Ile prądu pobierają lampki choinkowe LED?

Zastanawiasz się, ile prądu pobierają lampki choinkowe LED? Diody LED są zdecydowanie bardziej energooszczędną opcją niż przestarzałe żarówki. Sprawdź, ile możesz oszczędzisz wymieniając swoje świąteczne oświetlenie.
ile prądu pobierają lampki choinkowe led

Święta bez klimatycznych, drobnych lampek choinkowych po prostu nie wyglądają tak samo. Jednak jeśli oprócz oświetlenia drzewka planujesz też ozdobić sznurem świetlnym cały dom, czy nawet podwórko, rachunek za prąd może okazać się oszałamiający. Jest to nie tylko nieekonomiczne, ale też nieekologiczne. Świetnym zamiennikiem tradycyjnego oświetlenia jest energooszczędna technologia LED, która pobiera kilkukrotnie razy mniej prądu, by wygenerować taką samą ilość światła. Sprawdź, ile prądu pobierają lampki choinkowe LED i na jakie dekoracje możesz sobie w tym roku pozwolić.

Ile prądu pobierają lampki choinkowe LED?

Lampki LED na choinkę charakteryzują się bardzo niskim zużyciem prądu. Pojedyncza dioda zużywa około 0,035 W, czyli 3,5 W na 100 sztuk. Tak niski wynik oznacza, że aby osiągnąć zużycie 1 kWh, lampki musiałyby pozostać włączone codziennie przez 7 godzin, przez 3 tygodnie.

Dla porównania przedstawiamy informacje na temat tego, ile prądu zużywają tradycyjne lampki choinkowe żarowe. Pojedyncza żarówka pobiera około 0,5 W. Dla typowego łańcucha, na którym znajduje się 100 takich światełek, łączny wynik wynosi 50 wat. Jest to aż piętnastokrotna różnica!

Zalety energooszczędnych lampek typu LED

Skoro wiesz już, ile prądu pobierają lampki choinkowe LED, ciężko byłoby usprawiedliwić zakup jakichkolwiek innych światełek na choinkę. Cena takiego zestawu lampek choinkowych nie jest szczególnie wysoka. W dodatku ten rodzaj lampek wyróżnia się szeregiem dodatkowych zalet:

  • nie tylko pozwalają oszczędzać, ale są też bardziej ekologiczne;
  • są bezpieczne, ponieważ w przeciwieństwie do zwykłej żarówki nie nagrzewają się;
  • przy zakupie można wybierać spośród różnych temperatur barwowych;
  • nie wydzielają żadnego szkodliwego promieniowania;
  • nie muszą być podłączane do prądu – mogą też być zasilane bateriami. Dzięki temu nie musisz przejmować się umiejscowieniem choinki. Może ona stać gdziekolwiek w domu, będąc pięknie oświetlona lampkami na baterię;
  • często są sterowalne – można je ściemniać lub rozjaśniać;
  • LEDy nie zawierają w sobie rtęci;
  • możesz wybierać spośród licznych ciekawych kształtów światełek;
  • posiadają dziesięciokrotnie dłuższą żywotność niż zwykłe lampki elektryczne. Jest to kolejna okazja do zaoszczędzenia, ponieważ rzadziej się psują i nie trzeba ich często wymieniać na nowe.
Zobacz też:  Wyłączenie prądu podczas burzy – praktyczne wskazówki na złą pogodę

Mimo wszystko, i tak polecamy wyłączać lampki na świątecznym drzewku na noc. Świecenie przez całą dobę nie jest konieczne a niepotrzebnie zwiększa koszty. Dla ułatwienia, warto wyposażyć się w programator, na którym można ustalić stałe godziny automatycznego włączania i wyłączania się światełek.

Wiesz już, ile prądu pobierają lampki choinkowe LED i jakimi dodatkowymi zaletami wyróżniają się takie światełka choinkowe. Biorąc pod uwagę aktualne ceny prądu raczej nie trzeba nikogo namawiać na tę wyraźnie lepszą opcję w porównaniu z lampkami żarowymi. W te Święta wybierz mądrze i ciesz się większymi oszczędnościami.

Dyplomowany budowlaniec, utrzymujący się z układania słów w treści. Prywatnie miłośnik ogrodnictwa, zafascynowany odnawialnymi źródłami energii i szansą, jaką stają się dla naszej planety. W wolnych chwilach poświęca czas dobrej książce i aktywności fizycznej.

Podziel się opinią na temat artykułu

Dodaj Odpowiedź

Logo EkoHub.pl
Logo EkoHub.pl