Pompa wody do studni – jaką pompę zastosować w studni głębinowej?

Wydawać by się mogło, że studnie głębinowe dawno odeszły do lamusa i nikt już ich nie potrzebuje. Jednak w niektórych regionach takie ujęcia mogą być jedynym źródłem wody. Poza tym to dobry sposób na nawadnianie ogrodu. Posiadając studnię, należy także zaopatrzyć się w pompę. Jej zadaniem jest pobieranie wody ze źródła i odprowadzanie jej do zbiorników. Z tego artykułu dowiesz się, jaka pompa do studni głębinowej sprawdzi się najlepiej oraz co trzeba wiedzieć o pompach głębinowych.

Pompa do studni głębinowej – jaką wybrać?

Studnia głębinowa jest doskonałym (a czasami jedynym) rozwiązaniem dla domów i gospodarstw, które nie mogą być podłączone do sieci wodociągowej, a także dla domków letniskowych. Studnia głębinowa składa się z elementów podziemnych i nadziemnych. Jednym z najważniejszych jest pompa.

Zadaniem pompy do studni jest pobieranie ze źródeł głębinowych wody zdatnej do picia oraz użytkowej (m.in. do podlewania ogródka czy gruntów i upraw). Została zaprojektowana w taki sposób, aby tłoczyła zimną i czystą wodę z wolnostojących zbiorników wodnych, studni wierconych czy kręgowych. W zależności od rodzaju pompy może ona również pobierać wodę ze studni i odprowadzać do hydroforów czy do zbiorników, np. basenu.

Pompy głębinowe ze względu na swoje parametry techniczne oraz hydrauliczne mogą być używane również w trudnych warunkach, dlatego poleca się je też przedsiębiorstwom przemysłowym.

Jak wybrać najlepszą pompę głębinową? Co trzeba sprawdzić przed wyborem odpowiedniej pompy?

Przy wyborze odpowiedniej pompy głębinowej w pierwszej kolejności musisz zwrócić uwagę na parametry twojej studni. Przed jej budową powinna być sporządzona dokumentacja, która jasno określa średnicę, wysokość lustra wody czy wydajność. W dalszej części artykułu znajdziesz również porady dotyczące wyboru pompy jeszcze przed wybudowaniem studni.

Dobrze dopasowana pompa powinna luźno (ale nie za luźno!) mieścić się w studni. Nie może być dobrana „na styk”, bo jeśli coś stanie się z rurą studzienną i odkształci się ona, pompa zaklinuje się i będzie bardzo trudno ją wyjąć. W konsekwencji może to zniszczyć cały mechanizm.

Zobacz też:  Nasiona Lemon Skunk – opis, działanie, właściwości

Kolejnym ważnym parametrem jest wysokość minimalna lustra wody. Pomoże to określić, jakiej pompy potrzebujesz i jak głęboko trzeba będzie ją zanurzyć. Jest to bardzo istotne, ponieważ w przypadku np. kilkudziesięciometrowej studni będziesz potrzebować wielostopniowej pompy. W swoich rozważaniach weź pod uwagę również to, że latem poziom wody może się obniżyć np. przez długotrwały brak opadów.

Odległość od budynku, który będzie zasilany wodą z danej studni, pozwoli określić wysokość podnoszenia potrzebną, by dostarcz yć wodę do budynku oraz zapewnić jej odpowiednie ciśnienie. To ostatnie jest szczególnie ważne, jeśli studnia zasila hydrofor.

Na tym etapie warto zastanowić się, jak wydajna ma być studnia. Jeśli wybierzesz za dużą i zbyt mocną pompę, będzie ona wypompowywać wodę szybciej, niż jest ona w stanie napłynąć z warstwy wodonośnej do studni. Doprowadzić to może to tzw. suchobiegu, a w konsekwencji nawet popsuć urządzenie.

Wybór pompy przed budową studni

Jeśli dopiero nosisz się z zamiarem wykopania studni, już na tym etapie możesz rozeznać się, jakiej pompy będziesz potrzebować. Zastanów się nad wcześniej wspomnianymi kwestiami, ale weź również pod uwagę takie z pozoru błahe sprawy, jak dostępność pomp o danych średnicach. Im bardziej niestandardową wymiarowo studnię wykonasz, tym trudniej może być z dostępnością idealnie pasującej pompy.

Koniecznie upewnij się, jakiej jakości woda znajduje się w danym miejscu, czy nie jest skażona oraz czy nie będzie w niej piasku.

Jaki model pompy głębinowej wybrać?

Na rynku dostępnych jest mnóstwo godnych uwagi pomp, ale jak wybrać tę odpowiednią ? Ogromną rolę od grywa tu jakość i podejście producenta do klienta. Pompa głębinowa nie jest przedmiotem, który można wyjmować i wkładać do studni kiedy się chce. Dlatego szczególną uwagę trzeba zwrócić na jej żywotność oraz dostęp do części zamiennych, a także możliwość skorzystania z profesjonalnego serwisu.

Zobacz też:  Wybieramy klimatyzator do domu - to trzeba wiedzieć przed zakupem

Demontaż uszkodzonego urządzenia wiąże się z nie lada kłopotem oraz wysokimi kosztami. Oszczędzając na pompie, możesz mieć później problem z trudno dostępnymi częściami zamiennymi, a co za tym idzie – wysoką opłatą za serwis. Dlatego lepiej zapłacić za pompę więcej, ale mieć pewność, że jest solidna.

Montaż pompy głębinowej – o czym należy pamiętać

Pompa głębinowa nie może pracować w tzw. suchobiegu, dlatego najlepiej zamontować ją co najmniej 2 metry poniżej najniższego lustra wody. Ostatnie lata pokazują, że pogoda latem może być bardzo kapryśna, a zmieniający się klimat wymaga, by myśleć na zapas o takich przypadkach jak susza.

Stąd lepiej zamontować pompę głębinową ciut za głęboko niż za płytko. Oczywiście nie można przesadzić też w drugą stronę, żeby pompa nie miała kontaktu z piaskiem na dnie. Dlatego najlepiej będzie, jeśli będzie zawieszona około kilkudziesięciu centymetrów nad dnem.

Pompy głębinowe montowane są w studniach zazwyczaj w pionie, choć coraz częściej zdarzają się takie, które można montować pod niemal każdym kątem aż do 90 stopni od pionu. Takie parametry, jak maksymalny kąt nachylenia czy głębokość zanurzenia danego modelu ustala producent, warto więc zastosować się do jego wytycznych.

Linka, na której będzie zawieszona pompa, musi być niezawodna i doskonałej jakości, żeby nie urwała się w trakcie eksploatacji. Idealnie sprawdzi się linka ze stali kwasoodpornej.

Zanim pompa zostanie opuszczona do studni, należy zabezpieczyć jej przewód zasilający przed zerwaniem. W głowicy studni trzeba odpowiednio wcześniej przygotować specjalny otwór, w którym umieści się przewód, a także rurę doprowadzającą wodę oraz linkę podwieszającą.

Zobacz także:Jaka pompa do studni – pompa głębinowa, zanurzeniowa, zatapialna – jakie są różnice i którą wybrać?

Pompa głębinowa a pompa zatapialna

Przed wyborem odpowiedniej dla siebie pompy prawdopodobnie usłyszysz również o pompach zatapialnych. Czym różnią się one od pomp głębinowych? Przede wszystkim zastosowaniem.

Zobacz też:  Wypoczynek na łonie natury. Nie zapomnij o swoim zdrowiu!

Pompy głębinowe przepompowują wodę czystą ze studni do gospodarstwa domowego. Pozwalają czerpać wodę zdatną do spożycia oraz użytkową (np. służącą podlewania ogrodu). Natomiast z adaniem pompy zanurzeniowej (zatapialnej) jest tłoczenie wody z jednego miejsca w drugie. Używa się jej najczęściej po zalaniu piwnicy, aby wypompować z niej niepożądaną wodę na zewnątrz. Pompa zatapialna może być stosowana zarówno w przypadku cieczy czystej, jak i brudnej.

Pompa ssąca – czym różni się od pompy głębinowej?

Jeżeli lustro wody w studni znajduje się na głębokości poniżej 8 metrów, lepiej sprawdzi się pompa głębinowa; jeśli powyżej – można rozważyć pompę ssącą. Tę drugą stosuje się częściej na zewnątrz studni, np. w domowej kotłowni czy piwnicy.

Pompa ssąca jest węższa od głębinowej, dlatego jeśli średnica wykonanego odwiertu jest mniejsza niż średnica dostępnych na rynku pomp głębinowych , należy skłonić się ku pompie ssącej.

Pompa ssąca jest niechętnie wybierana przez osoby, którym może przeszkadzać głośna praca jej silnika. Ma ona mniejszą wydajność niż głębinowa i szybciej się niszczy, jeśli dojdzie do pracy na sucho. Pompa ssąca lepiej sprawdzi się w studniach kręgowych (kopanych).

Jaka pompa do studni do podlewania?

Na koniec przyjrzymy się jeszcze jednej kwestii – jaką pompę wybrać, jeśli będzie służyła tylko do podlewania? Jeśli jedynym źródłem wody w gospodarstwie czy na działce jest studnia głębinowa, zdecydowanie najlepiej sprawdzi się pompa głębinowa. Jeśli zaś domowa stacja hydroforowa ma większe potrzeby i konieczne jest pobieranie wody z dużego zbiornika, np. cysterny – przyda się pompa zanurzeniowa lub ssąca.

Pompa zanurzeniowa do studni powinna być dobrej jakości i służyć ci latami, dlatego na początku jej wybór może nie należeć do najłatwiejszych. Jednak po dokładnym przeanalizowaniu parametrów studni oraz określeniu swoich potrzeb z pewnością znajdziesz coś odpowiedniego, co spełni twoje oczekiwania.

Źródła:

https://www.dostudni.pl/silnik-do-pompy-glebinowej-jak-dziala-i-czemu-jest-niezbedny,b178.html

https://www.dostudni.pl/pompy-glebinowe-a-zatapialne-roznice,b170.html https://www.dostudni.pl/czego-potrzeba-do-budowy-studni-glebinowej,b162.html https://www.dostudni.pl/jak-zbudowana-jest-pompa-glebinowa,b157.html https://www.dostudni.pl/jak-dziala-pompa-glebinowa,b156.html https://www.dostudni.pl/jak-dlugo-moze-pracowac-pompa-glebinowa,b155.html https://www.dostudni.pl/jaki-zbiornik-hydroforowy-wybrac-do-pompy-glebinowej,b153.html

https://www.dostudni.pl/jaka-pompa-glebinowa-bedzie-najlepsza,b152.html https://www.dostudni.pl/jak-podlaczyc-wylacznik-cisnieniowy-do-pompy-glebinowej,b148.html

https://www.dostudni.pl/jak-gleboko-zanurzyc-pompe-glebinowa,b147.html https://www.dostudni.pl/jak-dobrac-srednice-pompy-glebinowej,b146.html https://www.dostudni.pl/najczestsze-bledy-przy-budowie-studni-glebinowej,b140.html

https://www.dostudni.pl/prawidlowy-montaz-pompy-glebinowej,b104.html https://www.dostudni.pl/pompa-glebinowa-czy-ssaca-ktora-wybrac,b16.html https://www.dostudni.pl/zabezpieczenie-pompy-przed-suchobiegiem,b108.html

Źródła zdjęć:

canva.com

Artykuł sponsorowany

Od 2019 roku pisze artykuły z dziedziny odnawialnych źródeł energii, sama starając się żyć ekologicznie, by nie nadwyrężać planety. Stara się pomagać innym w wyborze rozwiązań dotyczących ogrzewania domów, jak i oszczędności z tego wynikających.

Podziel się opinią na temat artykułu

Dodaj Odpowiedź

Logo EkoHub.pl
Logo EkoHub.pl