Choinka z recyklingu zamiast żywego drzewka świątecznego

Jaka powinna być bożonarodzeniowa choinka? Z recyklingu, naturalnie! Środek jesieni to najlepszy moment, by poważnie zastanowić się nad swoimi planami na święta. Przekonaj się, jak ważna jest troska o planetę i ile satysfakcji dają unikatowe, samodzielnie stworzone ozdoby!
Choinka z recyklingu

Od dawna trwa spór między zwolennikami żywych jodeł, sosen czy świerków a sztucznymi choinkami. Prawdziwe drzewo z ogrodu czy plantacji nie emituje dwutlenku węgla i pięknie pachnie, ale szybko zrzuca igły z gałęzi, wysycha i nie nadaje się do ponownego wykorzystania. Plastikowa choinka nie wymaga wycinki drzew produkujących tlen, a możliwość użytkowania przez wiele lat sprawia, że finalnie wyrządza mniej szkód dla środowiska naturalnego, niż wycinanie lasów. Najbardziej proekologicznym rozwiązaniem będzie choinka z recyklingu – nie wymaga dodatkowych zasobów, pozwala kreatywnie wykorzystywać odpady, które inaczej trafiłyby na wysypisko. Wystarczy trochę chęci, pomysłów, materiałów i własnej pracy, by wykonać ładną ozdobę ze „starych śmieci”.

Dekoracje DIY na Boże Narodzenie – inspiracje. Jak i z czego zrobić choinkę z recyklingu? 

Gdzie szukać pomysłów? Różne serwisy informacyjne, tematyczne strony internetowe i blogi aż roją się różnego rodzaju projektów, zdjęć, opisów i filmików prezentujących cały proces twórczy krok po kroku. Niektóre tworzone są z czystej pasji i chęci podzielenia się ciekawymi rozwiązaniami. Inne powstają w ramach różnych akcji, często relacjonowanych przez media. Do tego dochodzą książkowe poradniki DIY. Jest całe mnóstwo miejsc, w których możesz zobaczyć, jak ktoś robi choinkę z recyklingu. Ogranicza cię tylko czas, wyobraźnia i energia do działania.

Już pobieżne „googlowanie” pokazuje, że do eko-rzemiosła da się wykorzystać praktycznie wszystko. Poniżej kilka wybranych przykładów na to, z jak niezwykłych rzeczy może powstać unikalna choinka z recyklingu:

  • drzewko wycięte z kartonu, pokryte rulonikami z gazet, pomalowane farbą i obsypane brokatem;
  • choinki z plastikowych i szklanych butelek – układane jedna na drugiej, wieszane na sznurkach przyczepionych do sufitu, wsuwane na samodzielnie zrobione stelaże;
  • słomki i fantazyjnie splątane druciki jako ekwiwalent bombek na choince z recyklingu;
  • drzewko wykonane z zamkniętych w drewnianej ramie kartonowych wkładów z rolek po papierze toaletowym i ręcznikach kuchennych;
  • mini-choinki z wyciętych, pomalowanych i ozdobionych elementów opakowań na jajka;
  • drzewko ze starych magazynów i gazet;
  • choinka z przewierconych kapsli i nakrętek, połączonych trytytkami.
Zobacz też:  Ekologiczne samochody – jak wybrać auto elektryczne?

Sztuczna choinka z recyklingu w miejsce naturalnego drzewka jako działanie sprzyjające ekologii

Produkcja sztucznych drzewek wymaga zużycia energii i surowców. Nie zawsze polietylen i inne tworzywa pochodzą w całości z recyklingu. Co innego, kiedy samodzielnie tworzyć mniejsze lub większe, artystyczne instalacje na święta. Jeżeli planujesz zrobić bożonarodzeniową choinkę z odpadów, dopilnuj by pozostałe używane materiały (np. klej) nie były szkodliwe środowiska. Przy okazji rozwoju swoich umiejętności rzemieślniczych zrealizujesz podstawowy cel.

Przedmioty, które na pierwszy rzut oka nadają się tylko do jednego z koszy do segregacji odpadów, mogą zyskać nowe funkcje i drugie życie. Wystarczy tylko chcieć, by cieszyć się własnoręcznie wykonanymi dekoracjami świątecznymi w domu/mieszkaniu, a przy okazji choć trochę ulżyć Matce Ziemi. Wszystkim składamy serdeczne życzenia zdrowych, zielonych i wesołych świąt Bożego Narodzenia!

Od 2019 roku pisze artykuły z dziedziny odnawialnych źródeł energii, sama starając się żyć ekologicznie, by nie nadwyrężać planety. Stara się pomagać innym w wyborze rozwiązań dotyczących ogrzewania domów, jak i oszczędności z tego wynikających.

Podziel się opinią na temat artykułu

Dodaj Odpowiedź

Logo EkoHub.pl
Logo EkoHub.pl