Porady dotyczące doboru akumulatora odpowiedniego do modelu pojazdu

Nowoczesne akumulatory samochodowe to bardzo proste urządzenia składające się z dwóch elektrod połączonych przewodzącym prąd elektrolitem zamkniętych w szczelnej plastikowej obudowie, na których zachodzą reakcje chemiczne prowadzące do powstawania prądu elektrycznego. Ta prosta budowa sprawia, że obecnie akumulatory są w zasadzie bezobsługowe i bezawaryjne. Mają one jednak kilka wad, które mogą doprowadzić do ich przedwczesnego zużycia. Jedną z takich wad jest brak odporności na głębokie rozładowanie. 

Jeśli więc z jakiegoś powodu akumulator w twoim samochodzie się całkowicie rozładuje, to jego możliwości spadną na tyle, że w przypadku niesprzyjających warunków, takich jak temperatura spadająca poniżej zera, może on odmówić posłuszeństwa i nie być w stanie odpalić silnika w twoim samochodzie i trzeba go wymienić na nowy. W takiej sytuacji pojawia się pytanie, jak dobrać nowy akumulator do danego modelu samochodu? Sposobów na to jest kilka i postaramy się je tutaj w skrócie omówić tak, aby proces wymiany przebiegł dla ciebie możliwie sprawnie.

Najłatwiejszym sposobem na dobranie nowego akumulatora jest po prostu zakup nowego egzemplarza o identycznych parametrach. Może jednak nie być to najlepsze rozwiązanie, ponieważ poprzedni właściciel mógł chcąc oszczędzić, zamontować akumulator o zbyt małej pojemności lub niedopasowany do warunków, w jakich tobie przychodzi się poruszać.

Dlatego bardziej pewną metodą jest sprawdzenie instrukcji obsługi dostarczonej przez producenta. W dokumencie tym znajdziesz typu i pojemności akumulatorów, jakie są w stanie współpracować z danym modelem wraz z poradami, jak dobrać akumulator do warunków i stylu użytkowania samochodu.

Najbardziej zaawansowanym, ale też wymagającym sposobem na wybór akumulatora jest samodzielne dobranie typu akumulatora, jego pojemności i parametrów. Warto wziąć wtedy pod uwagę zakres temperatur, w jakich będzie on musiał pracować, pojemności silnika a co za tym idzie rozmiar rozrusznika oraz to, czy akumulator będzie zasilał tylko samochód, czy być może również lodówkę na postoju, czy jakieś dodatkowe światła.

Zobacz też:  Ekologiczne rozwiązania w cateringu dietetycznym

Tekst promocyjny

Od 2019 roku pisze artykuły z dziedziny odnawialnych źródeł energii, sama starając się żyć ekologicznie, by nie nadwyrężać planety. Stara się pomagać innym w wyborze rozwiązań dotyczących ogrzewania domów, jak i oszczędności z tego wynikających.

Podziel się opinią na temat artykułu

Dodaj Odpowiedź

Logo EkoHub.pl
Logo EkoHub.pl