Pompa ciepła i fotowoltaika – ekologiczny tandem dla ciepła w Twoim domu

W budynkach jednorodzinnych pompa ciepła i fotowoltaika mogą ograniczyć koszty ogrzewania. Dobrze zaplanowana inwestycja sprawi, że zapomnisz o wysokich rachunkach za gaz czy węgiel. Sprawdź, jak prezentuje się połączenie pompy ciepła z fotowoltaiką.
pompa ciepła i fotowoltaika

Instalacje fotowoltaiczne nie muszą być szczytem możliwości w zakresie wykorzystania czystej energii do utrzymania budynku. Coraz więcej inwestorów stawia na połączenie pompy ciepła i fotowoltaiki. Dlaczego właśnie takie zestawianie cieszy się popularnością i zainteresowaniem inwestorów? Jakie środki musisz przeznaczyć na inwestycję i kiedy możesz spodziewać się zwrotu? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym poradniku.

Pompa ciepła i fotowoltaika – połączenie Odnawialnych Źródeł Energii 

Wielu prywatnych inwestorów w naszym kraju przekonało się już do inwestycji w instalacje fotowoltaiczne. Panele słoneczne na dachu pozwalają na czerpanie energii słonecznej i wykorzystywanie jej do zasilania oświetlenia czy sprzętów domowych. Pozostaje jednak spory koszt utrzymania budynku w postaci konieczności jego ogrzewania. Pompa ciepła i fotowoltaika może jednak znacznie odmienić ten trend i ograniczyć rachunki do minimum

Technologia pomp ciepła uznawana jest za jeden z najskuteczniejszych i najmniej szkodliwych dla środowiska sposobów na ogrzewanie. Z kolei fotowoltaika to metoda pobierania i generowania energii elektrycznej. Pompy ciepła potrzebne są w ziemię, tymczasem fotowoltaika największą sprawność ma latem. Pompa ciepła i fotowoltaika wydają się mieć same przeciwieństwa, jednak przeciwieństwa lubią się przyciągać

Fotowoltaika i pompa ciepła – metoda działania

Jak to możliwe, że fotowoltaika z pompą ciepła współpracują i całość przynosi korzyści? Żebyś łatwiej to zrozumiał, przedstawiamy metody działania poszczególnych typów OZE. Sprawdź, dlaczego akurat pompa ciepła i fotowoltaika tak dobrze się uzupełniają

Fotowoltaika

Panele słoneczne montowane na dachu lub gruncie wystawione są na oddziaływanie promieni słonecznych. Fotony trafiają na powierzchnię kwarcową, gdzie wyodrębniają się z nich elektrony. Te z kolei przetwarzane są na prąd zmienny i trafiają do sieci elektrycznej. Z powstałego prądu można zasilać budynek na bieżąco, a nadwyżki wysyłać do sieci dostawcy na przechowanie. Wykorzystasz je zimą, kiedy wydajność paneli spadnie.

Zobacz też:  Mikrofalownik – czy warto instalować go w sieci fotowoltaicznej?

Pompy ciepła

To instalacje wykorzystujące różnice temperatury do generowania ciepła. Wykorzystują podobne zjawisko, jakie ma miejsce przy lodówkach, tylko w odwrotny sposób. Pobierają energię cieplną z zewnątrz i wykorzystują ją do ogrzewania pomieszczenia. Mogą działać nawet przy temperaturach ujemnych, choć z nieco gorszą sprawnością. 

Dlaczego współpraca pompy ciepła z fotowoltaiką jest taka skuteczna?

Kluczem do zestawienia ze sobą pompy ciepła z fotowoltaiką jest energia elektryczna. Pierwsza instalacja produkuje ją, a w okresie letnim znacznie więcej, niż jest w stanie wykorzystać na bieżące potrzeby. Z kolei pompy ciepła potrzebują energii do wymuszania przepływu płynów chłodzący, zasilania sprężarki i tym samym uzyskiwania energii cieplnej. 

Ważne dla skutecznego wykorzystania pompy ciepła i fotowoltaiki jest wydajność energetyczna COP pompy. Ten parametr jest współczynnikiem, który informuje, ile energii elektrycznej musisz zużyć do uzyskania energii cieplnej. Przy pompach o współczynniku 5, każdy 1kW prądu pozwala na wygenerowanie 5 kW energii cieplnej. Jest to bardzo korzystne w porównaniu do grzałek elektrycznych czy paneli podczerwieni, gdzie ten współczynnik wynosi 1. 

Wykorzystanie energii z fotowoltaiki do pompy ciepła

Pozornie problematyczne może być to, że panele generują najwięcej energii latem, kiedy pompy ciepła potrzebują jej jedynie do chłodzenia i nie wykorzystują całości. Z kolei prąd do ogrzewania potrzebny jest zimą, kiedy sprawność paneli spada. Jak pompa ciepła i fotowoltaika mają współpracować? Rozwiązaniem jest umowa z dostawcą energii elektrycznej, który będzie przechowywał nadwyżki prądu w sieci. Zimą będziesz mógł pobrać 80 % nadwyżek, które wygenerowała sieć w lecie. 

Gdzie są montowane panele fotowoltaiczne i pompy ciepła?

Kolejną linią, na której współpraca między panelami fotowoltaicznymi i pompami ciepła układa się dobrze, jest ich montaż. Obie instalacje mogą funkcjonować dobrze w jednym obiekcie, jednocześnie nie przeszkadzając sobie. Panele słoneczne montowane są z reguły na dachu lub instalacji na gruncie. Z kolei pompy ciepła pobierają ciepło z instalacji wkopanych do gruntu, zatopionych w stawach lub pobierających powietrze sprzed domu. Także urządzenia do przetwarzania energii mogą być umieszczone w innych miejscach lub zestawione wspólnie w pomieszczeniu technicznym. 

Zobacz też:  Opłata mocowa – o ile więcej zapłacisz za prąd?

Kolejne korzyści to możliwość ograniczenia kosztów wykonania instalacji. Wiele firm zajmuje się jednocześnie montażem pompy ciepła i fotowoltaiki. Dzięki temu możesz zlecić montaż obu instalacji. Nie tylko ograniczysz ilość prac remontowych w domu, ale także możesz liczyć na preferencyjne warunki cenowe. Specjaliści z jednej firmy lepiej zaprojektują i zestawią ze sobą obie instalacje, co będzie dla Ciebie korzystne. 

Pompa ciepła i fotowoltaika – koszt instalacji

Jeśli zainteresowało Cię zestawienie pompy ciepła i fotowoltaiki, koszt takiej inwestycji z pewnością także będzie Cię interesował. Trudno wskazać dokładne koszty instalacji, ponieważ zależą od wielu czynników. Jednak postaramy się przedstawić przykładową instalację i ocenić koszt jej wybudowania. 

Weźmy pod uwagę standardowy dom o średniej jakości izolacji i powierzchni użytkowej około 100 m2. Mieszka w nim czteroosobowa rodzina 2+2, czyli zużycie energii jest także na przeciętnym poziomie. Istnieją warunki techniczne do tego, żeby pompa ciepła i fotowoltaika mogły zostać zamontowane i pracować z maksymalną sprawnością. 

Dla takich obiektów montuje się instalacja FV o mocy około 5 kW, jednak powiększymy ją do 8 kW z uwagi na potrzebę ogrzewania. Koszt instalacji to około 35 000 złotych. Z kolei pompa ciepła dla takiego obiektu przy ogrzewaniu podłogowym powinna generować moc około 7 kW. Koszt takiego sprzętu to około 30 000 złotych, choć zdarzają się też znacznie droższe. Zatem pompa ciepła i fotowoltaika wraz z montażem i instalacją będą kosztowały w sumie około 70 – 80 tysięcy złotych. 

Kiedy pompa ciepła i fotowoltaika się zwrócą?

Nikt nie inwestuje w instalacje fotowoltaiczne tylko dlatego, że są ekologiczne. Głównym argumentem za wyborem takich sieci jest oszczędność i obniżenie kosztów eksploatacji obiektu. Ma to prowadzić do zwrotu inwestycji i po kilku latach czerpanie już tylko korzyści. Jak szybko pompa ciepła i fotowoltaika się zwrócą, jeśli weźmiemy pod uwagę nasz budynek?

Zobacz też:  Fotowoltaika i inne ekorozwiązania, które możesz wprowadzić w swoim domu

Średnio budynek o tej powierzchni będzie potrzebował około 6 ton węgla rocznie, co stanowi koszt prawie 5,5 tysiąca złotych. Z kolei rachunki za energię elektryczną to około 200 złotych miesięcznie, zatem rocznie to koszt prawie 2,5 złotych. W sumie rocznie ograniczysz koszty eksploatacji obiektu o prawie 8 tysięcy, zatem zwrot powinien nastąpić po 10 latach. Przyspieszyć go mogą rosnące ceny prądu i węgla, a także dofinansowanie na pompy ciepła i fotowoltaikę

Fotowoltaika i pompa ciepła – czy warto?

Instalacja fotowoltaiczna i pompa ciepła z pewnością będą generowały spore koszty na etapie inwestycji. Musisz poświęcić kilkadziesiąt tysięcy złotych na zakup odpowiednich urządzeń, montaż i połączenie ich w jeden sprawny mechanizm. Z pewnością nie każde gospodarstwo jest w stanie wygenerować takie nadwyżki finansowe, co może powstrzymać Cię od inwestycji. Jednak obecnie wiele banków chętnie udziela kredytów na instalację, widząc w nich bezpieczny zysk.
Jeśli fotowoltaika z pompą ciepła nie przekonują Cię całkowicie i obawiasz się powolnego zwrotu kosztów, zwróć uwagę także na ekologię. Panele słoneczne generują prąd, nie tworząc przy tym szkodliwych spalin i nadmiaru ciepła. Z koeli pompy pobierają ciepło z otoczenia, w minimalnym stopniu ograniczając skutki efektu cieplarnianego. Zatem montując pompę ciepła i fotowoltaikę puszczasz oczko do naszej planety.

Dyplomowany budowlaniec, utrzymujący się z układania słów w treści. Prywatnie miłośnik ogrodnictwa, zafascynowany odnawialnymi źródłami energii i szansą, jaką stają się dla naszej planety. W wolnych chwilach poświęca czas dobrej książce i aktywności fizycznej.

Podziel się opinią na temat artykułu

Dodaj Odpowiedź

EkoHub
Logo