Za wysokie napięcie w sieci fotowoltaiki – poznaj możliwe problemy instalacji fotowoltaicznych

Za wysokie napięcie w sieci fotowoltaicznej jest jednym z problemów wynikających z rozwoju fotowoltaiki. Nieprzygotowane sieci energetyczne przestają współpracować z fotowoltaiką. Sprawdź, co możesz zrobić, żeby utrzymać sprawność sieci.
za wysokie napięcie w sieci fotowoltaika

Za wysokie napięcie w sieci fotowoltaiki to jeden z częstych problemów, z którymi zmagają się posiadacze instalacji słonecznych, szczególnie w mniejszych miejscowościach. Zobacz, jak obniżyć napięcie w sieci energoelektrycznej.

Częste wyłączanie falownika i przerwa w pobieraniu energii mogą ograniczyć korzyści z paneli słonecznych. Jedną z często wskazywanych przyczyn jest za wysokie napięcie w sieci fotowoltaicznej. Może być spowodowane niedopasowaniem wydajności sieci energetycznej w stosunku do instalacji fotowoltaicznych. Jakie są zagrożenia z tym związane i co możesz zrobić dla poprawy sytuacji?

Fotowoltaika – problem z napięciem w sieci

Sieci fotowoltaiczne cieszą się ogromną popularnością, a liczba ekranów na powierzchniach dachów rośnie w imponującym tempie. W ciągu kilku ubiegłych lat Polska była jednym z europejskich liderów w dynamice wzrostu mocy instalacji fotowoltaicznych. Problem z napięciem może mieć źródło właśnie w tej rozbudowie instalacji czerpiących ze słońca. Za wysokie napięcie (takie, które przekroczy 253V) w instalacji fotowoltaicznych często wynika z ilości nowych instalacji

Inwestorzy stawiający na sieć fotowoltaiczną najczęściej zawierają umowy z zakładami energetycznymi. Wówczas figurują w nich jako prosument i nadwyżki energii w ciągu cieplejszych dni przesyłają bezpośrednio do sieci. Jednak w wielu mniejszych miejscowościach sieci energetyczne są przestarzałe i nieprzystosowane do odbierania energii od wielu producentów. W związku z tym powstaje za wysokie napięcie. Fotowoltaika i stara infrastruktura energetyczna to dwie przyczyny takiego stanu rzeczy. 

Zobacz też:  Fotowoltaika do grzania wody – jak wykorzystać panele fotowoltaiczne?

Za wysokie napięcie – fotowoltaika staje się problemem firm energetycznych

Zjawisko za wysokiego napięcia w instalacji fotowoltaicznej zaczęło być zauważalne właśnie w ostatnich latach. Wyobraź sobie, że w jednej wiosce w ciągu 3 lat wybudowano kilkadziesiąt instalacji fotowoltaicznych o mocy 50 kW każda. W ciągu najcieplejszych letnich dni do sieci trafia taka ilość energii, której stara infrastruktura nie jest w stanie odebrać, ponieważ maksymalną wydajność osiąga każda instalacja fotowoltaiczna. Wzrost napięcia powoduje osiągnięcie stanu alarmowego i problemy z całą instalacją. 

Wyłączanie inwertera – za wysokie napięcie może być przyczyną?

Brak możliwości przesyłu energii do sieci spółki energetycznej staje się problemem odczuwanym przez Twój falownik. To właśnie to urządzenie jest odpowiedzialne za przetwarzanie prądu stałego na zmienny i dostarczanie go do sieci domowej oraz przesył do operatora. Jako pierwszy przeciążenie sieci odczuwa właśnie inwerter. Za wysokie napięcie prowadzi do jego wyłączenia. Dobre urządzenie podłączone do aplikacji natychmiast powiadomi Cię o takim problemie. 

Jakie kłopoty generuje za wysokie napięcie? Fotowoltaika w tym czasie przestaje przesyłać energię do operatora, a często nawet przestaje ją wytwarzać. To sprawia, że Twoja instalacja zaczyna notować straty energetyczne. Problem pojawia się głównie w dni, kiedy nasłonecznienie jest największe, dlatego straty bywają bardzo dotkliwe. Jeśli wyłączenia falownika mają miejsce nagminnie, sens montażu instalacji zaczyna być wątpliwy. 

Czy za wysokie napięcie w instalacji fotowoltaicznej może być niebezpieczne? 

Wielu inwestorów zastanawia się, czy za wysokie napięcie w instalacji fotowoltaicznej może zagrażać użytkownikom i całej instalacji. Tutaj wszystko zależy od profesjonalizmu instalatorów sieci. Jeżeli wszystkie moduły są ze sobą dobrze zintegrowane, sieć będzie wyposażona w odpowiednie bezpieczniki. Właśnie wyłączenie inwertera jest formą zabezpieczenia przed przegrzaniem przewodów i innych podzespołów. 

Zbyt wysokie napięcie fotowoltaiki – zgłoś problem do operatora

Podejrzewasz, że twoja sieć często osiąga zbyt wysokie napięcie na którejś z faz? Fotowoltaika nie generuje takich ilości energii, jakie powinna? Często wykresy produkcji prądu są jasnym dowodem na to, że przesył pomiędzy instalacją PV a siecią operatora jest nieprawidłowy. Nie pozostaje Ci wówczas nic innego, jak zgłosić problem do operatora, który powinien poprawić parametry swoich sieci. Jeśli zgłoszenia niewiele dają, możesz spróbować połączyć siły z sąsiadami.

Zobacz też:  Fotowoltaika na dachu – wady i zalety montażu paneli fotowoltaicznych na domu

Zbyt wysokie napięcie – jak walczyć ze zjawiskiem?

Firmy energetyczne z reguły rozumieją problem i w ich interesie także jest sprawny przesył energii. W związku z tym problem ze zbyt wysokim napięciem w sieci powinien być rozwiązany poprzez modernizację instalacji. Na efekty pracy możesz jednak trochę poczekać. Nie spodziewaj się, że problem zostanie rozwiązany w ciągu dni, a raczej miesięcy. W tym czasie musisz jakoś okiełznać za wysokie napięcie w sieci fotowoltaicznej, żeby czerpać z niej maksimum korzyści. 

Planowanie zużycia energii

Żeby nie tracić energii elektrycznej z powodu wyłączania się falownika, musisz lepiej dysponować zasobami, które masz. Najlepszym sposobem jest obciążenie domowej instalacji w okresie, kiedy istnieje ryzyko za wysokiego napięcia. Fotowoltaika najwięcej energii generuje w godzinach południowych. Na ten czas zaplanuj pranie, włącz suszarkę czy inne urządzenia pobierające energię. 

Podniesienie zużycia energii w domu 

Czasem okazuje się, że operator nie planuje modernizacji sieci i pozostajesz z problemem za wysokiego napięcia. Wówczas pozostaje ci zwiększenie zużycia prądu, kosztem paliw stałych. Możesz zainwestować w piec do grzania wody połączony z fotowoltaiką lub system klimatyzacji czy wertykulacji.

Za wysokie napięcie w sieci fotowoltaicznej – problem chwilowy, czy przyszłościowy?

Z kłopotami związanymi z zbyt wysokim napięciem w panelach fotowoltaicznych boryka się coraz więcej inwestorów. Problem dotyczy głównie prywatnych inwestorów w mniejszych miejscowościach, gdzie panele w ciągu kilku lat pojawiły się w wielu gospodarstwach. Jednak nie można traktować tego zjawiska jako głównej blokady przed inwestycją w fotowoltaikę. Korzyści z pobierania prądu ze słońca czerpie inwestor i zakład energetyczny, dlatego możesz spodziewać się modernizacji sieci.

Dyplomowany budowlaniec, utrzymujący się z układania słów w treści. Prywatnie miłośnik ogrodnictwa, zafascynowany odnawialnymi źródłami energii i szansą, jaką stają się dla naszej planety. W wolnych chwilach poświęca czas dobrej książce i aktywności fizycznej.

Podziel się opinią na temat artykułu

Dodaj Odpowiedź

Logo EkoHub.pl
Logo EkoHub.pl