Farma wiatrowa – co to jest?

Pogłębiający się kryzys ekologiczny i ekonomiczny sprawia, że coraz więcej podmiotów i inwestorów prywatnych zwraca się w kierunku odnawialnych źródeł energii. Jednym z nich jest farma wiatrowa, pozyskująca energię elektryczną z powietrza.
farma wiatrowa

Z pewnością każdy z nas kojarzy charakterystyczne wiatraki, ustawione na polach zagranicznych miejscowości. Ten widok jest coraz bardziej powszechny również w Polsce, gdzie w elektrownie wiatrowe inwestują zarówno samorządy, jak i zakłady produkcyjne i inwestorzy prywatni. Co to jest farma wiatrowa i na czym polega jej działanie?

Co to jest farma wiatrowa?

Farma wiatrowa w słownikowym ujęciu to zespoły elektrowni wiatrowych wraz z przylegającą do nich infrastrukturą towarzyszącą. Elektrownie wykorzystywane są do produkcji energii elektrycznej przy pomocy ogromnych generatorów napędzanych siłą wiatru. Ze względu na specyfikę i rozmieszczenie, farmy wiatrowe dzielą się na lądowe i morskie. Farmy wiatrowe to najczęściej duże inwestycje, produkujące energię na cele przemysłowe lub potrzebny samorządowe. Istnieją także mniejsze elektrownie wiatrowe, które instalowane są na użytek prywatny.

Największe elektrownie wiatrowe w Polsce

Budowa dużych elektrowni wiatrowych staje się coraz powszechniejsza. Największą elektrownią wiatrową na terenie Polski jest farma wiatrowa Potęgowo zlokalizowana w powiecie słupskim i sławieńskim. Na inwestycje składa się 81 turbin o mocach 2,5 MW oraz 2,75 MW. Na drugim miejscu ulokowała się farma wiatrowa Margonin w województwie wielkopolskim, składająca się z 60 wiatraków o łącznej mocy 120 MW. Trzecia największa elektrownia wiatrowa w Polsce znajduje się w województwie zachodniopomorskim w miejscowości Banie. Farma składa się z 53 turbin o łącznej mody 106 MW. Farmy zaopatrują w energię elektryczną gospodarstwa domowe i przedsiębiorstwa przemysłowe.

Farma wiatrowa w domu

Własna elektrownia w budynku mieszkalnym najczęściej kojarzy się z panelami słonecznymi. Alternatywą może być niewielka farma wiatrowa, która pozwala wykorzystać energię z wiatru do produkcji energii elektrycznej na użytek własny. Instalacja składa się z turbiny wiatrowej, której śmigło porusza się na skutek ruchu powietrza, a następnie przekazuje energię do generatora, wytwarzającego prąd o mocy około 3 – 5 kW.

Zobacz też:  Czy warto rozważyć budowę przydomowej elektrowni wiatrowej?

Farma wiatrowa – ekologiczna energia

Naukowcy nie mają wątpliwości. Odnawialne źródła energii to przyszłość. Jednym z nich jest farma wiatrowa, czyli instalacja pozyskująca energię elektryczną z wiatru. Farmy zazwyczaj mają postać dużych inwestycji, które zaopatrują w energię dane regiony lub przedsiębiorstwa przemysłowe. Niewielką elektrownię wiatrową można także założyć w domu. Pozyskiwana z zewnętrznej turbiny energia wiatru, zamieniana jest w prąd elektryczny za pomocą specjalnego generatora. To sposób na ekologiczną energię i niezależność energetyczną. Instalacja może być objęta także ulgą termomodernizacyjną.

Dyplomowany budowlaniec, utrzymujący się z układania słów w treści. Prywatnie miłośnik ogrodnictwa, zafascynowany odnawialnymi źródłami energii i szansą, jaką stają się dla naszej planety. W wolnych chwilach poświęca czas dobrej książce i aktywności fizycznej.

Podziel się opinią na temat artykułu

Dodaj Odpowiedź

Logo EkoHub.pl
Logo EkoHub.pl