Panele fotowoltaiczne – opłacalność. Jakie są fakty i mity na ten temat?

Każdy chce płacić jak najniższe rachunki. Jednym ze sposobów na ograniczenie wydatków związanych z energią elektryczną jest montaż paneli fotowoltaicznych. Opłacalność takiej inwestycji nie zawsze jest taka sama, ale zawsze wymaga wkładu własnego.
panele fotowoltaiczne opłacalność

Coraz większą popularnością cieszą się u nas panele fotowoltaiczne – opłacalność tego rozwiązania jest bardzo ważną kwestią dla potencjalnych inwestorów. Sprawdź, czy instalacja PV jest opłacalna. Zobacz, czy korzystanie z energii odnawialnej pomoże obniżyć rachunki za prąd.

Zainteresowanie pozyskiwaniem energii słonecznej wyraźnie wzrosło w ciągu ostatnich kilku lat. Wpływ na to mają z pewnością programy unijne i dotacje otrzymywane na panele fotowoltaiczne. Opłacalność takiej instalacji to jednak pierwsza rzecz, jaką rozważa każdy inwestor. W tym tekście nie mamy zamiaru wypromować jednej odpowiedzi, ponieważ takiej nie ma. Zależy ona od wielu czynników i właśnie na nie warto zwrócić uwagę. 

Czy fotowoltaika się opłaca?

Pewnie ty także zadawałeś sobie podobne pytanie: „fotowoltaika, czy to się opłaca”? Jeśli tak, to musisz ocenić, co dla ciebie oznacza opłacalność. Może wystarczy ci sam fakt, że ograniczysz zużycie paliw kopalnych. Dodatkowo nie będziesz przyczyniał się do emisji szkodliwych substancji i wpłyniesz pozytywnie na środowisko naturalne. Jeśli tak, to nie czytaj dalej, tylko natychmiast poszukaj solidnego wykonawcy.

Jaki jest koszt instalacji fotowoltaicznej?

Nie każdy jednak jest aż takim ekologicznym zapaleńcem i wcześniej woli wszystko dobrze przeliczyć. Koszt montażu mikroinstalacji to od kilkunastu do ponad 30 tysięcy złotych. Jeśli tak dużą kwotę inwestujesz w panele fotowoltaiczne, opłacalność tej konstrukcji będzie dla ciebie istotna. Koszty budowy sieci będą częściowo zrekompensowane poprzez niższe rachunki za energię elektryczną. Dlatego pojawia się pytanie: „kiedy instalacja się zwróci”?

Fotowoltaika – opłacalność z perspektywy czasu

O opłacalności paneli fotowoltaicznych możemy mówić wtedy, gdy zwrot inwestycji nastąpi wcześniej, niż przewidywana żywotność paneli. Najczęściej jest to 20 lat, choć inwertery wymagają wymiany nieco wcześniej. Jeśli zatem różnica z rachunków za energię pokryje koszty inwestycji po 15 latach, możesz mówić o opłacalności instalacji. Dodatkowo możesz liczyć na dotacje z programu Mój Prąd czy ulgę na termomodernizację. Dzięki temu zwrot może nastąpić nawet o 7 lat szybciej. Po obliczeniu dokładnej wartości sam ocenisz, czy się opłaca fotowoltaika.

Zobacz też:  Jakie są rodzaje ogniw fotowoltaicznych? Rodzaje paneli fotowoltaicznych

Jakie jeszcze są zalety instalacji fotowoltaicznej?

Dodatkowych zalet związanych z panelami jest jeszcze więcej. Są to przede wszystkim:

  • niezależność energetyczna;
  • źródło energii w miejscu z dala od sieci;
  • brak zmartwień o wyższe rachunki.

Przede wszystkim zyskujesz niezależność energetyczną, ponieważ zaspokoisz większość potrzeb obiektu na prąd. Jeśli mieszkasz w budynku oddalonym od sieci elektrycznej, gdzie jej przeprowadzenie jest niemożliwie, wszystkie twoje problemy związane z pracą agregatów rozwiążą panele fotowoltaiczne. Opłacalność takiej sieci docenisz szczególnie mocno, jeśli operator podniesie cenę za kWh. Wówczas kompletnie nie będzie cię ona dotyczyła, ponieważ twój prąd będzie już za darmo. 

Instalacji fotowoltaicznej szuka coraz więcej osób

Jakie jeszcze wymierne korzyści dają panele fotowoltaiczne? Opłacalność możesz ocenić także przy próbie sprzedaży domu. Wielu klientów poszukuje obiektów z instalacją pobierającą energię słoneczną. Jeśli wystawisz dom na sprzedaż, z pewnością będzie on cieszył się sporym zainteresowaniem. Daje ci to szansę na osiągnięcie nieco wyższej ceny w porównaniu do budynków bez takiej instalacji.

Fotowoltaika – czy warto? Najważniejsze mity na temat instalacji

Choć fotowoltaika towarzyszy nam od niedługiego czasu, narosło wokół niej sporo mitów. Część jest tak absurdalnych, że nie warto się nad nimi pochylać, jednak niektóre kwestie trzeba rozstrzygnąć. Zatem, jeśli nadal nie masz pewności co do opłacalności paneli fotowoltaicznych, zapoznaj się z wyjaśnieniami kilku najbardziej popularnych mitów, jakie udało nam się znaleźć. 

Zbyt niskie nasłonecznienie w Polsce

To niezwykle popularny zarzut dotyczący opłacalności paneli fotowoltaicznych. Wielu domorosłych ekspertów ocenia wydajność paneli tymi samymi kryteriami, co wakacyjną pogodę. Tymczasem nie zawsze bardzo duże nasłonecznienie jest wskazane i pozytywnie wpływa na pobór mocy. Panele nie pobierają energii z temperatury, ale ze światła, a w zasadzie z energii zgromadzonej w fotonach. Najlepiej działają przy temperaturze 25°C. Powyżej tej temperatury nagrzewają się i wydajność z poboru energii jest niska. 

Mit o nasłonecznieniu – riposta

Na naszej szerokości geograficznej są doskonałe warunki do tego, żeby korzystać z paneli fotowoltaicznych. Opłacalność takich instalacji potwierdzają choćby nasi zachodni sąsiedzi, należący do potentatów w dziedzinie pozyskiwania energii słonecznej. Nawet kraje położone dalej na północ, jak Wielka Brytania czy Szwecja cieszą się sporą wydajnością paneli. Ten mit należy zatem włożyć między bajki, a żeby pokryć zapotrzebowanie na energię czteroosobowej rodziny, wystarczy ułożyć panele na niespełna 20 m² powierzchni dachu.

Zobacz też:  Optymalizator mocy, czyli jak zwiększyć sprawność działania fotowoltaiki?

Panele nie działają w zimie

Jak wspominaliśmy wcześniej, energia z paneli pobierana jest dzięki promieniom słonecznym i energii fotonów. Nie ma znaczenia, czy do paneli dotrze ciepło, istotne jest tylko światło. Dlatego także w czasie słonecznych zimowych dni możesz liczyć na energię dostarczaną przez panele fotowoltaiczne. Opłacalność i wydajność takiego poboru jest jednak bardzo mała. W miesiącach od października do marca instalacja pobiera około 20% energii generowanej przez cały rok.

Instalacja musi zaspokoić zapotrzebowanie obiektu

To kolejny mit, z którym należy się rozprawić. Wcale nie jest powiedziane, że musisz zainwestować w taką instalację, która pokryje zapotrzebowanie. Jeśli zaspokoi tylko część z wydatków, także będziesz oszczędzał na panelach fotowoltaicznych. Opłacalność będzie jednak trochę niższa, ponieważ instalacje o małej mocy są bardziej kosztowne w przeliczeniu na kW sieci. Do tego dochodzą koszty stałe w postaci przeglądu, których wartość nie zmienia się w zależności od rozmiaru instalacji. 

Nadwyżki energii się marnują

To kolejny mit, który nie ma potwierdzenia w rzeczywistości. W przypadku instalacji off-grid nadwyżki trafiają do akumulatorów i tam są przechowywane. Jeśli wybierzesz instalację on-grid, czyli połączysz się z operatorem sieci, to on będzie przechowywał dla ciebie nadwyżki energii. Umowa prosumencka gwarantuje ci możliwość wykorzystania całej energii, którą wyprodukowała twoja sieć, a ty nie zdołałeś jej wykorzystać. Tu jednak jest jeden haczyk, ponieważ na wykorzystanie nadwyżek masz rok. W przeciwnym razie energia przepada na rzecz operatora, ale z pewnością dalej się nie marnuje. 

Co zrobić, gdy pojawi się nadwyżka?

W szczególnych przypadkach możesz zdecydować się na sprzedaż nadwyżek wygenerowanej energii. Jeśli przeliczyłeś się z inwestycją i produkujesz zbyt dużo energii każdego roku, możesz zdecydować się na sprzedaż jej do operatora sieci energetycznej. Nie traktuj tego jednak jako sposób na biznes i nie inwestuj w dodatkowe panele fotowoltaiczne. Opłacalność takiego rozwiązania jest nikła, ponieważ za energię otrzymasz ponad połowę mniej, niż w przypadku jej zakupu z uwagi na podatki i opłaty stałe. 

Fotowoltaika – opłacalność na niskim poziomie

Powyżej przedstawiliśmy kilka mocnych argumentów za tym, że warto stosować panele fotowoltaiczne. Opłacalność tego sposobu pozyskiwania energii nie zawsze jednak jest na jednakowym poziomie. W szczególnych przypadkach po prostu może się nie opłacać montaż takiej instalacji. Sprawdź, kiedy opłacalność korzystania z OZE jest na tak niskim poziomie, że może się nie zwrócić.

Zobacz też:  Fotowoltaika - odliczenie od podatku 2022. Kto może odliczyć koszty fotowoltaiki od podatku?

Częstotliwość użytkowania a opłacalność fotowoltaiki

Co mają wspólnego montaż instalacji gazowej w samochodzie i panele fotowoltaiczne? Opłacalność obu instalacji jest tym wyższa, im więcej z niej korzystasz. Przed inwestycją w instalację przede wszystkim musisz przeanalizować swoje rachunki za energię elektryczną. Jeśli płacisz niewiele, w granicach 150 złotych miesięcznie może się okazać, że mimo rosnących cen prądu nie potrzebujesz paneli. Żeby pokryć takie zużycie i nie wytworzyć nadwyżek potrzebna będzie bardzo mała instalacja. Te z kolei proporcjonalnie są najdroższe, co przekłada się na najmniejsze oszczędności. Dlatego zwrot kosztów możesz osiągnąć po okresie żywotności konstrukcji. 

Nie montuj paneli przed przeprowadzką

Druga sytuacja to przewidywana zmiana lokalu. Wcześniej wspominaliśmy o tym, że instalacja podnosi wartość obiektu. Oczywiście tak jest, ale nie zawsze wzrost jest proporcjonalny do wartości instalacji. Jeśli w ciągu najbliższych kilku lat zamierzasz wyprowadzić się, lepiej daruj sobie taki montaż. Jeśli tylko dla podniesienia wartości obiektu chcesz montować ogniwa fotowoltaiczne, opłacalność tego przedsięwzięcia będzie niewielka lub żadna.

Nie montuj instalacji na starej dachówce

Druga sytuacja, w której opłacalność paneli fotowoltaicznych jest nikła, to montaż na starej połaci dachowej. Jeśli wiesz, że połać wymaga remontu lub chcesz ją całkowicie wymienić, nie montuj fotowoltaiki. Podczas demontażu może dojść do zniszczenia ekranów, a całą instalację trzeba będzie układać na nowo. Dlatego poczekaj do czasu remontu i wówczas za jednym zamachem rozwiążesz oba problemy. Jeśli koniecznie zależy ci na tym, aby natychmiast zacząć dbać o środowisko naturalne, zastanów się nad umieszczeniem instalacji wokół domu. 

Dopływ promieni słonecznych a opłacalność paneli

Nie możemy nie poruszyć kwestii usytuowania obiektu i montażu paneli fotowoltaicznych. Opłacalność takiej konstrukcji w dużej mierze zależy od tego, czy będzie padało na nią odpowiednio dużo światła słonecznego. Nie zawsze będziesz miał możliwość postawienia nowego domu czy wymiany połaci. Przy już istniejących domach musisz przeanalizować dostępne warunki. Taką samą sytuację będziesz miał w przypadku pomysłu na montaż paneli przed domem czy obiektami firmowymi. 

Cień a skuteczność paneli fotowoltaicznych

Zacienienie to największy wróg ekranów słonecznych. Nawet niewielkie zacienienie o wartości kilku procent może powodować straty w pozyskiwaniu energii na poziomie nawet 20%. Klasycznym problemem jest połać skierowana na północ, z której raczej nie będziesz miał pożytku. Światło mogą zasłaniać drzewa, wzniesienia czy inne konstrukcje. Problemy możesz zauważyć, nawet jeśli cień z odległej konstrukcji pada na panele fotowoltaiczne. Opłacalność możesz jednak ocenić, prowadząc przed montażem odpowiednie badania i układając panele w odpowiednich miejscach. Wskazaliśmy tylko część warunków, które pozwolą odpowiedzieć, czy fotowoltaika się opłaca. W podsumowaniu warto odnotować, że nie zawsze pieniądze są najważniejsze. Często chęć zrobienia czegoś dobrego dla środowiska naturalnego sprawia, że podejmiesz irracjonalne decyzje z punktu widzenia ekonomii. Nasza planeta to wartość wspólna i bezcenna. Im szybciej ponownie zaczniemy żyć zgodnie z jej rytmem, tym lepiej dla niej i oczywiście dla nas.

Dyplomowany budowlaniec, utrzymujący się z układania słów w treści. Prywatnie miłośnik ogrodnictwa, zafascynowany odnawialnymi źródłami energii i szansą, jaką stają się dla naszej planety. W wolnych chwilach poświęca czas dobrej książce i aktywności fizycznej.

Podziel się opinią na temat artykułu

Dodaj Odpowiedź

Logo EkoHub.pl
Logo EkoHub.pl