymagań do spełnienia – moc paneli musi mieścić się w przedziale od 2 do 10 kW. Program „Czyste Powietrze” obejmuje dofinansowanie wymiany przestarzałych kotłów na paliwo stałe z montażem domowej fotowoltaiki. Wcześniej funkcjonowała pożyczka na ten cel, a obecnie wsparcie programowe ma postać dotacji.

Popularność programu „Czyste Powietrze”

Do końca stycznia 2021 roku w programie „Czyste Powietrze” beneficjenci złożyli ponad 9 tysięcy wniosków o dofinansowanie z uwzględnieniem montażu mikroinstalacji fotowoltaicznej. To bardzo dużo, zwłaszcza, że w ubiegłym roku miesięcznie składano około 600 podobnych wniosków. Po zakończeniu innego programu rządowego – Mój Prąd, który również umożliwiał pozyskanie wsparcia finansowego na instalację fotowoltaiczną, wyraźnie wzrosło zainteresowanie naborem do programu „Czyste Powietrze”, jak poinformował opinię publiczną Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Zobacz też:  Fotowoltaika 10 kW – cena instalacji fotowoltaicznej jest dość wysoka. Czy warto ją zapłacić?

„Czyste Powietrze” – jak dostać kredyt na instalację fotowoltaiczną?

Sprawdź, czy i ty możesz skorzystać z dotacji na zakup i montaż mikroinstalacji fotowoltaicznej z programu „Czyste Powietrze”. Problem jest jeden – jeśli nie wymienisz przy okazji starego pieca na nowe źródło ogrzewania budynku mieszkalnego, zamykasz sobie drogę o dotację do fotowoltaiki. Kredyt będzie więc niezbędny na sfinansowanie większej części lub całości takiej inwestycji.

„Czyste Powietrze” – warunki pożyczki na fotowoltaikę

Co ciekawe, możesz uzyskać dofinansowanie nie tylko planowanych inwestycji polegających na wymianie pieca i zainstalowaniu mikroinstalacji fotowoltaicznej, ale również tych, które już się rozpoczęły albo zakończyły. Warunkiem jest tutaj to, by prace nie były rozpoczęte wcześniej niż 6 miesięcy przed datą złożenia wniosku i jednocześnie nie wcześniej niż 15. maja 2020 roku. Pieniądze wypłacane są z budżetu programu „Czyste Powietrze” po zrealizowaniu części lub całości prac. Podstawą wypłaty jest wniosek o płatność złożony wraz z wymaganymi załącznikami.

Fotowoltaika na raty u producenta

Innym rozwiązaniem może być skorzystanie z oferty na fotowoltaikę na raty. Nie musisz brać kredytu na fotowoltaikę w banku i możesz sfinansować ratalnie taką inwestycję. Tauron jest w stanie zaoferować ci kredyt 0 proc. lub na 10 lat z RRSO 5,64 proc. z przeznaczeniem na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznych dla każdego typu powierzchni.

Zakup takiego rozwiązania w systemie ratalnym zrealizujesz u wielu sprzedawców paneli PV. Firma Hewalex zawarła partnerstwo z Santander Consumer Bankiem, by móc oferować swoim klientom inwestycję w fotowoltaikę.

Producenci i dystrybutorzy paneli w Polsce podejmują współpracę z bankami, które są skłonne udzielić kredytu na fotowoltaikę. 2021 rok przynosi szerokie możliwości wyboru ofert. Zdecyduj się na najtańszą i zarazem najlepszą dla siebie opcję. Niezależnie od tego, czy zaciągniesz kredyt, czy pożyczkę na fotowoltaikę, skorzystasz z systemu sprzedaży ratalnej albo z dofinansowania na instalację w parze z wymianą starego pieca na paliwa stałe i tak uzyskasz możliwość posiadania takiej instalacji. Pozwoli ci ona wdrożyć realne oszczędności na płatnościach za prąd.

Dyplomowany budowlaniec, utrzymujący się z układania słów w treści. Prywatnie miłośnik ogrodnictwa, zafascynowany odnawialnymi źródłami energii i szansą, jaką stają się dla naszej planety. W wolnych chwilach poświęca czas dobrej książce i aktywności fizycznej.

Podziel się opinią na temat artykułu

Dodaj Odpowiedź

Logo EkoHub.pl
Logo EkoHub.pl