Czy warto rozważyć budowę przydomowej elektrowni wiatrowej?

Energetyka wiatrowa jest jedną z najpopularniejszych metod na pozyskiwanie energii z odnawialnych źródeł. Energia pochodząca z wiatru jest tania, jednak mocno nieprzewidywalna. Czy przydomowa elektrownia wiatrowa zaspokoi zapotrzebowanie twojego domu na energię?
przydomowa elektrownia wiatrowa

Czy przydomowa elektrownia wiatrowa ma szansę spełnić twoje marzenia o zerowych rachunkach za energię elektryczną? Poznaj wady i zalety takiego rozwiązania. Jak wygląda przydomowa elektrownia? Kto może sobie na nią pozwolić?

Energia z odnawialnych źródeł cieszy się rosnącą popularnością. Powody takiego zainteresowania są przynajmniej dwa. Pierwszy to świadomość ekologiczna i chęć dbania o naszą planetę. Ograniczenie produkcji energii z paliw kopalnych wpływa także na mniejsze wydobycie i powstrzymanie niszczenia podziemnych złóż. Drugi argument to korzyści finansowe i możliwość uniezależnienia się od dostawcy energii.

Przeczytaj też: https://filmi.pl/filmy-o-czarnobylu

Jakie są właściwości wiatraków prądotwórczych?

Energia wiatrowa jest uznawana za w pełni odnawialne źródło, jednak wyjątkowo niesforne. Trudno znaleźć drugi równie nieprzewidywalny sposób na pozyskiwanie prądu. Ruchy powietrza są trudne do przewidzenia i nigdy nie wiadomo, ile prądu wyprodukuje elektrownia wiatrowa. Może się okazać, że różnice pomiędzy dwoma miesiącami będą kolosalne. Co więcej, nawet dane za kilka kolejnych lat mogą bardzo mocno różnić się od siebie. Te same problemy, co największe turbiny z farm wiatrowych, może mieć także twoja przydomowa elektrownia wiatrowa

Przydomowa elektrownia wiatrowa – nie polegaj wyłącznie na niej

Jak zauważyłeś, wiatrak przydomowy nie jest w stanie zagwarantować ci odpowiedniej ilości prądu właśnie wtedy, kiedy będziesz go potrzebował. Nawet podłączenie przydomowej elektrowni wiatrowej do sieci energetycznej może nie rozwiązać wszystkich problemów. Dlatego wiatrak przy domu musisz potraktować jako dodatkowe źródło energii. Lepiej nie opieraj na nim funkcjonowania całego domu i szukaj innych źródeł prądu. 

Kiedy mała elektrownia będzie dobrym wyborem?

Przydomowa elektrownia wiatrowa ma oczywiście wiele zalet i w pewnych sytuacjach staje się najlepszym rozwiązaniem. Jeśli mieszkasz w domu oddalonym od większych skupisk ludzkich, z pewnością zawsze masz problemy z energią elektryczną. Małe elektrownie wiatrowe sprawdzają się wszędzie tam, gdzie występują częste przerwy w dostawie prądu. Jeśli masz domek letniskowy w górach lub głęboko w lesie także możesz postawić obok niego przydomową elektrownię wiatrową. Większość prądu i tak będzie pochodziła z generatora, ale wiatrak pozwoli spalić mniej paliwa. 

Przydomowa elektrownia wiatrowa będzie odpowiednia także dla domów pasywnych i zeroenergetycznych. Takie obiekty zaprojektowane są z myślą o możliwie najmniejszych stratach energetycznych. Dlatego w nich zapotrzebowanie na prąd jest minimalne i wiatrak będzie w stanie je zaspokoić. 

Czy mini elektrownia wiatrowa w pobliżu domu jest opłacalna?

Wszystkie instalacje, które mają na celu pobieranie energii z odnawialnych źródeł, kuszą inwestora przyszłymi korzyściami. Wiadome jest, że w pierwszej fazie będziesz musiał sporo zainwestować z własnych środków finansowych. Jednak z reguły korzyści są większe i taka inwestycja okazuje się opłacalna. W takim razie, jakie korzyści dla ciebie może przynieść przydomowa elektrownia wiatrowa? Można zyskać chociażby:

  • darmową energię z wiatru;
  • niezależność energetyczną;
  • pieniądze z produkowanych nadwyżek.
Zobacz też:  Odnawialne źródła energii – dlaczego warto na nie postawić?

Jakie zalety ma mała elektrownia przydomowa?

Mini elektrownia wiatrowa montowana w pobliżu domu to przede wszystkim dostęp do darmowej energii z wiatru. W tym wypadku nie musisz kupować węgla do pieca grzewczego czy benzyny do agregatu. Pozyskiwanie prądu nie kosztuje cię absolutnie nic i możesz korzystać z tego do woli. Ponadto przydomowa elektrownia wiatrowa daje ci wspomnianą już wcześniej niezależność energetyczną w miejscach, gdzie często dochodzi do przerw w dostawach prądu albo uszkodzeń sieci. 

Co zyskuje prosument energii wiatrowej?

Jeśli przydomowa elektrownia wiatrowa stanie się częścią sieci energetycznej, możesz zostać prosumentem. Wspomniane pojęcie to połączenie słów konsument i producent, które rozpowszechniło się dzięki umowom dla fotowoltaiki. W czasie wietrznych dni wiatrak prądotwórczy wygeneruje nadwyżki prądu, których nie zdołasz na bieżąco zagospodarować. Wówczas prąd przesyłany będzie do sieci energetycznej, a ty możesz wykorzystać go w innym terminie. W tym przypadku większość umów konstruowane są w taki sposób, że będziesz mógł skorzystać ze swojego prądu do roku po jego wytworzeniu. 

Jak sprzedać prąd z wiatraków?

Może się okazać, że jednak przydomowa elektrownia wiatrowa produkuje więcej energii każdego roku, niż jesteś w stanie zagospodarować. Nie musisz się tym martwić. Umów się na rozmowę z przedstawicielem operatora i porozmawiaj z nim o możliwości sprzedaży prądu. Firmy energetyczne mają obowiązek skupowania mocy, która pochodzi z OZE, dlatego nie będziesz martwił się zbytem. Nie licz jednak na dobry interes. Otrzymasz kwotę za sam prąd, bez podatków ani stałych opłat, które są tobie naliczane w każdym rachunku. 

Przydomowa energia wiatrowa to niższe rachunki

Pozostaje jeszcze kwestia tego, czy przydomowa elektrownia wiatrowa jest opłacalna finansowo. Z pewnością obniży rachunki za prąd dla całego obiektu. Możesz zintegrować ją ze stacją ładowania samochodu elektrycznego i jeździć praktycznie za darmo. Za pomocą energii z wiatru będziesz w stanie zasilić wentylację czy oświetlenie, dlatego korzystanie z tych urządzeń będzie darmowe. Jednak nie licz na to, że rachunki spadną do zera. Tylko w szczególnych przypadkach nie będziesz potrzebował wsparcia energią z sieci.

Jak działa elektrownia wiatrowa?

Skoro poruszyliśmy już najważniejsze kwestie związane z opłacalnością, możemy przejść dalej. Zastanawiasz się, jak działa przydomowa elektrownia wiatrowa? Mechaniki wiatraka i wpływu obracających się śmigieł na tworzenie prądu elektrycznego nie będziemy objaśniać. Natomiast możemy przyjrzeć się temu, co dzieje się dalej. Energia wytworzona przez poruszający się wał trafia do generatora, który przetwarza go na prąd zmienny.

Co robić, gdy prądu jest zbyt dużo?

Na dalszym etapie masz dwie możliwości wykorzystania energii. Najczęściej prąd z przydomowej elektrowni wiatrowej jest wykorzystywany do zasilania urządzeń domowych. Jeśli chwilowo prądu jest dużo, a wszystkie urządzenia działają już na pełnych obrotach, nadwyżki kierowane są do sieci energetycznej. Wcześniej wspominaliśmy, że możesz później je wykorzystać, kiedy wiatrak nie będzie w stanie wytworzyć odpowiedniej ilości energii. Ten przesył i pobór mocy odbywa się automatycznie i całkowicie bezobsługowo.

Zobacz też:  Energia wiatrowa – zalety i wady czystej energii z powietrza

Akumulatory a cena turbiny wiatrowej

Druga droga prądu również przebiega przez wszystkie urządzenia domowe. Jeśli jednak twoja przydomowa elektrownia wiatrowa nie może być podłączona do sieci lub nie chcesz pokrywać kosztów utrzymania łącza, możesz skierować ją do akumulatorów. Powstaje wówczas tak zwana sieć off-grid, która jest całkowicie niezależna od operatora. Jak każde rozwiązanie, to także ma swoje wady i zalety. Musisz jednak liczyć się z tym, że cena turbiny wiatrowej powiększy się o komplet akumulatorów.

W jakim miejscu zbudować wiatrak przydomowy?

Kluczowe znaczenie dla wydajności, jaką osiągnie przydomowa elektrownia wiatrowa, ma jej usytuowanie. Nie w każdym miejscu ruchy powietrza są takie same, co powoduje, że generowanie mocy również będzie inne. Dlatego musisz zastanowić się nie tylko nad tym, w którym miejscu postawić konstrukcję i jak ją skierować, ale także rozważyć, czy będzie to opłacalne.

Gdzie są najlepsze warunki dla energii z wiatru?

Najlepsze warunki dla energii wiatrowej są w miejscach, gdzie występuje przewężenie terenu. Często silne masy powietrza są zauważalne na wzniesieniach lub na ich stokach. Puste przestrzenie na lotniskach są świetnym miejscem na postawienie takiej instalacji. Znakomite warunki dla przydomowej elektrowni wiatrowej znajdziemy również w okolicach wybrzeża. 

Gdzie wiatrak przydomowy się nie sprawdzi?

Nie warto inwestować w taką konstrukcję w terenie osłoniętym wzgórzami, na działce w dolinie. W przypadku gęstej zabudowy lub obszaru zalesionego też lepiej zastanów się nad innym źródłem energii. Wówczas przydomowa elektrownia wiatrowa musiałaby wystawać wysoko ponad linię lasu i dachów, a na to mógłbyś nie uzyskać zgody lokalnej społeczności.

Przydomowa elektrownia wiatrowa – pozwolenie

Każdy, kto próbował postawić na swojej działce jakikolwiek budynek czy konstrukcję z pewnością, zetknął się z urzędnikami. Budowa niemal każdej konstrukcji lub budynku wymaga pozwolenia lub zgody i przydomowa elektrownia wiatrowa nie jest tu wyjątkiem. Jeśli weźmiemy pod uwagę tylko ustawę o ochronie przyrody, nie jest tak źle. Istnieje w niej zapis, że taka budowla nie może być wyższa niż 30 metrów. Większość małych konstrukcji montowanych na własny użytek nie jest wyższa niż kilka metrów.

Budowa przydomowej elektrowni wiatrowej a prawo budowlane

Istnieje jednak prawo budowlane, które bardziej restrykcyjnie podchodzi do przydomowych elektrowni wiatrowych. Zanim zdecydujesz się na postawienie masztu z wiatrakiem, upewnij się, czy nie będzie on wystawał wyżej, niż trzy metry ponad dach twojego domu. W przeciwnym razie będziesz musiał uzyskać pozwolenie na jego wzniesienie przydomowej elektrowni wiatrowej. Pozwolenie będzie konieczne, ponieważ taka konstrukcja traktowana jest jako obiekt budowlany.

Jaka powinna być wysokość mini elektrowni wiatrowej?

To jeszcze nie koniec twoich problemów. Kolejną kwestią będzie to, czy przydomowa elektrownia wiatrowa w szczytowym punkcie będzie wyższa niż 3 metry. W większości takich konstrukcji już sam wirnik ma ponad dwa metry wysokości, dlatego cała konstrukcja może wyrastać ponad dopuszczalną wysokość. Wówczas musisz oznaczyć farbą śmigła od zewnętrznych końców za pomocą kolejno trzech czerwonych i dwóch białych pasów. Ich szerokość powinna mieć taki wymiar, żeby ostatni pas kończył się przynajmniej w jednej trzeciej długości śmigła. 

Turbina wiatrowa – cena

Wspominałem wcześniej o zaletach turbiny i jej opłacalności. Nie da się jednak dokładnie omówić tego zagadnienia bez podania choćby przybliżonego kosztu konstrukcji. Tymczasem cena przydomowej elektrowni wiatrowej zależy przede wszystkim od jej mocy. Większa moc to oczywiście wyższy koszt gotowej konstrukcji. Pamiętaj jednak, że przy większych turbinach zmniejsza się koszt 1 kW nominalnej instalacji. Reasumując, 1kW przy wiatraku o mocy 3kW będzie droższy, niż 1kW przy turbinach 10kW. 

Zobacz też:  Jakie są perspektywy farm wiatrowych w Polsce?

Moc wiatraków a ich efektywność

Pora na konkretne informacje. W internecie możesz znaleźć turbiny wiatrowe w konstrukcji pionowej, które kosztują już kilkanaście tysięcy złotych. Pamiętaj jednak, że przydomowa elektrownia wiatrowa o takiej mocy może pokryć jedynie część zapotrzebowania energetycznego domu. Generowana przez nią moc pozwoli na zasilanie oświetlenia w domu i to przy oszczędnej instalacji. Jeśli zatem chcesz szybciej widzieć efekty korzystania z tej czystej energii, musisz zainwestować w większe urządzenie. 

Większa moc – wyższe ceny, lecz spore korzyści

Znacznie droższa będzie przydomowa elektrownia wiatrowa 5kW. Tutaj musisz liczyć się z wydatkiem na poziomie 45 tysięcy złotych. Sam generator to koszt rzędu ponad 30 tysięcy złotych, do czego dochodzi konstrukcja, akumulatory i montaż. Jednak taka przydomowa elektrownia wiatrowa jest w stanie zaspokoić większość zapotrzebowania na prąd domu jednorodzinnego. Na tym przykładzie widzisz też dokładnie, o czym wspominałem przy kosztach za 1kW przy instalacjach o różnej mocy.

Elektrownia wiatrowa własnej produkcji

Możesz też ograniczyć koszty takiej instalacji, próbując stworzyć ją samodzielnie. W internecie znajdziesz wiele artykułów i filmików opisujących zagadnienie „przydomowa elektrownia wiatrowa zrób to sam”. Jeśli masz wiedzę w dziedzinie instalacji generatora do turbiny i kwalifikacje energetyczne pozwalające wykonywać taką instalację, możesz zejść z kosztami nawet o 20 – 30%. Nie unikniesz jednak kosztu generatora, który niejednokrotnie w przydomowej elektrowni wiatrowej stanowi około połowy całego kosztu wiatraka. 

Wiatrak przydomowy – dotacje

Wspomniane zestawienie pokazuje, że przydomowa elektrownia wiatrowa może być bardzo kosztowną inwestycją. Nie każdego stać na wyłożenie 45 tysięcy złotych, a do tego nie ma pewności, czy wiatr zaspokoi wszystkie potrzeby energetyczne budynku. Dlatego w dyskusji, dlaczego Polacy wybierają do zasilania domów solary, a nie turbinę wiatrową, cena jest najczęściej wymienianym argumentem. 

Jakie są dofinansowania na wiatraki prądotwórcze?

W ostatnich latach bardziej niż dotychczas możemy liczyć na wsparcie ze strony instytucji państwowych, a w zasadzie Unii Europejskiej. Oczywiście mowa tylko o inwestycjach w odnawialną energię. Przydomowa elektrownia wiatrowa może także okazać się tańsza dzięki zwrotom i dotacjom. Możesz liczyć na dotację z programu firmowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W zależności od tego, jaki będzie koszt twojej instalacji, możesz liczyć nawet na zwrot połowy kosztów inwestycji. Istnieją także inne fundusze lokalne i samorządowe oraz niskooprocentowane pożyczki na OZE

Wiatrak przydomowy – kontrowersje

Próżno szukać rozwiązań, które będą idealne i zadowolą wszystkich, zatem także przydomowa elektrownia wiatrowa może wzbudzać kontrowersje. Część ekspertów podważa ekologiczny charakter tych konstrukcji. Wskazują, że płynące z nich korzyści nie są na tyle wysokie, żeby można było zapomnieć o szkodliwości wiatraków. O czym mowa? 

Czy wiatraki źle wpływają na migracje ptaków?

Niezbadana jest na razie kwestia wpływu wiatraków prądotwórczych na migrujące ptaki. Wielu ornitologów odnotowuje liczne sztuki ptaków wędrownych trafionych przez śmigła turbin. Często wspomina się także o złym wpływie wiatraków na orientację w terenie migrujących ptaków. Nie prowadzono jeszcze szczegółowych badań na ten temat i trudno na razie odnieść się do tych spekulacji. Budując przydomową elektrownię wiatrową, powinieneś jednak mieć to na uwadze. 

Wpływ turbin wiatrowych na okolicznych mieszkańców

Jest jeszcze inna kwestia poruszana tym razem przez osoby, które mieszkają w pobliżu turbin wiatrowych. Tam problemem jest zjawisko, które nazwano „syndromem turbin wiatrowych”. Mieszkańcy uskarżają się na problemy ze snem czy koncentracją, a także bóle głowy. Nie jest powiedziane, czy przydomowa elektrownia wiatrowa będzie powodowała takie problemy z uwagi na jej niewielki rozmiar. Faktem jest jednak szum emitowany przez poruszające się śmigła. W niektórych sytuacjach i przy konkretnym ukształtowaniu terenu przydomowa elektrownia wiatrowa nie jest w stanie wygenerować tyle energii, żeby jej zwrot był optymalny. Sama konstrukcja również nie należy do najtańszych pomimo możliwości zwrotu części kosztów. Nie jest też tak przewidywalna, jak choćby instalacja fotowoltaiczna. Jednak wiatraki mają jedną z zalet charakterystycznych dla wszystkich OZE. Nie emitują szkodliwych gazów do atmosfery, nie wymagają wykopywania zasobów naturalnych i pozwalają na zasilanie domów całkowicie czystą energią.

Dyplomowany budowlaniec, utrzymujący się z układania słów w treści. Prywatnie miłośnik ogrodnictwa, zafascynowany odnawialnymi źródłami energii i szansą, jaką stają się dla naszej planety. W wolnych chwilach poświęca czas dobrej książce i aktywności fizycznej.

Podziel się opinią na temat artykułu

Dodaj Odpowiedź

Logo EkoHub.pl
Logo EkoHub.pl