Oszczędzanie energii – w jaki sposób obniżyć rachunki za prąd?

Choć powszechnie znane są różne sposoby oszczędzania prądu, nie zawsze się do nich stosujemy. Sam sobie odpowiedz, ile razy włączasz telewizor w jednym pokoju tylko po to, by pozbyć się ciszy. Gdy nie korzystasz ze sprzętu, przebywając w innym pomieszczeniu, marnujesz prąd. Oszczędzanie energii elektrycznej to także zgaszenie lampki w czasie nieobecności, tylko kto lubi wchodzić wieczorem do mieszkania całkowicie tonącego w ciemnościach?
oszczędzanie energii

Energia elektryczna w naszym kraju w zdecydowanej większości pochodzi z procesu spalania węgla. Wpływa to na rosnącą cenę prądu, nie wspominając już o zanieczyszczeniu środowiska. Sprawdź, jakie są sposoby na oszczędzanie energii i co można dzięki nim zyskać?

Temat oszczędzania energii nie jest zagadnieniem nowym i nie pojawił się wraz z podwyżkami cen prądu. Pewnie już od dzieciństwa słyszałeś o tym, żeby oszczędzać prąd. Wyprowadzając się z domu i zakładając swoją rodzinę, przestajesz słuchać głosu rodziców przypominających o oszczędzaniu prądu. Po zobaczeniu pierwszych rachunków za elektryczność sam zaczynasz jednak zwracać na to uwagę i napominać bliskich. Potrzeba oszczędzania energii elektrycznej z pewnością pojawi się również w następnych pokoleniach. 

Oszczędzanie energii elektrycznej – wypracuj zdrowe nawyki

Kluczowe w oszczędzaniu energii jest wypracowanie nawyków. Choć na początku może wydawać się uciążliwe wykonywanie pewnych czynności, najtrudniejszy jest początkowy okres. Gdy wkrótce zobaczysz mniejsze miesięczne zużycie na liczniku, z większą chęcią przystąpisz do wdrażania dalszych oszczędności energii. Z kolei niektóre czynności do tej pory stanowiące problem zaczniesz wykonywać naturalnie. 

Oszczędzanie prądu w domu – kilka porad

Choć pewnie od lat słyszysz o oszczędzaniu energii, pewnie ciężko ci wymienić wiele sposobów na ograniczenie zużycia prądu. Jak oszczędzać prąd w domu? Przede wszystkim nie powinieneś go marnować. Pamiętaj o wyłączaniu urządzeń elektrycznych na noc i niepozostawianie komputera lub telewizora w trybie uśpienia. Powinieneś także wyjmować ładowarkę z gniazda, jeśli nie ładujesz nią urządzenia. Dobrym sposobem jest montaż listew z gniazdami elektrycznymi wyposażonych w wyłącznik. Dzięki temu wszystkie urządzenia odepniesz od prądu za pomocą jednego przycisku. 

Zobacz też:  Ile kosztuje kilowatogodzina kwh w 2023 roku

Wykorzystuj naturalne światło

Istotny wpływ na oszczędzanie energii w domu ma wykorzystanie światła słonecznego. Jeśli planujesz budowę domu, zastanów się nad przeszkleniem sporej części ściany zewnętrznej w salonie. Zadbaj też o skierowanie okien na stronę południową. Możesz zagospodarować pokój dzieci czy gabinet w taki sposób, aby możliwie najdłużej korzystać ze światła dziennego. Oszczędzanie zużycia energii to także wymiana żarówek na energooszczędne z uwzględnieniem miejsc, gdzie będą one świeciły stale przez kilka godzin na dobę. 

Jak energooszczędnie zarządzać sprzętem AGD?

Jakie porady można dać w odniesieniu do korzystania ze sprzętów gospodarstwa domowego? Oto one:

  • wybieraj nowe urządzenia o małym poborze prądu;
  • nie wietrz lodówki i nie wkładaj tam ciepłych potraw;
  • do pralki i suszarki włóż tyle ubrań, ile się da;
  • zmywarkę puszczaj, dopiero gdy jest pełna.

Poza oświetleniem i urządzeniami elektronicznymi sporo energii pobierają urządzenia AGD. Dlatego proces oszczędzania energii warto rozpocząć już na etapie zakupu tych sprzętów. Przede wszystkim wymień stare i nieekonomiczne urządzenia na takie o wyższej klasie energooszczędności. Staraj się nie wietrzyć lodówki i nie wkładać do niej ciepłych potraw. Z kolei używając pralki czy suszarki, staraj się wypełnić je maksymalnie.

Oszczędność prądu traktuj z rozwagą

Szukając sposobu na to, jak zaoszczędzić prąd, zachowaj rozsądek. Marnowanie pieniędzy również uznawane jest za działanie nieekologiczne i mija się z założeniami, dlatego nie wymieniaj od razu wszystkich sprzętów. Lepiej niech wykorzystują nieco więcej prądu, niż miałyby stanowić uciążliwy odpad, choć są jeszcze sprawne. 

Jak zaoszczędzić prąd w zakładzie pracy?

Prowadzenie własnego biznesu pozwala zrozumieć, jakie korzyści może przynieść oszczędzanie zużycia energii w większej skali. Prowadząc dużą firmę produkcyjną, musisz się liczyć ze znacznie większym zużyciem prądu. Jednak na wysokich rachunkach szybciej będziesz mógł zauważyć efekty drobnych oszczędności. Optymalizacja procesów przeprowadzona z uwzględnieniem sposobów oszczędzania energii pozwoli obniżyć rachunki za prąd nawet o 20 procent. 

Zobacz też:  Filtracja oleju hydraulicznego od A do Z

Proste sposoby oszczędzania prądu w pracy

Jeśli dopiero ruszasz ze swoim biznesem, oszczędność prądu zaplanuj już na etapie doboru technologii. Często lepiej jest zainwestować większe pieniądze w energooszczędne taśmy produkcyjne, nowocześniejszy sprzęt biurowy czy elektronarzędzia, które w czasie eksploatacji będą zużywały mniej prądu. Dodatkowo możesz przekonać do swojej polityki oszczędzania również współpracowników. Urządzanie przerwy na kawę o jednej porze sprawi, że czajnik w kuchni nie będzie stale gotował wody, tylko jeden raz dla większości załogi. 

Dostosuj metody do specyfiki pracy

Nie zapominaj też, by samemu dawać przykład i wprowadzać jasne procedury. Nie zawsze wyłączenie światła na hali produkcyjnej w czasie przerwy śniadaniowej ma sens. Za to świetnym sposobem na oszczędzanie energii będzie wyłączenie wszelkich świateł, komputerów czy urządzeń po wyjściu z pracy. Dodatkowo możesz rozważyć zmianę taryfy i dostosowanie jej do godzin pracy i zużycia prądu. 

Oszczędzanie energii elektrycznej, czyli zachowanie ekologiczne?

Oszczędzanie energii często wskazywane jest przez ekologów jako zachowanie prowadzące do ochrony środowiska naturalnego. Istotnie, każda kilowatogodzina energii zaoszczędzonej może obniżyć zapotrzebowanie. Jednak zmniejszenie rachunków nie wpłynie za bardzo na sytuację energetyczną nawet w skali lokalnej. Elektrownie (głównie węglowe) nie przestaną pracować, emitując wciąż do atmosfery szkodliwe substancje. Ponadto oszczędności na poziomie 10-20 procent szybko będą niezauważalne w wyniku podwyżek cen energii. Czy zatem oszczędzanie energii ma jakikolwiek sens? Ważne są dobre nawyki, jednak to nie wszystko. Jeśli chcesz naprawdę poczuć niższy koszt prądu, wspomniane sposoby oszczędzania energii elektrycznej wesprzyj fotowoltaiką czy energią wiatrową. Po początkowych wysokich kosztach inwestycji będziesz w stanie ograniczyć rachunki za prąd do poziomu stałych opłat. Gdy inwestycja zwróci się po kilku latach, przez kolejnych kilkanaście będziesz generował wyłącznie zysk. Z kolei sposoby na oszczędzanie energii pozwolą ci go tylko powiększać.

Dyplomowany budowlaniec, utrzymujący się z układania słów w treści. Prywatnie miłośnik ogrodnictwa, zafascynowany odnawialnymi źródłami energii i szansą, jaką stają się dla naszej planety. W wolnych chwilach poświęca czas dobrej książce i aktywności fizycznej.

Podziel się opinią na temat artykułu

Dodaj Odpowiedź

Logo EkoHub.pl
Logo EkoHub.pl