Aplikacja do fotowoltaiki – jak działa i co możesz sprawdzić dzięki niej?

Wielu producentów sprzętu fotowoltaicznego i dostawców energii oferuje własne aplikacje do fotowoltaiki. Choć narzędzia różnią się wizualnie i technicznie, mają podobne działania. Dowiedz się, do czego może być przydatna aplikacja fotowoltaiczna.
aplikacja do fotowoltaiki

Kontrola zużycia energii elektrycznej i nadwyżek wyprodukowanych przez sieć ułatwia ocenę przyszłych opłat. Korzystając z aplikacji do fotowoltaiki, nie musisz z obawą oczekiwać rozliczenia od dostawcy. Sam sprawdzisz, czy Twoja sieć generuje nadwyżki, a może zużycie prądu jest większe. Jak działają aplikacje i w jakich sytuacjach mogą być przydatne? 

Nasz świat w ostatnich latach bardzo się skurczył i często niemal w całości znajduje się w telefonie komórkowym. Każdy lubi mieć rękę na pulsie i wiedzieć z wyprzedzeniem o pewnych wydarzeniach czy sytuacjach. Nic dziwnego, że w dobie aplikacji przypominających o piciu wody czy codziennych spacerach pojawiły się także aplikacje do monitorowania fotowoltaiki

Aplikacja do monitorowania fotowoltaiki – co to jest?

Wybierając jedną z takich aplikacji do fotowoltaiki, możesz przejąć kontrolę nad własną siecią. Z łatwością ocenisz ilość wyprodukowanej energii, ale także wykorzystanej. Szczególnie w pierwszych miesiącach po montażu sieci będziesz chętnie korzystał z takiego narzędzia. Aplikacja do monitorowania fotowoltaiki pozwoli Ci lepiej zapoznać się z możliwościami sieci, a także jej wydajnością

Jak działają aplikacje do fotowoltaiki?

Dostępnych jest kilka wariantów aplikacji na telefon. Choć poszczególne aplikacje do fotowoltaiki różnią się między sobą wizualnie i niektórymi funkcjami, najczęściej zasada ich działania jest podobna. Najważniejszym założeniem jest utworzenie połączenia pomiędzy smartfonem a licznikiem dwukierunkowym w sieci fotowoltaicznej. Na Twoje życzenie aplikacja wywołuje połączenie pomiędzy licznikiem a telefonem. Następnie dokonuje potrzebnych obliczeń i przedstawia Ci żądane wyniki. 

Darmowy program do monitorowania fotowoltaiki – skąd go pobrać? 

Aplikacja do fotowoltaiki oferowana jest przez różne podmioty związane z sieciami. Najczęściej dobry darmowy program do monitorowania fotowoltaiki oferują firmy związane z produkcją falowników. Wybierając produkt jednego z wiodących producentów, możesz pobrać funkcjonalne aplikacje firmowane przez dane przedsiębiorstwo. Ponadto aplikacje oferują także producenci paneli lub niektóre firmy zajmujące się montażem i serwisem instalacji słonecznych. 

Zobacz też:  Jak działa fotowoltaika – co tworzy prąd ze słońca i jak on trafia do gniazdka?

Aplikacja do fotowoltaiki po polsku

Większość ze wspomnianych produktów wirtualnych pochodzi od zagranicznych dostawców falowników. Jednak wielu klientów indywidualnych korzysta z 

aplikacji do fotowoltaiki po polsku oferowanej przez dostawców energii. Podobne narzędzia oferują dwaj najwięksi gracze na rodzimym rynku, czyli PGE i Tauron. Z tych aplikacji mogą korzystać przede wszystkim odbiorcy, którzy zawarli umowę typu Prosument. 

Aplikacje fotowoltaiczne – co możesz sprawdzić dzięki nim?

Niezależnie od dostawcy, wszystkie aplikacje fotowoltaiczne umożliwiają kontrolę ilości zużywanej energii. Będziesz mógł dowiedzieć się, jakie masz zapasy energii u operatora, ile zużywasz miesięcznie czy poznać inne zestawienia. Dzięki nim będziesz w stanie ocenić nie tylko zużycie miesięczne, ale także wybrać interesujący Cię okres. Wiele ciekawych rzeczy możesz się dowiedzieć, jeśli wybierzesz monitoring PV i porównasz ilość generowanej energii miesiąc do miesiąca. 

Dobra aplikacja do fotowoltaiki może zawierać także szereg dodatkowych opcji. W wielu przypadkach możliwe jest ustalenie celów, czyli ograniczenie zużycia prądu w danym okresie rozliczeniowym. Dzięki temu łatwiej Ci będzie utrzymać się w limicie wygenerowanego prądu i nie zapłacisz za dodatkowe zużycie. W niektórych aplikacjach możesz też otrzymywać powiadomienia o nieprawidłowościach w sieci czy awariach. Z taką informacją szybciej będziesz mógł wezwać serwisanta i przywrócić sprawność sieci. 

Monitoring online instalacji fotowoltaicznej – podsumowanie

Aplikacje fotowoltaiczne to ciekawe narzędzia, które ułatwią Ci ocenę wydajności sieci wykorzystującej panele słoneczne. To jednak nie tylko monitoring online instalacji fotowoltaicznej i spoglądanie na postępujące zużycie prądu. Dzięki aplikacji zrozumiesz, w jaki sposób działa sieć, kiedy generuje najwięcej energii, a w jakie dni jej wydajność spada. Możesz też sprawdzić swoje zapotrzebowanie na prąd albo wyznaczyć sobie cele na ograniczenie zużycia.
Aplikacja do fotowoltaiki okazuje się zatem narzędziem poprawiającym naszą świadomość energetyczną. Zrozumiesz, że prąd to zasób, którym warto dysponować racjonalnie. Dzięki temu będziesz w stanie ograniczyć swoje wydatki, a także przysłużyć się środowisku naturalnemu.

Dyplomowany budowlaniec, utrzymujący się z układania słów w treści. Prywatnie miłośnik ogrodnictwa, zafascynowany odnawialnymi źródłami energii i szansą, jaką stają się dla naszej planety. W wolnych chwilach poświęca czas dobrej książce i aktywności fizycznej.

Podziel się opinią na temat artykułu

Dodaj Odpowiedź

Logo EkoHub.pl
Logo EkoHub.pl