Do czego służy młotek Schmidta? W jakich wersjach jest dostępny?

Użycie młotka Schmidta to najprostszy sposób na zbadanie wytrzymałości betonu i innych materiałów. Jak działają tego typu przyrządy? W jakich wersjach można je kupić?

Obok stali, beton jest jednym z najczęściej wykorzystywanych we współczesnym budownictwie materiałów. O ile cały proces produkcji tej pierwszej przebiega w ściśle kontrolowanych warunkach, a docierające na plac budowy wyroby niemal zawsze mają deklarowane właściwości, to w przypadku betonu sprawa jest bardziej skomplikowana. Jego wytrzymałość jest uzależniona nie tylko od składu i technologii produkcji, ale też warunków przechowywania oraz transportu. Znaczenie mogą mieć ponadto ewentualne błędy popełniane na etapie wykonawstwa.

Dlatego tak ważne jest precyzyjne określenie wytrzymałości gotowego betonu. Umożliwia to młotek Schmidta, który wbrew nazwie wcale nie przypomina popularnego narzędzia. Jak więc jest zbudowany? Jakie parametry można zmierzyć za jego pomocą? Jakie warianty młotków Schmidta dostępne są na rynku i na co zwrócić uwagę przy wyborze przyrządu?

Młotek Schmidta – budowa i sposób użycia

Młotek Schmidta to przyrząd pomiarowy, dostępny też pod innymi nazwami – sklerometr, betonoskop lub twardościomierz. Cechuje się kompaktowymi wymiarami i stosunkowo niedużą wagą. Zwykle ma ok. 25-40 centymetrów długości i średnicę ok. 5 centymetrów, a waży ok. 1 kilogram. Można zamówić go na https://viateco.eu/produkt/mechaniczny-mlotek-schmidta/.

Pierwszy przyrząd tego typu został opracowany przez szwajcarskiego inżyniera, Ernsta Schmidta. Był odpowiedzią na potrzeby budowlańców co do nieinwazyjnego wyznaczania twardości (a na tej podstawie także wytrzymałości) betonu. Przez kilkadziesiąt lat obecności na rynku, młotek Schmidta był poddawany wielu badaniom, które potwierdziły jego skuteczność i miarodajność.

Pomiar nie wymaga wykonywania otworów ani innego ingerowania w strukturę betonu i polega na zmierzeniu zmiany energii bijaka odbijającego się od powierzchni badanego materiału. Większość modeli umożliwia dokonywanie pomiarów w zakresie od 10 do 70 N/mm2. Wynik jest odczytywany na bieżąco ze skali (w urządzeniach analogowych) lub wyświetlacza (w młotkach elektronicznych). Istnieją też warianty rejestrujące kolejne wartości na papierowej taśmie lub nośniku elektronicznym.

Zobacz też:  Laboratoria badawcze - czym są i co je charakteryzuje

Rodzaje młotków Schmidta. Jak dobrać odpowiedni?

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów młotków Schmidta:

  • typ N (o standardowej sile uderzenia 2.207 Nm): przeznaczony do badań materiałów o wytrzymałej strukturze i grubości powyżej 100 milimetrów;
  • typ L (o sile uderzenia obniżonej do 0.735 Nm): do pomiarów na materiałach mniej wytrzymałych i o grubości do 100 milimetrów;
  • młotek wahadłowy SchmidtaPM: opracowany z myślą o badaniach materiałów o małej twardości (np. spoin i zapraw);
  • młotek wahadłowy PT: do mierzenia wytrzymałości płyt gipsowych;

Ponadto przyrządy tego typu dzieli się ze względu na sposób dokonywania pomiarów na:

  • młotki analogowe (mechaniczne);
  • młotki elektroniczne.

Młotek Schmidta – najważniejsze zastosowania

Chociaż młotki Schmidta służą przede wszystkim do badań betonu, to ich zastosowanie wcale nie ogranicza się do tego materiału. Za pomocą tych przyrządów można też określać wytrzymałość wspomnianych zapraw, spoin i płyt gipsowych, a ponadto skał. Najważniejsze cele prowadzenia pomiarów to:

  • wyznaczenie wytrzymałości betonu na ściskanie;
  • ocena struktury materiału w różnych miejscach i jego jednorodności;
  • porównanie jakości poszczególnych części konstrukcji lub różnych materiałów;
  • kontrola konstrukcji betonowej pod kątem występowania miejsc o obniżonej wytrzymałości.

Z młotków Schmidta zazwyczaj korzystają specjaliści działający w branży budowlanej oraz petrolodzy badający właściwości skał. Warto jednak zaznaczyć, że okażą się one przydatne również dla „zwykłych” użytkowników – np. podczas odbioru mieszkania od dewelopera.

Podziel się opinią na temat artykułu

Dodaj Odpowiedź

Logo EkoHub.pl
Logo EkoHub.pl