Fotowoltaika na balkonie – czy warto montować panele fotowoltaiczne w bloku?

Na Zachodzie Europy fotowoltaika na balkonie cieszy się rosnącym zainteresowaniem. W naszym kraju ciągle uznawana jest za szalony pomysł miłośników energii ze słońca. Poznaj panele słoneczne na balkonie, ich wady i zalety.
fotowoltaika na balkonie

Panele słoneczne na dachach domów stały się już częścią naszego krajobrazu i oswoiliśmy się z ich widokiem. Jednak w Polsce fotowoltaika na balkonie ciągle jest wyjątkiem. W naszym kraju istnieje zaledwie kilka mieszkań, w których zamontowano solary na balkonie. Czy takie instalacje są przyszłością energetyki, a może awangardowymi wybrykami?

Montaż paneli słonecznych na dachu to sposób na ograniczenie wydatków na energię elektryczną. Jednak mieszkańcy miast z pewną zazdrością spoglądają w stronę takich instalacji. Panele fotowoltaiczne na balkonie są próbą odpowiedzi mieszkańców budownictwa wielorodzinnego na rosnące ceny prądu. Umowa prosumencka daje możliwość gromadzenia letnich nadwyżek energii w sieci dostawcy i uniknięcie zakupu akumulatorów. 

Instalacja fotowoltaiczna w mieszkaniu – jak montować?

Idealnym miejscem na montaż paneli fotowoltaicznych na balkonie wydaje się balustrada. Do jej konstrukcji możesz zamontować akcesoria nośne, które następnie będą przytrzymywały panele. Zamocowanie ekranów po zewnętrznej stronie od południa pozwoli na skuteczne zbieranie energii. Ponadto można też ustawić je pod kątem 20 stopni, co poprawia sprawność sieci i jednocześnie nie zwiększy znacznie obrysu budynku.

Największym problemem fotowoltaiki balkonowej jest brak miejsca. Mieszkańcy bloków nie dysponują taką samą przestrzenią co właściciele domów jednorodzinnych. Balustrada ma długość maksymalnie kilku metrów. Fotowoltaika w mieszkaniu w bloku może zatem składać się zaledwie z 2-4 paneli, co ogranicza moc instalacji. Dlatego instalację musisz potraktować jako sposób na zmniejszenie zapotrzebowania na prąd z sieci, a nie całkowite wyeliminowanie tego zapotrzebowania. 

Czy można zamontować panele słoneczne na balkonie?

Problemy z panelami słonecznymi na balkonie mogą wynikać z założeń spółdzielni mieszkaniowych. Często zarządca bloków nie zgadza się na zmiany w aranżacji fasady budynku. Możesz zatem spotkać się z problemami natury formalnej i konieczne będzie zebranie podpisów od sąsiadów. Inne problemy może generować słaba trwałość konstrukcji, a także niska kondygnacja obiektu. W przypadku mieszkań na parterze lub pierwszym piętrze lepiej unikać montażu z uwagi na możliwe akty wandalizmu. 

Zobacz też:  Jaką moc paneli fotowoltaicznych wybrać?

Panele fotowoltaiczne na balkon – czy to się opłaca?

W naszym kraju panele słoneczne na balkon ciągle są konstrukcjami unikatowymi. Powstają raczej z inicjatywy oddolnej i wykonują je sami właściciele mieszkań. Żadna z liczących się na rynku firm zajmujących się instalacjami nie ma oferty dla użytkowników zamieszkujących w budownictwie wielorodzinnym. Mimo tego szacunkowo możesz policzyć, jaki będzie koszt fotowoltaiki na balkonie.

Kiedy zwróci się fotowoltaika na balkonie w bloku?

Na rynku dostępne są gotowe zestawy, które możesz wykorzystać też do montażu fotowoltaiki na balkonie. Koszt paneli o mocy w sumie 900 W wraz z okablowaniem i falownikiem to około 3000 złotych. Do tego musisz doliczyć akcesoria do montażu sieci na balkonie, za pomocą których przymocujesz panele do balustrady. Całość powinna zamknąć się w kosztach 3500 złotych.

Fotowoltaika na balkonie w bloku w tym przykładowym zestawie jest w stanie wygenerować rocznie około 900 kWh energii elektrycznej. Przy obecnych cenach prądu rocznie zaoszczędzisz około 600 złotych. Dodatkowo możesz zejść do niższej taryfy przy opłacie mocowej. Wynika z tego, że po około siedmiu latach inwestycja powinna się zwrócić. 

Fotowoltaika na balkonie ciągle jest uznawana za nowość i wręcz awangardę. Wadą jest z pewnością mało wolnej przestrzeni, która pozwoliłaby na pozyskanie ilości energii odpowiedniej do zaspokojenia potrzeb całego obiektu. Jednak samo to, że wspominamy o takich instalacjach, należy uznać za bardzo interesujący trend. Oznacza on, że fotowoltaika w bloku w przyszłości również może cieszyć się popularnością i ograniczać zapotrzebowanie na prąd z węgla.

Dyplomowany budowlaniec, utrzymujący się z układania słów w treści. Prywatnie miłośnik ogrodnictwa, zafascynowany odnawialnymi źródłami energii i szansą, jaką stają się dla naszej planety. W wolnych chwilach poświęca czas dobrej książce i aktywności fizycznej.

Podziel się opinią na temat artykułu

Dodaj Odpowiedź

Logo EkoHub.pl
Logo EkoHub.pl