Jakie akcesoria przydadzą się przy montażu paneli fotowoltaicznych?

W związku z rosnącymi cenami energii elektrycznej coraz więcej osób decyduje się na budowę własnej minielektrowni. Instalowane na dachach panele fotowoltaiczne to źródło czystego prądu, który można spożytkować na własne potrzeby, a nadwyżkę odsprzedać. Dzięki takim akcesoriom jak profilowane szyny, mostki trapezowe czy klemy, instalacja paneli przestała być jakimkolwiek problemem. Czego zatem potrzeba, by zamontować panele na dachu skośnym?
mostki trapezowe

Aluminiowe profile do fotowoltaiki

Ze względu na charakterystykę techniczną współczesnych paneli fotowoltaicznych, a także z uwagi na chęć zachowania pełnej szczelności pokryć dachowych, do ich montażu na dachach skośnych wykorzystuje się odporne na korozję, niezwykle wytrzymałe, a przy tym stosunkowo lekkie profile aluminiowe. Są to zarówno odpowiednio wyprofilowane szyny, jak i mostki trapezowe – przeznaczone do dachów krytych blachą trapezową, z których wykonuje się stelaż, a następnie instaluje się na nim panele. Tak wykonana konstrukcja jest nie tylko bardzo stabilna, ale i niezwykle estetyczna. Zarówno szyn, jak i mostków trapezowych nie widać spod powierzchni paneli fotowoltaicznych, tym samym nie mają one negatywnego wpływu na ogólną estetykę dachu. Uzupełnieniem profili są różnego rodzaju uchwyty, klemy i śruby.

Przydatne akcesoria montażowe

Do mocowania szyn i odpowiednio wyprofilowanych mostków trapezowych wykorzystuje się specjalne rodzaje uchwytów, specjalnych haków, adapterów i śrub, które zapewniają możliwość stworzenia stabilnej, trwałej i bezpiecznej konstrukcji przeznaczonej pod montaż paneli. Jeśli dach skośny jest kryty blachą trapezową, najlepszym wyborem na stelaż są aluminiowe mostki trapezowe. Alternatywnym rozwiązaniem są tradycyjne szyny, ale wówczas trzeba sięgnąć po dedykowane ich instalacji na tego typu dachach, specjalne uchwyty regulowane do blachy trapezowej. Niezbędnym sprzętem montażowym są również różnego rodzaju łączniki i klemy, których używa się do mocowania paneli do aluminiowego stelaża. Przed pracą należy zaopatrzyć się również w odpowiednie śruby, nakrętki i podkładki. 

Przed przystąpieniem do montażu paneli na dachu płaskim lub skośnym należy wykonać odpowiedni stelaż. Najczęściej jest to stelaż z szyn aluminiowych, a w przypadku dachów krytych blachą trapezową, stelaż z mostków trapezowych. Taką konstrukcję mocuje się do dachu, a następnie układa i przykręca do niej panele fotowoltaiczne. Całość musi być na tyle stabilna, by nie uległa uszkodzeniu przy silnych podmuchach wiatru. Taka konstrukcja powinna być również odporna na korozję.

Podziel się opinią na temat artykułu

Dodaj Odpowiedź

Logo EkoHub.pl
Logo EkoHub.pl