Fotowoltaika – opinie użytkowników i specjalistów o energii ze słońca

Jednym ze stosunkowo młodych sposobów pozyskiwania energii jest fotowoltaika. Opinie o systemach produkujących prąd z promieni słonecznych są różne i można znaleźć wśród nich zarówno pozytywne, jak i skrajnie negatywne. Dowiedz się, dlaczego tak jest.
fotowoltaika opinie

Fotowoltaika – opinie na temat tego coraz popularniejszego rozwiązania mogą być czasami bardzo sprzeczne. Poznaj fakty i dowiedz się, gdzie szukać rzetelnych opinii o instalacjach fotowoltaicznych. Sprawdź, czy warto korzystać z OZE.

Od kilku lat w naszym kraju rośnie zainteresowanie odnawialnymi źródłami energii. Wśród różnych sposobów pozyskiwania prądu ze zjawisk przyrodniczych najpopularniejsza wydaje się fotowoltaika. Opinie na temat instalacji mogą zaskoczyć jednak nawet specjalistów. Skąd się biorą tak skrajne oceny wystawiane sieciom fotowoltaicznym? Postaramy się wytłumaczyć kilka z nich.

Co to jest fotowoltaika? Opinie o systemach

Fotowoltaika w ostatnich latach odmieniana jest przez wszystkie przypadki. Jest to sposób pozyskiwania czystej odnawialnej energii słonecznej, który odkryty został kilkadziesiąt lat temu. Jednak dopiero niedawno okazała się opłacalna i coraz więcej prywatnych inwestorów korzysta z sieci fotowoltaicznych. Opinie o możliwości ograniczenia opłat za prąd i uniezależnienie się od szalejących cen energii elektrycznej zachęcają do inwestycji. 

Jeśli interesuje Cię tani prąd z fotowoltaiki, opinie specjalistów i użytkowników będą miały dla Ciebie spore znaczenie. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze z nich pochodzące z różnych źródeł. Co ciekawe, część z nich jest bardzo negatywnych, co może mieć związek z tradycjami panującymi w naszym kraju. 

Panele fotowoltaiczne – opinie badane przez niezależne instytucje

Opisując stosunek użytkowników paneli fotowoltaicznych, opinie rozpocznijmy od badania niezależnego instytutu. W 2020 roku w Polsce odnotowano największy przyrost ilości mocy generowanej przez panele fotowoltaiczne. Także na tle Europy mieściliśmy się w czołówce i to wszystko bez wielkich centralnych inwestycji, a jedynie przy aktywności prywatnych inwestorów. Dlatego na początku 2021 roku przeprowadzono badania przeprowadzone na 1000 gospodarstw domowych. Wśród nich znaleźli się użytkownicy, a także przypadkowo wylosowane gospodarstwa domowe. 

Zobacz też:  Fotowoltaika na działkę. Ekologiczna fanaberia czy skuteczny sposób na niezależność energetyczną?

Jak wypadła fotowoltaika w opinii użytkowników i ich sąsiadów? Badania jednoznacznie wskazały, że sieci oceniane są dobrze zarówno przez użytkowników, jak i osoby jeszcze nieczerpiące energii w ten sposób. Spośród badanych 30% miało już sieć, a koleje 61% planowało inwestycję w fotowoltaikę w najbliższej przyszłości. Oznacza to, że tylko 9% respondentów nie było niż zainteresowanych. Opinie samych użytkowników wypadają znakomicie, ponieważ zadowolonych ze swojej sieci jest prawie 80% z nich. 

Fotowoltaika: opinie środowisk ekologicznych

Analizując sposób działania sieci i rozmawiając o fotowoltaice, opinii środowisk ekologicznych także nie można pomijać. Ten sposób pozyskiwania prądu jest uznawany za jeden z najlepszych przez osoby, którym leży na sercu los naszej planety. Ekolodzy wskazują na żywotność paneli i ich długowieczność, jako argumenty za inwestycją. Z kolei jedynym problemem, który może pojawić się w przyszłości, jest sposób składowania zużytych ekranów i odzyskiwania z nich surowców.

Instalacje fotowoltaiczne – opinie krytyczne i mity

Osoby zainteresowane fotowoltaiką opinii o sieciach poszukują w różnych źródłach. Na forach internetowych nietrudno znaleźć głosy o szkodliwości lub braku funkcjonalności paneli fotowoltaicznych. Opinie często są mitami, które bazują na niewiedzy przyszłych inwestorów. Czasem jednak wystarczą, żeby zniechęcić właściciela domu lub firmy do montażu instalacji. Jakie mity i opinie o panelach fotowoltaicznych można przeczytać najczęściej? 

Fotowoltaika – opinia o braku bezpieczeństwa sieci

W sieci można było znaleźć artykuły o pożarach instalacji PV, okraszone zdjęciem spalonego dachu. Na forach dotyczących fotowoltaiki te opinie również się powtarzają. Oczywiście, nikt nie neguje, że w instalacji mogło dojść do zwarcia i w efekcie pojawił się pożar. Jednak zjawisko jest na tyle marginalne, że nie odnotowują go nawet niezależne i obiektywne media branżowe. Ponadto, w instalacjach zasilanych energią węglową także dochodzi do zwarć i pożarów. Czy to wina węgla, a może słabych kompetencji monterów?

Zobacz też:  Panele monokrystaliczne czy polikrystaliczne? Wybierz odpowiednie dla siebie

Fotowoltaika – opinia o estetyce paneli

O gustach się nie rozmawia, bo gusta się ma. Podobnie w przypadku fotowoltaiki – opinie o gustach nie powinny być brane pod uwagę. A jednak często można natknąć się na wpisy o pogorszeniu estetyki obiektu poprzez montaż paneli na dachu. Idąc tym tropem, można też doczepić się do słupów energetycznych, czy zbiorników na deszczówkę, dlatego decyzję musisz podjąć, opierając się na własnym guście.

Fotowoltaika – opinia o opłacalności inwestycji

Straty na inwestycji to kolejna teza poruszana przez osoby, mające złe opinie o fotowoltaice. Czasem na forach przedstawiane są dowody na to, że koszty zakupu paneli nie zwrócą się nigdy. Na podstawie rachunków za prąd i faktur za sieć można dojść do wniosku, że zwrot nastąpi kilkanaście lat po zużyciu paneli.

Takie opinie o fotowoltaice dają nam tylko szczątkowe informacje i nic nie mówią o nasłonecznieniu, wielkości sieci czy zużyciu prądu. Oczywiste jest, że montaż sieci na siłę w przypadkowo wybranym miejscu nie zawsze przyniesie korzyści. Często duże zacienienie i niewielkie zużycie prowadzą do tego, że panele nie przynoszą oczekiwanych dochodów. Dlatego zawsze warto korzystać z usług sprawdzonych i renomowanych firm, które wcześniej zbadają warunki i opłacalność zamontowania sieci. 

Panele fotowoltaiczne – opinie i co na nie wpływa? 

Mówi się, że gdzie dwóch Polaków, tam trzy zdania. W przypadku modułów fotowoltaicznych opinie tego typu są bardzo bliskie prawdy. Rzeczywiście, możesz natknąć się na bardzo dobre oceny sieci i osób zadowolonych z tego kroku. Wielu użytkowników szuka sposobu na rozbudowę sieci, chcąc pozyskaną energię wykorzystać do ogrzewania domu. Mimo pewnej nieprzewidywalności w poborach energii podyktowanej pogodą, średnie w skali roku są podobne do siebie.

Skąd zatem biorą się sceptyczne opinie o fotowoltaice? Bardzo często jest to łabędzi śpiew środowisk związanych z paliwami kopalnymi, a szczególnie węglem. Fotowoltaika jest mocnym zagrożeniem dla silnej branży wydobywczej w naszym kraju. Część głosów to zazdrośni sąsiedzi czy osoby obawiające się wszelkich nowości. Dlatego opinię o fotowoltaice musisz wyrobić sobie sam.

Dyplomowany budowlaniec, utrzymujący się z układania słów w treści. Prywatnie miłośnik ogrodnictwa, zafascynowany odnawialnymi źródłami energii i szansą, jaką stają się dla naszej planety. W wolnych chwilach poświęca czas dobrej książce i aktywności fizycznej.

Podziel się opinią na temat artykułu

Dodaj Odpowiedź

Logo EkoHub.pl
Logo EkoHub.pl