Program Mój Prąd 2022 – zdobądź dofinansowanie do instalacji fotowoltaicznej

Coraz więcej inwestorów decyduje się na fotowoltaiczne zasilanie swoich domów. Spory wpływ na większą liczbę instalacji fotowoltaicznych ma program „Mój Prąd”. Dowiedz się, jak pozyskać dofinansowanie z tego programu i czy środki będą wypłacane w 2022 roku!
program mój prąd

Program „Mój Prąd” pozwala zwiększyć popularność rozwiązań, które pozwalają inwestorom wytwarzać energię elektryczną na własne potrzeby. Dowiedz się, jak prowadzi to do zmniejszenia emisji spalin. Kto może skorzystać z programu?

Od kilku lat Unia Europejska z większym zainteresowaniem i głębszą świadomością przygląda się klimatowi. Kurs polityki instytucji unijnych kieruje się w stronę uzyskania przez Europę niezależności energetycznej. Spore pieniądze przeznaczone na ten cel są dystrybuowane przez poszczególne kraje zarówno na szczeblu centralnym, jak i lokalnym. Jednym ze sposobów na zainteresowanie inwestorów odnawialnymi źródłami energii są dofinansowania, w tym te z programu Mój Prąd.

Dopłaty energetyczne do sieci fotowoltaicznych 2022

Wspomniany fundusz obsługiwany jest przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a obejmuje inwestycje w fotowoltaikę. Celem programu jest ograniczenie emisji spalin poprzez postawienie na instalacje pobierające czystą energię. W dalszej perspektywie sieci fotowoltaiczne produkujące prąd na potrzeby domów prywatnych mają pomóc w całkowitym odejściu od energetyki węglowej. Dotychczasowe wyniki programu Mój Prąd pozwoliły dynamicznie ruszyć z rozwojem energetyki słonecznej w naszym kraju.

Program Mój Prąd – dotychczasowe warunki

Warunki wypłacania funduszy z programu „Mój Prąd” są bardzo proste i jednakowe dla każdego inwestora. Warto wiedzieć, że:

  • nie ma progów dochodowych;
  • moc instalacji to od 2 do 10 kW;
  • dotacja to nawet 50% wartości wkładu, ale mniej niż 5 tys. zł.
Zobacz też:  Dofinansowanie do pieca na ekogroszek 2022 – sprawdź, gdzie możesz szukać dotacji do wymiany pieca!

Nie ma tu podziału na grupy w zależności od średnich dochodów gospodarstwa, jak ma to miejsce przy innych funduszach. Dopłaty przyznawane są do mikroinstalacji montowanych dla budynków prywatnych. Moc instalacji może mieścić się w granicach pomiędzy 2 a 10 kW. Wysokość dotacji to maksymalnie 50 procent wartości inwestycji, jednak nie więcej niż 5 tysięcy złotych. 

Wartość zwrotu z programu Mój Prąd 2022

Może się wydawać, że wartość zwrotu na poziomie 5 tysięcy złotych jest niewielką kwotą. Koszt instalacji fotowoltaicznej mieszczącej się w widełkach mocowych ustalonych przez NFOŚiGW to od 15 do 40 tysięcy złotych. W związku z tym wspomniana suma zaspokoi tylko nieznaczną część kosztów kwalifikowanych. Jednak cel funduszu jest nieco inny niż zwrot kosztów.

Ile gospodarstw korzysta z programu „Mój Prąd”?

Poziom zwrotu z programu Mój Prąd w wysokości 5000 złotych pozwala na dotarcie z ofertą do większej grupy inwestorów. W pierwszym etapie do funduszu trafiło 1,1 miliarda złotych, dzięki czemu dotację uzyskało 220 tysięcy gospodarstw domowych. Przy wyższej kwocie zwrotu instalacji byłoby znacznie mniej. Warto też podejść do dotacji z punktu widzenia finansów. Zwrot części kosztów pozwoli ci na przyspieszenie zwrotu inwestycji o 2-3 lata. 

Kiedy składać wniosek o dofinansowanie?

Po grudniu 2020 roku pobieranie wniosków zostało wstrzymane, jednak potwierdzono informacje o tym, że program będzie kontynuowany w 2021 i 2022 roku. Ogólne warunki składania wniosków o dofinansowanie nie ulegną zmianie. Zwrot można uzyskać tylko przy spełnieniu ściśle określonych warunków, przedstawiając rachunki lub faktury. 

Kiedy można złożyć wniosek o dopłaty energetyczne?

Przede wszystkim wniosek o dofinansowanie należy złożyć już po zakończeniu prac związanych z budową sieci fotowoltaicznej. Pomoc z programu Mój Prąd działa na zasadzie zwrotu kosztów, a nie finansowania inwestycyjnego. Zbudowana instalacja powinna być podłączona do sieci energetycznej dowolnego dostawcy prądu, a inwestor powinien podpisać umowę prosumencką. Wiąże się to także z potrzebą odbioru jakości i bezpieczeństwa instalacji, ponieważ bez tego umowa z operatorem nie zostanie podpisana. 

Zobacz też:  Dofinansowanie do wymiany pieca 2022 – kto może je otrzymać? Jak wysokie są dopłaty? Wszystko, co należy wiedzieć!

Umowa z operatorem wymagana w programie Mój Prąd 

Jednym z warunków uzyskania zwrotu dofinansowania jest podpisanie umowy z dostawcą energii i montaż licznika dwustronnego. Dzięki temu jako inwestor będziesz prosumentem, czyli jednocześnie producentem energii i klientem operatora sieci energetycznej. Daje ci to wymierne korzyści, jednak niesie też pewne ograniczenia. Co ma na celu taka umowa? 

Jakie korzyści odnosi prosument energii?

Jako prosument będziesz produkował energię, która w pierwszej kolejności zaspokoi potrzeby twojego gospodarstwa domowego. Jeśli w okresie letnim wyprodukujesz nadwyżki energii elektrycznej, zostaną one automatycznie przesłane do operatora. Będziesz mógł wykorzystać swój prąd w okresie zimowym, kiedy wydajność fotowoltaiki spadnie. Wówczas niejako odbierzesz wyprodukowaną energię i nie będziesz musiał kupować prądu. Jedynym problemem związanym z instytucją prosumenta jest to, że za magazynowanie i transfer energii operatora zabierze od 20 do 30 procent nadwyżek energii. 

Wnioski o dofinansowanie w 2022 roku

Jak wspominaliśmy wcześniej, z końcem 2020 roku upłynął termin składania wniosków o dofinansowanie. Jeszcze zanim zbliżała się data zamknięcia naboru, potwierdzono, że w kolejnych latach program będzie nadal realizowany. Według informacji płynących od przedstawicieli rządu najpóźniej w lipcu ma ruszyć kolejny etap naboru wniosków. Nie wiadomo jeszcze, jaka pula zostanie przekazana do budżetu programu. 

Nowe OZE objęte programem Mój Prąd 2022

Według wstępnych informacji nie zmienią się warunki przyznawania świadczeń, jednak zakres dotacji będzie rozszerzony. Dopłaty energetyczne z programu „Mój Prąd” mają objąć także inne źródła czystej energii. Wspierany ma być montaż przydomowych ładowarek elektrycznych czy instalacji odzyskujących ciepło. Ponadto na wsparcie będą mogli liczyć inwestorzy, którzy zamierzają budować lokalne banki energii. 

Dopłaty energetyczne 2022 – sukces fotowoltaiki

Zakończona w 2020 roku druga edycja programu Mój Prąd była ogromnym sukcesem. Zainteresowanie fotowoltaiką i możliwością montażu paneli zaskoczyło same organy zarządzające dystrybucją środków. Zdecydowano się nawet na powiększenie bazowej puli środków o 10 procent, dzięki czemu więcej inwestorów mogło zostać beneficjentami programu. Nadal część zaakceptowanych wniosków czeka na wypłaty.

Zobacz też:  Dofinansowanie do wymiany pieca 2022 – najważniejsze programy wsparcia i ich cele

Coraz lepsze perspektywy dla fotowoltaiki w Polsce

Dopłaty energetyczne wpłynęły na dynamiczny rozwój firm związanych z fotowoltaiką w naszym kraju. Wielkość instalacji PV wybudowanych w 2020 roku była większa o 250% od sieci wzniesionych rok wcześniej. W dynamice wzrostu Polska stała się jednym z liderów w Europie, choć w ilości wyprodukowanej energii nadal ustępujemy zachodnim krajom naszego kontynentu. Rozwój technologiczny to tylko jedna z korzyści płynących z programu „Mój Prąd”. Każdy inwestor z pewnością odczuje lepszą jakość powietrza wokół własnego domu. Inną korzyścią są znacznie niższe rachunki od operatora sieci dystrybucyjnej energii. Sukces fotowoltaiki może być też przełomem w postrzeganiu OZE jako równie atrakcyjnego sposobu pozyskiwania energii, co węgiel.

Dyplomowany budowlaniec, utrzymujący się z układania słów w treści. Prywatnie miłośnik ogrodnictwa, zafascynowany odnawialnymi źródłami energii i szansą, jaką stają się dla naszej planety. W wolnych chwilach poświęca czas dobrej książce i aktywności fizycznej.

Podziel się opinią na temat artykułu

Dodaj Odpowiedź

Logo EkoHub.pl
Logo EkoHub.pl