“Prosument lokatorski” – w końcu ktoś zadbał o wspólnoty mieszkaniowe!

Nareszcie Ministerstwo Rozwoju i Technologii zadbało o mieszkańców Wspólnot i Spółdzielni Mieszkaniowych, którzy byli po macoszemu potraktowani przez firmy energetyczne, ponieważ te sprytnym zabiegiem wyłączyły taryfę dla wspólnot spod regulacji URE. Tym samym miały możliwość narzucania wspólnotom stawki równe tym, jakie proponowano także firmom, a przy okazji zgarniać wysokie marże, dotąd nieosiągalne w tym segmencie klienta.

Co daje nam wprowadzenie “prosumenta lokatorskiego” i Grant OZE wypłacany przez Bank Gospodarstwa Krajowego?

Przede wszystkim wszystkie Wspólnoty i Spółdzielnie mieszkaniowe mogą w tej sytuacji pewniej ruszyć z inwestycjami w odnawialne źródła energii (OZE), głównie w fotowoltaikę, która pomoże im w optymalizacji kosztów energii i(zdecydowanie obniży utrzymanie kosztów części wspólnych. A to z kolei zatrzyma falę podwyżek czynszów i przełoży się na wsparcie przeciętnego Kowalskiego.

Te podmioty, które zdecydują się na własne źródła wytwórcze, mogą liczyć na dofinansowanie na poziomie 50 proc., a to naprawdę bardzo dużo, biorąc pod uwagę opłacalność całego przedsięwzięcia.

No właśnie, czy to się opłaca?

Przypomnijmy, że w roku 2023 roku mieszkańcy wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych są chronieni ustawą, która zamroziła ceny na poziomie 858,5 pln/MWh (sam koszt energii bez przesyłu), co ma charakter czasowy i w dłuższej perspektywie jest nie do utrzymania.

Lecz nawet przyjmując sztuczne utrzymanie ceny na ww. poziomie, to według wskaźnika PVPI dla Wspólnot, taka inwestycja powinna się zwrócić w okresie do 3 lat (z uwzględnieniem oczywiście 50 proc. dofinansowania, szczegóły obliczeń w ramce poniżej).

Czy warto korzystać z tego rozwiązania? Odpowiedzi najlepiej poszukać, patrząc w kolejną w ciągu roku, a zwykle szokująco wysoką w styczniu br.  informację o aktualizacji stawki czynszu dla swojego lokalu. …i jak najszybciej wnioskować o dotację. Najwygodniejsze rozwiązanie to zrobić to w porozumieniu z rzetelną firmą realizującą instalacje PV.

Zobacz też:  Opłata mocowa a fotowoltaika – ile można zaoszczędzić na opłatach, montując panele słoneczne?

Index PVPI dla Wspólnot i Spółdzielni Mieszkaniowych w lutym 2023 roku wynosi 3 lata!

Eksperci z firmy Da Vinci Green Energy przygotowali autorski wskaźnik PVPI – PV Profitability Index, określający opłacalność inwestycji w instalację fotowoltaiczną. Najnowszy odczyt wskaźnika, uwzględniający  aktualne ceny energii, wg danych za grudzień 2023, pokazuje, że inwestycja w instalację fotowoltaiczną zwróci się Wspólnotom i Spółdzielniom Mieszkaniowym już po niecałych 3 latach. Jak to możliwe?

Kalkulacje stopy zwrotu 

Wskaźnik zwrotu inwestycji energii rozliczana na zasadach net-billingu 

(ceny energii obejmują koszty zakupu i dystrybucji obowiązujące w roku 2023, oraz  autokonsumpcję na poziomie 40%)

Koszty zakupu energii elektrycznej od 2022
Koszty zakupu MWh brutto (gwarantowana w roku 2023)858,5 zł
Odkup  (RCEm – Rynkowa miesięczna cena energii elektrycznej, Źródło PSE) netto/ MWh za grudzień 2023716,8 zł
Koszty zmienne dystrybucja MWh brutto272 zł
PVPI – wskaźnik zwrotu z inwestycji w instalację fotowoltaiczną
Zużycie roczne energii50 000 kWh
Moc instalacji fotowoltaicznej40 kWp
Szacowana roczna produkcja energii  40 000 kWh
Cena instalacji fotowoltaicznej brutto (z Vat 8%)194 400,00 zł
Cena instalacji z uwzględnieniem dotacji 50 %97 200,00 zł
Oszczędności wygenerowane przez PV/rok *35 291,20 zł
Stopa zwrotu bez dofinansowań18,15 %
Stopa zwrotu z uwzględnieniem dofinansowań36,31 %
Okres zwrotu w latach bez dofinansowaniem5,51
Okres zwrotu w latach z dofinansowaniem i ulgą (PVPI)2,75

PVPI, Da Vinci Green Energy, styczeń  2023

*Do wyliczeń przyjęto ceny zakupu energii 86 gr brutto (VAT-23%)/kWh, koszty dystrybucji 27 gr brutto (VAT-23%)/kWh, cenę odsprzedaży 716,8 zł netto MWh( (RCEm grudzień – Rynkowa miesięczna cena energii elektrycznej,  Źródło PSE (cena nie będzie korygowana)), oraz autokonsumpcja na poziomie 40%. Założono, że wszystkie środki z Depozytu Prosumenckiego zostały wykorzystane na pokrycie rachunków za energię elektryczną lub zwrócone na konto klienta.

Zobacz też:  Fotowoltaika 10 kW – cena instalacji fotowoltaicznej jest dość wysoka. Czy warto ją zapłacić?

Index PVPI dla Wspólnot i Spółdzielni Mieszkaniowych to trzeci wskaźnik przygotowywany przez firmę Da Vinci Green Energy od kwietnia 2022 r. Pierwszy PVPI – PV Profitability Index  dotyczy opłacalności instalacji fotowoltaicznej u klienta indywidualnego, drugi u klienta biznesowego PVPI – PV Profitability Index Business. Każdy z nich publikowany jest regularnie każdego miesiąca. Kalkulacje przeprowadzane są przez eksperta Da Vinci Green Energy na ogólnodostępnych rynkowych danych z miesiąca poprzedniego. 

Po szczegóły zapraszamy do dyskusji z naszym ekspertem Krzysztofem Lalikiem: [email protected]

Dyplomowany budowlaniec, utrzymujący się z układania słów w treści. Prywatnie miłośnik ogrodnictwa, zafascynowany odnawialnymi źródłami energii i szansą, jaką stają się dla naszej planety. W wolnych chwilach poświęca czas dobrej książce i aktywności fizycznej.

Podziel się opinią na temat artykułu

Dodaj Odpowiedź

Logo EkoHub.pl
Logo EkoHub.pl