Dofinansowanie do pompy ciepła w 2022 roku jest formą zachęty do inwestowania w ten system regulacji temperatury. Z ogólnopolskich programów można uzyskać nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Istnieje też szereg innych ułatwień dla chcących korzystać z pomp ciepła.
Pompy ciepła stają się jednymi z najpopularniejszych sposobów na ogrzewanie budynków mieszkalnych. Coraz więcej inwestorów decyduje się na montaż systemu do ogrzewania budynku energią pochodzącą z natury. Dofinansowanie do pompy ciepła w 2022 roku może pomóc ci podjąć ostateczną decyzję i przyspieszyć okres zwrotu. Poznaj największe źródła, skąd mogą popłynąć środki na taką inwestycję.
Dofinansowanie na pompę ciepła – podstawowe zasady
Pompy ciepła to urządzenia, które wykorzystują do ogrzewania pomieszczeń energię cieplną z otoczenia. Korzystają przede wszystkim z nagrzanego słońcem powietrza lub gruntu, z których pobierane jest ciepło. Po jego sprężeniu możliwe jest ogrzewanie wody w sieciach C.O. lub powietrza w systemach wentylacyjnych. Dofinansowanie do pompy ciepła w 2022 roku to środki przeznaczone przez Unię Europejską, państwo i samorządy do zachęcenia inwestorów do wyboru tego ekologicznego źródła ogrzewania. Środki na nie najczęściej pochodzą z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚIGW) i Funduszu Modernizacyjnego. Jeśli z nich skorzystasz, twoja inwestycja zwróci się szybciej, a ty będziesz zarabiał na cieple pochodzącym z natury.
Dofinansowanie do pompy ciepła 2022 – z programu Czyste Powietrze
Program Czyste Powietrze jest największym ogólnopolskim programem przewidującym dopłaty do inwestycji ekologicznych. Ma on na celu redukcję szkodliwych zanieczyszczeń powietrza, a także poprawę efektywności energetycznej budynków. Dopłaty udzielane są do inwestycji w nowoczesne źródła ciepła, w tym pompy ciepła. Dofinansowanie w 2022 roku w ramach tego programu dotyczy jednak tylko modernizacji, czyli prac prowadzonych w domach już użytkowanych.
Dofinansowanie na pompę ciepła w 2022 roku z tego programu może otrzymać inwestor, który jest właścicielem domu jednorodzinnego. Wnioski mogą składać także współwłaściciele i osoby dysponujące jedynie prawami do części budynku, jednak lokal musi mieć wyodrębnioną księgę wieczystą. Warto dodać, że o dofinansowanie do pompy ciepła w 2022 roku możesz starać się tylko w przypadku, gdy Twój roczny dochód nie przekroczył 100 tysięcy złotych.
Wartości dotacji z programu Czyste Powietrze
Dofinansowanie zakupu i montażu pompy ciepła w 2022 roku z programu Czyste Powietrze może wynieść nawet 37 tysięcy złotych. Jest to maksymalna suma zwrotu za inwestycje uwzględniająca jednak dodatkowo montaż instalacji fotowoltaicznej. Zwrot za samą pompę ciepła wynosi maksymalnie 32 tysiące złotych i ma formę bezzwrotnej dotacji. Co ważne, bycie beneficjentem programu Czyste Powietrze nie wyklucza otrzymania dotacji lub ulg wynikających z innych programów.
System przyznawania dotacji i ich wartość są podzielone na kilka części. W zależności od dochodów przewidzianych na członka gospodarstwa domowego i charakteru prowadzonych modernizacji można skorzystać z dopłat o innych wartościach. Maksymalna wartość dopłaty nie może jednak przekroczyć 75 procent całkowitego kosztu tej inwestycji.
Dotacje na pompę ciepła w 2022 roku w nowym domu
Wspomniane dofinansowanie do pompy ciepła w 2022 roku nie obejmuje nowych budynków. Jednak jeśli budujesz nowy dom i masz zamiar zamontować w nim pompę ciepła, nie pozostaniesz bez pomocy. Na początku roku zapowiedziano nowy program Moje Ciepło, który dedykowany jest właśnie osobom stawiającym nowe domy. Zbieranie wniosków ma rozpocząć się w drugim kwartale 2022 roku, jednak jeszcze nie podano ostatecznej daty.
Założenia tego dofinansowania do pompy ciepła w 2022 roku będą przypominały zasady przyznawania dotacji w programie Mój Prąd, dedykowanemu fotowoltaice. Po dotacje mogą zgłaszać się właściciele lub współwłaściciele domów jednorodzinnych. Ważne jest, żeby budynek był nowy, czyli w dniu składania wniosku nie był jeszcze ukończony i odebrany. Ustawodawca pozostawia jednak furtkę dla inwestorów, którzy zakończyli już budowę, jednak nie wcześniej niż 1 stycznia 2021 roku.
Moje Ciepło – jak przyznawane będą dotacje?
Dotacje na pompę ciepła w 2022 roku mają być przyznawane na budynki, którym blisko jest do spełnienia założeń budownictwa pasywnego. Co to oznacza? Pod uwagę brany jest współczynnik Ep oznaczający ilość energii nieodnawialnej potrzebnej do funkcjonowania obiektu i obliczany dla każdego nowego budynku. Choć obowiązująca norma to 70 kWh/(m²/rok), docelowo do programu będzie można zgłaszać budynki o współczynniku EP na poziomie 55 kWh/(m²/rok).
Moje Ciepło – ile możesz zyskać?
Dotacja może wynosić nawet 30% kosztów kwalifikowanych, a wartość wsparcia zależy od źródła energii pobieranej przez pompy ciepła. Dotacje w 2022 roku przewidywane są na poziomie 7000 złotych dla pomp powietrznych i nawet 21 tys. dla instalacji gruntowych. Przy prezentacji projektu wskazano również, że na wyższe dopłaty nawet do 45% kosztów mogą liczyć rodziny wielodzietne, czyli dysponujące kartą dużej rodziny. Budżet programu określony jest na poziomie 600 milionów złotych.
Dofinansowanie do pompy ciepła dla przedsiębiorców
Pompy ciepła wykorzystywane są przede wszystkim do ogrzewania budynków mieszkalnych, jednak niejednokrotnie właśnie takie obiekty stają się też siedzibami firm. W związku z tym o dofinansowanie do pompy ciepła w 2022 roku mogą starać się także przedsiębiorcy. Na jaki fundusz powinieneś zwrócić uwagę w takiej sytuacji?
Montaż pompy ciepła jest przewidziany w warunkach programu Energia Plus dedykowanemu właśnie przedsiębiorcom dążącym do oderwania się od tradycyjnych źródeł energii. W ramach programu przyznawane są nie tylko dotacje, ale także pożyczki, które częściowo mogą być umorzone. W tym wypadku konieczny jest jednak wkład własny przedsiębiorstwa w kwocie przynajmniej 15% wartości inwestycji.
Inne ulgi i dotacje na pompę ciepła w 2022 roku
Same dofinansowania to jednak niejedyna korzyść finansowa, na jaką możesz liczyć, inwestując w ten ekologiczny sposób ogrzewania. Poza wspomnianymi dotacjami na pompę ciepła w 2022 roku będziesz mógł skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej. W ramach rozliczenia podatkowego można też odliczyć koszt budowy pompy. Gospodarstwa o niskim dochodzie na mieszkańca mogą dodatkowo skorzystać z programu Stop Smog. Istnieje także kilka programów regionalnych, które przewidują między innymi dotacje na pompę ciepła w 2022 roku.
Warto dodać, że bezzwrotne dofinansowanie to nie jedyne wsparcie, jakie możesz uzyskać, inwestując w pompy ciepła. Dotacje w 2022 roku to także niskooprocentowane pożyczki przewidziane na taką inwestycję. Chodzi tu przede wszystkim o regionalne programy związane z ochroną środowiska czy program Energia Plus. W takich propozycjach warunki zwrotu pożyczki są o wiele korzystniejsze niż w przypadku pożyczek bankowych.
Dofinansowanie na pompę ciepła w 2022 roku to okazja na zakup urządzeń przy niższych kosztach własnych. Dopłata części środków pozwoli ci szybciej korzystać z darmowej energii z otoczenia i zadbać o środowisko naturalne. Z kolei rezygnując z inwestycji w kotły węglowe, wpłyniesz na mniejsze zanieczyszczenie powietrza bezpośrednio wokół swojego domu.