Fotowoltaika – opinie negatywne o sieci. 7 faktów, które warto znać przed inwestycją w panele

W ostatnim czasie można usłyszeć sporo o wadach, jakie ma fotowoltaika. Opinie negatywne pochodzą nie tylko od niezadowolonych klientów, ale także niedoinformowanych użytkowników. Przedstawiamy najczęściej wymieniane minusy fotowoltaiki.
fotowoltaika opinie negatywne

W internecie można znaleźć wiele poradników opisujących wady i zalety fotowoltaiki. Część z nich zachwala sieci, ale istnieją też artykuły, w których można poznać rozpowszechniane o fotowoltaice opinie negatywne. Poznaj je.

Przedstawiamy siedem najczęściej powtarzających się minusów fotowoltaiki i wskazujemy, czy dane opinie mają podstawy w rzeczywistości. Dowiedz się, w jaki sposób możesz walczyć z ewentualnymi problemami. Poznaj ciemną stronę paneli słonecznych.

1. Cena instalacji fotowoltaicznej 

Zaczynamy z grubej rury, czyli opinie negatywne o fotowoltaice dotyczące kosztów instalacji fotowoltaicznej. Z pewnością dla każdego przeciętnego Kowalskiego cena budowy sieci będzie uznawana za wysoką. Mikroinstalacja do domu jednorodzinnego produkująca prąd tylko na jego potrzeby to koszt od 20 do nawet 40 tysięcy. Dodatkowe koszty wynikają z przeglądów technicznych czy konieczności wymiany zużytych modułów już w czasie użytkowania.

To stwierdzenie jest zgodne z faktami, lecz to nie cała prawda o fotowoltaice. Z pomocą przy gromadzeniu środków finansowych mogą przyjść różnego rodzaju dopłaty i dotacje. Obecnie w naszym kraju działa kilka programów przeznaczonych dla różnych grup inwestorów. Dodatkowo możesz liczyć na pożyczki niskooprocentowane, które łagodzą nieco te negatywne opinie o fotowoltaice. Ponadto każda dobrze zaprojektowana sieć zwraca się najpóźniej w połowie swojej żywotności, a już od pierwszego dnia przynosisz ulgę środowisku naturalnemu.

2. Brak specjalistów

Sieci fotowoltaiczne w Polsce wciąż są nowością, a związaną z nimi popularność starają się spieniężyć przypadkowi monterzy. Brak też jasnych przepisów dotyczących uprawnień do montażu sieci, dlatego tym rzemiosłem zajmują się często niedoświadczone osoby. Z kiepskiej jakości specjalistów wynikają także inne problemy i wady fotowoltaiki. Nieodpowiednio zabezpieczona sieć może mieć mniejszą wydajność niż wskazują na to obliczenia. Przy niewłaściwie dobranych przewodach i braku zabezpieczenia może dojść do uderzenia pioruna czy nawet pożaru. 

Zobacz też:  Odliczanie fotowoltaiki od podatku – jeszcze większa korzyść z paneli słonecznych

Choć te opinie negatywne o fotowoltaice często są zgodne z prawdą, można zapobiec problemom. Wystarczy skorzystać z usług sprawdzonych wykonawców, a szczególnie takich, którzy mieli okazję montować panele u sąsiadów czy znajomych. Jeśli tam sieć działa sprawnie, istnieje małe ryzyko, że u ciebie będzie inaczej.

3. Słaba żywotność falownika 

Każdy sprzedawca informuje o tym, że jego panele mają żywotność gwarantowaną na poziomie 20 lat, ale prąd będą generowały znacznie dłużej. Nie każdy jednak wspomina, że serce całej sieci, czyli falownik, ma żywotność około 10 lat. Jest to jedna z największych wad fotowoltaiki, która wymaga wymiany tego wartego kilka tysięcy modułu już w czasie użytkowania sieci. Może się też okazać, że falownik jeszcze przed upływem wspomnianego okresu będzie się psuł, co zmusi cię do zanotowania kosztów napraw serwisowych i wydłuży czas zwrotu.

Na te wady fotowoltaiki także można znaleźć rozwiązanie, wybierając dobrej jakości falownik. Wówczas okres do jego wymiany wydłuży się, co zmniejszy problem. Możesz też przy obliczaniu okresu zwrotu sieci dodać kilka tysięcy złotych na ten cel po stronie kosztów. 

4. Utrata wydajności paneli przez cień i zabrudzenia 

Czytając opinie negatywne o fotowoltaice, z pewnością natkniesz się na te dotyczące spadku wydajności sieci przez zabrudzenia i cień. Choć teoretycznie panele są skonstruowane w taki sposób, że zabrudzenia z ich powierzchni będzie zmywał deszcz, nie zawsze tak się dzieje. Plamy z błota, ptasie odchody czy inne stałe zabrudzenia powodują obniżenie wydajności. Tu jednak możesz zaplanować sieć w taki sposób, żeby wejście na dach z myjką ciśnieniową nie sprawiało problemu. 

Jeśli chodzi o cień, to już większy problem. Nowa budowa w okolicy zasłaniająca światło od południa może być znacznym problemem. Jeśli jest to drzewo, które w ostatnich latach mocno się rozrosło, konieczne będzie cięcie pielęgnacyjne korony.

Zobacz też:  Panele monokrystaliczne czy polikrystaliczne? Wybierz odpowiednie dla siebie

5. Nierównomierna ilość wyprodukowanego prądu a fotowoltaika – opinie negatywne

Jeśli interesuje cię fotowoltaika, opinie negatywne na temat regularności produkcji energii z pewnością nie są ci obce. Charakterystyka sieci jest taka, że produkuje ona duże nadwyżki w okresie letnim i ma niedobory w zimie. Stwarza to problemy przy podłączeniu maszyn produkcyjnych w firmie, a także przy wykorzystywaniu energii w domach. 

Fotowoltaika jest jednak stosunkowo regularna w skali rocznej i produkcja rok do roku jest na podobnym poziomie. Dlatego ten problem mogą rozwiązać umowy z operatorem sieci, u którego będziesz mógł magazynować nadwyżki prądu wygenerowanego w lecie i korzystać z niego w zimie.

6. Konieczność modernizacji dachu 

Panele fotowoltaiczne najczęściej montowane są na połaci dachowej. Jednak starsze konstrukcje więźby nie zawsze mają odpowiednią nośność do tego, żeby zamontować na nich fotowoltaikę. Opinie negatywne odnoszą się zatem do konieczności wzmocnienia więźby lub braku możliwości wybudowania na niej instalacji. Ważące nawet kilkaset kilogramów instalacje mogą być obciążeniem dla starszych połaci, dlatego na takich dachach ich montaż jest niemożliwy. 

Jeśli jednak więźba dachowa jest kiepskiej jakości, prawdopodobnie czeka cię jej wymiana lub remont i to po tych pracach warto zamontować panele na dachu. Alternatywą jest tak zwana fotowoltaika na gruncie, czyli budowa konstrukcji nośnej w pobliżu budynku na utwardzonym podłożu.

7. Wydłużenie zwrotu inwestycji

Kolejna opinia o tym, czy fotowoltaika się opłaca, tym razem podyktowana zmieniającymi się przepisami. Od 1 kwietnia 2022 roku wchodzą w życie zmiany dotyczące umów prosumenckich zawieranych między właścicielem sieci PV a operatorem energetycznym. Niekorzystne dla producenta energii zapisy sprawiają, że można usłyszeć opinie negatywne o fotowoltaice i okresie jej zwrotu. Obecnie prosument będzie sprzedawał energię po cenie netto, a kupował w cenie brutto, co prowadzi do wyraźnych strat. 

Zobacz też:  Mikrofalownik – czy warto instalować go w sieci fotowoltaicznej?

Taka zmiana w przepisach znacznie utrudnia życie nowym inwestorom, jednak nie sprawia, że instalacje będą nieopłacalne. Często wystarczy dodatkowe zaprojektowanie magazynu energii, który będzie ograniczał przesyłanie prądu do sieci i tym samym zmniejszy straty. 
Obecnie sporym zainteresowaniem w różnych dziedzinach cieszy się fotowoltaika, opinie negatywne są więc naturalne. Część użytkowników jest mniej zadowolonych z nowych sieci. Często inwestycja w fotowoltaikę staje się zagrożeniem dla innych branży, stąd pojawia się czarny PR. W związku z tym lepiej zweryfikować każdą z tych opinii, zanim zaważy ona na ostatecznej decyzji.

Dyplomowany budowlaniec, utrzymujący się z układania słów w treści. Prywatnie miłośnik ogrodnictwa, zafascynowany odnawialnymi źródłami energii i szansą, jaką stają się dla naszej planety. W wolnych chwilach poświęca czas dobrej książce i aktywności fizycznej.

Podziel się opinią na temat artykułu

Dodaj Odpowiedź

Logo EkoHub.pl
Logo EkoHub.pl