Gaz dla firm – co powinien wiedzieć przedsiębiorca w 2023?

Ceny gazu dla gospodarstw domowych są regulowane przez Urząd Regulacji Energetyki i zatwierdzane dla dostawców. URE przed wzrostem cen tego paliwa nie chroni jednak przedsiębiorców , którzy płacą za gaz ceny zbliżone do rynkowych. Wysokich cen za gaz dla firm obawia się wiele branż, zwłaszcza gastronomia i branża piekarnicza. Przedsiębiorcy domagają się od rządu ustanowienia maksymalnego limitu cen na gaz dla firm. Czy cena gazu spadnie?

Ceny gazu dla firm – jak skończył się poprzedni rok?

Cena gazu ziemnego dla firm jest uzależniona od cen tego surowca notowanych na giełdzie. Ceny gazu na wykresie za 2022 pokazują gwałtowny wzrost cen w okresie od 24 lutego. ZE 128 euro za MWh do aż 350 euro w szczytowym okresie w sierpniu 2022. Po tym okresie ceny gazu zaczęły zniżkować.

Czego możemy się spodziewać w 2023? Cena giełdowa gazu w kontraktach na luty z 17 stycznia 2023 wzrosła o ponad 6% i wyniosła 59,95 euro za MWh, natomiast kolejny dzień przyniósł spadek o 4,3% i cenę 57,5 euro za MWh. Według ekspertów należy się przygotować na dużą zmienność hurtowych cen gazu. Na ewentualne spadki cen gazu wpływać będą: stabilność dostaw paliwa gazowego przez terytorium Ukrainy, import skroplonego gazu ziemnego (LNG), wysoki poziom napełnienia nim europejskich magazynów oraz spadek popytu spowodowany m.in. lekką zimą.

Wielu przedsiębiorców pod koniec ubiegłego roku szukało odpowiedzi na pytanie „gaz dla firm – jaka cena w 2023?”. Obniżki wysokości faktur spodziewali się też we wprowadzonej z początkiem roku ustawie o maksymalnej cenie za paliwa gazowe. Nie objęła ona jednak przedsiębiorców.

Czy ceny gazu dla firm spadną? Rząd szuka rozwiązań, które pozwalałyby na wprowadzenie stawek maksymalnych za gaz dla małych i średnich przedsiębiorców. Oznaczałoby to, że w przypadku takich firm, cena rynkowa gazu nie mogłaby przekroczyć określonego poziomu. Aktualnie nie ma jednak takich rozwiązań.

Podwyżki cen gazu dla firm

Podwyżki cen gazu dla firm mogą być nierówne, ponieważ zależą od wielu czynników: poprzedniej umowy i okresu, na jaki była zawarta, wielkości podmiotu oraz tego, czy korzysta z innych usług dostawcy. Najbardziej narażone na podwyżki są branże energochłonne, w tym chemiczna (np. producenci nawozów).

Zobacz też:  Upcycling, czyli jak ponownie wykorzystać opakowania?

Ile kosztuje gaz dla firm? Dostawca energii i gazu sprzedaje po różnych cenach. Długoterminowe kontrakty zawierane z największymi firmami charakteryzują się przewidywalnymi cenami: wyższymi niż ceny bieżące w momencie zawierania transakcji, jednak w dłuższej perspektywie czasowej – bardziej atrakcyjnymi. Z kolei kupując po cenie rynkowej, a więc bieżącej, firma będzie narażona na wahania ceny za gaz i na podwyżki.

Gaz dla firmy w 2023 – jak zaoszczędzić?

Podwyżki cen gazu dla firm są dotkliwe, jednak wprowadzając kilka rozwiązań, da się do pewnego stopnia zredukować wysokości faktur za gaz. Rachunki za gaz dla firm można skutecznie obniżać. Gdzie szukać oszczędności? Wszystko zależy od zapotrzebowania firmy na paliwo gazowe. Inaczej oszczędza gaz duża firma produkcyjna (np. zasilająca gazem piece), a inaczej firma wykorzystująca gaz tylko do ogrzewania.

Dobrym punktem wyjścia dla oszczędzania gazu jest audyt energetyczny, który oceni efektywność energetyczną firmy i wskaże obszary do poprawy. Jeśli w firmie gaz wykorzystywany jest do ogrzewania pomieszczeń, należy sprawdzić, czy zastosowane urządzenia grzewcze oraz rodzaj paliwa są optymalne. Pewne oszczędności przyniesie zmniejszenie temperatury w pomieszczeniach. Tu pole manewru jest jednak dosyć ograniczone. Niektóre firmy decydują się na wprowadzenie jednozmianowego trybu pracy. Dzięki temu możliwe jest zmniejszenie czasu ogrzewania pomieszczeń.

Zbadanie stanu izolacji cieplnej budynku pozwoli określić miejsca, gdzie następuje największa utrata ciepła. Wymagająca nakładów finansowych termomodernizacja w dłuższej perspektywie znacznie zmniejszy koszty ogrzewania. W przypadku firm znaczne oszczędności przynosi też często zmiana dostawcy energii, oferującego gaz dla firm w korzystniejszej cenie. Nowe realia rynku energii sprawiają, że coraz większą popularnością cieszy się także takie rozwiązanie jak kogeneracja. Co to takiego?

„Najlepszym sposobem na wykorzystanie gazu do wytworzenia energii elektrycznej i ciepła w jednym procesie jest kogeneracja. Jej zastosowanie umożliwia osiągnięcie wysokiej efektywności zawartej w paliwie energii. Jest to rozwiązanie korzystne finansowo dla firm i wykorzystywane w obiektach, które cechuje wysokie zapotrzebowanie na energię elektryczną i ciepło, jak firmy produkcyjne, instytucje publiczne czy szpitale” – mówi ekspert z firmy EWE.

Zobacz też:  Inwerter a falownik: czy to to samo urządzenie? Poznaj zasadę działania

Podwyżki za gaz dla firm odczują także konsumenci, ponieważ przedsiębiorstwa poniesione koszty przerzucać będą na klientów. Rosnąca inflacja jest efektem m.in. podwyżek cen energii elektrycznej i gazu dla firm. Dlatego tak ważne jest kompleksowe podejście do zwiększenia efektywności energetycznej firmy.

Artykuł promocyjny

Autor zdjęcia: BillionPhotos.com

Od 2019 roku pisze artykuły z dziedziny odnawialnych źródeł energii, sama starając się żyć ekologicznie, by nie nadwyrężać planety. Stara się pomagać innym w wyborze rozwiązań dotyczących ogrzewania domów, jak i oszczędności z tego wynikających.

Podziel się opinią na temat artykułu

Dodaj Odpowiedź

Logo EkoHub.pl
Logo EkoHub.pl