Dlaczego dom ekologiczny jest opłacalną inwestycją?

Instalacja fotowoltaiczna i pompa ciepła nie są jedynymi sposobami na mieszkanie w ekologicznych miejscach. W zgodzie z przyrodą może odbywać się także sama budowa domu. Poznaj ekologiczne domy i dowiedz się jak je budować.
ekologiczne domy

Domy ekologiczne powstają myślą, że na naszej planecie jesteśmy jedynie gośćmi, a nie władcami. Sprawdź, z jakich rozwiązań korzysta się podczas ich konstrukcji. Dowiedz się o nich więcej.

Budujesz dom i planujesz zamontować w nim instalację fotowoltaiczną? Chcesz pozyskiwać energię z wiatru lub korzystając z pompy ciepła? To bardzo dobra inicjatywa, ale jeszcze nie oznacza, że tworzysz ekologiczne domy. Takie konstrukcje wymagają od inwestora nieco więcej niż tylko oszczędności na rachunkach za prąd. To cała filozofia, która zaczyna się już na etapie tworzenia projektów domów ekologicznych.

Szczegółowe informacje, o domach energooszczędnych w serwisie: https://magazynremont.pl/dom-energooszczedny

Domy ekologiczne – co to znaczy?

Z każdym rokiem rośnie liczba ludzi, którym leży na sercu dobro naszej planety i środowiska naturalnego. Powstają koncepcję polegające nie tylko na życiu w stylu eko, ale także na funkcjonowaniu w domu eko. Ekologiczne domy wznoszone są z myślą o możliwie najmniejszej ingerencji w środowisko naturalne. Dotyczy to oczywiście eksploracji obiektu, ale także jego budowy i wykorzystanych materiałów.

Gdzie lokalizować domy ekologiczne?

Jeśli interesują cię ekologiczne domy, zacznij myśleć o nich już na etapie projektowania. Już samo ulokowanie obiektu może mieć znaczenie nie tylko dla ciebie, ale także otoczenia i całego ekosystemu. Zadbaj o to, żeby dom ekologiczny nie dominował nad roślinnością, a szczególnie drzewami. Zostaw na placu kilka starych drzew, choćby miało to wymagać przeorganizowania pracy budowlańców. Drzewa wpłyną na estetykę całej posesji, a także na lepszą hydrologię działki i zacienienie. 

Zobacz też:  Z czego zbudować ekologiczny dom jednorodzinny?

Dlaczego istotne są dobre projekty domów eko?

Planując ekologiczne domy, miej wzgląd także na sąsiednie działki. Zadbaj o to, żeby ich nie zacieniał, nie znajdował się zbyt blisko i pozostawił miejsce na prywatność. Wiele z tych założeń nie jest regulowanych prawnie, dlatego wymaga od ciebie wyczucia. Jeśli nie masz koncepcji lub czasu, zleć projektantowi, by rozrysował dla ciebie ekologiczny dom. Projekt dostosowany indywidualnie do warunków działki może być kosztowny, jednak będzie uwzględniał wszystkie założenia takiego budownictwa.

Z czego budować domy eko?

Bardzo ważna kwestia to materiały, z których chcemy budować ekologiczne domy. Przede wszystkim każdy materiał musi zapewnić budynkowi maksymalne parametry izolacji i wytrzymałości. Chodzi o to, żeby eksploatacja obiektu nie wymaga zużywania wielkich zasobów energii. Ponadto, materiały na domy ekologiczne muszą także być wykonywane z produktów możliwie najbardziej ekologicznych i możliwych do recyklingu. Często wykorzystywane jest drewno, a także spore ilości szkła.

Jakie domy eko są najpopularniejsze?

Gdy planujesz ekologiczne domy, weź pod uwagę także energię potrzebną do wykonania danych materiałów. Jest to tak zwana szara energia, która uwzględnia niski koszt energetyczny produkcji surowców, ich przetwarzania, a następnie wznoszenia z nich konstrukcji. Dlatego najczęściej buduje się domy ekologiczne drewniane w konstrukcji szkieletowej. Bardziej ekstremalne wydają się budynki z pustaków, do których produkcji wykorzystywana jest mieszanka gliny i słomy. Choć można w ten sposób zbudować budynki niskoenergochłonne, ta technika nie ma wielu zwolenników w rodzimym budownictwie.

Dlaczego tempo prac ma znaczenie?

Budując ekologiczne domy, nie zapominaj także o tym, że w zgodzie z naturą jest wykonać pracę możliwie najszybciej. Pamiętaj, że to ty jesteś gościem i lepiej się nie narażać swojemu gospodarzowi. Wybieraj więc takie technologie, które pozwalają na szybkie zakończenie prac. Na przyspieszenie procesu będzie miało wpływ również przygotowanie logistyczne do budowy i wcześniejsze zgromadzenie wszystkich środków oraz materiałów. 

Zobacz też:  Termomodernizacja domu – co można zrobić, by zacząć oszczędzać?

Oszczędność energii w domu ekologicznym – jakie są jej źródła?

Jeśli już wiesz, z jakiego materiału wykonać budynek, pora na montaż technologii pozwalającej na stworzenie domu energooszczędnego. Można wyróżnić trzy rodzaje źródeł odnawialnych, które się tu sprawdzą. Są to:

Ekologiczne domy najczęściej pobierają energię słoneczną, która gromadzona jest w akumulatorach lub dostarczana operatorowi na podstawie umowy prosumenckiej. Nie możesz też zapominać o pozyskiwaniu energii z innych źródeł. Domy ekologiczne często korzystają z pionowych pomp ciepła, które są skuteczne nawet w zimie. Nawet wiatrak do poboru energii na posesji wokół domu nie będzie zaburzeniem idei budownictwa ekologicznego. 

Jak oszczędzać energię domach eko?

Pamiętaj jednak, że ekologiczne domy nie tylko mają pobierać możliwie najwięcej energii z OZE, ale także ją oszczędzać. Nie po to gromadzisz energię z takim wysiłkiem, żeby potem ją marnotrawić. Dobrym sposobem na regulację temperatury powietrza są systemy rekuperacji. W skrócie: są to systemy wentylacyjne z odzyskiem temperatury. W zimie dbają o to, żeby ciepło nie uciekało wraz ze zużytym powietrzem, z kolei latem służą jako klimatyzacja. Oczywiście nie trzeba chyba wspominać o odpowiedniej izolacji wszystkich przegród i ekonomicznych urządzeniach elektrycznych. 

Domy ekologiczne – cena

Bardzo problematyczną kwestią jest koszt wznoszenia domów ekologicznych. Cena może być znacznie wyższa od tradycyjnych budynków wznoszonych z cegieł czy pustaków. Wpływ na to mają zastosowane instalacje pozyskiwania energii ze słońca czy wiatru. Może się zatem okazać, że ekologiczne domy kosztują nawet o połowę więcej niż tradycyjne budynki o podobnej wielkości. 

Jakie domy eko będą tańsze?

Jest jednak druga strona medalu, czyli zastosowanie tanich materiałów do budowy domu ekologicznego. Cena budynku wykonanego w konstrukcji szkieletowej jest niższa od tej, którą trzeba zapłacić w przypadku tradycyjnych domów z cegieł. Jeszcze niższe koszty mają pustaki z gliny i słomy, o których wspominałem wcześniej. Nie możesz też zapominać o możliwości pozyskania dofinansowania w przypadku budowy domów ekologicznych i montażu instalacji do pozyskiwania energii z OZE. Ekologiczne domy nie muszą być droższe od tradycyjnych, ale na pewno będą znacznie oszczędniejsze. Ponadto zyskasz coś, czego nie da się przeliczyć na pieniądze. Jeśli leży ci na sercu los naszej planety i chcesz zrobić wszystko, co możliwe dla jej ochrony, ekologiczne domy będą doskonałym rozwiązaniem. Dzięki niemu zyskasz szansę na życie w rytmie pór roku, a kontrola zasobów związanych z pozyskiwaniem energii szybko przestanie być kojarzona z wyrzeczeniem.

Dyplomowany budowlaniec, utrzymujący się z układania słów w treści. Prywatnie miłośnik ogrodnictwa, zafascynowany odnawialnymi źródłami energii i szansą, jaką stają się dla naszej planety. W wolnych chwilach poświęca czas dobrej książce i aktywności fizycznej.

Podziel się opinią na temat artykułu

Dodaj Odpowiedź

Logo EkoHub.pl
Logo EkoHub.pl