Kredyt na fotowoltaikę, czyli jak sfinansować inwestycję w domową elektrownię słoneczną?

Kredyt na fotowoltaikę to jeden ze sposobów, który pozwoli sfinansować poważną inwestycję, jaką jest założenie w domu paneli słonecznych. Sprawdź, w jakich przypadkach warto z niego skorzystać w 2022 roku. Dowiedz się, w jakich bankach możesz wziąć taką pożyczkę i ile wyniesie jej całkowity koszt.
kredyt na fotowoltaikę

Jeśli chcesz cieszyć się prądem wyprodukowanym samodzielnie z promieniowania słonecznego, możesz zaciągnąć kredyt na fotowoltaikę. Wiele banków ma takie dedykowane propozycje w swojej ofercie. Sprawdź, jak to działa i poznaj możliwości!

Prężny rozwój rynku fotowoltaicznego w Polsce sprawia, że wyrastamy na jednego z liderów wśród krajów Unii Europejskiej w zakresie wykorzystywania tego rodzaju źródeł energii odnawialnej (OZE). Jak wskazuje raport Instytutu Energetyki Odnawialnej Rynek Fotowoltaiki w Polsce 2020, na koniec 2019 roku łączna moc zainstalowana w źródłach fotowoltaicznych wynosiła niemal 1500 MW, a w maju 2020 roku – 1950 MW. Prognozy sugerują nawet, że na koniec 2020 roku moc ta mogła wynosić 2,5 GW. Wyraźnie widać rosnące zainteresowanie społeczne wykorzystywaniem energii słonecznej w domach i firmach, które częściowo zaspokaja nasze zapotrzebowanie na energię elektryczną. Pytanie tylko, jak sfinansować inwestycję w fotowoltaikę? Kredyt wydaje się jednym z dobrych rozwiązań, zwłaszcza że może być udzielony na preferencyjnych warunkach.

Sposoby finansowania fotowoltaiki – na raty i nie tylko

Inwestycja polegająca na zainstalowaniu na dachu swojego domu paneli słonecznych wraz z falownikiem i innymi elementami całego systemu pociąga za sobą pewne koszty. Im większa moc paneli PV, tym więcej energii są w stanie wyprodukować one w odpowiednich warunkach, ale i więcej trzeba za nie zapłacić. Jeśli nie masz wystarczających własnych oszczędności na ten cel, pomyśl o zewnętrznych źródłach sfinansowania inwestycji. Masz przy tym do wyboru:

 •  kredyt na fotowoltaikę;
 •  zakup fotowoltaiki na raty;
 • zaciągnięcie pozabankowej pożyczki na fotowoltaikę;
 • zaciągnięcie kredytu gotówkowego na dowolne cele;
 • skorzystanie z programów dofinansowujących inwestycje fotowoltaiczne.
Zobacz też:  Ekologiczny kocioł elektryczny. Fotowoltaika wykorzystywana do zasilania kotłów grzewczych na prąd.

Możliwości jest sporo, sztuką jest znaleźć taką metodę pokrycia kosztów inwestycji, aby skutki finansowe były dla ciebie jak najmniej odczuwalne.

Kredyt na fotowoltaikę w 2021 roku

Banki od kilku lat przygotowują dla klientów poszukujących zewnętrznych metod finansowania zakupu paneli PV, odpowiednie kredyty i pożyczki. Kredyt na panele fotowoltaiczne zaciągniesz między innymi w:

 • BOŚ Banku;
 • PKO BP;
 • Alior Banku;
 • ING Banku Śląskim.

Przy podejmowaniu decyzji o tym, z której opcji skorzystać, biorąc pożyczkę na fotowoltaikę, wykorzystaj kalkulator kredytowy, który pozwoli ci obliczyć koszty odsetkowe i poza odsetkowe, jakie w związku z nim poniesiesz.

BOŚ Bank udzieli kredytu na fotowoltaikę

Bank Ochrony Środowiska znany jest z tego, że priorytetowo traktuje wszelkie działania mające na celu ochronę środowiska naturalnego. Nic więc dziwnego w tym, że właśnie w jego ofercie znajduje się kredyt na OZE, w tym kredyt pozwalający na sfinansowanie nabycia paneli PV. Mowa tu o EKOkredycie na fotowoltaikę, z roczną rzeczywistą stopą oprocentowania (RRSO) na poziomie 6,21 procent.

Najważniejsze parametry kredytu w BOŚ udzielanego na zakup i montaż paneli fotowoltaicznych to

 • kwota do 75 000 zł i do 100 procent wartości inwestycji;
 • okres kredytowania do 10 lat;
 • możliwość skorzystania z karencji w spłacie kapitału do 3 miesięcy.

Aby otrzymać pożyczkę na fotowoltaikę, musisz wykazać się odpowiednio wysoką zdolnością kredytową oraz poddać się weryfikacji w Biurze Informacji Kredytowej (BIK).

EKO pożyczka na fotowoltaikę w PKO BP

PKO Bank Polski oferuje z kolei EKO pożyczkę PKO przeznaczoną na zakup paneli fotowoltaicznych oraz innych urządzeń i pojazdów ekologicznych. Umowa pożyczkowa z PKO na sfinansowanie inwestycji w panele PV dotyczyć może kwot w granicach od 1500 zł do 50 000 zł, przy czym dług musisz spłacić w czasie od 2 do 120 miesięcy. Masz możliwość zaciągnięcia kredytu z ubezpieczeniem, nawet wtedy, gdy nie posiadasz konta w PKO BP. RRSO pożyczki wynosi zaledwie 6,68 proc. To wygodny kredyt na fotowoltaikę, który niskim kosztem miesięcznym pozwoli na sfinansowanie zaplanowanej inwestycji.

Zobacz też:  Fotowoltaika 5 kW – uniwersalna instalacja fotowoltaiczna do domów jednorodzinnych

Kredyt na fotowoltaikę dla firm

Jeśli chcesz zainwestować w fotowoltaikę w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, a jesteś mikrofirmą albo małym lub średnim przedsiębiorcą, masz możliwość skorzystania z finansowania zewnętrznego w Alior Banku.

Oferuje on kredyt Ekofirma na kupno i montaż paneli słonecznych dla prosumentów energii odnawialnej. Najistotniejsze dane to:

 • kwota od 50 do 500 tys. zł;
 • brak prowizji za udzielenie Gwarancji Biznesmax, która pozwoli ci obniżyć koszty zobowiązania;
 • możliwość odzyskania części zapłaconych odsetek;
 • okres kredytowania do 10 lat.

Złóż wniosek w oddziale, wraz z wymaganymi dokumentami dotyczącymi twojej działalności, by mieć szansę na uzyskanie pozytywnej decyzji kredytowej.

Ekopożyczka z ING na fotowoltaikę

Kredyt na instalację fotowoltaiczną osoba prywatna otrzymać może w ING Banku Śląskim. Właściwie jest to pożyczka na zakup paneli słonecznych. Ekopożyczka w ING udzielana jest na sfinansowanie produktów przyjaznych środowisku. Wszystkie formalności możesz załatwić w przypadku takiej pożyczki przez internet. Przy inwestycji w solary i panele fotowoltaiczne, kredyt w ING przyniesie ci zwrot wcześniej opłaconej prowizji. Oprocentowanie zobowiązania wyniesie 5,99 procent i jest ono stałe, jeśli pożyczkę spłacisz w ciągu 3 lat, a jeśli w dłuższym czasie – to będzie ono miało oprocentowanie zmienne. RRSO Ekopożyczki w ING wynosi 12,50 procent.

Dofinansowanie z programu „Czyste Powietrze”

Bierzesz pożyczkę na fotowoltaikę? Kalkulator kredytowy pozwoli ci wyliczyć, ile zapłacisz w ramach comiesięcznej raty. Możesz obniżyć jednak swoje koszty dzięki dofinansowaniu, jakie masz możliwość uzyskać w programie „Czyste Powietrze”.

Możesz wziąć w nim udział i postarać się o 5 tysięcy złotych dofinansowania własnej mikroistalacji fotowoltaicznej. Jest kilka wymagań do spełnienia – moc paneli musi mieścić się w przedziale od 2 do 10 kW. Program „Czyste Powietrze” obejmuje dofinansowanie wymiany przestarzałych kotłów na paliwo stałe z montażem domowej fotowoltaiki. Wcześniej funkcjonowała pożyczka na ten cel, a obecnie wsparcie programowe ma postać dotacji.

Popularność programu „Czyste Powietrze”

Do końca stycznia 2021 roku w programie „Czyste Powietrze” beneficjenci złożyli ponad 9 tysięcy wniosków o dofinansowanie z uwzględnieniem montażu mikroinstalacji fotowoltaicznej. To bardzo dużo, zwłaszcza, że w ubiegłym roku miesięcznie składano około 600 podobnych wniosków. Po zakończeniu innego programu rządowego – Mój Prąd, który również umożliwiał pozyskanie wsparcia finansowego na instalację fotowoltaiczną, wyraźnie wzrosło zainteresowanie naborem do programu „Czyste Powietrze”, jak poinformował opinię publiczną Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Zobacz też:  Nowoczesny magazyn energii – fotowoltaika gromadząca prąd na własne potrzeby

„Czyste Powietrze” – jak dostać kredyt na instalację fotowoltaiczną?

Sprawdź, czy i ty możesz skorzystać z dotacji na zakup i montaż mikroinstalacji fotowoltaicznej z programu „Czyste Powietrze”. Problem jest jeden – jeśli nie wymienisz przy okazji starego pieca na nowe źródło ogrzewania budynku mieszkalnego, zamykasz sobie drogę o dotację do fotowoltaiki. Kredyt będzie więc niezbędny na sfinansowanie większej części lub całości takiej inwestycji.

„Czyste Powietrze” – warunki pożyczki na fotowoltaikę

Co ciekawe, możesz uzyskać dofinansowanie nie tylko planowanych inwestycji polegających na wymianie pieca i zainstalowaniu mikroinstalacji fotowoltaicznej, ale również tych, które już się rozpoczęły albo zakończyły. Warunkiem jest tutaj to, by prace nie były rozpoczęte wcześniej niż 6 miesięcy przed datą złożenia wniosku i jednocześnie nie wcześniej niż 15. maja 2020 roku. Pieniądze wypłacane są z budżetu programu „Czyste Powietrze” po zrealizowaniu części lub całości prac. Podstawą wypłaty jest wniosek o płatność złożony wraz z wymaganymi załącznikami.

Fotowoltaika na raty u producenta

Innym rozwiązaniem może być skorzystanie z oferty na fotowoltaikę na raty. Nie musisz brać kredytu na fotowoltaikę w banku i możesz sfinansować ratalnie taką inwestycję. Tauron jest w stanie zaoferować ci kredyt 0 proc. lub na 10 lat z RRSO 5,64 proc. z przeznaczeniem na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznych dla każdego typu powierzchni.

Zakup takiego rozwiązania w systemie ratalnym zrealizujesz u wielu sprzedawców paneli PV. Firma Hewalex zawarła partnerstwo z Santander Consumer Bankiem, by móc oferować swoim klientom inwestycję w fotowoltaikę.

Producenci i dystrybutorzy paneli w Polsce podejmują współpracę z bankami, które są skłonne udzielić kredytu na fotowoltaikę. 2021 rok przynosi szerokie możliwości wyboru ofert. Zdecyduj się na najtańszą i zarazem najlepszą dla siebie opcję. Niezależnie od tego, czy zaciągniesz kredyt, czy pożyczkę na fotowoltaikę, skorzystasz z systemu sprzedaży ratalnej albo z dofinansowania na instalację w parze z wymianą starego pieca na paliwa stałe i tak uzyskasz możliwość posiadania takiej instalacji. Pozwoli ci ona wdrożyć realne oszczędności na płatnościach za prąd.

Dyplomowany budowlaniec, utrzymujący się z układania słów w treści. Prywatnie miłośnik ogrodnictwa, zafascynowany odnawialnymi źródłami energii i szansą, jaką stają się dla naszej planety. W wolnych chwilach poświęca czas dobrej książce i aktywności fizycznej.

Podziel się opinią na temat artykułu

Dodaj Odpowiedź

Logo EkoHub.pl
Logo EkoHub.pl