Ulga termomodernizacyjna pozwala na zwrot części inwestycji w akcesoria grzewcze pozwalające na dbałość o środowisko. Takie rozwiązania ułatwiają nam również oszczędzanie. Sprawdź, jak skorzystać z takiej ulgi i jak ona działa.
Dbanie o środowisko naturalne i czyste powietrze stało się jednym z bardzo istotnych elementów polityki i jednym z pól działania instytucji centralnych. Zachęcanie do inwestycji w ekologiczne akcesoria grzewcze, odnawialne źródła energii czy ograniczenie zapotrzebowania energetycznego pozwoli osiągnąć standardy unijne. Bezpośrednio prowadzi także do poprawy sytuacji klimatycznej i energetycznej w naszym kraju. Dla zachęty oferowane są inwestorom takie projekty jak ulga na modernizację cieplną.
Ulga na termomodernizację 2022
Na początku roku każda osoba fizyczna rozlicza podatek za ubiegły rok kalendarzowy. Popularne rozliczenie PIT-u to czas, w którym możesz ograniczyć wysokość podatku płaconego na rzecz państwa. Jeśli w czasie ubiegłego roku prowadziłeś działania mające na celu modernizację domu pod kątem oszczędności energetycznych, możesz skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej. Kwota odliczenia, do którego stosuje się ulgę to całość kosztów zainwestowanya w modernizację.
Ustawa o termomodernizacji
Zastanawiasz się jak konkretnie działa wspomniana ulga i co faktycznie możesz odliczyć? Jakie podstawy prawne ma ta ulga podatkowa? Ustawa z 9 grudnia 2018 roku, która weszła w życie 1 stycznia 2019 roku, jest podstawą prawną. Dotyczy ona zmian w podatku dochodowym od osób fizycznych. W ustawie wyszczególnione są wszystkie warunki i zasady, na jakich można prowadzić odliczenia. Jeśli chcesz dokładnie poznać wszystkie możliwości związane z tym tematem, możesz zapoznać się z oryginałem.
Co przewidują ulgi termoizolacyjne?
Ulga na modernizację cieplną daje możliwość odliczenia od podatku wielu kosztów. Praktycznie każdy koszt poniesiony w związku z modernizacją energetyczną obiektu możesz uwzględnić. Dokładnie rozpisane działania znajdziesz w treści przytoczonej ustawy. Jeśli jednak nie bawi cię lektura aktów prawnych, poniżej przedstawiamy ogólne działania. Należą do nich zwłaszcza ulgi:
- termoizolacyjne na materiały i urządzenia;
- termoizolacyjne na usługi;
- na poprawę izolacji termicznej dachu.
Ulgi termoizolacyjne na materiały i urządzenia
Możliwości odliczenia podlega każdy wydatek podatnika związany z ociepleniem fundamentów, ścian, czy poddaszy. Możesz odliczyć wydatki poniesione na zakup materiałów termoizolacyjnych i prac związanych z ich układaniem. Ponadto możesz uwzględnić również wymianę kotła grzewczego na gazowy lub olejowy oraz koszty zbiorników na te paliwa. Ulga na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego uwzględnia także wymianę stolarki okiennej i drzwiowej.
Ulgi termoizolacyjne na usługi
Drugim działem, w którym wymienia się elementy podlegające uldze podatkowe na termomodernizację, są usługi. Ustawodawca uwzględnia przede wszystkim prace montażowe związane z wymianą akcesoriów grzewczych czy izolacją. Ponadto możesz odliczyć koszty związane z audytem energetycznym czy analizą termograficzną.
Wymiana dachu a ulga termomodernizacyjna 2022
W 2019 roku można było usłyszeć o wniosku jednej z inwestorek do Krajowej Informacji Skarbowej o ustalenie, czy ulga obejmuje wymianę dachu. Właścicielka obiektu wymieniła połać w starym domu, przy okazji tworząc nowoczesną izolację. W odpowiedzi dyrektor KIS uznał, że możliwe jest odliczenie kosztów poniesionych na modernizację dachu, jeśli poprawi to termoizolację budynku. Zatem, jeśli planujesz przeprowadzenie wymiany połaci, może warto przeprowadzić audyt energetyczny przed i po modernizacji w celu potwierdzenia prawidłowości odliczenia.
Kto może skorzystać z ulgi termoizolacyjnej?
Ulga na ocieplenie przysługuje każdej osobie prywatnej, która jest właścicielem lub współwłaścicielem domu jednorodzinnego. Dotyczy to wszystkich budynków mieszkalnych jednorodzinnych, nie tylko wolnostojących, lecz także domów szeregowych czy bliźniaków. Ulgę można odliczyć na każdy budynek, który jest własnością inwestora. Co ciekawe, w przypadku współwłasności lub małżeństwa ulga termomodernizacyjna przysługuje każdemu z małżonków.
Ulga termomodernizacyjna na nowy dom – czy można dokonać odliczenia?
Z założenia termomodernizacji związana jest z poprawą jakości ocieplenia budynku. Wszystkie materiały i usługi związane z ulgą termomodernizacyjną możesz odliczyć tylko podczas modernizacji domu już użytkowanego. W związku z tym nie może być odliczana na nowy dom. Jeśli obiekt jest w budowie, nie możesz skorzystać z tego programu.
Wartość ulgi termomodernizacyjnej – ile można odzyskać?
Ulga na ocieplenie przewiduje wysokie zwroty związane z pracami modernizacyjnymi. Możesz odliczyć aż 53 tysiące złotych na każdy obiekt, który modernizujesz. Jeśli w pierwszym roku nie skończysz prac, nic nie szkodzi. Możesz odliczyć część kosztów przedsięwzięcia, jak materiały budowlane, a kolejne przez sześć lat od momentu rozpoczęcia budowy. Pamiętaj jednak, że dany etap termomodernizacji musisz ukończyć w trzy lata od rozpoczęcia prac. W przeciwnym razie ulga na modernizację energetyczną podlega zwrotowi. Kalkulator ulgi termomodernizacyjnej, z którego obliczysz wysokość ulgi, znajdziesz między innymi w poradnikach podatkowych online.
Cele ulgi termoizolacyjnej
Każdy program rządowy i unijny organizowany jest w konkretnym celu. Także twórcy ulgi termomodernizacyjnej mieli pewne założenia i chcieli osiągnąć jakiś efekt. Po analizie elementów podlegających uldze i możliwych do odliczenia łatwo można dojść do wniosku, jakie ma założenia.
Termomodernizacja i korzyści z niej płynące
Przede wszystkim możliwość zwrotu części kosztów poniesionych w związku z termomodernizacją ma zachęcić do ocieplenia domów. Ulga na termomodernizację w 2021 roku daje szansę na wymianę pieca na bardziej efektywny. To bezpośrednio prowadzi do mniejszego zużycia paliw kopalnych i ogranicza emisję szkodliwych substancji do atmosfery. Dzięki temu za jednym zamachem możesz łatwiej wymienić stare akcesoria grzewcze, wykończyć dom, zadbać o środowisko, a przez kolejne lata oszczędzać na ogrzewaniu. Tak wiele korzyści płynie tylko z jednej ulgi termomodernizacyjnej.
Widać wyraźnie, jak wiele można zyskać dzięki ulgom termoizolacyjnym. Niezależnie od tego, czy inwestor działa z pobudek czysto pragmatycznych i chce poprawić ocieplenie, by oszczędzić, czy też przyświecają mu także cele ekologiczne, skorzystanie z tego udogodnienia będzie się opłacać.