Czy wiesz, ile kwiatów potrzeba do wyprodukowania jednego flakonika perfum? Jak branża perfumeryjna wpływa na środowisko

Dbanie o środowisko naturalne stało się obecnie jedną z najważniejszych kwestii dla wielu ludzi. Niestety, dotychczasowa działalność człowieka spowodowała wiele szkód. Czy branża perfumeryjna także ma w tym swój udział?

Perfumy to dla wielu osób nieodłączny element codzienności. Istnieje cały wybór produktów – począwszy od wód toaletowych, a kończąc na prawdziwych kolekcjonerskich aromatach. Niestety mało kto zastanawia się, jak wygląda proces produkcji zawartości uroczego flakonu, który zdobi półkę w łazience. Sprawdź, czy twój ulubiony zapach odczuwa również środowisko!

Przemysł perfumeryjny – co oferuje?

Co tak naprawdę składa się na produkty, które oferuje branża perfumeryjna? Przede wszystkim są to wszelkie kosmetyki nadające określony zapach. Różnią się między sobą zawartością ekstraktu zapachowego – mogą być mniej lub bardziej intensywne i trwalsze. Marka, która zwraca uwagę na skład swoich produktów, to między innymi Lancome. Perfumy (i nie tylko) mają na swoich etykietach pewne oznaczenia – EDT lub EDP. Dzięki temu łatwo rozpoznasz, z jakim produktem masz do czynienia.

Produkcja perfum – ważna kwestia dla środowiska

Przemysł perfumeryjny jest ogromny. Produkcja określonych zapachów wymaga ogromnej wiedzy. Proces stworzenia kompozycji nie należy także do krótkich. Czy wiesz, ile kwiatów potrzeba do wyprodukowania jednego flakonika perfum? Dla zobrazowania możemy powiedzieć, że nawet kilka ton! Składniki zapachów mogą mieć różne pochodzenie i nie każde będą bezpośrednio oddziaływać na środowisko.

Naturalne składniki perfum – przyroda nie jest obojętna

Trzeba wyraźnie zaznaczyć, że perfumy mogą składać się z substancji pozyskiwanych z natury. Należą do nich przede wszystkim olejki eteryczne. To do ich produkcji wykorzystuje się kilogramy, a nawet tony płatków kwiatów i innych części roślin. Jednym z popularniejszych olejków jest np. jaśmin. Szacuje się, że do powstania 1 ml należy użyć ok. 100 kg płatków tej rośliny! 

Zobacz też:  Laboratorium wzorcujące – czym się zajmuje?

Za kolejny przykład warto podać olejek pozyskiwany z róży. Dla otrzymania wysokiej jakości aromatycznego produktu potrzeba średnio 4000 kg płatków.

Składniki pozyskiwane od zwierząt

Niestety, istnieją takie składniki perfum, których pozyskanie zdecydowanie nie ma pozytywnego wpływu na środowisko. Część z wymienionych przyczynia się do zabijania i złego traktowania zwierząt. Są to:

  • cywet;
  • piżmo;
  • ambra;
  • kastoreum.

Dlaczego składniki odzwierzęce tak bardzo zdominowały rynek perfumeryjny? Przede wszystkim są one uznawane za największe afrodyzjaki. Na szczęście wiele dużych koncernów całkowicie zrezygnowało z tego rodzaju substancji i wytwarza syntetyczne zamienniki. Ta opcja jest zdecydowanie bardziej przyjazna środowisku.

Syntetyczne związki obecne w perfumach

Zaczęto je wprowadzać w XIX wieku, a ich popularność jest obecnie ogromna! Są w stanie w 100% odwzorować konkretny związek zapachowy, który można pozyskać również z natury, np. piżmo. Ich produkcja odbywa się w laboratoriach i wymaga specjalistycznego sprzętu. Substancje wytwarzane w ten sposób nie szkodzą środowisku.

Proces powstawania zapachów – jak wygląda w praktyce?

Tak jak już wspomnieliśmy, stworzenie kultowego zapachu wymaga czasu. Proces ten nie kończy się na wytworzeniu samego ekstraktu. Należy go oczywiście połączyć z nośnikiem, np. alkoholem. Na tym etapie można zdecydować, czy dany produkt będzie wysokiej jakości kolekcjonerskimi perfumami, czy lekką mgiełką zapachową. W drogeriach znajdziesz wiele wód perfumowanych. Jedną z nich jest Lancome La vie est belle L’Eclat – nowa wersja kultowej kompozycji o świeżych i jednocześnie niezwykle kobiecych nutach.

Jak sama widzisz, wytwarzanie perfum nie jest obojętne dla środowiska naturalnego – szczególnie jeśli producent wykorzystuje tylko naturalne substancje. Na szczęście w obecnych czasach się to zmienia, za co na pewno podziękuje nam nasza planeta.

Podziel się opinią na temat artykułu

Dodaj Odpowiedź

Logo EkoHub.pl
Logo EkoHub.pl