Laboratoria badawcze – czym są i co je charakteryzuje

Laboratoria badawcze

Laboratorium badawcze jest przez wielu kojarzone z eksperymentami, jakie można było obserwować, jeszcze za czasów lekcji chemii w szkole. Jest to bardzo adekwatne skojarzenie, które ma wiele wspólnego z prawidłową definicją tego miejsca. Laboratorium badawcze jest złożoną strukturą społeczną, która zapewnia środowisko pracy dla naukowców. Może być ono powiązane z organizacją naukowo badawczą, muzeum lub uniwersytetem.

Jednak używając terminu “laboratorium badawcze” nie zawsze ma się na myśli miejsce, w którym prowadzone są prace laboratoryjne. Jednostek tego typu jest wiele i każda z nich realizuje badania z różnych dziedzin nauki, jednak wspólnym mianownikiem dla nich wszystkich było stworzenie bezpośredniego miejsca życia naukowego, umożliwiającego interakcję naukowcom pracującym nad pokrewnym zagadnieniem. 

Laboratorium badawcze z zakresu medyczno-biologiczno-chemicznego

W laboratorium biologicznym badane są żywe organizmy, w szczególności drobnoustroje, takie jak bakterie, wirusy i grzyby. W miejscach takich jak to obowiązują bardzo restrykcyjne zasady, które mają chronić pracowników przed toksycznym środowiskiem i ryzykiem zakażenia się. W laboratoriach biologicznych panuje kliniczna, wręcz sterylna czystość, odcinająca to co dzieje się w jednostce badawczej od świata zewnętrznego. Możliwe jest to dzięki specjalnym rozwiązaniom, takim jak wszelkiego rodzaju śluzy, przez które do środka dostają się naukowcy; specjalne ubrania oraz artykuły jednorazowe, takie jak rękawiczki, maseczki i okulary. Badane obiekty zaś, przechowuje się w specjalnych bankach, do których dostęp mają nieliczni.

W skład laboratoriów badawczych z zakresu medyczno-biologiczno-chemicznego wchodzą też laboratoria genetyczne, radiologiczne i chemiczne. W tych pierwszych bada się ludzkie, zwierzęce i roślinne DNA. W laboratoriach radiologicznych, a dokładniej radiologiczno-biologicznych bada się wpływ promieniowania na organizmy żywe. Odbywające się w nich badania mają ścisły związek z medycyną, gdyż promieniowanie, jak wiadomo może być szkodliwe, ale jest też szeroko wykorzystywane w leczeniu wielu chorób onkologicznych. Ostanie już z tej kategorii laboratoria chemiczne zajmują się badaniem związków chemicznych oraz tworzeniem nowych związków, w szczególności dla przemysłu.

Zobacz też:  Charakterystyka energetyczna budynku – co musisz o niej wiedzieć?

Przemysłowe laboratoria badawcze

W laboratoriach przemysłowych obowiązują mniejsze restrykcje niż w laboratoriach biologicznych. Bada się w nich przede wszystkim wytrzymałość materiałów i sprzętu wykorzystywanego w laboratoriach, właściwości aerodynamiczne samolotów, różnego rodzaju testy zderzeniowe, a także przeprowadza się badania nad wytrzymałością pojazdów i maszyn wykorzystywanych w różnych gałęziach przemysłowych. Istnieje również szczególny rodzaj laboratoriów przemysłowych – laboratoria chemiczno-przemysłowe, w których badaniom poddaje się właściwości asfaltu, betonu oraz materiałów budowlanych.

Podczas testów sprawdza się ich wytrzymałość oraz odporność na zmieniające się warunki atmosferyczne i geologiczne.

Bez względu na rodzaj laboratorium badawczego, każde z nich musi być akredytowane. Oznacza to, że przeprowadza się w nich stałą kontrolę jakości wykonywanych badań. Akredytacji można udzielić na podstawie nadanych jednostce certyfikatów i znaków jakości. Badania, które nie posiadają akredytacji uznawane są za nierzetelne i często nie dopuszcza się wyrób sprawdzonych na ich podstawie do użytku.

Sprawdź też: Polskie Centrum Akredytacji

Warto pamiętać, że laboratorium badawcze to nie tylko miejsce, w którym przeprowadza się eksperymenty chemiczne, jest wiele rodzajów tych jednostek, do których również zalicza się laboratoria przemysłowe.

Podziel się opinią na temat artykułu

Dodaj Odpowiedź

Logo EkoHub.pl
Logo EkoHub.pl