Kupno nowego domu czy mieszkania – co lepsze?

zakup domu

Każdy potrzebuje jakiegoś stałego miejsca, w którym może na co dzień przebywać, swoich prywatnych czterech kątów. Możliwości jest obecnie wiele, ale nie ma jednego idealnego rozwiązania dla wszystkich. Przed podjęciem ostatecznej decyzji należy przede wszystkim przeanalizować swoje indywidualne potrzeby, preferencje, oczekiwania i możliwości finansowe. Kupno domu ma wiele zalet, ale trzeba być świadomym również pewnych wad. Podobnie jest z inwestycją w mieszkanie, każde rozwiązanie ma zarówno plusy, jak i minusy. 

Dom czy mieszkanie? Oto jest pytanie!

Wiele osób zastanawia się nad tym, co lepiej kupić dom czy mieszkanie. Do rozwiązania jest wiele kwestii, dlatego wybór staje się taki problematyczny. Oba warianty mają zarówno zalety, jak i wady. Ponadto każdy ma inne potrzeby, preferencje, marzenia i możliwości finansowe. Bardzo często zakup obiektu budowlanego jest wieloletnią inwestycją, większość osób mieszka w nim do końca życia, a następnie dom lub mieszkanie trafia w ręce potomków. Podczas wybierania czterech kątów trzeba brać pod uwagę wiele kwestii i to nie tylko ekonomicznych. Znaczenie ma komfort życia, bezpieczeństwo, poziom skomunikowania, perspektywy rozwoju, nawet sąsiedztwo. Jeśli komuś zależy na tym, aby stać się jak najbardziej niezależnym to powinien zachowywać się na budowę domu. Stając się właścicielem budynku, można w pełni nim decydować, dotyczy to także sposobu korzystania z niego. Nie trzeba mieć na uwadze wspólnoty mieszkaniowej ani spółdzielni.

Sielskie życie we własnym domu

Kolejną zaletą domu jednorodzinnego jest większa przestrzeń, można korzystać z całej działki. Oczywiście na rynku dostępne są również wielkopowierzchniowe mieszkania, ale nadal trzeba liczyć się z większymi ograniczeniami dotyczącymi metrażu i zwykle też z wyższymi kosztami. Na zakup domu decydują się najczęściej osoby, którym zależy na komfortowym życiu, większej prywatności i niezależności od innych osoba. Znika problem z uciążliwymi halsami generowanymi przez pozostałych mieszkańców wspólnego obiektu budowlanego. W przypadku domu nie ma się bezpośredniego kontaktu z sąsiadami, można nawet się od nich odciąć, stawiając kilkumetrowy płot z pełnej płyty i sadząc drzewa dokoła niego. Ogromną zaletą mieszkania w domu jest możliwość spędzania czasu na świeżym powietrzu w swoim własnym ogrodzie. W zależności od swoich potrzeb i preferencji, można zasiać i posadzić na nim dosłownie wszystko. Wiele osób marzy o uprawianiu własnego warzywniaka, zrywaniu pysznych owoców prosto z drzewa lub zrywania z krzaczka. W przypadku mieszkania jest to bardzo ograniczone i mogą na to liczyć w niewielkim stopniu wyłącznie osoby zamieszkujące parter.

Zobacz też:  Szambo ekologiczne – kiedy będzie optymalnym wyborem?

Na co się ostatecznie zdecydować?

Kolejną zaletą inwestycji w dom jest brak stałych kosztów w postaci czynszu. Trzeba płacić podatek od nieruchomości, ale jest to relatywnie niewielka opłata raz na kwartał. Można też opłacić podatek z góry na cały rok i mieć spokój. Minusem domów jest to, że znajduje się one zwykle na obrzeżach miast lub w mniejszych miejscowościach, co wiąże się z utrudnioną komunikacją. Na korzyść mieszkania przemawia mniej obowiązków, nie trzeba dbać samodzielnie i na własny koszt o stan techniczny nieruchomości. Mając mieszkanie w dobrej lokalizacji, można czerpać z tego dodatkowe zyski, przeznaczając je na wynajem.

Co warto zrobić przed zakupem działki, domu lub mieszkania?

Sprawdzenie działki warto powierzyć fachowcowi, czyli doświadczonemu i wykwalifikowanemu inżynierowi, który pomoże uchronić się przed nietrafioną inwestycją. Samodzielne kupno działki może być dosyć ryzykowne, jeśli się jej dokładnie nie sprawdzi i to pod różnymi kątami, nie tylko prawnymi. Powinno się sprawdzić działkę w księdze wieczystej, w ewidencji gruntów i budynków. Istotne jest również przyjrzenie się uzbrojeniu działki i infrastruktury. Najlepszym rozwiązaniem jest zlecenie wykonania audytu działki profesjonalistom. W ten sposób inwestor zweryfikuje nie tylko jej stan techniczny, ale też zgodność działki z wybranym projektem wymarzonego domu. Trzeba liczyć się z tym, że mogą pojawić się nieoczekiwane utrudnienia, nieprawidłowości związane z postawieniem budynku na konkretnym terenie. Jako że kupno działki jest i budowa domu to kosztowne inwestycje, to warto skorzystać z usług specjalistów z dziedziny nieruchomości, którzy na co dzień zajmują się audytami działek, domów i mieszkań. Mają oni szeroką wiedzę, wieloletnie doświadczenie i odpowiednie kompetencje, czego niestety często brakuje inwestorom.

Podziel się opinią na temat artykułu

Dodaj Odpowiedź

Logo EkoHub.pl
Logo EkoHub.pl